Spojte se s námi


Fotbal

Zapomeňte na Collinu! Tenhle rozhodčí Čechům uškodil mnohem více! Co se vlastně stalo?

Výroky rozhodčích budou vždycky nadmíru diskutovanou disciplínou. Téměř národním nepřítelem se v Česku před lety stal Pierluigi Collina, ale existuje ještě jeden sudí, který Čechům, ale i Slovákům, uškodil mnohem více! Co se před lety vlastně stalo?

Publikováno

dne

Výroky rozhodčích budou vždycky nadmíru diskutovanou disciplínou. Téměř národním nepřítelem se v Česku před lety stal Pierluigi Collina, ale existuje ještě jeden sudí, který Čechům, ale i Slovákům, uškodil mnohem více! Co se před lety vlastně stalo?

Sobotní vršovické derby mezi Slavií a Bohemians (2:1) dalo vzpomenout na jednu z největších legend sešívaných. V červnu totiž uplyne už 120 let, kdy se narodil František Plánička. Sedminásobný vítěz československé ligy měl i velkou reprezentační minulost.

Před dlouhými devadesáti lety nastoupil do jednoho z největších zápasů české a slovenské fotbalové historie. Stalo se to 10. června 1934. Finále historicky druhého mistrovství světa ve fotbale. Před zraky Benita Mussoliniho nastoupili domácí proti Československu.

Československý tým byl většinu duelu lepší, ale podle dobových postřehů mu velmi škodila tvrdá hra Italů, kterou netrestal švédský sudí Eklind. Přesto se hostující celek v 71. minutě ujal vedení díky brance Antonína Puče.

Sedm minut před koncem ale přišla sportovní tragédie. Srovnal totiž Raimundo Orsi a finálový duel tak poslal do prodloužení. Bohužel se v další části zápasu začala projevovat úvaha středoevropského celku a v 95. minutě vstřelil vítězný gól Italů Angelo Schiavio.

Eklind netrestal brutální hru Italů

Vzpomínky aktérů zápasu i československého dobového tisku přitom velmi často obviňují z prohry rozhodčího Viktora Eklinda. Odnesl to například Krčil, jehož zranil brutální zákrok jednoho z Italů. Protože se ale tehdy ještě nemohlo střídat, musel zápas dohrát.

Vzhledem k důležitosti zápasu tak Viktor Eklind určitě způsobil československému větší křivdu, než o šestašedesát let později dnes mnohem známější Pierluigi Collina. Ital odpískal na Euru 2000 nesmyslnou penaltu po zákroku Jiřího Němce na Ronalda de Boera.

Díky kopu, který proměnil bratr faulovaného Frank, tak Češi s Nizozemskem prohráli 0:1 a na turnaji skončili. Pro úřadující vicemistry s předchozího šampionátu to byl neúspěch, přestože skupina byla těžká. Vedle Oranjes hráli také s Francií a Dánskem.

Takže žádný Collina, do paměti bychom si měli dát spíše jméno Viktor Eklind. Nebýt jeho řízení zápasu, možná bychom na kontě měli jednu zlatou medaili z mistrovství světa a ne „pouhá“ dvě stříbra.

Zdroj: FIFA, UEFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.