Spojte se s námi


Fotbal

VIDEO: Den jako v pohádce! Před 30 lety „Bůh“ ze Southamptonu vstřelil v jediném zápase dva góly, kterými by se mohly pyšnit i ty největší hvězdy

24. října 1993 se odehrálo na hřišti Southamptonu zdánlivě běžné fotbalové utkání s Newcastlem. Nakonec se ale zapsalo do paměti fanoušků Southamptonu jako den, který charakterizoval jejich „Boha“. V hlavní roli Matt Le Tissier.

Publikováno

dne

24. října 1993 se odehrálo na hřišti Southamptonu zdánlivě běžné fotbalové utkání s Newcastlem. Nakonec se ale zapsalo do paměti fanoušků Southamptonu jako den, který charakterizoval jejich „Boha“. V hlavní roli Matt Le Tissier.

Připomeňme si příběh oddanosti a lásky k fotbalu

Klenot, který se již v dnešním fotbale příliš často nevidí. Místo zisku titulů si vybral cestu srdce. Přestože mohl hrát za jakýkoliv přední klub v Anglii, vydal se cestou stát se velkou rybou v malém rybníku.

Matt Le Tissier možná není tím nejznámějším mužem ve světovém fotbalu. Rozhodně ale stojí za to připomenout si jeho úctyhodný příběh. Příběh, který zahrnuje lásku k fotbalu, oddanost a spoustu nezapomenutelných fotbalových momentů.

Přestože se narodil na ostrově Guernsey, který patří do Normanských ostrovů, již v 17 letech se stěhoval na Britské ostrovy. Zde jej podepsal do mládežnických struktur anglický Southampton a byla z toho synergie, která vydržela navěky.

Přestože díky svým neuvěřitelným fotbalovým dovednostem mohl jít bojovat o tituly, zapsal se do historie Southamptonu jako jedna z legend klubu. U Saints vydržel neuvěřitelných 17 let, než se dal na dráhu neligového fotbalu.

Za Southampton odehrál celkem 461 zápasů, v nichž vstřelil 164 branek. Le Tissier se tak stal druhým nejlepším střelcem v historii klubu za Mickem Channonem, což je s ohledem na fakt, že se jednalo především o ofenzivního záložníka, neuvěřitelné číslo.

Nutno dodat, že spoustu z těchto branek padlo z pokutových kopů. Pokud byste ale chtěli snižovat jeho zásluhy, rozhodně to není na místě. Během své kariéry profesionálního fotbalisty proměnil 47 z 48 pokusů a právem tak platí za jednoho z nejlepších exekutorů penalt v historii fotbalu.

Jak již bylo uvedeno, Le Tissier byl záložník, který mohl hrávat nejen pod útočníky. Ovšem díky úžasné kreativitě a driblinku i na krajích hřiště. Přestože nikdy nepatřil k běžcům (co se týká rychlosti i vytrvalosti), právě jeho práce s míčem a rozhodovací schopnosti z něj činily výjimečného hráče.

Před 30 lety Matt Le Tissier vstřelil v jediném zápasy dva neuvěřitelné góly

Právě tyto dovednosti ukázal 24. října 1993 v zápase devátého kola Premier League. V tom Southampton hostil Newcastle a právě Le Tissier se stal jednoznačně hvězdou utkání.

Přitom nebylo vůbec jisté, že onoho dne vůbec nastoupí do zápasu, když v pěti po sobě jdoucích případech proseděl zápas na střídačce. Právě v zápase s Newcastlem na něj ale šéf týmu Ian Branfoot vsadil a rozhodně nelitoval.

Hvězda Le Tissiera naplno zazářila v 62. minutě, když se na polovině hostujícího týmu dostal k míči. Složitý míč, který se dostal za jeho záda, si patičkou přehodil před sebe, obešel jednoho hráče, krásným obloučkem si obhodil druhého a chladnokrevným způsobem poslal svůj tým do vedení. Nádherný fotbalový moment.

O jedenáct minut později sice snížil na straně hostů Andy Cole, dvě minuty před koncem základní hrací doby se ale opět blýskl Le Tissier. Míč těsně za hranicí pokutového území si zpracoval kolenem a pohotovou střelou nedal gólmanu Hooperovi sebemenší šanci.

Hvězdný zápas zlomil důvěru jeho manažera v jeho schopnosti. V průběhu sezóny startoval jako člen základní sestavy a ve zbývajících třiceti duelech vstřelil neskutečných 21 branek. I díky jeho výkonům se Southampton udržel o bod v nejvyšší anglické fotbalové soutěži.

Nejen jeho neuvěřitelné fotbalové dovednosti, ale zejména oddanost a láska ke klubu, zapříčinily fakt, že mu fanoušci Southamptonu dodnes přezdívají „Le God“.

Zdroj: Premier League, Wikipedia, Twitter / X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.