Spojte se s námi


Premier League

Zaměřeno na taktiku: Rudí ďáblové ovládli duel na Stamford Bridge!

Publikováno

dne

Nejsledovanějším utkáním osmifinálové fáze FA Cupu bylo jednoznačně střetnutí dvou slavných rivalů. Chelsea přivítala na domácím hřišti Manchester United. V napínavém pohárovém duelu zvítězili hosté rozdílem dvou branek. Pojďme se nyní podívat na čtyři klíčové body, které zápas zásadně ovlivnily.

1.PŘIPRAVENOST MANCHESTERU UNITED

Postavily se proti sobě dva úplně odlišné celky s rozdílnou mentalitou, herním stylem a taktikou. Chelsea pod italským manažerem Sarrim preferuje kombinační hru s množstvím krátkých přihrávek, kdežto Manchester United spoléhá na rychlou a jednoduchou ofenzivní smršť!

My se v první řadě zaměříme na taktiku domácích, která má jisté mezery. Tou největší je obrovská čitelnost. Hra Londýňanů je totiž značně závislá na dvou hráčích. Prvním je belgický supertalent Eden Hazard a tím druhým středový záložník Jorginho.

1) Juan Mata se stal v utkání na Stamford Bridge osobním strážcem Jorginha!

Chelsea využívá italského tvůrce při výstavbě a rozehrávce akcí opravdu ve velkém množství. Problémem je ale fakt, že když soupeř zamezí přihrávkám směřujícím na šikovného záložníka, tak je Chelsea bezradná. A právě Manchester dokázal Jorginha úplně vymazat ze hry.

Hlavní zásluhu na tom má Juan Mata. Manažer Solskjaer postavil Španěla v rozestavení 4-3-1-2 na pozici ofenzivního záložníka (desítky). A to z důvodu, aby při každé příležitosti začal vyvíjet maximální tlak na špílmachra domácích. Mata je nesmírně hbitý a pohyblivý, tudíž je pro tento úkol jako stvořený!

2) Druhá, téměř totožná situace, Jorginho dostává minimum prostoru!

Na prvním a druhém obrázku můžeme vidět dva příklady toho, jak dokázal Manchester United a zejména Juan Mata eliminovat nebezpečí v podobě Jorginha.

2. ÚČINNÝ PRESSINK

Hlavním problémem Manchesteru v úterním utkání Ligy mistrů s PSG byl špatně organizovaný pressink a schopnost soupeře se z něj dostat. V pondělním zápase na Chelsea se ve stejné disciplíně hráčům Red Devils dařilo mnohem více. Proč?

Klíčem k úspěchu bylo správné načasování, United pressovali jen ve chvíli, kdy to dávalo smysl. Tlak na balón přinášel ovoce a donutil Chelsea k několika zbytečným ztrátám, viz situace na obrázku níže.

3) Výborný pressink Rudých ďáblů vedl k chybě domácího celku!

3.EDEN HAZARD

Jednoznačně nejlepší hráč londýnského klubu v tomto utkání. Belgického ekvilibristy bylo plné hřiště. Obranou Manchesteru dokázal několikrát šikovně prokličkovat, chyběla mu však podpora spoluhráčů.

Neměl to vůbec jednoduché. Ve většině situací, kdy držel míč, se navíc nacházel v okamžitém obklopení dvou až tří hráčů soupeře. Na levé straně tak musel často čelit přesile v podobě Younga, Herrery, Matiče nebo Smallinga. Na obrázku č. 3 sledujeme poctivou defenzivní činnost tří hráčů Manchesteru.

4) Zdvojování a ztrojování klíčového hráče Chelsea, Edena Hazarda!

4.PROSTOR ZADNÍ TYČE

Pamatujete si na poslední ligové utkání londýnské Chelsea? Ano správně, z Etihad Stadium si Sarriho svěřenci odvezli krutou porážku 6:0. Právě v tomto zápase padla většina branek z prostoru zadní tyče a manažer Ole Gunnar Solskjaer byl mužem, který vše sledoval z hlavní tribuny.

Možná ve stánku městského rivala získal cennou inspiraci! Oba vstřelené góly United totiž padly právě ze zadní tyče. Při první brance si na hlavičku naskočil Herrera (viz. obrázek pod textem) a při druhé tentokrát z opačné strany Paul Pogba. Oba dva tvořiví záložníci, hrající na pozici osmičky, se do tohoto prostoru dostávali nejvíce a vytvářeli přečíslení v pokutovém území. Tím také znesnadňovali práci stoperům soupeře.

5) Otevřený prostor na zadní tyči byl ideálním místem pro centr! Situace při prvním gólu…

5.ZÁVĚR

Rudí ďáblové si vítězství zasloužili. Ano, nebyli sice po celé utkání tím aktivnějším celkem, přesto ale působili daleko jistějším a příjemnějším dojmem. Chelsea se momentálně nachází v mírné krizi a silnější soupeři dokáží využít průhlednosti Sarriho taktiky. Dokud nenajde mužstvo z hlavního města plán B, tak nemůže pomýšlet na úspěch!

Reklama

Oblíbené