Spojte se s námi


Fotbal

Xavi není Guardiola. Srovnání nedává smysl. Barcelona nesmí dopadnout jako Arsenal

Nejedno utkání strávili na hřišti jako spoluhráči. Stejně jako v roli trenéra a jeho svěřence. Pep Guardiola odvedl na lavičce barcelonského áčka úžasnou práci. Ale srovnávat jeho situaci po příchodu k týmu se situací Xaviho nedává smysl. Upřímně? Xavi to má o mnoho těžší.

Publikováno

dne

Nejedno utkání strávili na hřišti jako spoluhráči. Stejně jako v roli trenéra a jeho svěřence. Pep Guardiola odvedl na lavičce barcelonského áčka úžasnou práci. Ale srovnávat jeho situaci po příchodu k týmu se situací Xaviho nedává smysl. Upřímně? Xavi to má o mnoho těžší.

Jedním z prvních kroků Pepa Guardioly jako trenéra Barcelony bylo pokusit se podepsat Emmanuela Adebayora z Arsenalu. O sezónu později raději přivedl Zlatana Ibrahimoviče z Interu Milán za téměř 70 milionů eur, aby jej o rok později poslal do konkurenčního AC Milan.

První léto podepsala Barcelona s Pepem Guardiolou jako trenérem následující hráče:

HráčKlub, ze kterého přišelPřestupová částka (milionů eur)
Dani AlvesSevilla35
Seydou KeitaSevilla14
Alexandr HlebArsenal17
Martin CaceresVillarreal16,5
HenriqueDesportivo Brasil Ltda8
José Manuel PintoCelta Vigo0,5

Celkové náklady na tyto hráče činily téměř 100 milionů eur. Mezi tuto ciftu nepočítáme Gerarda Piquého kvůli jeho pozici a barcelonskému DNA. Tady si musíme ujasnit zásadní skutečnost. Na úvod bylo zmíněno, že Guardiola odvedl úžasnou práci, ale srovnávat okolnosti v jeho týmu se situací Xaviho je naprosto šílené.

Xavi se může nyní spolehnout maximálně na mladíky v čele s Pedrim, Gavim, Araujem, Koundém nebo zkušeného Lewandowského. Guardiola měl k dispozici Carlese Puyola, který byl už devítiletý „veterán“ a kapitán týmu. Dalšího v řadě měl právě Xaviho s devítiletými zkušenostmi.

Andrés Iniesta prorazil pod Louisem van Gaalem v roce 2002. To nejlepší měl navíc před sebou. Třešničkou na dortu byla přítomnost Lionela Messiho. Nejenže byla argentinská hvězdička zjevně na cestě stát se nejlepším hráčem na světě, ale už v roce 2004 o něm Ronaldinho řekl, že je lepší než on sám.

Guardiola ve své první sezóně udělal dvě velká rozhodnutí založené na La Masii. Přivedl zpět Gerarda Piquého a dal šanci Sergi Busquetsovi. Tohle nebylo nějaké rozhodnutí ala „Vše vsadím na mladé odchovance,“ jenž mělo plnit titulky pro novinové články. Přiznejme si, že většinou využíval špičkové talenty, které se již dobře etablovaly a vedle nich pečoval o pár dalších.

Piqué byl mladý a syrový talent. Guardiola měl ten luxus, že po jeho boku hrál Puyol jako učitel, bodyguard a velký přítel. Busquets byl stejně tak mladý a opět neobroušený diamant, ale Pep měl ten přepych, že ho mohl nechat hrát se dvěma nejlepšími záložníky na světě v jedné sestavě.

Pokud by se nyní Xavi pustil do bláznivé fantazie, vsadil všechny karty na mladé odchovance, znamenalo by to, že by v týmu hromadil nezkušené mladé talenty na úkor jiných nezkušených mladých talentů. Ve fotbale pro tuto variantu můžeme vidět jasné vzorce, kdy je sestava až příliš přeplněna mladými nezkušenými hráči. V téměř drtivé většině případů většina vyhoří.

Logické vyústění, protože bez zkušeností se nemohou vyrovnat s neuvěřitelným tlakem a nemají tolik potřebný dohled, který si mohl dopřát již zmiňovaný Piqué a Busquets. Řada novinářů a expertů už před příchodem Roberta Lewandowského do Barcelony jeho angažmá odepisovala a odsuzovala celé vedení, že hází La Masii přes palubu.

Je třeba si ale uvědomit, že se jedná o hrotového útočníka světového formátu, kde na něj stejně tak vsázel Guardiola ve svém tehdejším Bayernu Mnichov. Někteří novináři opravdu nemají pochopení pro Barcelonu, Guardiolu, Xaviho ani nic, co souvisí s klubem nebo jeho týmem.

Katalánský velkoklub se nemůže pustit do bláznivých fantazií a hazardních her s mládím.
Riziko? Kolaps. Velkokluby zůstávají skutečně obrovské a na výsluní pouze tak dlouho, dokud si udrží konkurenceschopnost. Sázení na sotva ostřílené mladíky či odchovance je znovu a znovu ruská ruleta. Stačí, když jich pár vyhoří nebo se zraní.

Za příklad si opět můžeme vzít Fatiho problémy s kolenem. Nyní vidíme, že se dostává zpět do formy, ale pokud by to nevyšlo, vše se zhroutí. A pak se nastává nekonečný kolotoč. Absence trofejí má za následek menší finanční odměny, méně a méně lukrativní sponzorské smlouvy, nižší návštěvnost stadionů a horší výnosy z televizních práv.

O to jste chudší, takže si nemůžete dovolit podepsat hotové a hvězdné hráče, když je potřeba. Vaše prestiž dostane kritický zásah, takže už nemůžete přilákat hráče vysokého kalibru. To zase zasáhne příjmy, takže sponzoři mají ještě menší zájem o vaši značku a spojení s klubem. Menší příjem znamenají větší dluhy, které pokračují.

To je plán finanční katastrofy. Zatímco Laporta a barcelonské vedení podstupují vypočítavé riziko, někteří novináři s fanoušky se probouzejí do šílenství nad pouhým konceptem vsadit na zkušenost na úkor nevyzkoušeného talentu. Ačkoli ten tolik zmiňovaný talent už má na hřišti zastoupení.

Nabízí se připomenout plán prezidenta klubu Laporty: „Právě teď máme obrovské dluhy, ale jsme schopni plnit platební závazky, máme obrovské jméno a seriózní hráče, kteří mají zájem se k nám připojit. Musíme udeřit hned, dokud ještě můžeme. Za rok nebo dva bude tato šance pravděpodobně pryč.“

Zcela racionální přístup. Pokud tedy toho rozhodnutí někdo odsuzuje, může se to pro další zdát k smíchu. Poukázat můžeme na jeden anglický klub, který se pustil to této spirále a až v letošní sezóně se z ní může konečně vymotat. Mluvíme pochopitelně o Arsenalu, který následoval tyto ideály a už čtrnáct let nebyly jeho výsledky odpovídající velikosti tohoto klubu.

Arsenal měl dluh za nový stadion, ale byl velmi svědomitý, aby jej splatil co nejdříve. Jednoduše řečeno sázeli na mládež ve stále větší míře. Jejich starší hvězdy začaly mizet nebo odcházet. Najednou jim zůstali talentovaní, ale nezkušení mladí hráči. Jediné, co skutečně měli. A výsledky to ukázaly. Propadnutí se téměř až ke dnu, prestiž obrovsky klesla.

Odešli z výsluní jednoho z nejlepších evropských klubů do boje o to, aby se vůbec kvalifikovali do evropských soutěží. Arsenal spadl tvrdě a v nejhorší možnou dobu. Klub, který ani zdaleka neměl takové problémy jako má nyní Barcelona. Ve fotbale je opravdu snadné padnout až na samotné dno. O to těžší je dostat se znovu na výsluní a být opět respektovaným klubem.

Zdroj: David Kvapil, Transfermarkt

Reklama

Fotbal

Kvaratskhelia byl zvolen potřetí Hráčem měsíce! Italská fotbalová federace mu vysekla poklonu

Khvicha Kvaratskhelia se stal už potřetí hráčem měsíce Serie A. Gruzínský křídelník je tak vůbec prvním fotbalistou, který tento počin v italské nejvyšší soutěži zaznamenal už třikrát v jedné sezóně!

Publikováno

dne

Khvicha Kvaratskhelia se stal už potřetí hráčem měsíce Serie A. Gruzínský křídelník je tak vůbec prvním fotbalistou, který tento počin v italské nejvyšší soutěži zaznamenal už třikrát v jedné sezóně!

Khvicha Kvaratskhelia je bezesporu jednou z největších hvězd Neapole a nejspíše také největším objevem probíhajícího fotbalového ročníku.

Dá se tedy zcela určitě předpokládat, že bez něj by Partenopei nejspíše nebyli tam, kde momentálně jsou.

A tedy na špici italské nejvyšší soutěže. Neapol ve 27 zápasech získala už 71 bodů, do konce probíhajícího ročníku Serie A jí tak zbývá odehrát ještě 11 utkání. Na druhé Lazio má pohodlný náskok 19 bodů.

A co se týče aktuální bilance dvaadvacetiletého gruzínského reprezentanta? V dresu Neapole doposud naskočil do 23 ligových zápasů, ve kterých vstřelil hned dvanáct branek a u dalších dvanácti asistoval.

Za své vynikající výkony v Serii A tak byl po zásluze Italskou fotbalovou federací (AIC) vyhlášen Hráčem měsíce března.

Ze všech dvanácti branek, která má Kvaratskhelia na kontě, stály minimálně dvě skutečně za to. Především tedy gól proti Atalantě, který byl vyhlášen nejlepším gólem měsíce března.

„Tento gól proti Atalantě je dalším příkladem branky s jeho podpisem. Je to dílo uznávaného umělce, o jehož stylu se všichni učíme,“ napsala Italská fotbalová federace ve svém článku o ocenění gruzínského křídelníka.

Ofenzivní hvězdě Neapole se tak podařilo něco, co ještě nikomu před ním – dostat cenu pro Hráče měsíce třikrát v jedné sezóně. Dlužno dodat, v nominaci porazil například spoluhráče Kim min-Sona nebo záložníka Juventusu Adriena Rabiota.

Zdroje: Serie A, SSC Neapol, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Tiket dne: Vsazení vysoké sumy na jihokorejský pohár vyšlo na jedničku! Z 5 555 korun vydělal sázkař 60 tisíc

Reprezentační pauza je u konce a sázkaři se mohou opět soustředit na ligový fotbal. Dnes se ovšem podíváme na poměrně netradiční tiket šťastného sázkaře, který vsadil poměrně vysokou částku na korejský pohár.

Publikováno

dne

Reprezentační pauza je u konce a sázkaři se mohou opět soustředit na ligový fotbal. Dnes se ovšem podíváme na poměrně netradiční tiket šťastného sázkaře, který vsadil poměrně vysokou částku na korejský pohár.

Svět sázek nám otevřel kraj dříve nepoznaný. Sázkaři si mohou vsadit takřka na cokoliv a díky tomu mnohdy sledují až bizarní sporty či soutěže.

Podobný, ačkoliv ne doslova stejný, případ je u dnešního Tiketu dne. Sázkař s přezdívkou radim92 se totiž rozhodl podívat se na jihokorejský pohár, který se hrál v tuzemském čase dnes po poledni.

V každém utkání vsadil na to, že padne více než 1,5 gólu, přičemž kurzy nebyly nikterak vysoké. Ovšem pokud vsadíte 5 555 Kč jako on a vše vám vyjde, můžete se dočkat pohádkové výhry.

Ta dosáhla výše 55 994,4 korun. Jaké zápasy mu vyšly a měl i pořádný kus štěstí? Měl, a to bezpochyby. Už první zápas mezi Junju Citizen a Siheunh Citizen dopadl 2:1, přičemž všechny góly padly ve druhé půli.

U souboje Gyeongju a Geoje to bylo mnohem těsnější, v základní hrací době byl výsledek 1:1 a hostující mladík Jin-hyeok Choi vstřelil druhý gól zápasu až v 87. minutě.

Zápas Daejeon Korail s Gimcheonem Sangmu dopadl 1:2 a hosté rozhodli až v 94. minutě, avšak zelená fajfka na tiketu byla splněna již v 66. minutě.

Poslední událostí na tiketu byl gólový zápas Cheonanu City s Yangju Citizen, který dopadl výhrou domácích 3:2. Zde bylo hotovo v 70. minutě.

Radim92 se tak může radovat z příjemného výdělku. A co vy, také zkoušíte štěstí za takové vysoké sumy?

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Manchester City vs. Liverpool: Preview a tipy na sázení

Sobota odstartuje duelem dvou týmů, které v posledních letech dominovali Premier League, nyní ovšem z této pozice Liverpool vypadl, zatímco jej nahradil Arsenal, který se snaží Manchester City marně nahánět.

Publikováno

dne

Sobota odstartuje duelem dvou týmů, které v posledních letech dominovali Premier League, nyní ovšem z této pozice Liverpool vypadl, zatímco jej nahradil Arsenal, který se snaží Manchester City marně nahánět.

S Liverpoolem už to začalo vypadat slibně, když porazil Wolves a Manchester United, a to se skóre 9:0. Poté ovšem svěřenci Jürgena Kloppa vystřízlivěli, když prohráli 1:0 v Bournemouthu. Stejný výsledek v Madridu poté jen zpečetil započatý dvojduel z Anfieldu, kde vyhrál Real 5:2.

To Manchester City vyhrál posledních 6 zápasů, přičemž inkasoval pouze jednou. V posledních dvou zápasech navíc nastřílel 13 gólů. Samotný Erling Haaland vstřelil hned 8 z nich.

Co se vzájemných duelů týče, tak můžeme jednoznačně říci, že se oběma týmům daří střílet branky. V 10 z posledních 12 střetnutí se prosadily oba týmy. V 7 z posledních 8 duelů pak fanoušci viděli minimálně 3 góly.

Lépe se ovšem dařilo v poslední době Liverpoolu, který vyhrál 3 z posledních 4 měření sil, jenomže právě ten poslední souboj vyhrál Manchester City.

Forma svěřenců trenéra Pepa Guardioly je dechberoucí a navíc potřebují plně bodovat, když na Gunners ztrácejí 8 bodů, přičemž mají zápas k dobru.

I Liverpool má ale rozhodně o co bojovat, když je o 5 bodů za 5. Newcastlem a o 7 za 4. Tottenhamem, na který má ovšem dva zápasy k dobru. O zajímavý duel je tak postaráno i tentokrát!

Manchester City je jednoznačně favoritem pro tento duel, na jeho vítězství vypsaly sázkové kanceláře kurz 1.63. Se skvěle fungující obranou je tak výhra domácích velmi reálná.

Kurz 1.67 pak ale Tipsport nabízí na Over 2.5. A když vezmeme v potaz již zmíněné statistiky a taktéž fakt, že v 8 z posledních 9 vzájemných zápasů na Etihad Stadium padly minimálně 3 góly, pravděpodobnost je v tomto případě ještě větší.

Zdroj: Whoscored

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené