Spojte se s námi


Fotbal

Zahraničního trenéra jsme neoslovili kvůli specifické české mentalitě, vysvětluje Fousek. Je to ale pádný argument?

V Česku aktuálně není ideální kandidát, co se podívat do zahraničí? Tak zněl pohled velké části fanoušků českého fotbalu, pokud nebrali v potaz Jindřicha Trpišovského a Martina Svědíka s platnými kontrakty v klubech. Dle slov Petra Fouska ale FAČR zahraniční varianty příliš neřešil.

Publikováno

dne

V Česku aktuálně není ideální kandidát, co se podívat do zahraničí? Tak zněl pohled velké části fanoušků českého fotbalu, pokud nebrali v potaz Jindřicha Trpišovského a Martina Svědíka s platnými kontrakty v klubech. Dle slov Petra Fouska ale FAČR zahraniční varianty příliš neřešil. Volba padla na volného Ivana Haška.

V podstatě celý minulý rok se řešil případný nový trenér, ačkoli Jaroslav Šilhavý měl platný kontrakt a zjevně i podporu FAČR. A mnoho dostupných variant nebylo, trenéři s nejlepšími výsledky v posledních letech pracovali jinde.

I proto se skloňovala také varianta zahraničního kouče. Konkrétních jmen mnoho neuniklo, veřejnost lákala volba polského trenéra Marka Papszuna, který dostal Raków z nižších lig až na pohárové příčky v polské Ekstraklase. V létě 2022 po stránce výkonu přehrál Slavii.

„Jeden okruh – trenér cizinec, jsme v úvodu zavrhli. Upřednostnili jsme českou školu kvůli specifické české mentalitě, která potřebuje porozumění,“ řekl na tiskové konferenci předseda FAČR Petr Fousek.

Slováky Ital pozvedl

Se zahraničním trenérem nemá česká fotbalová reprezentace zkušenosti, pro argumentaci českou školou tedy není precedent. Při pohledu na Slovensko se přitom lze u země s podobně typickou mentalitou přesvědčit, že to fungovat může.

Trenéra Francesca Calzonu si přivedl Marek Hamšík, znal ho z angažmá v Neapoli. Pár měsíců si kouč na slovenské hráče zvykal, poté ale rozjel suverénní jízdu za postupem na Euro v Německu. Kromě hrotu útoku funguje národní tým pod Italem na jedničku.

„Druhým faktorem byla ekonomika. Proaktivně jsme žádného trenéra z ciziny nikdy neoslovili. Ale byli jsme sami trenéry z ciziny osloveni oficiálně i neoficiálně,“ pokračoval Fousek.

Ve hře byl i Suchopárek

Předseda FAČR na konferenci dále zmínil, že druhou variantou bylo povolat někoho z trenérů pod smlouvou v asociaci, například kouče jednadvacítky Jana Suchopárka. Z kategorie volných jmen prý vedle Haška byli ve hře ještě Michal Bílek a Vítězslav Lavička.

Posledním okruhem pak byli trenéři z klubů. Opakovaně FAČR jednal se Slavií o angažmá Jindřicha Trpišovského, ten přesto zůstane i sešívaných. U něj i Martina Svědíka navíc hrozilo odstupné a tudíž také ekonomická překážka.

Zdroj: FAČR, Česká fotbalová reprezentace

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.