Víc než jen fotbalista! Legenda Dortmundu téměř každé léto tráví v Africe a iniciuje zpřístupnění vody v oblastech, kde není

Žijeme sice v roce 2020, nicméně náš svět stále sužují problémy jako extrémní chudoba, hlad, nemožnost se vzdělávat či nedostatky pitné a nezávadné vody. O to více si musíme cenit těch, kteří se všemi těmito problémy bojují. Ve fotbalovém světě se naštěstí tací lidé najdou. Jedním z nich je i Neven Subotič, který je více než jen fotbalistou!

Zdroj: dw.com

Neven Subotič dobře ví, jaký může být život v nepříznivých podmínkách. Jeho rodina totiž v roce 1994 utekla kvůli válce z Bosny do Německa, odkud následně posílala zásoby nejen svým známým, kteří zůstali v Jugoslávii a nepodařilo se jim emigrovat. Zřejmě i proto je pro něj přirozeností pomáhat druhým a snažit se udělat ze světa lepší místo.

V roce 2012, kdy ještě zářil v dresu Borussie Dortmund, dokonce založil charitativní organizaci, jejímž cílem je poskytnutí pomoci a především lepší budoucnosti dětem v nejchudších částech světa. A že dělá úctyhodnou činnost! Téměř každé léto od té doby totiž tráví v Africe, zejména pak v Etiopii.

Je totiž všeobecně známo, že v Africe je nedostatek pitné a celkově nezávadné vody. A právě na tom Subotič pracuje v rámci projektu WASH. Snaží se tak zpřístupnit všem lidem nezávadnou vodu, která bude mimo pití vhodné také k hygieně, což je naprostý základ a v Evropě vesměs samozřejmost, což se o Africe říci nedá.

Zdroj: dw.com

Často tak chodívá od vesnice k vesnici po prašných cestách, aby zajistil maximální dostupnost nekontaminované vody. „Všichni chceme vytvořit svět pro příští generace, kde naše děti budou žít smysluplný a humánní život,“ nechal se slyšet před čtyřmi lety pro německý server DW.com.

Vodní zdroje se snaží zajistit také v blízkosti škol, přičemž se stejně tak stará o budování latrín. Nejlepší na tom všem jest, že Subotič to nedělá způsobem, že někomu něco nakáže a více se o to nestará. Naopak. Je u všeho a pravidelně jezdí kontrolovat, jestli vše funguje tak, jak má.

A jak jej to poznamenalo? „Je emotivní a seberealizující, když si mohu s těmi dětmi hrát a povídat, i když je mezi námi jazyková bariéra. Kdykoliv do Afriky jedu, mám pocit, že se vracím domů. Je však smutné, že i když máme vyspělé technologie, stále náš svět trápí věci jako nedostatek pitné a nezávadné vody.“

Subotič nicméně nepatří k nejbohatším fotbalistům světa, tudíž je o to více třeba vyzdvihnout jeho přínos společnosti. Finance na uskutečnění svých projektů získává z různých aukcí, které pořádá poměrně často. Do aukcí mu předměty nabízí i jeho bývalí spoluhráči, přičemž ze všech prodaných předmětů míří na charitu 100 % vybrané částky.

Zdroj: bundesligafan.com

Ještě stojí za vyzdvihnutí vůbec Subotičův plán. Kdekdo totiž staví v Africe školy, případně nemocnice, což je samozřejmě potřebné. Ale problém s vodou, jejíž závadnost má vliv na zdraví nejen dětí a jejíž nedostatek pak poměrně reguluje počet lidí na kontinentu, je zkrátka zásadním. Bez vody by se nemusely budovat ani školy, ani nemocnice.

„V roce 2010 OSN rozhodla, že voda je základním lidským právem. Je zřejmé, že potřebujeme vodu a vzduch a tady v Evropě obojí i máme, ale v oblastech, kde pracujeme, je 80 %, 85 % či až 95 % lidí bez přístupu k vodě. Musí ji pak přijímat z otevřených zdrojů, které jsou kontaminované či sdílené se zvířaty, čímž lidé přichází o svou důstojnost,“ tvrdí Subotič.

„Chci žít ve světě, kde každý člověk může žít důstojně a snažím se to uskutečnit,“ dodal pro oficiální web Bundesligy.

V minulosti se s ním do takového budování v Etiopii pustil i jeho bývalý spoluhráč Nuri Sahin, který rovněž působil v Dortmundu a byl i hráčem Realu Madrid. Je velice dobře, se Subotič k sobě takové lidi přitahuje a že je takto angažovaný. Nezbývá než doufat a přát si, že takových lidí mezi těmi bohatšími bude v brzké době co nejvíce!

Zdroje: Bundesliga.com, DW.com, Bundesligafan.com, Nevensuboticstiftung.de

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Ronaldo je vyšetřován kvůli návratu do Itálie s pozitivním testem na Covid-19

Vincenzo Spadafora, italský ministr sportu, kritizuje Cristiana Ronalda, který se rozhodl odletět zpět do Itálie poté, co měl pozitivní test na koronavirus během mezinárodního utkání s Portugalskem.

Fede Valverde se pomalu stává klíčovým hráčem Realu Madrid. Kde se vzal a jakou má zvláštní přezdívku?

Federico Valverde v sobotním El Clasicu poslal Real Madrid do vedení a španělská média ho označila za muže zápasu. La ligu moc nesledujete a nevíte o koho jde? Tak si 22letého Uruguayce rychle zapamatujte, pomalu totiž přebírá otěže madridské zálohy a potenciál má skutečně obrovský.

Vrba do Baníku? Pod Kozlem to nešlape, majitel Brabec již o něj dříve několikrát zájem projevil

V minulosti se Vrba vyjádřil v tom smyslu, že by si jednou znovu rád zatrénoval blízko jeho rodišti v Ostravě. Nadešel teď po vyhazovu z bulharského Ludogorets Razgradu ten pravý čas na splnění tohoto přání?