Bundesliga

Vedoucí tým Bundesligy Dortmund vyzve RB Lipsko

Tento víkend je plný velmi zajímavých duelů a výjimkou nebude ani Bundesliga, v jejímž 8. kole hostí vedoucí Borussia Dortmund čtvrtý RB Lipsko.

Dortmund zatím letos v lize válí a využilo i problémy Bayernu Mnichov, který už nyní na první místo ztrácí 5 bodů. Hráči trenéra Petera Bosze zatím ztratily body pouze v zápase s Freiburgem, který skončil bezbrankovou remízou.

Borussia Dortmund tak již 37 ligových zápasů v SIGNAL IDUNA PARKU nenašla přemožitele. V posledních 5 ligových zápasech doma navíc vstřelili vždy alespoň 2 góly. Celkem jich už letos nastříleli 21, což je nejlepší letošní výsledek v Bundeslize, Na druhou stranu perfektně funguje i obrana, která inkasovala pouze dvakrát.

Vedoucí tým letošní Bundesligy ovšem stále zužují zranění. Do zápasu nenastoupí Erik Durm, Raphael Guerreiro, Marco Reus, André Schürrle, Sebastian Rode, Marcel Schmelzer a Lukasz Piszczek.

Ovšem i RB Lipsko pokračuje ve skvělých loňských výkonech a jsou pouhý bod za druhým Bayernem a Hoffenheimem. Rozhodně to ovšem není jízda ve stylu jejich následujících soupeřů. Hráči trenéra Ralpha Hasenhüttla prohráli letos 2x a vždy ve venkovním zápase.

Dobrou zprávou pro hostující celek je určitě ta, že záložník Naby Keita se vrací po třízápasovém distancu a nejlepší útočník Lipska Timo Werner se také pravděpodobně stihne dát do kupy včas.

Vzájemné zápasy se odehráli doposud pouze dva a to v minulé sezóně, kdy oba týmy vyhráli své domácí zápasy 1-0.

Dá se očekávat, že Borussia Dortmund bude opět vládnout v držení míče, ve kterém jsou s 64.6% letos v Bundeslize suverénní a také mají velký počet střel za zápas 18.4. RB Lipsko se ovšem v této statistice drží hned za nimi se 17.6 střely za zápas.

Bundesliga

Debut z říše snů: Ambros při premiéře za A-tým Wolfsburgu okouzlil přihrávkami i kličkami

Loni byl Lukáš Ambros jedním z lídrů týmu Wolfsburgu do 19 let, v sobotu si připsal premiéru za A-tým. A ne jen tak ledajakou. Za 45 minut jednou asistoval, průnikovou přihrávkou měl podíl i na brance na 5:0.

Ambros před dvěma týdny oslavil osmnácté narozeniny a pozvánka na soustředění s A-týmem pro něj byla nejlepším možným dárkem k dospělosti. Mezi hráče jako Max Kruse či Luca Waldschmidt ho vytáhl zkušený trenér Niko Kovač.

Wolfsburg v posledních letech zůstává za očekáváními, v uplynulé sezóně obsadil až dvanácté místo a na pohárové příčky ztrácel deset bodů. Dokonce byl blíže sestupu, na barážovou Herthu Berlín měl devítibodový polštář.

I proto chorvatský kouč na soustředění pozval několik mladíků. V sobotu Wolfsburg sehrál přátelské utkání s Veltinsem a v základní sestavě dostal šanci třeba kolega Ambrose z devatenáctky Felix Lange.

Lange v osmé minutě otevřel gólový účet zápasu, o poločase vlci vedli 4:0. Po výměně stran nastoupila úplně jiná jedenáctka, ve které figuroval i Ambros. A hned v 53. minutě vyslal parádní průnikovou přihrávku, po které do odkryté brány udeřil Waldschmidt.

Další povedený moment českého záložníka přišel v 77. minutě za stavu 7:1. Na levé straně soupeřova pokutového území se kličkou zbavil protihráče a následně centrem našel Ridle Bakua, jenž poslal míč pod břevno.

Lepší zápis u A-týmu si český mládežnický reprezentant přát nemohl, uvidíme, jak si povede v dalších zápasech.

Zdroj: VFL Wolfsburg

Bundesliga

Ronaldo jako náhrada za Lewandowského? Bayern bude potřebovat nahradit 50 gólů za sezonu. Kdo jiný by to zvládl?

To, že je Robert Lewandowski na odchodu z Bayernu Mnichov, se již nějaký ten pátek ví. Německý celek se tak poohlíží po někom, kdo by zastal jeho pozici, což nebude vůbec jednoduché, jelikož na světě je pouze pár hráčů, kteří dokáží rok co rok střílet tolik gólů. Jednou z možností je tak Cristiano Ronaldo.

Poslední informaci ohledně Lewandowského situace přinesl deník The Guardian. Barcelona údajně nabízí německému gigantovi 40 milionů eur, očekává se však, že nabídku odmítne, když žádá minimálně 50 milionů.

V uplynulé sezoně dokázal polský zabiják nastřílet ve 46 zápasech 50 gólů a na dalších 7 se podílel. Takových čísel navíc dokáže dosahovat pravidelně. Pokud tak skutečně Mnichov opustí, vznikne na jeho pozici ohromná díra.

A právě tu by mohl zalepit Ronaldo, o něhož by v případě Lewandowského odchodu podle serveru AS mohl mít Bayern Mnichov velký zájem. Mané, Sané a Ronaldo? To by mohl být skutečně zajímavý útok, který by ještě před několika týdny nevymyslel snad žádný člověk na světě.

Jenomže celé to určitě dává smysl. Jak už bylo řečeno, Lewandowski je mašina na góly a takových po evropských trávnících moc neběhá. Portugalský útočník sice oslavil v únoru své již 37. narozeniny, ovšem to mu na zabijáckém instinktu vůbec neubírá.

V uplynulé sezoně dokázal v dresu Manchesteru United ve 39 zápasech nastřílet 24 gólů, což je vzhledem k tomu, jak celý tým fungoval, opravdu dobré číslo.

Na Old Trafford jistě dojde toto léto k mnoha změnám, vše ale bude záležet na tom, koho se podaří do Manchesteru přivést. Reálně se totiž dá hovořit až o 3-4 hráčích.

Celou situaci samozřejmě Eriku ten Hagovi stěžuje i fakt, že se v příští sezoně nepředstaví v Lize mistrů. A právě v ní má Ronaldo své zájmy, když je v milionářské soutěži se 140 góly nejlepším střelcem.

Zdroj: The Guardian, AS

Bundesliga

Veledůležitý krok pro Leverkusen! Mladý supertalent podepsal smlouvu až do roku 2026, co to znamená pro Schicka s Hložkem?

Bayer Leverkusen obsadil v minulé sezoně skvělé třetí místo a že má velké ambice i na další sezonu, to potvrdil prodloužením smlouvy s velkým talentem německého fotbalu Florianem Wirtzem. Co to znamená pro Patrika Schicka s Adamem Hložkem?

Útočný záložník, jemuž je aktuálně 19 let, vlétl do uplynulé sezony jako blesk a po úvodních 8 kolech Bundesligy měl na svém kontě 4 góly a 6 asistencí. Poté už rozhodně tak aktivní nebyl, když do konce sezony přidal ještě další 3 góly a 4 asistence.

Výrazně tomu však pomohlo i zranění, které si odnesl z jarního utkání proti Kolínu (do Leverkusenu přestoupil za 200 tisíc eur v lednu 2020 právě z Kolína), které nedohrál pro přetržený přední zkřížený vaz v koleni, načež ho čekala operace a několikaměsíční pauza.

S Wirtzem se tak nepočítá ani pro začátek sezony, což by mohlo být velké plus pro Hložka, který se chystá na svoje premiérové angažmá v zahraničí. Rodák z Pulheimu je totiž velkým talentem německého fotbalu a prakticky po celou sezonu byl pro Leverkusen nepostradatelný.

Z jeho práce ohromně těžil především Schick, jenž v uplynulé sezoně dokázal ve 27 zápasech nastřílet 24 gólů a u dalších 5 asistoval. I český útočník v letošním roce laboroval se zraněním, které ho zastavilo v jeho rozjeté sezoně.

Wirtzův návrat tak určitě 26letý kanonýr netrpělivě vyhlíží. Přesný opak by to ale mohlo znamenat pro Hložka, pro kterého bude zase na hřišti méně času. Jak už ale bylo řečeno, toho by se mu alespoň ze začátku sezony mohlo dostat hodně a bude záležet pouze na něm, jak ho dokáže využít.

176 centimetrů vysoký záložník podepsal s Bayerem smlouvu až do roku 2027. Již nyní je dle serveru Transfermarkt jeho hodnota 70 milionů eur a pokud se mu po návratu bude dařit tak, jako v uplynulé sezoně, určitě ještě poroste.

Wirtz už má za sebou i 4 reprezentační starty, v nichž si připsal dvě asistence. Zatím však na svůj start v základní sestavě a proti věhlasnějšímu soupeři stále čeká. Výběry Lichtenštejnska, Arménie, Islandu a Severní Makedonie jeho schopnosti ještě dostatečně neotestovaly.

Zdroj: Bayer Leverkusen, Transfermarkt