Spojte se s námi


Hokej

Vzpomínky na Nagano: Plavecký stadion jako dějiště první výhry českých hokejistů 

DNES PŘED 25 LETY – Česká hokejová reprezentace nastoupila k úvodnímu utkání základní skupiny hokejového turnaje v Naganu. Svěřenci Ivana Hlinky se silných Finů nezalekli a zvítězili 3:0. Připsali si tak první dva body do tabulky skupiny C a čisté konto Dominka Haška k tomu.

Publikováno

dne

DNES PŘED 25 LETY – Česká hokejová reprezentace nastoupila k úvodnímu utkání základní skupiny hokejového turnaje v Naganu. Svěřenci Ivana Hlinky se silných Finů nezalekli a zvítězili 3:0. Připsali si tak první dva body do tabulky skupiny C a čisté konto Dominka Haška k tomu.

Málokdo si dnes pamatuje, že úvodní duel nesehráli čeští hokejisté v dnes legendární hale Big Hat, ale o 5,3 kilometrů vzdálené menší Aqua Wing Aréně. Podle názvu to vypadá, že se nejednalo o typicky hokejovou halu, nýbrž o plavecký stadion. Všechno je ale jinak.

Název Aqua Wing znamená v překladu „vodní křídlo“, odkazoval k podobnosti stavby s vodním křídlem, jež upomínalo na zde působící povětří a vody. Hala byla vybudována právě kvůli hokejového olympijského turnaje a sloužila také k ženskému turnaji, jenž se v Naganu na olympiádě uskutečnil vůbec poprvé v historii.

Zároveň je třeba ale dodat, že s plaveckým sportem měla aréna co dočinění už od samotného původu, neboť objekt byl vybudován v místech, kde se předtím nacházel venkovní veřejný bazén. Už během plánování dostal architekt informace, že se stavba po skončení her opětovně přebuduje na plavecký stadion.

Hala byla dokončena v září 1997, a to jako poslední ze všech novostaveb určených pro olympijské sporty. Během olympijského hokejového turnaje měla hala kapacitu 6 000 diváků, po skončení her a přebudování na plavecký stadion pak byla snížena pro 2 000 návštěvníků.

Hašek měl první nulu

Na utkání Česko – Finsko dorazilo 5 050 diváků, kteří viděli úvodní triumf českých hokejistů na turnaji. Utkání začalo pro české diváky v příjemném středoevropském čase 14:45.

Ačkoliv Finové byli možná v utkání považováni za větší favority, Češi byli po většinu zápasu lepším týmem, o čemž svědčí i celkový počet střel 29:17.

V prvních pěti minutách tohoto klání byli lepší spíše Finové. Nervózní úvod ale pohlídal spolehlivý Hašek. Až po ubráněné přesilovce soupeře v sedmé minutě začal český výběr pozvolna přebírat otěže utkání. První třetina však branku nepřinesla.

Od druhé třetiny už byl na ledě prakticky jen jeden tým, ačkoliv na úvodní gól zápasu si museli diváci počkat až téměř do poloviny utkání, kdy se po šťastné trefě prosadil Pavel Patera: „Stál jsem v rohu kluziště a viděl, že si od modré najíždí Svoboda. Chtěl jsem mu puk přihrát, ale finský obránce Grönman si ho sám srazil do branky,” komentoval úvodní branku turnaje pro deník Lidovky.

Další branky přidal český tým až v závěrečném dějství. Nejdříve nachytal finského brankáře Myllyse individuální akcí zpoza branky Robert Reichel.

O čtyři minuty později zakončil situaci dva na jednoho po přihrávce Jaromíra Jágra kapitán týmu Vladimír Růžička, jenž upravil skóre na 3:0. Čeští hokejisté tak své jediné představení na plaveckém stadionu zvládli na výbornou.

Souhrn utkání

ČESKO 3:0 FINSKO

Branky: 30. Patera, 45. Reichel, 49. Růžička
Rozhodčí
: Fraser – Broseker, Ronnmark
Vyloučení
: 3:3
Využité přesilovky:
1:0
Třetiny
: 0:0, 1:0, 2:0
Diváci
: 3 500

ČESKO: Hašek – Šlégr, Šmehlík, Svoboda, Hamrlík, Kučera, Špaček, L. Procházka -Jágr, Růžička, Straka – Lang, Reichel, Ručinský Moravec, Dopita, Beránek, Čaloun, Patera, M. Procházka

FINSKO: Myllys – Numminen, Niinimaa, Berg, Lumme, Grönman, Laukkanen, Timonen – Selläne, Koivu, Peltonen – Nieminen, Helminen, Lehtinen – Tikkanen, Kurri, Törmanen – Lind, Kapanen, Ylönen.

Celkem se v Aqua Wing Aréně odehrálo deset hokejových zápasů v mužské kategorii. Celkem i s ženským turnajem navštívilo dnešní plavecký stadion 113 412 diváků, což z něj činí čtvrté nejnavštěvovanější sportovní místo během her v Naganu.

Zdroj: ZOH Nagano

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.