Reklama

Vitrína dneška: EURO s domácím pobytem, Štrougal měl k fotbalu vztah

Česká reprezentace bude na zápasy na EURO na Britské ostrovy létat, tábor rozbije doma. Nápad na rozšíření ligy neprošel ani za komunistického režimu. Slavia má nadále před sebou výzvu – ze 30. let minulého století. Penalty se musí učit kopat i brankáři.

Zdroj: West Ham United

Daleké skoky na EURO

Vrchol sezony mistrovství Evropy – skutečné, po celém kontinentu – se blíží. Česká výprava se však na Britské ostrovy, kde sehraje tři zápasy základní skupiny, nepřemístí a nerozbije na nich tábor. Bude na utkání, jednou Glasgow, dvakrát Londýn, dolétávat.

Organizátor UEFA totiž nezajistil podmínky, aby se účastníci (spolu s Českem tento krok zvolilo Chorvatsko), nebyli šikanování zdravotnickými a politickými opatřeními, které přinesla koronavirová pandemie.

Všichni však věří, že bude UEFA přísně dbát, aby nedocházelo k projevům rasismu, a nalezne příslušné nástroje. Ať jsou jakékoli.

Svoboda trumfnul Štrougala

Otevřela se skulinka, že by Brno opět uniklo sportovnímu postihu a nejvyšší soutěž opustilo. Dle odhalení se majitel klubu sešel s předsedou Ligové fotbalové asociace Dušanem Svobodou (brněnský rodák, rod pochází z Hrušek) a vznikl model uchování osmnáctičlenné soutěže. Tedy pouze s jediným letošním sestupem, což by postihlo Opavu.

Podezírat někoho, že by protěžoval rodnou hroudu, je však nebezpečné, takto přízemně přece nikdo nejedná. Šlo o vyšší zájmy – podporu kandidáta Sparty Praha na valné hromadě na post šéfa českého fotbalu Karla Poborského.

Každopádně podobnou myšlenku – rozšíření ligy pro záchranu oblíbeného klubu – zavrhl i předseda komunistické vlády Lubomír Štrougal, když rudá Sparta v roce 1975 sestoupila (poprvé a naposledy v historii). Vždy však vstanou noví bojovníci.

Červenobílá jízda

Slavia Praha ligou projela jako mačeta kokosem, ani jednou nenalezla přemožitele. K tomu zisk poháru, koruna krále střelců – dělená – pro útočníka Jana Kuchtu, nejlepší trenér Jindřich Trpišovský, nejlepší hráč Lukáš Provod. Zbývají ještě do dalšího ročníku nějaké výzvy?

Vždy se dá něco najít. V ročníku 1929/1930 dominovali červenobílý ještě důraznějším způsobem, projeli soutěží bez ztráty bodu – 14 vítězství, skóre 64:13, derby se Spartou 2:0 a 3:2.

Mužstvo vedl legendární skotský dědek John William Madden. Jeho nástupce Jindřich Trpišovský má nač navazovat.

Brankáři v opačné roli

Finále Evropské ligy Villarreal vs. Manchester United vstoupí do historie. Po remíze 1:1 rozhodly střely ze značky pokutového kopu, když se v jedenácté sérii museli odpovědnosti ujmout brankáři týmu. Argentinský gólman ve službách španělského týmu uspěl, španělský chytající za anglický klub nikoli.

Povinnosti brankářů se nadále zátěžově navyšují. Nejen umět chytat (penalty), ale i umět kopat (penalty).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené