Spojte se s námi


Premier League

Zaměřeno na taktiku: Finálové utkání mezi Manchesterem City a Chelsea!

Publikováno

dne

Nedělní večer přinesl finále anglického EFL Cupu. Na velkolepém Wembley Stadium se proti sobě postavily dva celky v úplně odlišném rozpoložení. Atraktivní utkání mezi Chelsea a Manchesterem City dospělo až do pokutových kopů, kde byli úspěšnější Citizens.

http://gty.im/1131884718

1.ÚPRAVA HERNÍHO STYLU LONDÝNSKÉ CHELSEA

Utkání s Manchesterem City bylo pro Chelsea poněkud specifické. Maurizio Sarri totiž poupravil herní styl svého celku! Italský manažer zvolil výrazně defenzivní pojetí, a to zejména z respektu ke svému soupeři.

Chelsea přešla od ofenzivní hry založené na držení míče k obrannému bloku, na který navazovaly rychlé protiútoky.

Londýňané se snažili zhušťovat střed hřiště, aby zamezili co nejvyššímu počtu průnikových přihrávek. Zároveň tím eliminovali nejsilnější stránku Manchesteru City, kterou je právě jádro ležící v prostřední části herní plochy. (viz obr. č. 1)

Ze stran se stahovali Willian a Pedro. Právě tito dva hráči vytvářeli ve vnitřních prostorech přečíslení. A díky dobře postavenému bloku Chelsea musel soupeř většinu svých útoků táhnout po krajích, kde není tak silný.

1) Zahuštěný střed pole a dobrá defenzivní fáze v podání hráčů Chelsea!

2.ROZEHRÁVKA MANCHESTERU CITY

Zhuštěný střed hřiště měl na hru blankytně modrých velký vliv, jelikož Chelsea zde získávala hodně balonů. Guardiolovi svěřenci na to však dokázali rychle zareagovat.

Středoví záložníci zůstávali v podčíslení, a tudíž byli nevyužití, a proto se jeden z nich při rozehrávce začal stahovat ke stoperské dvojici! (viz ob. č. 2). Manchester tak rozehrával hned ve trojici hráčů a krajní obránci se mohli vysunout výše a přečíslit prostory na stranách.

Chelsea se také několikrát pokusila napadat rozehrávku Citizens. Většina pokusů však byla neúspěšná (stejně jako v posledním vzájemném utkání těchto celků), a tak od presinku brzy ustoupila.

2) De Bruyne si jako jeden ze střední záložníků vypomohl při rozehrávce Citizens!

3.BLUES A JEJICH RYCHLÉ PROTIÚTOKY

Hráči City byli velice silní na balonu a jen zřídka ho půjčovali soupeři. Ten však bránil excelentně! A když už se míč podařilo tmavě modrým vybojovat, ihned se pustili do rychlého protiútoku.

Chelsea bránila ve vysokém počtu hráčů (zejména na pravé straně, kde trojice Azpilicueta – Kanté – Pedro vyhrála spoustu soubojů), tudíž většina protiútoků směřovala levým křídlem.

Hlavním motorem byl Eden Hazard v pozici falešné devítky, který dostal přednost před Higuaínem hlavně díky lepším pohybovým schopnostem a defenzivnímu chování.

Byl prvním, kdo dělal náběhy za obrannou čtveřicí Manchesteru a většina balonů směřovala právě na něj (viz ob. č. 3.). Belgickému štírkovi však ve většině případů scházela podpora od spoluhráčů.

3) Rychlý protiútok hráčů v modrém a náběh Hazarda do volného prostoru za obranou!

4.OBRANNÁ FÁZE MANCHESTERU CITY

Nezkušený, či slabší celek by mohl mít s rychlými protiútoky velké problémy. To se však netýká mužstva ze severozápadu Anglie.

Když se podíváme na obrázek níže, vidíme, že Manchester útočí v pěti hráčích. Míč má na kopačkách Sterling. V tomto případě byla jeho průniková přihrávka přesná, ale co by se stalo, kdyby ne.

Na obrázku níže pozorujeme tři hráče v prostoru mezi stoperskou dvojicí a útočícími hráči. Tito tři hráči mají v Guardiolově systému specifickou roli. Při ztrátě balonu v útočné třetině musí vyvinout maximální snahu k zamezení rychlého protiútoku soupeře.

Zároveň také fungují jako opěrné body, když je potřeba hru otočit na druhou stranu. Proto se drží spíše ve středu hřiště. Do této trojice v zápase patřili Fernandinho, Walker a Zinchenko.

4) Trojice hráčů Manchesteru, která má na starosti otáčení hry a zastavování protiútoků!

5.PENALTOVÁ LOTERIE

Po 90 minutách základní hrací doby a 30 minutách prodloužení přišly na řadu pokutové kopy. Obě mužstva zvolila své exekutory a jak už víme, z vítězství se nakonec radovali Citizens.

Všemu však předcházela kuriózní situace před koncem utkání. Brankář Kepa podržel svůj tým a vychytal střelu Agüera. Během zákroku si však přivodil drobné svalové zranění.

Manažer Chelsea Maurizio Sarri proto nechtěl riskovat a plánoval do hry poslat náhradního gólmana Caballera, který je mimochodem velkým specialistou v této disciplíně!

Čtvrtý rozhodčí už signalizoval střídání a Argentinec byl připraven ke vstupu na hřiště. Kepa však střídání odmítl a svému nadřízenému gestem jednoznačně ukázal, že zůstává. 

Sarri zuřil a uklidňovat ho musel asistent Gianfranco Zola. Španělský brankář sice chytil jeden pokutový kop, ale přesto jeho mužstvo prohrálo. A co víc, po utkání schytal pořádnou kritiku od klubové legendy Johna Terryho a fanoušků prestižního celku.

6.PROČ NEHRAJE CHELSEA FINÁLE KAŽDÝ DEN?

Abych to shrnul. Chelsea neodehrála vůbec špatné utkání. Důležitým faktorem byla mentalita Sarriho svěřenců! Jedenáct hráčů v tmavě modrých dresech se rvalo o každý balón a bojovalo. Stalo se tedy něco, co jsme u Chelsea dlouho neviděli.

Těžko říct, zda to bylo zapříčiněno váhou utkání, ale přesně takové odhodlání by fanoušci Chelsea chtěli vidět od londýnských fotbalistů v každém zápase. A pokud budou pokračovat ve stejném duchu i v nadcházejících zápasech, tak nepochybuji, že přijdou i lepší výsledky.

Reklama

Fotbal

Budoucnost ve West Hamu? Na lavičce tady tolik jako na podzim sedět nechci, řekl Coufal. Jeho další angažmá se nyní řeší

Po příchodu byl okamžitě chválen fanoušky, na podzim byl těmi stejnými kritizován. Vladimír Coufal ve svých třiceti letech stále nastupuje za West Ham,je ovšem dost možné, že brzy změní působiště. O jeho služby se totiž má zajímat třeba Bayer Leverkusen.

Publikováno

dne

Po příchodu byl okamžitě chválen fanoušky, na podzim byl těmi stejnými kritizován. Vladimír Coufal ve svých třiceti letech stále nastupuje za West Ham, je ovšem dost možné, že brzy změní působiště. O jeho služby se totiž má zajímat třeba Bayer Leverkusen.

Vladimír Coufal hraje ve West Hamu svou třetí sezonu. S tou spokojený být prozatím nemůže, jeho vytížení není zrovna velké, v závěru nenastupoval zrovna pravidelně.

Konkrétně se stačí zaměřit na posledních osm klání v Premier League. Celé utkání odehrál na Southamptonu, poté už nastoupil na pouhé tři minuty proti Bournemouthu.

Šanci dostával spíše v Evropské konferenční lize, je ale jasné, že raději by to měl opačně. Mluvil s ním někdo z klubu o této nepříliš pozitivní situaci?

„Vůbec. Byl jsem se ptát, ale dozvěděl jsem se, že mi k tomu nemůžou nic říct. To je fotbal, jednou hrajete, jednou ne,“ řekl reprezentační bek v rozhovoru pro Football Club.

I proto se začíná mluvit o možné změně angažmá. Přeci jen by rozhodně nechtěl prosedět i zbytek sezony, poté by se již nabídky zrovna nehrnuly.

„Kdyby situace, která nastala během podzimu, měla pokračovat, tak se určitě něco řešit bude a řeší se. Na lavičce tady tolik jako na podzim sedět nechci,“ dodal.

Nyní by někteří zájemci být měli. Mluví se zejména o Bayeru Leverkusen, kde nastupují Adam Hložek s Patrikem Schickem. Pokud by se k nim Coufal přidal, zažil by podobnou situaci jako ve West Hamu, kde v minulosti nastupoval nejen po boku Tomáše Součka, ale také Alexe Krále.

„Kdyby to šlo, chtěl bych zůstat v Anglii, Premier League je nejlepší liga na světa. A kdybych si zaspekuloval, tak by mě lákala i Bundesliga a Slavia je srdcová záležitost. Nikdy nevíte, co se může stát za měsíc, kdy se otevře přestupové okno,“ zakončil Coufal.

Zdroj: Football Club

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Portugalsko s Anglií potvrdily ztrátu svých beků. White a Mendes už do šampionátu nezasáhnou

Zatímco Nuno Mendes stihl na mistrovství světa odehrát alespoň 42 minut, tak Ben White se na hřiště nepodíval a už ani nepodívá, jelikož z osobních důvodů tým opouští. Portugalský stoper na turnaji končí kvůli zranění.

Publikováno

dne

Zatímco Nuno Mendes stihl na mistrovství světa odehrát alespoň 42 minut, tak Ben White se na hřiště nepodíval a už ani nepodívá, jelikož z osobních důvodů tým opouští. Portugalský stoper na turnaji končí kvůli zranění.

Nuno Mendes

Na úvod mistrovství světa byl ještě Mendes mimo hru, ovšem do utkání s Uruguayí ho již trenér Fernando Santos poslal. Bohužel pro Portugalce vydržel v utkání pouhých 42 minut, načež střídal kvůli zranění.

To se nakonec ukázalo natolik vážné, že znemožnilo bekovi PSG pokračovat. Podle dostupných informací si léčba vyžádá zhruba 2 měsíce. Nyní už tak bude pro své spoluhráče pouhou morální oporou.

Mendes přitom odehrál od začátku sezony za PSG 17 zápasů, v nichž se dokázal 2x prosadit a na 4 góly asistoval. Jde o velmi kvalitního krajního beka, který bude pro Portugalce jednoznačně ztrátou.

Ben White

Leckdo čekal, že White bude na šampionátu hrát v základní sestavě. I přesto, že jde spíše o stopera, tak ho trenér Mikel Arteta v této sezoně staví výhradně na pozici pravého obránce.

25letý anglický bek je jedním z klíčových mužů aktuálního úspěšného tažení Gunners, díky čemuž se očekávalo, že by mohl vytvořit stoperské duo s Johnem Stonesem. Své místo si ale udržel nehrající kapitán Manchesteru United Harry Maguire a zatím se mu daří umlčovat kritiky.

Nyní už to ale nezjistíme, když se White vrátil domů z osobních důvodů. V oficiálním vyjádření Albionu se mluví o tom, že se již s hráčem nepočítá pro zbytek turnaje.

Zatímco Anglie si zajistila postup z prvního místa a v osmifinále se střetne se Senegalem, tak Portugalce čeká souboj s Jižní Koreou, přičemž i oni s největší pravděpodobností svoji skupinu vyhrají a to už nemusí uhrát proti Asiatům ani bod.

Pokud se tak stane, tak narazí na druhého postupujícího, kterým s největší pravděpodobností bude jeden z trojice Švýcarsko, Kamerun a Srbsko. Vedoucí Brazilci jsou totiž v podobné situaci jako již zmíněné Portugalsko.

Zdroj: FIFA, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Případ Maguire: V Manchesteru United zatracovaný, v Albionu milovaný. Harry je ale spíše obětí neschopnosti ostatních

Harry Maguire má v národním týmu Anglie téměř neotřesitelnou pozici, když je stabilním členem základní jedenáctky i přesto, že v Manchesteru United sedí na lavičce. Navíc podává v dresu Albionu skvělé výkony, což se o zápasech za Rudé ďábly rozhodně říct nedá.

Publikováno

dne

Harry Maguire má v národním týmu Anglie téměř neotřesitelnou pozici, když je stabilním členem základní jedenáctky i přesto, že v Manchesteru United sedí na lavičce. Navíc podává v dresu Albionu skvělé výkony, což se o zápasech za Rudé ďábly rozhodně říct nedá. Co se skrývá za těmito rozdílnými výkony?

Maguireovy vlastnosti

Maguire je vysoký a silný hráč s dobrým výskokem. Díky tomu je velmi platný také v útoku při standardních situacích. V soubojích má tak již díky své muskulatuře výhodu, zároveň ho to ale odsuzuje k tomu, aby byl pomalý.

Rád posílá dlouhé pasy za obranu, v těch kratších už to ale tak slavné není, když právě rozehrávka proti vysoko presujícímu týmu je jednou z největších slabin Manchesteru United, na níž se podílí právě anglický stoper.

Rozdíl mezi Manchesterem United a Anglií

Angličané mají již delší dobu jeden z nejkvalitnějších týmů na světě a ve většině zápasech dominují. Maguire poté působí v roli ruční brzdy, když sleduje hru svých soupeřů z povzdálí, maximálně vyběhne do vápna na standardní situaci, a krom rozehrávky a nějakého toho delšího pasu se do hry příliš nezapojuje.

V obraně působí jistě, přičemž se může opřít o velmi kvalitní výkony zálohy a především krajů obrany, což jsou dlouhodobě velmi silné pozice Albionu. Právě zde vidím první možný zádrhel. Krajní beci Manchesteru United a Albionu jsou rozhodně co do kvality velmi rozdílní.

Ano, Luke Shaw sice za národní tým Anglie hraje pravidelně a je to hráč Rudých ďáblů, ale na Old Trafford rozhodně nemá takovou pozici jako u trenéra Garetha Southgatea. Navíc střídá vynikající výkony s těmi špatnými, což se v reprezentaci tolik neprojeví.

To stejné se dá říci i o záloze, kde Manchester United hoří již dlouhou dobu. Toto by výrazně měl změnit příchod Casemira, který si umí uprostřed hřiště zjednat pořádek. Do jeho příchodu byla ovšem defenzivní středová řada v Premier League spíše podprůměrná, alespoň co se výkonů týče.

Tempo hry v Premier League a na mezinárodní scéně je velmi rozdílné

Zde osobně vidím ten největší kámen úrazu. Maguire by dle mého názoru byl zrovna tak skvělým v Manchesteru City, jako je v anglickém národním týmu. Svěřenci Pepa Guardioly po většinu zápasu dominují a tempo hry určují oni.

Manchester United hraje mnohdy velmi divoké zápasy, když se velmi spoléhá na rychlé protiútoky, což samozřejmě vyvolává zpětnou reakci soupeře. Maguire se pak často ocitá v situaci, kdy na svých pozicích logicky chybí krajní beci a v tu chvíli je potřeba řešit vše pozičně správně, k čemuž výrazně napomůže rychlost – reakce.

Jenže právě tu 29letý Angličan postrádá a navíc taktická vyspělost byla určitě i kvůli špatné volbě trenérů mnohdy trochu úsměvná, když hra Manchesteru United prostě neměla žádnou tvář a to nemluvě o té obrané.

Obrana Rudých ďáblů pak vypadala jako prostřílená cedule v Jugoslávii po válce a vše logicky padalo na Maguireovu hlavu, na něhož mířila veškerá kritika. Ten si s tím ovšem nemohl nijak poradit, když k tomu neměl prakticky žádnou podporu ostatních.

Premier League se navíc hraje v čím dál vyšším tempu, což logicky stárnoucímu Maguireovi nemůže vyhovovat a také nevyhovuje. Na mezinárodní scéně nejsou týmy tolik sehrané a zautomatizované, navíc ve většině případů nepřevyšují kvalitu anglického národního týmu, to vše Harrymu hraje do karet a díky tomu vynikají jeho schopnosti, přičemž v anglické lize naopak zanikají.

Neoprávněná kritika?

To, že se mu v anglickém národním týmu daří, je jasný důkaz toho, že v Manchesteru United řada věcí dlouhodobě nefunguje a jeden muž s tím nemůže nic udělat, když pro ten styl není vůbec dělaný ať už z toho či onoho důvodu.

Všichni by tedy měli kritizovat spíše ty, kteří staví Maguirea do této situace než jeho samotného. Zajímavé ale bude sledovat to, jak si Anglie poradí proti silnějším výběru Německa, Francie či Brazílie, pokud k tomu bude příležitost. Právě tady by mohl kapitán Manchesteru United opět začít hořet.

Zase je to ale o volbě trenéra, aby vyhodnotil to, zda se Maguire pro ten či onen zápas hodí. Má totiž nesporné kvality, ale také velké nedostatky.

Zdroj: FIFA

Pokračovat ve čtení

Oblíbené