Spojte se s námi


Fotbal

Za které částky přestupují nejlepší světoví trenéři? Priske se může dostat blízko elitní desítce

Hráči ve fotbale přestupují za enormně vysoké sumy, u trenérů tomu tak ale není. Nejdražší přestup se udál na trase Lipsko – Bayern v případě Juliana Nagelsmanna. Brian Priske svým odchodem ze Sparty může být blízko elitní desítky.

Publikováno

dne

Hráči ve fotbale přestupují za enormně vysoké sumy, u trenérů tomu tak ale není. Nejdražší přestup se udál na trase Lipsko – Bayern v případě Juliana Nagelsmanna. Brian Priske svým odchodem ze Sparty může být blízko elitní desítky.

#TrenérPředchozí týmNový týmPřestupová částka
1.Julian NagelsmannRB LipskoBayern Mnichov21.7 milionů liber
2.Graham PotterBrightonChelsea21.5 milionů liber
3.Andre Villas-BoasFC PortoChelsea13.3 milionů liber
4.Vincent KompanyBurnleyBayern Mnichov10.2 milionů liber
5.Enzo MarescaLeicester CityChelsea10 milionů liber
6.Arne SlotFeyenoordLiverpool9.4 milionů liber
7.Brendan RodgersCelticLeicester City8.8 milionů liber
8.Ruben AmorimBragaSporting Lisabon8.6 milionů liber
9.Jose MourinhoInter MilánReal Madrid6.9 milionů liber
10.Jose MourinhoFC PortoChelsea5.2 milionů liber

Jména jako Carlo Ancelotti, Pep Guardiola nebo Jürgen Klopp by jste zde hledali marně. Proč? Tito trenéři své smlouvy většinou dodržují a odcházejí až po jejich konci. V takovém případě tedy kluby za jejich angažování platit nemusí.

Největší částku nevyplatil anglický, ale německý klub

Byl to Bayern Mnichov, který za Julian Nagelsmanna zaplatil RB Lipsku 21.7 milionů liber. Ačkoli se v tomto případě nejednalo o úplně neúspěšné angažmá, bylo předčasně ukončeno. Špatné manažerské rozhodnutí stálo místo i ty lidi, kteří ho udělali, když byli krátce na to odvoláni.

Suverénně nejvíc zaplatila Chelsea. K tomu došlo díky penězům Romana Abramoviče, který v Rusku vydělal a asi ještě vydělává ohromné peníze. V Anglii se díky nim zcela změnil trh s hráči, stejně tak s trenéry.

Ve třech případech se jedná o toto přestupové období

Arne Slot, Enso Maresca a Vincent Kompany zatím neměli šanci dokázat svým majitelům, že investice, kterou vložili do jejich příchodu, se vyplatila. Že by vznikal nový trend?

Nadpoloviční většina nebyla úspěšná

Trenérům Sarrimu, Koemannovi, Villas-Boasovi, Potterovi a Nagelsmannovi nové angažmá nevyšlo a bylo předčasně ukončeno. Ukazuje to, že ani velké peníze nejsou zárukou úspěchu. Tento žebříček ale velmi ovlivnilo chování Romana Abramoviče.

Morální aspekt těchto přestupů

V souvislosti s tímto tématem je třeba napsat, že většina lidí, kteří mají časově omezené smlouvy, je dodržuje. Někdo může namítnout, proč tady moralizuji něco, co je u hráčů naprosto běžná věc. Náhrada hráče a náhrada úspěšného trenéra je velký rozdíl.

Nahradit jednoho hráče jiným je jen věcí rozhodnutí, ale nahradit jednoho trenéra jiným a být i nadále stejně úspěšným týmem, se povede je málokdy. Arsenalu to trvalo několik sezón a velkoklub Manchester United to dosud nezvládl.

Trenéři, kteří se někdy bezhlavě vrhají do nového angažmá, by si měli uvědomit, že pokud budou ve svém klubu úspěšní i nadále, nové a pravděpodobně lepší angažmá najdou i po skončení smlouvy.

Priske mezi elitou?

V souvislosti s Priskem už nikdo nepochybuje o jeho odchodu do Feyenoordu. Některé zdroje hovoří o maximálně dvou milionech liber, další zase o pěti. Tato suma je nejspíše přestřelená, pokud by k tomu ale došlo, atakoval by nejlepší desítku.

Zdroj: Transfermarkt, GiveMeSport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.