Fortuna liga

Viktoria Plzeň? Doháníme je. Tuhle výhru si užijeme, říká Ousou před zápasem s Kluží

Slavia Praha po porážce v Plzni přesvědčivě vyhrála doma nad Libercem. Už v prvním poločase bylo rozhodnuto a nyní je ztráta na vedoucí Viktorii pouhý bod, ačkoliv má úřadující mistr zápas k dobru. Co řekl po zápase střelec vítězného gólu Aiham Ousou?

Slavia potvrdila roli favorita, Liberci nedala šanci a již v poločase nebylo pochyb o výsledku. Nejprve se po čtvrthodině hry prosadil Aiham Ousou ze standardní situace.

„Všechno šlo dobře. Myslím, že jsme do zápasu kvalitně vstoupili, hráli jsme ve vysoké intenzitě. Udrželi jsme čisté konto, to mě těší. Povedlo se mi i skórovat, takže jsem šťastný,“ řekl švédský stoper v rozhovoru pro klubový web.

O pár minut později na něj navázal Peter Olayinka a ve 29. minutě i Stanislav Tecl, který sice neproměnil pokutový kop, ovšem brankář míč vyrazil pouze k tyči a nejlepší ligový střelec již neměl problém dostat míč za jeho záda.

Vítězství nad Libercem je důležité i proto, že Viktoria na Bohemians ztratila dva body. A to ji ještě výrazně pomohl gólman Marián Tvrdoň, který byl mužem utkání.

„Ano, oni ztratili, my jsme vyhráli. Doháníme je. Tuhle výhru si užijeme a budeme se soustředit na čtvrtek,“ dodal Ousou, který byl součástí reprezentačního výběru Švédska.

Slavia ve čtvrtek hraje další zápas Evropské konferenční ligy, tentokrát doma hostí rumunskou Kluž. Zápas začíná ve 21 hodin a sledovat jej můžete na kanále ČT Sport.

Zdroj: SK Slavia Praha

Legendy Dukly ochotně spolupracovaly, podpis Zlatého míče Pavla Nedvěda ovšem chybí

V brance Dukly Praha prožil Martin Šusta žákovská léta, na vojně chytal za Duklu Dejvice. Nebylo proto divu, když se firma Legendary cards, kde pracuje jako grafik a produkční, rozhodla vydat karty fotbalových legend, že zvolila pražský klub slavné historie. Vyšly pod názvem Bravo Dukla.

Jak se zrodil nápad vydat podpisové karty fotbalových legend Dukly Praha?

Naše firma Legendary cards se zaměřovala hlavně na výrobu hokejových karet a chtěli jsme proklouznout i do světa fotbalu. A tak jsme si řekli, čím začít než pražskou Duklou, která má ve své bohaté historii nejvíce legend.

Přiznávám také, že bylo snazší oslovit právě tento slavný klub, jehož vedení je k těmto projektům velice vstřícné, než projít složitou byrokracií na Sparty či Slavie.

Vybrali jste devadesát jmen. Proč tohle číslo?

Není lehké vybírat z tak bohaté historie. Vytvořili jsme si zpočátku seznam 130 hráčů, který jsme zredukovali na 105, ubírali se pak hráči, k nimž se nesehnala dostatečně kvalitní fotografie v dresu Dukly.

Chybí například vicemistr světa 1962 z Chile Jozef Štibrányi, jeho foto prostě nebylo. Hodně nám pomáhali mezi funkcionáři sekretář klubu Miloslav Jícha a předseda představenstva Bohumil Paukner.

Pětaosmdesát je podepsaných. Ale někteří hráči už nežijí. Jak jste si poradili?

Vytvořili jsme sadu nazvanou Immortal Cut Signatures, kde je třináct již mrtvých hvězd. Je to vlastně knížečka, kde je vložená kartička s podpisem.

Ty jsme sháněli převážně od sběratelů autogramů. Ale například brankář Petr Kouba, vicemistr Evropy 1996, nám dal smlouvu při nafasování sportovního vybavení, kde je podepsaný jeho táta Pavel, vicemistr světa 1962. Nebo se použily podpisy vyříznuté z knížek či pohledů. Ale vždy jde o vlastnoruční podpisy.

Fanoušek se podiví, proč chybí autogram Pavla Nedvěda, držitel Zlatého míče 2003, jenž byl v Dukle na vojně. Proč se ho nepodařilo přemluvit?

Moc jsme o jeho podpis stáli a Pavel Nedvěd sám by podle mého názoru i souhlasil. Ale bohužel jsem nechtěl nikoho obcházet a tak jsem oslovil s touto prosbou jeho manažera Jiřího Müllera.

Odvětil mi, že jsme paraziti a chceme se na úkor jména Pavel Nedvěd obohatit. Když jsem si vyslechl jeho urážky, tak mi řekl, že mu to navrhne, ale nemyslí si, že by souhlasil. Asi za deset minut mi přišla sms, že je to jak předpokládal, že do toho Pavel nejde. Škoda.

Je i někdo další, koho podpis nemáte?

Jen pár kartiček podepsal Jean-David Beauguel, asi dvacet. Málo máme i Ivo Urbana, který už není v nejlepším zdravotním stavu. Byl jsem za ním s jeho paní ve Vlčím máku, ve vojenské LDN.

Ta nám opravdu moc pomohla a zařídila, aby aspoň pár kartiček podepsal. Takže velká vzácnost. Rovněž Aleš Laušman chybí, o něm nikdo neví, kde se nachází. V Kostarice pak žije Ivan Mráz, s nímž je také problém se spojit.

Na který úlovek jste naopak pyšný?

Úžasný příběh je slovenský útočník Viliam Laššo, jenž hrál za Duklu v letech 1968-70. Zíral, co po něm chceme, kdo by měl zájem o jeho podpis. Nebo jiný slovenský útočník Milan Hudec, jenž v Dukle působil v letech 1967-72, už skoro nevychází z bratislavského bytu. Ale povedlo se.

Fantastický byl výlet do Košic za mistrem Evropy 1976 Ladislavem Móderem či Jánem Kozákem. Společně s nimi se podepsal i brankář Anton Flešar. Chvilku se díval na fotku a tvrdil, že to není on. Kolega, jemuž jsem moc vděčný a nesmírně si ho vážím, se divil a hned mi volal.

Fotka byla, ale koupená z fotobanky a ověřená. Když ji podepsal, asi po půl hodině říká: Víte co, jsem to asi já! Nejdál jsem byl za Markem Hanouskem. To bylo v polské Lodži. Byly to krásné příběhy.

Pokračujte.

Při moravské tour jsem byl jeden den za Karlem Dvořákem, který bydlí ve Žďáru nad Sázavou, od něj jsme se vydali do Velkého Meziříčí, kde se nám podepsal Mario Holek, jenž vedl žáčky Brna na nějakém turnaji. Při setkání Klubu ligových kanonýrů v Kroměříži jsme podepsali Standu Grigu, a v Bruntále pak Ondru Kušníra. Všichni byli velice ochotní a milí.

Překvapil vás v tomto ohledu někdo?

Říká se, že s Milanem Luhovým je občas těžké pořízení, a tak jsem měl trochu obavy. Ale za mě to není vůbec pravda. Pozval mě domů, a skoro dvě hodiny jsme si povídali o fotbale.

Byl jsem také doma třeba u Dušana Fitzela, Rudy Kučery, Jana Fialy, Pavla Dyby, Standy Pelce nebo Pavla Korejčíka, který nám věnoval originál dres, o který se dělil se Zdeňkem Nehodou. Rozstříhali jsme ho a použili do karet, ovšem musím přiznat, že jsem chvilku zvažoval, že si tento poklad nechám, ale bylo by to nefér.

Kdo si zaslouží speciální poděkování za pomoc?

Fantastický byl Jan Fiala, ten nám sehnal hodně kontaktů a kdykoli byl k dispozici. Stejně tak Petr Kostelník, Vladimír Kocourek, Ivan Novák, Ivo Viktor či Láďa Vízek. Z těch mladších Honza Vorel, Patrik Gedeon, Kuba Mareš, Honza Šimůnek nebo Kuba Podaný, který nás dostal do pořadu Tiki-Taka. Nikdo se k nám neotočil zády.

Památné momenty: Slávistický comeback z 0:3 na 3:3 v prvním derby s VAR. Stanciu zářil v rudém

V této sezóně Slavia v prvním poločase derby pražských „S“ přejela Spartu 4:0, necelých pět let zpět měla naopak Sparta o pauze náskok 3:0. Sešívaní 17. 3. 2018 ale po výměně stran zaveleli k velkému comebacku, který dotáhli v páté minutě nastavení.

Do březnového derby šla v lepší pozici Slavia. Ta sice první jarní kolo s Jihlavou, které bylo zároveň prvním pro Jindřicha Trpišovského na lavičce Slavie, prohrála, následně ale třikrát triumfovala a k tomu postoupila do semifinále MOL Cupu.

Naopak Sparta druhou půlku ročníku otevřela výhrou 2:0 nad Libercem, pak ale následovaly tři remízy 1:1, navíc se Slováckem, Karvinou a Brnem, které soutěž nakonec uzavřely na 12., 14. a 16. místě.

Kvůli sněhu se málem nehrálo

Utkání dvou pražských rivalů bylo specifické v tom, že na něj poprvé v české lize dohlížel videoasistent. Pár hodin před výkopem to ale vypadalo, že nebude potřeba, protože trávník na Letné byl pokryt pořádnou dávkou sněhu.

Trávníkáři každopádně odvedli výbornou práci a šlo se hrát. Sešívaní byli před 289. derby druzí, sparťané až pátí, avšak z úvodu to vůbec nebylo znát. Dobrý nástup domácích vyvrcholil ve 12. minutě, kdy se s přispěním Ondřeje Koláře radoval Nicolae Stanciu.

VAR poprvé zasahuje

Sparta tlačila a ve 21. minutě nařídil sudí Pavel Královec po ruce Jakuba Jugase pokutový kop. Po zhlédnutí opakovaného záběru zjistil, že k zásahu do horní končetiny došlo mimo pokutové území a rozhodnutí změnil.

Z následného přímého kopu se nadvakrát prosadil opět Stanciu, i tentokrát však branka neprošla kontrolou u videa. Ofsajd Lukáše Štetiny gól anuloval. Ve 31. minutě už stadion slavil. Roh Stancia si do vlastní sítě srazil Tomáš Souček.

Když Slavia z kopačky Jana Bořila snížila na 1:2, VAR pro změnu našel postavení mimo hru slávistického obránce. A poločas hrůzy sešívaných dokonal ve 43. minutě prudkou ranou Stanciu.

Sparťané na sněhu zmrzli

Byť se mohlo zdát, že je po poločase hotovo, Slavia udělala dvě změny v sestavě a vydala se bojovat. Hrací plocha se mezitím zbarvila do bíla, míč tudíž při sledování zápasu v televizi skoro nebyl vidět.

Slavia se sice zvedla, snížení ale přišlo až v 70. minuty. Miroslav Stoch z úhlu trefil prostor pod břevnem. Domácím chyběl pohyb z první půle a v 93. minutě už se klepali, když hlavou na 2:3 udeřil Simon Deli.

A v 92. minutě byl v pokutovém území Letenských podražen Stanislav Tecl. Královec pokutový kop nařídil až po prohlédnutí opakovaného záběru. Stadion ztichl, Milan Škoda poslal balón pod břevno a ozval se jásot slávistických příznivců. Bod pro ně byl s ohledem na vývoj výhra.

Ve zbytku sezóny se Slavia marně snažila dohnat vedoucí Viktorii Plzeň, nakonec na ni ze druhého místa ztrácela sedm bodů. Sparta bojovala o třetí příčku, skončila na skoro až ostudné páté příčce.

Zdroj: Fortuna liga

Potvrzeno! Slavia prodloužila smlouvu s Jakubem Hromadou. Na jak dlouho podepsal?

Jakub Hromada je jeden z nejdéle sloužících hráčů v kádru Slavie. Nyní si po skvělých podzimních výkonem vysloužil prodloužení smlouvy, která by měla trvat až do léta roku 2025.

Šestadvacetiletý slovenský záložník si nikdy v minulosti nevybudoval v širokém kádru Slavie pevné místo v základní sestavě. V týmu působí už od roku 2017, kdy přestoupil z italské Sampdorie Janov.

Často ho brzdila zranění a proto se chodil rozehrávat na hostování do Slovanu Liberec. Teď už je 2 roky součástí sešívaných a na podzim se i díky velké marodce stal důležitou postavou středu zálohy.

„Kuba si prodloužení smlouvy jednoznačně zaslouží. Pro naše řady je to zejména z pohledu defenzivy neskutečně užitečný hráč. Neustále sleduje okolní hru a dokáže odbourávat útoky soupeře. Jsme moc rádi, že s námi bude pokračovat i nadále,“ řekl v rozhovoru pro klubový web sportovní ředitel klubu Jiří Bílek.

„Mám velikou radost, že jsme se s vedením dohodli a po více než pěti letech v Edenu tady můžu zůstat ještě o dva déle.

Cením si toho, že o mě má klub zájem, cítím se tu skvěle. Doufám, že důvěru splatím na hřišti,“ dodává Hromada.

V minulosti Hromada působil ve slovenských Košicích a Michalovcích. Poté putoval po italských štací – akademii Juventusu Turín, FC Janov, Sampdorii Janov a Pro Vercelli. Po českých trávnících jsme ho mohli vídat v desu Viktorii Plzeň a Slovanu Liberec.

V aktuální sezoně Hromada naskočil v lize do 11 zápasů, ve kterých zastával po výpadku několika hráčů (Holeš, Traoré, Provod, Ševčík – pozn. red.) klíčovou roli ve středu hřiště.

V říjnovém derby proti Spartě vstřelil svůj jediný podzimní gól a pomohl slávistům k vysoké výhře 4:0.