Spojte se s námi


Fotbal

Výběr fotbalistů, kteří dali přednost tučné výplatě před úspěšnou kariérou. Oscar, Adebayor a další

Peníze hýbou světem a ten fotbalový není výjimkou. Hemží se hráči, kteří vyměnili slibně vypadající kariéru za obrovský balík peněz. Každý fotbalista má zkrátka jiné priority a tak, jako si Neo v Matrixu mohl vybrat mezi modrou a červenou pilulkou, je i na fotbalistech, kterou cestu zvolí.

Publikováno

dne

Peníze hýbou světem a ten fotbalový není výjimkou. Hemží se hráči, kteří vyměnili slibně vypadající kariéru za obrovský balík peněz. Každý fotbalista má zkrátka jiné priority a tak, jako si Neo v Matrixu mohl vybrat mezi modrou a červenou pilulkou, je i na fotbalistech, kterou cestu zvolí.

Emmanuel Adebayor

Je otázkou, zda Adebayor do tohoto seznamu patří. Jeho umístění na tomto seznamu není proto, že by si uškodil po stránce kariérní, ale spíše charakterní.

Ihned poté, co byl Manchester City koupen bohatými šejky a začal rozhazovat penězi, byl Adebayor jedním z prvních, kterému arabské peníze zatemnily mozek. V roce 2009 podepsal smlouvu, která mu vynesla (tehdy) astronomických 175 tisíc liber týdně.

Asi se mu nikdo divit nemohl. Plány byly obrovské, ale krok do neznáma to byl. Paradox je, že Adebayor doplatil právě na to, jak ambiciózní plány klub měl. Z klubu ho následně vystrnadili Džeko, Tevéz a Balotelli.

Adebayor byl tak nadále nepotřebný a z klubu odešel. Své štěstí zkoušel na hostování v Realu Madrid a později v Tottenhamu. Obávaného střelce, kterým býval před přestupem do Citizens, už v sobě neprobudil.

Alex Teixeira

Brazilský fotbalista o sobě dal vědět v Shakhtaru, kam přestoupil z Vasco de Gama. Alexovo jméno se dostávalo do podvědomí fanoušků a předních Evropských klubů. Aby ne, vždyť z pozice ofenzivního záložníka vstřelil 89 branek ve 223 utkáních.

I přes veliký zájem Liverpoolu si Teixeira vybral přestup do Číny. Konkrétně do Jiangsu Suning. Přestup vyšel na 32 milionů euro. I v Číně zanechal slušnou stopu. Za pět let stihl 150 utkání, ve kterých se gólově prosadil v 72 případech a jednou slavil i zisk mistrovského titulu. Po jedné sezóně, kterou strávil v Besiktasi, se vrátil do klubu, kde jeho fotbalová cesta začínala. 

Jackson Martínez

Martínez přišel do Porta jako náhrada za Falcaa. A nutno podotknout, že náhrada to byla slušná. Ve 132 utkáních vstřelil 92 branek a i on se stal jedním z nejžádanějších útočníků světa. Stejně, jako v případě jeho předchůdce, se Martínez stěhoval do hlavního města Španělska.

V Atletiku se mu ale nedařilo a tak po pouhém půl roce přišel další přestup. Jackson vyslyšel pěkně mastné volání z Číny a s 240 tisíci euro týdně v kapse se stěhoval do Evergrande. I tento přestup dopadl strašně a Jackson odehrál jen 16 utkání a vstřelil 4 branky. Čína hold není pro každého.

Hulk

Po skvělé štaci v Portu a obrovském zájmu snad všech předních Evropských klubů, se Hulk rozhodl přestoupit do Zenitu Petrohrad. Velmi překvapivý krok. Hulk zde strávil čtyři roky, kdy si pořádně namastil kapsu a pokračoval za ještě více penězi do Shanghaie. 320 tisíc týdně se prostě neodmítá. 

V současné chvíli a po nenaplnění obrovského potenciálu, dohrává svou kariéru v Brazílii. Upřímně řečeno, mně toto jméno na seznamu mrzí asi nejvíce. Vždy jsem si ho přál vidět v některém velkoklubu. Samotný Hulk bude nejspíše se svou kariérou spokojený. Určitě mohl dosáhnout více. Daleko více.

Axel Witsel

Witsel svou kariéru rozjel v Belgickém Standardu Lutych. Zde získal dva ligové tituly a ocenění pro nejlepšího hráče celé soutěže. Logicky následoval krok vpřed a tak se v roce 2011 upsal Benfice Lisabon. Zde strávil jen jednu sezonu, která ale stačila k tomu, aby ze sebe udělal velice žádané zboží.

Tehdy velice talentovaný Witsel se ale rozhodl upsat Zenitu a stal se tak spoluhráčem výše uvedeného Hulka. Přestup těchto dvou způsobil v klubu velikou nespokojenost, neboť současní hráči nebyli spokojení s platovými nepoměry. I po Ruské štaci měl šanci na to, aby pokračoval v předním Evropském klubu. Veliký zájem měl Juventus.

Witsel se nikdy netajil tím, že se rozhodoval pouze z ekonomického hlediska a proto následoval přestup do Čínského Tianjin Quanjian. Po roce a půl se vrátil do Evropy.

Oscar

Další hráč, jenž vyslyšel volání z Číny. Po pěti úspěšných sezónách v Chelsea, kdy dvakrát vyhrál ligu a jednou Evropskou ligu, se Oscar rozhodl, že potřebuje novou výzvu. I přes zájem z Itálie, nebo Španělska přišel přesun do Čínské Shanghaie. V 25. letech. Ve chvíli, kdy byl v nejlepších fotbalových letech. Ani Oscar se rozhodně netajil skutečností, že šlo v první řadě o peníze.

Každý fotbalista, nebo pracující osoba, chce vydělávat peníze, aby pomohl své rodině. Pocházím z velmi chudé části Brazílie. Neměli jsme vůbec nic. Toto je odměna za mou práci. Pokud vydělávám tolik, je to proto, že jsem si to vydřel.“ Prohlásil Oscar po přestupu.

V létě 2022 byl na spadnutí návrat do Brazílie. Oscar už dokonce zveřejnil fotku, na které pózuje s dresem Flamenga, které bylo připraveno přestup oficiálně oznámit. Shanghai na poslední chvíli odmítlo podepsat dokumenty, které byly potřeba, a Oscar byl nucen zůstat v Číně. Pořád mu je stále jen 31 let. I přesto se zdá, že evropský comeback se konat nebude.

Anderson Talisca

Talisca započal svou kariéru v brazilském Bahiu. Během jednoho roku si vysloužil přestup do Evropy. Benfika za něho zaplatila necelých pět milionů euro. Hned první rok v novém působišti odehrál 44 utkání a vstřelil 11 branek, což je na ofenzivního záložníka slušná bilance.

Talisca oplýval velikým talentem, který nikdy úplně nenaplnil, protože v podstatě vymizel z očí fotbalových fanoušků. Po hostování v Besiktasi přišlo angažmá v Číně. Zde strávil tři celé sezóny v klubu Guangzhou. Je možné, že o něm budeme v současné chvíli slyšet častěji, protože se jeho spoluhráčem stal Cristiano Ronaldo.

Talisca se tedy po angažmá v Číně vydal do Saúdské Arábie, do klubu Al Nassr. Celkově jeho statistiky jsou vzhledem k jeho pozici skvělé. Celkově odehrál přes 340 utkání a nastřílel 140 branek ve všech angažmá. Talisca však zůstane jen dalším hráčem, který mohl v Evropě zaznamenat obrovský úspěch, který vyměnil za tučný balík peněz.

Zdroj: Transfermarkt

Reklama

Fortuna liga

Ogbu i Zafeiris zpočátku na lavičce a dostanou čas na aklimatizaci. Kdy podle Trpišovského naskočí do základu?

Dvě slávistické posily, Igoh Ogbu a Christos Zafeiris se zařadily mezi pět nejdražších hráčů historie Slavie. Tak s nimi budou trenéři zacházet, jelikož jsou oba mladí hráči a dostanou čas na aklimatizaci. Do základu tak asi nezapadnou okamžitě.

Publikováno

dne

Dvě slávistické posily, Igoh Ogbu a Christos Zafeiris se zařadily mezi pět nejdražších hráčů historie Slavie. Tak s nimi budou trenéři zacházet, jelikož jsou oba mladí hráči a dostanou čas na aklimatizaci. Do základu tak asi nezapadnou okamžitě.

Ogbu přišel jako velká posila, která má zpevnit defenzivu Slavie a být lídrem. Trenéři si jej v přípravě hodně chválili, zaujal v přípravném zápase proti Servettě, kde si řídil obranu i v češtině.

Proti Jablonci v základní sestavě ještě nenastoupil, nebylo to však z důvodu, že by na to neměl kvalitou, nýbrž Jindřich Trpišovský jej chce pořádně připravit.

„Igoh se trošku slaďuje s týmem. Jde to hodně rychle, asi by mohl i nastoupit, stoper je ale citlivý post a chceme ho použít v momentě, kdy budeme stoprocentně přesvědčeni, že na to bude po taktické stránce připravený,“ vysvětlil Trpišovský na tiskové konferenci, že nechce riskovat, aby se Ogbu uvedl chybou, která by se s ním později táhla.

Únava a volno

„I podle testů je momentálně ve velké únavě, měl konec sezony v Norsku, pak volno, připojil se k nám z nuly a šel na sto. I podle krevních testů je hodně unavený. Druhá věc pak je, že Aiham i Edie vypadali a vypadají dobře, Igohův čas ale určitě přijde,“ dodal kouč Slavie další důvod Ogbuova posazení.

Zároveň uvedl, kdy s Ogbuem bude moct počítat napevno do základu. Pokud se nestane nic nečekaného, může to nějakou chvíli trvat.

„Musíme najít vhodnou chvíli, kdy se to třeba nabídne, někdo bude zraněný nebo vykartovaný. Dopadne to podle mě stejně jako u Aihama, kdy on po příchodu dva nebo tři měsíce jen všechno pozoroval, sledoval tým a videa, rozbory, a do zápasů pak šel v připravené pozici. Je to jen otázka času, Igoh vypadá dobře, potřebuje akorát dotrénovat, každý týden s týmem je pro něj jen dobře,“ uvedl Trpišovský.

Zafeiris a čas na aklimatizaci

Další velkolepou posilou, kterou Slavia před zápasem představila, je Christos Zafeiris. Norský středopolař má obrovský talent a sešívaní za něj vyplatili třetí největší částku v historii klubu. On sám říkal, že chce hrát od začátku a tvořit hru. Jak to vidí Trpišovský?

Doufám, že k tomu dojde, otázka je, kdy to bude. Na svůj věk má spoustu zápasů a spoustu bodů i velké sebevědomí. Doufám, že u nás potvrdí, že chce být vidět v klíčových momentech. Na druhou stranu je to hráč, který přichází poprvé do zahraničí, do cizího prostředí,“ zmírňuje očekávání Trpišovský.

„Bohužel přišel do týmu, který má za sebou přípravu, on je v jiném módu. Jemu skončila sezona a měl volno, začíná od nuly, musí si vypracovat pozici. Je to zajímavý ofenzivní hráč, samozřejmě dostane čas na aklimatizaci, aby si na to zvyknul. Směrem do budoucna, na středním časovém horizontu v něm ale vidíme obrovský potenciál, aby se zařadil mezi klíčové hráče týmu,“ vysvětluje trenér Slavie.

Ze slov Trpišovského jde odečíst, že v nejbližších zápasech ani jednoho v základu neuvidíme. Slavia nechce riskovat, že by šli do zápasu nepřipraveni, předvedli by špatný výkon a mohla by se s nimi nést psychická nepohoda i třeba kritika fanoušků.

Ogbu a Zafeiris tak nemají místo jisté, ačkoli patří k nejdražším posilám v historii klubu. Potenciál však mají obrovskou a pokud budou na sobě dřít, velice brzy se stanou lídry týmu.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Hapal kritizuje fotbal v lednu: Vždyť na to v ČR nejsme připraveni! Souhlasíte s jeho argumenty?

Úderem uplynulého víkendu odstartovalo ligové jaro, byť na některých stadionech byla situace se hřištěm vskutku v nepříliš ideálním stavu. A právě na terén si po zápase ve Zlíně stěžoval kouč Baníku Pavel Hapal. Kromě však ještě vyjádřil svůj názor k fotbalu v lednu…

Publikováno

dne

Úderem uplynulého víkendu odstartovalo ligové jaro, byť na některých stadionech byla situace se hřištěm vskutku v nepříliš ideálním stavu. A právě na terén si po zápase ve Zlíně stěžoval kouč Baníku Pavel Hapal. Kromě však ještě vyjádřil svůj názor k fotbalu v lednu…

Fotbalisté Baníku Ostrava ve svém úvodním zápase jarní fáze Fortuna ligy pouze remizovali na půdě zlínského celku 1:1. A navzdory předzápasových predikcí tedy nenaplnili roli favorita, který si zřejmě měl jít pro zisk plného počtu bodů.

Slezané se sice ve 42. minutě dostali do vedení, když se po skrumáži ve vápně nejlépe zorientoval Jiří Klíma a po přiťuknutí míče od Roberta Miškoviče vsítil gól na 1:0.

Po výměně stran mohl vedení favorita navýšit Nemanja Kuzmanovič, Rakovan se ale proti němu blýskl excelentním zákrokem. A tak se slavilo na druhé straně, kde ligový debut ve zlém dresu gólem oslavil Libor Kozák.

V poslední patnáctiminutovce si naopak hosté vypracovali slušný tlak a několik slušných příležitostí ke skórování. Gólman Rakovan však byl jednoznačně proti a všechny střelecké pokusy zlikvidoval.

Baník Ostrava se tedy po remíze 1:1 nachází s 21 body stále na desátém místě Fortuna ligy, Zlín je předposlední, pět bodů od 13. Českých Budějovic.

Ovlivnil terén kvalitu utkání?

Ačkoliv to kouč Baníku na pozápasové tiskové konferenci sám přímo nepřiznal, terén ve Zlíně zkrátka nevypadal zrovna ideálně. Nepřímo na to už si však Hapal postěžoval, jelikož podle něj nejsme na fotbal v tomto zimním období připraveni.

„Samozřejmě jsme asi pod vlivem něčeho, ale hrát na konci ledna nebo začátku února ligu… Vždyť my na to nejsme absolutně připraveni. Teď tím nemyslím hrací plochu hlavních stadionů, ale vůbec ten tréninkový proces,“ řekl Hapal na tiskové konferenci.

„V republice, jestli se nepletu, má vyhřívaný trávník jen Sparta, Slavia, možná Plzeň. My ostatní trénujeme na umělých trávách a to se modlíme, aby ještě něco nepřišlo, protože když jsem viděl začátek zápasu v Liberci, jak tam začalo sněžit… Tak jsem vůbec rád, že nějaký ohňostroj byl, a že fanoušci přijeli v takovém počtu, v jakém přijeli,“ dodal.

Pro české fotbalové fanoušky je skvělé, že nemusí na svůj oblíbený klub dlouho čekat a ustoupilo se od dlouhých zimních pauz. Na druhou stranu podnebí tomu není úplně uzpůsobené a trávníkáři si trhají vlasy hrůzou.

A faktem také zůstává, že české kluby nejsou tak bohaté a ekonomicky silné jako třeba v Německu, aby si mohly dovolit to nejkvalitnější vyhřívání, které jede na plné obrátky. Zvlášť v dnešní situaci je nutné šetřit a kluby tak často s vyhříváním trávníku moc nerozhazují.

Zdroje: FC Baník Ostrava, Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Přestupová megabomba! Cancelo odchází z Citizens do Bayernu Mnichov

Tak tohle je obrovský šok. João Cancelo, jeden z nejlepších krajních beků světa, opouští Manchester City a odchází do Bayernu Mnichov. Mělo by se jednat o hostování s následnou opcí.

Publikováno

dne

Tak tohle je obrovský šok. João Cancelo, jeden z nejlepších krajních beků světa, opouští Manchester City a odchází do Bayernu Mnichov. Mělo by se jednat o hostování s následnou opcí.

Když João Cancelo přicházel z Juventusu do Manchesteru City, mnozí si klepali na čelo, proč Stará dáma tak kvalitního hráče pouští výměnou za Danila. A Pep Guardiola dokázal, proč tak moc chtěl Portugalce v týmu.

Udělal z něj totiž „inverted“ levého beka, tedy hráče, který nezastával jen jednu pozici. Při výstavbě hry se totiž z beka posouval doprostřed hřiště, kde tvořil hru a přečísloval soupeře.

Cancelo se postupně stal klíčovým hráčem Citizens a byl často označovaný za nejlepšího beka světa. Jenže během letošní sezóny se objevily mráčky v ráji.

Začalo to i na MS, kde Cancelo sice začal v základní sestavě Portugalska, pro vyřazovací duely jej však nahradil v úvodní sestavě Dalot. A nic dobrého na něj nečekalo ani po návratu do Manchesteru.

Guardiola najednou nebyl spokojený s jeho výkony a začal implementovat na pravého beka 18letého Rica Lewise, kterého si dost chválí, přednost má i Kyle Walker. Na levém beku případně v tříobráncovém systému má zase přednost Nathan Aké.

Cancelo tak z deseti zápasů po MS strávil jen hned pět zápasů na lavičce náhradníků, z toho poslední tři duely proti Arsenalu, Wolves i Tottenhamu. Třikrát nastoupil v základu, z toho jednou střídal hned o poločase a dvakrát šel na hřiště ve druhém poločase.

Teď renomovaní novináři David Ornstein i Fabrizio Romano informují o tom, že právě limitovaný čas v poslední době rozhoupal Cancela k rozhodnutí z Manchesteru City odejít.

Jeho novou destinací bude Bayern Mnichov, který po něm dlouho touží. Mělo by se jednat o hostování s následnou opcí.

V následujících 24 hodinách by Cancelo měl podstoupit zdravotní prohlídku v Mnichově. Šokující transfer tak nabírá rychlý spád.

Zdroj: David Ornstein, Fabrizio Romano, Twitter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené