Spojte se s námi


Fotbal

Wengerova filosofie v troskách! Arsenal jde na ruku super-agentovi

Publikováno

dne

Po celou řadu let rozhodoval o přestupech v červené části Londýna Arséne Wenger, což mělo svá pozitiva i negativa. Po sezoně 2017/2018 se francouzský manažer ale rozhodl na lavičce Gunners skončit. S odstupem dvou roků se toho na Emirates Stadium změnilo opravdu hodně, jednou ze změn je chování klubu na přestupovém trhu, které se otočilo o 180°. A rozhodně to není kladné rozhodnutí.

Arsene wenger zdroj cpfc.co.uk
Zdroj: cpfc.co.uk

Za dvaadvacet let strávených v Arsenalu prošlo Wengerovi mužstvem téměř 400 fotbalistů. Opravdu enormní číslo, takže je jisté, že rodák ze Štrasburku udělal občas „přestupovou botu“. Jenomže za přestupy nesl 100% odpovědnost. Hráče sledoval, přesvědčoval, kupoval, ale také prodával. Samozřejmě měl na určité fáze přestupů své odborníky, ale konečné slovo měl vždy on.

Párkrát se ale stalo, že vedení klubu přivedlo hráče a „donutilo“ Wengera, aby s přestupem souhlasil. Zářným příkladem je Lucas Pérez, který do Arsenalu přišel před sezonou 2016/2017. V 21 utkáních dal španělský útočník sedm branek a přidal pět asistencí, ale Wengerovy sympatie si nezískal.

Wengerovi bylo jasné, že po jeho odchodu nedostane nový manažer tolik pravomocí, takže svoje kompetence začal rozdělovat mezi vícero lidí. Asi nejvýraznější a také tou nejdůžitější byl super-skaut Sven Mislintat, který do Arsenalu přišel v prosinci 2017. Ovšem kvůli neschodám s vedením klubu skončil v únoru 2018. Představy německého lovce talentů a nových představitelů Gunners se rozcházely. Logicky zvítětila silnější strana, ale je to ta „dobrá“?

Jen pro srovnání: před sezonou 2018/2019 přivedl klub Torreiru, Lena, Sokratise či Guendouziho, kteří se stali pevnými pilíři sestavy. Nakolik byl transfer Suáreze a Lichtsteinera prací Emeryho a Sanllehiho, necháme na Vás. Dohromady Arsenal utratil 79 mil. euro, za šest hráčů. A o sezonu později přišel za podobnou sumu Pépé. Jeden hráč za rekordní sumu.

I to dokazuje, jak mistrně dokázal Mislintat vyjednávat, jaké měl oko na talentované hráče, jak dokázal tým posílit a nechtěl jen zaplnit díru v sestavě. Třešnickou na dortu od nového vedení už je jen podpis Davida Luize (čerstvé roční prodloužení kontraktu raději nekomentovat).

A zde se dostáváme k meritu věci. Přestupové kompetence si v současné době dělí čtyři lidé – Raul Sanllehi, Vinai Venkatesham, Edu a Mikel Arteta (dřívě Unai Emery). Samozřejmě se dohodnout na příchodu správného hráče, je obrovsky složité. Jeden příklad za všechny – Emery chtěl do Arsenalu přivést Wilfrieda Zahu, ale vedení si přálo Nicolase Pépého.

Unai Emery By Aleksandr Osipov CC BY-SA 2.0
Zdroj: CC BY-SA 2.0

Ve fotbale o přestupech rozhodují zákulisní hry a přátelství. Sportovní stránka, ta nejdůležitější, jde často úplně stranou. Fotbaloví agenti jsou mnohdy mocnější a mají lepší vyjednávací podmínky než hráči a funkcionáři. S Jorgem Mendesem, jedním z nejvlivnějších agentů, se setkal i Wenger, který chtěl do svého kádru získat Radamela Falcaa. Hostování kolumbijského útočníka se již blížilo finální dohodě, jenomže Mendes za minutu dvanáct vyslyšel cinkot většího balíku peněz z Old Trafford.

Po této zkušenosti už Wenger nechtěl mít s podobnými praktikami a lidmi co dočinění. Proto vyjednávání Arsenalu oproti jiným klubům trvala déle. Francouzský manažer zkrátka chtěl mít 100 % jistotu o „čistotě“ přestupu a nechtěl rozhatovat miliony, jen aby přeplatil konkurenci, což často vedlo ke ztroskotání jednání. Současní představitelé Gunners ale dělají pravý opak.

Už jako by nestačilo, jak se Arsenal v posledním roce choval na přestupovém trhu. Zkrátka málo muziky za hodně peněz. A další bizarnosti na přestupovém poli mají přijít. Uvidíme, zda to bude to pravé ořechové, nebo Arsenal šlápne vedle.

Kia Joorabchian. Nechvalně proslulý fotbalový agent a podnikatel. Pod jeho agendou nalezneme např. Coutinha, Kurzawu či Williana. A světe, div se, se všemi třemi jmény je Arsenal spojován. První jmenovaný od přestupu do Barcelony nikterak nezáří, přesto jeho cena bude minimálně 50 mil. liber. A jak známe současné vedení, tak to librami nešetří.

Kurzawa s Willianem budou po této sezoně volnými hráči, a tak je pravděpodobné, že z kamarádství Sanllehiho a Joorabchiana alespoň jeden přestup vzejde. Ze spojení íránského super-agenta a Arsenalu nevzejde ale jistě nic pozitivního. Příchody výše tří zmíněných hráčů se nejeví logicky a perspektivně.

Nepřipomínají vám jména Willian, Joorabchian a Mendes ně? Podobně jako Wenger se o praktikách fotbalových agentů přesvědčil Tottenham, který těsně před podpisem přišel o Williana. Brazilský křídelník byl prodán nakonec do Chelsea. A nezapomínejme ani na kauzy Corinthians a Tevéz a Mascherano, které nevrhají na íránsko-britského agent pozitivní světlo.

Opravdu chce Arsenal, vedený Sanllehim, spojit svou značku s kontroverzním agentem, obětovat logické myšlení na přestupovém trhu a podřídit se kamarádským vazbám?

Použité zdroje: Goal, Arsenal, Transfermarkt

Reklama

Fotbal

Katarské pondělí: Nabitá ofenziva kanárků se potřebuje chytit, Japonci mohou dovršit evropský hattrick

Pondělí bude velkým svátkem pro asijské milovníky fotbalu. Do osmifinále mistrovství světa vstoupí Japonsko i Jižní Korea. Zatímco první zmíněný má na postup poměrně slušné šance, druhého čeká Brazílie.

Publikováno

dne

Pondělí bude velkým svátkem pro asijské milovníky fotbalu. Do osmifinále mistrovství světa vstoupí Japonsko i Jižní Korea. Zatímco první zmíněný má na postup poměrně slušné šance, druhého čeká Brazílie.

Evropský hattrick pro Japonce?

Japonci za sebou mají vynikající skupinovou fázi, ve které porazili Němce i Španěly. Prohra s Kostarikou ve finále nehrála žádnou roli. V osmifinále má šanci na třetí evropský skalp, konkrétně proti Chorvatsku.

Chorvaté zvládli náročnou skupinu s Belgií, Marokem a Kanadou za pět bodů, na druhou stranu vyhráli pouze proti Kanadě, která měla průchozí obranu. Tým již není v ideálním věku, na druhou stranu zkušenosti mu nechybí.

Otázkou je, co se bude dít na hřišti. Chorvaté hrají účelný fotbal, dvakrát si úspěšně došli pro bezgólovou remízu 0:0.

Japonci však také nejsou žádným vyloženě ofenzivně laděným týmem. Konfrontace dvou výběrů, které těží z dobrých druhých poločasů, může být zajímavá.

Brazilci hledají produktivitu

Brazílie má díky Portugalsku osmifinále podstatně lehčí, než se očekávalo. Uruguay je venku ze hry, s Jižní Koreou by to při vší úctě k ní měla být samozřejmost. Pokud se tedy vzpamatuje zatím nepříliš efektivní útok.

Co se jednotlivých jmen týče, je ofenziva trenéra Titeho neuvěřitelně kvalitní. Přestože z ní vypadl zraněný Gabriel Jesus. Velice dobrou zprávou pro brazilský národní tým a jeho fanoušky je návrat Neymara, jenž zvládl doléčit své zranění kotníku a bude tak moci naskočit do osmifinálového duelu proti Jižní Koreji.

Nutno podotknout, jeho absence šla v zápasech se Švýcarskem a Kamerunem cítit více, než se na první pohled mohlo zdát.

S přibývajícím časem se budou za bezbrankového stavu postupové šance přehupovat na stranu Jižní Koreji, která tři ze svých čtyř branek vstřelila v druhé půli. Kanárci ale nebudou chtít nic ponechat náhodě a dá se očekávat, že do zápasu vstoupí aktivně.

Ostatně jak už výše píšeme, tohle by mělo být jedno z těch osmifinálových utkání, které by co do výsledku a herního projevu mělo být jasnou záležitostí.

Zdroj: MS 2022 v Kataru

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Skvělá zpráva pro Brazílii! Neymar doléčil kotník a bude moci nastoupit do osmifinále proti Jižní Koreji

Tohle je úžasná novinka pro brazilskou reprezentaci. Tu totiž už v pondělí večer čeká její osmifinálový duel proti Jižní Koreji a obavy, že do tohoto důležitého zápasu budou muset nastoupit bez své hlavní hvězdy, jsou tytam. Neymar bude moci naskočit!

Publikováno

dne

Tohle je úžasná novinka pro brazilskou reprezentaci. Tu totiž už v pondělí večer čeká její osmifinálový duel proti Jižní Koreji a obavy, že do tohoto důležitého zápasu budou muset nastoupit bez své hlavní hvězdy, jsou tytam. Neymar bude moci naskočit!

Jednoznačně hlavní hvězda brazilského národního výběru se zranila už při svém prvním zápase na letošním mistrovství světa v Kataru.

Brazílie v něm sice porazila Srbsko 2:0, přišla však o Neymara, jenž v onom duelu utrpěl velice zle vypadající zranění kotníku. V 79. minutě jej tak vystřídal Antony a třicetiletý tahoun nenastoupil k žádnému z dalších dvou zápasů skupinové fáze.

Za zmínku stojí, že jakmile šel Neymar ze hřiště, tak si zakryl obličej tričkem a odcházel se slzami v očích. Lékař posléze útočníkovi, jenž na svých zádech nosí číslo 10, diagnostikoval poraněné vazy v kotníku.

Nutno podotknout, v zápase proti Švýcarům byla Neymarova absence na hře Brazilců znát, v 83. minutě však rozhodl druhé utkání ve skupině Casemiro.

Svěřenci kouče Titeho nicméně prošli svou skupinou dvěma výhrami, v posledním zápase skupiny G totiž podlehli Kamerunu 0:1. Faktem však zůstává, že Tite nechal své hlavní hvězdy odpočinout.

Na základě posledních zpráv však Neymar navzdory veškerým obavám stihl svůj kotník doléčit a do osmifinálového klání proti Jižní Koreji bude schopen naskočit.

To začíná v pondělí ve 20:00 a Brazílie v čele s Neymarem vstoupí do tohoto osmifinálového utkání jako jasný favorit. Potvrdí tedy tuto roli?

Zdroje: FIFA, ESPN, MS 2022 v Kataru

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Jak se po odchodu ze Slavie daří Alexandru Bahovi?

U sešívaných strávil jen rok a půl, ale i tak se svými výkony zapsal Alexander Bah do paměti slávistických fanoušků. Trenér Jindřich Trpišovský si ho 5. ledna 2021 přivedl jako náhradu za Vladimíra Coufala. Ve Slavii se stal oporou a brzy se začal projevovat zájem větších evropských klubů, nakonec se upsal portugalské Benfice. Jak se mu v Portugalsku daří?

Publikováno

dne

U sešívaných strávil jen rok a půl, ale i tak se svými výkony zapsal Alexander Bah do paměti slávistických fanoušků. Trenér Jindřich Trpišovský si ho 5. ledna 2021 přivedl jako náhradu za Vladimíra Coufala. Ve Slavii se stal oporou a brzy se začal projevovat zájem větších evropských klubů, které zapisovaly Baha na seznam posil. Nakonec se upsal portugalské Benfice. Jak se mu v Portugalsku daří?

Psalo se 7. června roku 2022, když pražská Slavia přišla o svou oporu na pravém kraji obrany. V osmašedesáti zápasech si Bah v pražském celku zapsal úctyhodných sedm branek a šestnáct asistencí. Poté se nicméně upsal Benfice, jednomu z nejlepších celků v portugalské lize, kam přestoupil za přibližně 200 milionů korun.

Dánský obránce přicházel do Slavie s vizitkou rychlého beka, který má kvalitní ofenzivní i defenzivní schopnosti. A se stejnou vizitkou také odcházel, tedy až na to, že tentokrát se o něj strhla lavina zájmu několika evropských celků.

Zájem měl například Brentford, který hraje již druhou sezónu anglickou Premier league. Bah však nakonec zvolil Benficu, přičemž se postupem času ukazuje, že právě lisabonský celek byl pro Baha správnou volbou.

Svůj debut si odbyl 5. srpna, když v 68. minutě nahradil střídajícího Gilberta. A připsal si dokonce asistenci při vítězství Benficy 4:0 nad Aroucou.

V Benfice zatím odehrál 21 zápasů, ve kterých si gól zatím nepřipsal, na druhou stranu má na svém kontě již šest asistencí, a plní tedy pověst ofenzivního krajního obránce.

Svůj zatím nejlepší zápas odehrál 2. listopadu v Lize mistrů, když se při demolici izraelského týmu Maccabi Haifa zaskvěl dvěma asistencemi. Dlužno dodat, na první gól přihrál dalšímu exslávistovi Petaru Musovi.

Úspěch se mu nevyhnul ani na reprezentační úrovni, byl totiž povolán na mistrovství světa v Kataru, kde se Dánsko představilo ve skupině s Francií, Austrálií a Tuniskem.

I když mnozí experti řadili Dány mezi „černé koně“ turnaje, šampionát pro ně již skončil, když skončili ve skupině poslední s jedním bodem. Bah nastoupil dvakrát z lavičky a zaznamenal 46 minut hracího času.

Za několik dní oslaví Bah své pětadvacáté narozeniny a můžeme s jistotou říct, že to nejlepší má stále před sebou.

Zdroje: Transfermarkt, Benfica Lisabon, SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené