Spojte se s námi


Fotbal

Z historie Zlatého míče: Jen třikrát zvítězil obránce či brankář

V pětašedesátileté historii Zlatého míče se podařilo zvítězit jen třem fotbalistům, kteří během své kariéry nastupovali na pozici obránce či brankáře. Ballon d’Or je do jisté míry anketou popularity a je nutné mít na vědomí, že se lépe a spíše oceňují vstřelené góly a vytvořené příležitosti než úspěšné obranné zákroky a zmařené šance.

Publikováno

dne

V pětašedesátileté historii Zlatého míče se podařilo zvítězit jen třem fotbalistům, kteří během své kariéry nastupovali na pozici obránce či brankáře. Ballon d’Or je do jisté míry anketou popularity a je nutné mít na vědomí, že se lépe a spíše oceňují vstřelené góly a vytvořené příležitosti než úspěšné obranné zákroky a zmařené šance. Právě proto zůstávají tři historické triumfy defenzivních fotbalistů jako jisté unikáty.

Vůbec prvním defenzivním hráčem, který opanoval tuto nejprestižnější fotbalovou anketu, byl legendární sovětský brankář Lev Yashin. Černý panter či pavouk, jak se Yashinovi ve fotbalovém světě přezdívalo, získal svůj Zlatý míč za rok 1963, kdy v hlasování porazil útočníky Gianniho Riveru nebo Jimmyho Greavese.

Yashin spojil svou profesionální kariéru s tehdy sovětským klubem Dynamo Moskva. Na reprezentační úrovni dopomohl Sovětskému svazu ke zlatu na olympijských hrách v roce 1956 v Melbourne, zlatu na Euru 1960 ve Francii či stříbru na Euru 1964 ve Španělsku.

Druhým defenzivním fotbalistou v historii, který zvítězil v anketě Zlatého míče, byl německý stoper Franz Beckenbauer. Legenda německého fotbalu a Bayernu Mnichov vyhrála tuto individuální cenu dokonce dvakrát, v letech 1972 a 1976.

Při svém prvním vítězství porazil své ofenzivní krajany Gerda Müllera a Güntera Netzera, o čtyři roky později skončil před nizozemským útočníkem Robem Rensenbrinkem a československým gólmanem Ivem Viktorem.

Beckenbauerova kariéra je propletena velkými úspěchy a triumfy. Jako hráč má stříbro z MS 1966, bronz z MS 1970 a konečně zlato z MS 1974. Na ME získal Beckenbauer zlato roku 1972, o čtyři roky později si odvezl stříbro. K tomu můžeme přičíst nespočet triumfů na domácí i evropské scéně s Bayernem Mnichov nebo další Beckenbauerovy medaile z kariéry trenérské.

Zatím posledním obranářem, který si z tradičního galavečeru odnesl tu nejhodnotnější trofej, byl roku 2006 italský obránce Fabio Cannavaro. Neapolský rodák si mimo Parmu a Inter Milán zahrál také za Juventus nebo Real Madrid, kde si udělal největší jméno.

Na MS 2006 v Německu dovedl jako kapitán Itálii až k celkovému triumfu, byl i u stříbra z mistrovství Evropy na přelomu tisíciletí. Na klubové scéně počítá dva tituly s Realem Madrid, titul ze sezóny 2004/05 Serie A mu byl odebrán kvůli korupční aféře Juventusu. Do výčtu úspěchů se dá započítat i vítězství v Poháru UEFA s italskou Parmou.

Zatím posledním obráncem, který se ocitl velmi blízko vítězství, byl před dvěma roky nizozemský stoper Virgil Van Dijk, který s Lionelem Messim prohrál o pouhých sedm bodů. Mezi brankáři byl naposledy nejvýše v roce 2014 na třetím místě německý gólman Manuel Neuer.

Zdroj: France Football

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.