Fotbal
Velká příručka k začínajícímu Africkému poháru národů: Favorité, hvězdy i mnoho zajímavostí
Velké množství evropských klubů, zejména těch anglických, a bez pochyb i jejich příznivci při vyřčení sousloví Africký pohár národů zrudnou nenávistí. Sjíždí se na něj totiž klíčoví hráči jednotlivých týmů, což je v době, kdy v kabinách řádí koronavirus, ještě násobně větší problém.
Zdroj: Magharebia, CC BY 2.0
Velké množství evropských klubů, zejména těch anglických, a bez pochyb i jejich příznivci při vyřčení sousloví Africký pohár národů zrudnou nenávistí. Sjíždí se na něj totiž klíčoví hráči jednotlivých týmů, což je v době, kdy v kabinách řádí koronavirus, ještě násobně větší problém. Přesto právě začínající turnaj top zemí nejteplejšího světadílu stojí za pozornost. K vidění bude mnoho známých hvězd, zajímavých talentů a především špičkový fotbal.
Není obvyklé, aby se mezistátní kontinentální soutěž takového charakteru konala v tentýž roce, jako mistrovství světa. Pandemie však hází vidle kamkoliv to jen jde, a tak se nadvakrát přesunutý Africký pohár národů (AFCON), tedy de facto mistrovství Afriky, konečně uskuteční na samém počátku roku 2022.
Mimochodem stejně jako loňské Euro obsahuje i název této události rok, v němž se měla konat původně, tedy AFCON 2021. Co se nicméně na rozdíl od data nezměnilo, je dějiště celého turnaje, tedy Kamerun, jenž zápasy rozloží hned do pěti svých měst.
Hrát se začne tuto neděli 9. ledna a finále je naplánováno na neděli 6. února, přičemž úvodní i závěrečný zápas se odehrají v hlavním městě země Yaounde na šedesátitisícovém stadionu, pojmenovaném po tamním prezidentovi Paulu Biyaovi.
Důvod, proč se Africký pohár národů hraje v době běžící sezony, případně příprav na jarní polovinu sezony, je prozaický a prakticky tentýž, jako v případě letošního mistrovství světa – v Kamerunu bude během ledna „jen” okolo 30 stupňů Celsia, navíc prakticky nehrozí, že by nebylo slunečno.
Co se herního systému týče, od předchozího, v pořadí 32. ročníku, hraje místo 16 hned 24 celků, které jsou rozděleny do šesti skupin, kde hraje každý s každým po jednom utkání. Dva nejlepší z každé tabulky a další čtyři, kteří se umístí na třetích místech, postoupí do osmifinále.
Titul afrických mistrů budou obhajovat hráči Alžírska, kteří na posledním turnaji přehráli ve finále Senegal těsně 1:0. Třetí tehdy skončila Nigérie. Vůbec nejvíce trofejí má na kontě Egypt, který AFCON ovládl dohromady 7krát, naposledy v roce 2010.
Z obecných informací se ještě hodí zmínit, že vůbec poprvé v historii turnaje budou všechny zápasy pod dohledem VARu. Zveřejněna byla také odměna pro vítězný tým, jež činí 5 milionů americký dolarů (v přepočtu 107,5 milionu korun).
Favorité
Alžírsko: Jako obhájce poháru, jenž nápadně připomíná ten udělovaný mistrům světa, na tomto seznamu rozhodně nesmí chybět. Kouč Djamel Belmadi sází na jistotu, v kádru bude mít hned 15 z 23 hráčů z turnaje hraného před dvěma a půl lety, přičemž hned 9 ze základní finálová jedenáctky.
Severoafričané budou během turnaje útočit na stanovení nového rekordu v počtu mezinárodních zápasů bez porážky, jenž teprve vloni stanovila krátce po vyhraném Euru Itálie na 37. Alžírsko je nyní na hodnotě třicet čtyři.
Hvězdami oplývají zejména jeho přední řady. Kapitánem není nikdo jiný, než křídelní útočník Manchesteru City Riyad Mahréz. Vepředu jej doplňují nevídaně sehraní přátelé z dětství Youcef Belaili s Baghdadem Bounedjahem, hrdinou, který dal jedinou branku posledního finále.
Senegal: Je vlastně docela s podivem, že AFCON dosud ani jednou neovládl. V Egyptě k tomu měl dosud nejblíž a na kamerunské půdě je podle sázkových kanceláří (ty české vypsaly kurz většinou 5:1) dokonce vůbec největším favoritem.
Mužstvo vede Aliou Cissé, jehož si někteří dost možná vybavují díky angažmá v Paris Saint-Germain, Birminghamu či Portsmouthu. Jako kouč Senegalců působí již od roku 2015 a kritici mu vyčítají, že po taktické stránce nemá příliš široké obzory.
Teranga Lions, jak se týmu přezdívá, pod ním obvykle nastupují ve formaci 4-2-3-1 v bráně s hvězdou Chelsea Edouardem Mendym. Kostru týmu pak tvoří další hvězdy dobře známé fanouškům evropského fotbalu, třeba neapolský Kalidou Koulibaly, záložník PSG Idrissa Gueye a především snajpr z Liverpoolu Sadio Mané.
Kamerun: Do třetice nesmí chybět pořadatel, kterému se přeci jen obvykle před vlastním publikem a na vlastních trávnicích hraje o cosi lépe než ostatním. V případě celku od Guinejského zálivu to platí několikanásobně víc.
Vždyť Kamerun neprohrál žádný oficiální zápas hraný na jeho území od února 1973! Proti někomu s tak ohromující statistikou prostě vsadit nelze. Velmi rychle se navíc mohou ukázat schopnosti, dovednosti a vůbec dopad nového prezidenta tamního fotbalu Samuela Eto’a.
Kouč Toni Conceicao se bude moct spolehnout na svého kapitána Vincenta Aboubakara, donedávna působícího v Besiktasi a nyní oblékajícího dres Al-Nassr. Neméně klíčový je pro mužstvo také brankář André Onana či stoper známý ze svého působení v pražské Slavii Michael Ngadeu-Ngadui.
Hráči z Premier League
Měsíc trvající Africký pohár národů nepříjemně zasahuje do rozběhnuté sezony a suverénně nejvíc postihuje anglickou Premier League.
Tu totiž opustilo hned 34 hráčů, z valné většiny dosti důležitých pro své kluby. V kabinách teď navíc úřaduje covid-19, zejména jeho varianta omikron, a tak budou mít týmy co dělat, aby v příštích týdnech dokázaly stavět kvalitní jedenáctky.
Výrazně se to bude týkat kupříkladu Arsenalu, z jehož kádru bylo do Afriky nominováno hned pět hráčů. Pierre-Emerick Aubameyang stihl chytit koronavirus a jeho start za Gabon na šampionátu je tak nejistý, chybět budou také Partey (Ghana), Pépé (Pobřeží Slonoviny), Elneny (Egypt) a Rekik (Tunisko).
Aston Villa přijde o Bertranda Traorého (Burkina Faso) nebo Trezegueta (Egypt), Brentford bude postrádat důležitého záložníka Franka Onyeku (Nigérie), Brighton zase Yvesa Bissoumu (Mali). Burnley přijde o Maxwela Corneta (Pobřeží Slonoviny), Chelsea o Edouarda Mendyho (Senegal).
Crystal Palace ztratí hned tři důležité pilíře své sestavy – Jordana Ayewa (Ghana), Cheikhou Kouyatého (Senegal) a Wilfrieda Zahu (Pobřeží Slonoviny). Evertonu bude chybět Alex Iwobi (Nigérie), Leicesteru Wilfred Ndidi s Kelechi Iheanachem (oba Nigérie) i Daniel Amartey (Ghana).
Liverpool nemůže v následujícím měsíci počítat se Sadiem Mané (Senegal), Nabym Keitou (Guinea) ani v této sezoně jasně nejlepším střelcem Premier League Mohamedem Salahem (Egypt). Vedoucí Manchester City bude oslaben o Riyad Mahréze, jejich městský rival United zase o Erica Baillyho (Pobřeží Slonoviny).
Southamptonu odjel do Kamerunu Moussa Djenepo (Mali), Watfordu beztak zraněný, a tedy stejně zřejmě neschopný hry, Ismaila Sarr (Senegal), William Troost-Ekong (Nigérie), Adam Masina i Imran Louza (oba Maroko).
West Ham United přichází o Saida Benrahmu (Alžírsko), a konečně za Wolverhampton nenastoupí do několika následujících zápasů Romain Saiss (Maroko).
Další velké hvězdy
Hráče Premier League, účastnící se Afrického poháru národů, jsme vám již vyjmenovali. Turnaj však samozřejmě nebude jen o nich a velmi zajímavé fotbalisty posílají do Kamerunu pochopitelně i další velké ligy.
Tak třeba Ligue 1, konkrétně tedy Paris Saint-Germain, vyjel „reprezentovat” člen marocké reprezentace Achraf Hakimi. Tento teprve 23letý obránce má již zkušenosti z Realu Madrid, Borussie Dortmund, Interu Milán a nejnověji právě hlavního francouzského města, rozhodně tedy má co nabídnout.
Neméně stojí za pozornost záložník AC Milán Franck Kessie (Pobřeží Slonoviny), mladý spoluhráč Patrika Schicka z Bayeru Leverkusen Edmond Tapsoba (Burkina Faso) nebo třeba Amadou Haidara (Mali), záložník RB Lipska.
Pozornost evropský diváků turnaje se bude jistě upínat i k pro ně dalším známým jménům, jako Samuel Chukwueze (Nigérie – křídelník Villarealu), Kamaldeen Sulemana (Ghana – teprve 19letý snajpr Rennes) anebo Youssef En-Nesyri (Maroko – útočník Sevilly).
Českého fanouška pak může hodně zajímat Kamerun, jenž bude reprezentovat bývalý slávista Ngadeu-Ngadui, Pobřeží Slonoviny, za nějž dost možná nastoupí další známá sešívaná tvář Simon Deli, a Nigérie, do níž byl donominován i jeden aktuální hráč pražského celku Peter Olayinka.
Kde AFCON sledovat?
S přenosy z Afrického poháru národů, z nichž alespoň nepochybně alespoň pár za zhlédnutí stát bude, to je bohužel komplikované. V Česku nevlastní práva na turnaj žádná sportovní televizní stanice, zápasy však zřejmě budou k vidění alespoň skrze streamy u sázkových kanceláří Tipsport a Chance.
Zdroj: The Athletic, Goal
-
Chance Ligapřed 2 dny
Sparta chystá v zimě velký řez kádrem. Kteří hráči by měli dle fanoušků co nejdřív opustit mužstvo?
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Třaskavý přestup v Brně. Ze Zbrojovky odchází hvězda a srdcař, posílí rivala. Nahradit jej má bývalý hráč Slavie
-
Tenispřed 2 dny
Po fotkách nahoře bez obětí loupeže. Ukrajinská tenistka stále přitahuje pozornost
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Návrat do Sparty? Uvidíme v zimě, hlásí mladý talent. Soustředí se na přítomnost a sní o angažmá ve Španělsku