Spojte se s námi

Evropská liga

Vitrína dneška: Kúdela neočištěn, Kamara vyhrožuje brutalitou

Ondřej Kúdela své jméno neočistí, Glen Kamara chce pokračovat ve své surové hře. Sparťanští fanoušci vyjádřili politování za bombardování nemocnic, jsou rasisti. O nominaci na Zlatý míč bude rozhodovat i česká zástupkyně. Trenér Jaroslav Šilhavý hledá pro baráž se Švédskem stopery.

Publikováno

dne

Ondřej Kúdela své jméno neočistí, Glen Kamara chce pokračovat ve své surové hře. Sparťanští fanoušci vyjádřili politování za bombardování nemocnic, jsou rasisti. O nominaci na Zlatý míč bude rozhodovat i česká zástupkyně. Trenér Jaroslav Šilhavý hledá pro baráž se Švédskem stopery. Paris Saint-Germain opět Ligu mistrů nevyhraje.

Případ Kúdela končí pokaženou kariérou

Právně byl uzavřený případ údajného rasismu, urážky s tímto podtextem se měl dopustit český obránce Ondřej Kúdela na finském hráči s neskandinávskými kořeny Glenu Kamarovi. Soud nebude mít co projednávat, Kúdela požádal právníky, aby zastavili arbitráž u sportovního tribunálu CAS.

I kdyby soudní při vyhrál a očistil své jméno, stejně mu nikdo vrchol kariéry v podobě účasti na Euru 2020 nevrátí. Bez sebemenšího důkazu vyšel výrazně poškozen.

Naopak Kamara se tváří blaženě a slíbil, že se bude věnovat jen hře. V jeho podání: kopání do soupeře, brutální ataky bez míče, likvidační zákroky, napadání v šatně, osočování z urážek. Nic lepšího totiž zatím nepředvedl. Poznali hráči Slavie i Sparty.

Pravda je rasismus

A další rozhodnutí UEFA. Za rasistické chování sparťanských fanoušků při utkání Konfederační ligy na půdě Partizanu Bělehrad (přitom pro předešlý trest na stadion vůbec neměli přístup!), uzavřel evropský fotbalový orgán část hlediště na Letné na další domácí duel na kontinentální scéně.

Jestliže jediným důvodem je transparent v sektoru pro fanoušky hostí Kosovo patří Srbsku – kdo ho tam vyvěsil, když tam sparťanští fanoušci nesměli?! Tím jen UEFA dokládá svou nízkou vzdělanost a až tupost.

Za prvé nejde o rasistický projev, ale politický, možná i provokativní, za druhé za ´humanitární´ bombardování Bělehradu se už omluvil český prezident Miloš Zeman, připojuje se vláda. A nezávislost Kosova neuznala ani taková fotbalová velmoc jako Španělsko.

Česká zástupkyně v porotě Zlatého míče

Pořadatel nejproslulejší fotbalové ankety světa Ballon d´Or (Zlatý míč) francouzský časopis France Football mění zásadním způsobem pravidla.

Jednou novinkou je, že kromě členů redakce a ambasadora ankety Didiera Drogby budou k nominaci pro volbu – 30 v kategorii hráčů, 20 v kategorii hráček, přizváváni i zahraniční novináři, kteří pravidelně hlasují.

Pro ročník 2021/2022 se této pocty v kategorii žen dostalo českému fotbalu, na výběru se bude podílet i česká zástupkyně Karolína Hrůzová z portálu ruik.cz. I český fotbal má tomu světovému co dát.

Stoper Šilhavý hledá stopery

Na zápas jara ve Švédsku – baráž o postup na MS v Kataru – nominoval trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý hráče, s nimiž chce uspět. Jednomu z nejlepších stoperů v československé a české fotbalové historii chybějí stopeři.

Výčet nepoužitelných je značný: Čelůstka, Kalas, Bořil a Hejda. Z úspěšné obrany na loňském evropském šampionátu (Coufal, Kalas, Čelůstka a Bořil) nezbyl nikdo.

Řešení však najít hodlá. V nominaci jsou i hráči, kteří dovedou ve středu obrany zaskočit – universál Tomáš Holeš ze Slavie, bijec Ladislav Krejčí II. ze Sparty, rychlík Jaroslav Zelený z Jablonce. Kdo hledá, stopera najde.

Střílet netřeba, stačí oraniště

Přestože Slovan Liberec ani jednou nevystřelil na branku, porazil doma obhájce titulu Slavii Praha 1:0. Na hrbolatém terénu si kapitán hostí Peter Olayinka dal vlastňáka, kdy mu míč skočil při snaze odvrátit na roh na holeň.

Návod na úspěch proti technicky zdatnému soupeři je tedy sprostý – nemusím umět mnoho, stačí připravit povrch, na kterém se nedá hrát.

Paříž zase Evropu nedobyde

Miliony z katarské královské pokladny jsou francouzskému klubu Paris Saint-Germain stále na nic, prestižní Ligu mistrů opět nevyhraje, padl už v osmifinále s Realem Madrid. Hvězdné ofenzivní trio Mbappé-Messi-Neymar zastínila madridská pusinka střelec Karim Benzema.

Fanoušci jsou rozladění, chtěli konečně ušatý pohár vidět při projížďce na Champs-Elysée. Zkušení radí trpělivost. Šejk Mansúr nasypal do Manchesteru City ještě větší peníze a také se zatím nedočkal. Anglický tým je však vzhledem k přelosování, čímž získal snadnějšího soupeře, pořád letos ve hře.

Zdroj: UEFA, France Football

Reklama

Oblíbené