Reklama

Zbrojovku rozhodčí okradli minimálně o naději, za sestup si ale může sama. Jak by si vedla bez chyb arbitrů?

Zbrojovka Brno se nedokázala coby nováček v nejvyšší soutěži udržet a ve druhém největším městě České republiky a v moravské metropoli se tak první liga v dalším ročníku hrát nebude. Mohlo tomu ale být jinak?

Zdroj: FC Zbrojovka Brno

Zbrojovka Brno se chtěla za každou cenu v nejvyšší soutěži udržet, jenže už dvě kola před koncem ví, že se to nepodařilo. Důvodů je hned několik.

Mezi ty největší patří fakt, že tým nebyl po postupu prakticky nijak posílen. Navíc se neustále spekulovalo o všelijakých odchodech.

Klub se pak také začal cítit jako jakási oběť, stěžoval si na VAR a přestal se na jeho provozu finančně podílet. Namísto sebereflexe tedy přišlo spíše hledání chyb všude jinde než uvnitř mužstva.

A jaká je vlastně realita? Nutno zmínit, že z malé části má Zbrojovka pravdu. Rozhodčí sice nerozhodli o sestupu Brna definitivně, obrali jej ale minimálně o naději.

Dvě kola před koncem Fortuna ligy má na kontě Zbrojovka 23 bodů. Dle všech vyjádření Komise rozhodčích by jich ale v součtu měla mít 25. O dva body bylo Brno obráno o víkendu v Liberci, když neměl být gól Slovanu uznán a Zbrojovka tak měla vyhrát.

Je to však jen imaginární svět ve stylu “coby kdyby”. Kdyby nebyl uznán nakonec platný gól Liberce, mohl by Slovan vsítit další. To už ovšem nezjistíme. Nicméně jisté je, že gól dle komuniké ze zasedání Komise rozhodčích zkrátka platit neměl.

Jedná se však o jediný zápas, v němž byla Zbrojovka víceméně okradena o body. Oficiálně. Utkání mohlo být více, ale Komise rozhodčích některým momentům nevěnovala pozornost, aby je v komuniké zmínila.

Jak na tom jsou týmy v tabulkové blízkosti Brna?

Příbram, která má nyní 24 bodů a nachází se před Zbrojovkou, by zřejmě byla bez chyb rozhodčích pod moravským celkem. Chyběl by jí bod ze zápasu se Slavií, kde měla za stavu 3:2 pro sešívané dostat červenou kartu, na vyrovnávací gól v 95. minutě by se tedy těžko zmohla.

Příbram je ale nyní stále teoreticky ještě ve hře. Na patnácté Teplice jí dvě kola před koncem reálně chybí 4 body. Nicméně i Teplice by na tom bez chyb sudích byly poměrně jinak. Rozhodně by nyní byly ve větších nervech.

Proč? Severočeši například uhráli remízu 1:1 se Slavií, jenomže sešívaným byla upřena penalta. Kdyby ji proměnili, přišly by Teplice o první bod. Mimo to Teplice porazili Opavu 3:1, za stavu 2:1 měli ale Slezané kopat penaltu. Kdyby ji proměnili, mohly by Teplice přijít o další dva body.

Teplice by tak mohly teoreticky nyní mít 26 bodů, ve hře by dvě kola před koncem stále byla nejen Zbrojovka s teoretickými 25 body, ale také Příbram s teoretickými 22 body. Z těchto tří mužstev je nyní oficiálně ze hry venku pouze Brno.

Před Teplicemi se pak nachází Zlín (31 bodů) s Mladou Boleslaví (33 bodů). Zlín v sezoně prakticky nebyl poškozen, ani mu nebylo pomoženo, měl by tedy stále stejný počet bodů. Středočeši teoreticky mohli mít o bod méně, jejich účast ve Fortuna lize pro příští ročník by to ale nijak neovlivnilo.

Zbrojovka si za sestup může sama, ale…

Ať je to jakkoliv, Zbrojovka Brno zkrátka sestupuje do druhé ligy a v minulosti hlavní město Moravy a v současnosti druhé největší město v České republice bude v příštím roce chybět na prvoligové fotbalové mapě.

Za sestup si může klub zcela sám. Neposílení kádru, nemastný a neslaný herní projev, spálené šance, absence sebereflexe a namísto zarputilosti s nepříznivým stavem něco udělat se ještě Zbrojovka stavěla do role oběti…

Takto ale klub s takto slavnou historií zkrátka fungovat nemůže. Jak je navíc nyní potvrzeno ze všech komuniké Komise rozhodčích, ani bez chyb sudích by Zbrojovka neměla k záchraně o moc blíže, jakkoliv lze pochybovat o správnosti výroků Komise rozhodčích.

Klub jako Zbrojovka se musí prezentovat jinak. Musí dojít k vážné sebereflexi a ke shodě na koncepci a strategii, jakým směrem se bude budoucnost klubu dále ubírat. Bez toho to nepůjde, i kdyby šli rozhodčí Zbrojovce “na ruku”.

Zdroj: FAČR, FC Zbrojovka Brno

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Autor opět nezklamal. Zavádějící dedukce autora co by bylo,kdyby bylo ,jsou absolutně směšné. Například uvádí, kdyby Liberci nebyla uznána první branka proti Brnu,stejně by asi Liberec vstřelil další a vyhrál. A opačný názor, kdyby proti Teplicím byla za stavu 2:1 proti Opavě nařízena penalta ,určitě by Opava vyrovnala a Teplice přišly o 2 body. A co kdyby to dopadlo obráceně. Liberec by branku nevsítil a Brno v Liberci vyhrálo a v druhém zápase Opava vyrovnala,ale nakonec by stejně prohrála.
  Je vidět, že článek je úplně zbytečný ,nic nevypovídající a pouze bláboly co by,kdyby.
  Mimochodem Zbrojovka byla rozhodčími poškozená daleko více,než autor uvádí. To,že Komise rozhodčích se k chybám nevyjádřila, je už druhá věc.

 2. Brněnský ryze amaterský způsob vedení ligového týmu stál za sestupem.Nechápu majitele proč to dělá,když to nemá zapotřebí.Tam ať zpravuje koleje a Zbrojovku prodá někomu,kdo tomu rozumí a komu na úspěších Brněnské kopané záleží.Škoda pro výchovu mládeže,která dosahuje poměrně slušných výsledků.Opět se půjde cestou snížení příjmů do pokladny Zbrojovky a to se významně odráží především v mládežnických kategoriích.Šikovní žáci či dorostenci nevidí v Brně perspektivu a odchází do jiných Ligových oddílů,jako Slovácko ,Zlín,Olomouc no a samozřejmě ti nejlepší do Pražských S.

 3. Nejhorší na tom je, že zbrojovku si mezi sebou prodávají fotbalový nýmandi už několik let po sobě.To jsou lidí kterým nejde o fotbal a už vůbec ne o nějaké tradice s fotbalem v Brně spojené.Pokud to ten moula neprodá skončí v MSFL.

 4. Kecy, kecy, kecičky. Nedůstojné působení Zbrojovky v nejvyšší soutěži nejpopulárnějšího sportu jen potvrzuje, že nezíská-li tým soutěž regulérním způsobem, bude tím trpět i skoro po deseti letech (postup v r. 2012), jen proto, že si někdo myslí, že 300tisícové městu m u s í hrát I.ligu. Ať poctivě zapracují, jako třeba Pardubice a dočkají se.

 5. Nevím jakou poctivou prací máš na mysli u Pardubic?!Mi se styl Pardubic líbí,trenér Krejčí z h ona spletl bič!Je zde jedno ale:Jak dlouho bude hrát nav Dolíčku,který sám o sobě nesplnˇuje pravidla FAČR:Hřiště je většinou nespůsobilé-drnoviště jak v Jablonci:Podmínkou udělení licence v profesionálním fotbale je vlastní stadio’n s odpovidajícím zázemím!Výjimka snad jeden rok.ale Pardubice hrají už rok v Praze a na “novém” stadio’ně se ještě nekoplo!Za rok pokud je snaha týmu a města musí stát nový stadio’n(Red Bull Salzburg to stihl s demolici za půl roku,včetně imfrastuktůry),jak k tomu přijdou ostatní družstva z ekonomického hlediska,jenom vzdálenost o 50% delší.Pražským klubům to vyhovuje-sehrají o tři zápasy v domácím prostředí více!Tým Pardubic je tvořen z 50% hráčů na hostování:Stejný je “osud” Hradce Králové-pod Lízátky se “staví už čtvrtstoleti” a stále nic !Tak že podle stanov máx. rok a jinak přeřadit ČFL,nebo Čížci jsou si rovnější ,bohužel není to jenom obraz fotbalu!!!

  • Po tom, co jsem si nechal tvůj příspěvek přeložit u “okýnka” autobusového nádraží od pestré společnosti tam popíjející, tak ti odpovím jen tolik, že postup a nádherná hra Pardubic není výsledkem “rychlých peněz”, ale dlouhodobé práce a selekce v rámci druhé ligy a citlivého výběru skutečně talentovaných hráčů. Zřejmě Krejčí je mnohem fundovanější než bří Rosičtí!

  • Krištofe, Krištofe.. Pardubicím bude udělena výjimka, pokud předloží včas plány na stadion… A pokud vím, tak Hradec ještě letos kope druhou ligu, ale po čtvrt století se ten stadion stavět na 99% začne. Nevím co sem pleteš koncern Red Bullu. to je asi o něčem jiném..
   A tak si říkám, dle tvého komentáře, že asi Východní Čechy nemáš moc v oblibě.. Že?

   • Petříkum pokud máš gebenˇu vodnatou a jsi mdlého duca,zak ti nepomůže žádný “překladatel”,nu nebylo ti zhůry dáno!Výjimka se vydává na jeden rok,ale hrát by se tam mělo možná v r.2023!!!To není o oblibě to je o regulérnosti soutěže,která je na hony vzdálena evropským standartům!A proto je náš fotbal tam,kde je a světlo na konci tunelu v nedohlednu!A nepíšu o koncernu Red Bull,ale klubu ze Salzburgu!

    • O.K. Krišote. Máš vykropeno, myšlenky a prsty se ti motaj, vyspinkej se u maminky a ráno si přečti opět naši konverzaci a možná, k svému údivu zjistíš, že já o Red Bullu se vůbec nezmiňuji. Omluvu neočekávám.

  • Pardubice rozhodně nemají půlku kádru z hostovaček, co to je za kec? Ze základní sestavy jen Ewerton a Hlavatý, z lavičky Pfeifer a ze širšího kádru Sláma, toť vše.

 6. Hlavně se musí najít milionář – brněnský patriot, který nakoupí pořádný hráče a bud chtít hrát na čele ligy, a ne kšeftovat s průměrnýma hráčama na pomezí 1. a 2. ligy jako v posledních letech……

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené