Spojte se s námi


Bundesliga

Vedoucí oficiálního fanklubu BVB: Byl jsem rád, že Haaland odešel. Turnaj fanklubů bude i za rok

Fanklub Schwarz-Gelbe Bienen je jako oficiální československý fanklub veden od roku 2019. Jeho šéf, Ondřej Vašek, v exkluzivním rozhovoru pro Ruik promluvil o jeho začátcích, plánech a aktivitách. Hovořil také o tom, proč Dortmund nestačí na hvězdy Bayernu Mnichov, ale také o odchodu Erlinga Haalanda.

Publikováno

dne

Fanklub Schwarz-Gelbe Bienen je jako oficiální československý fanklub veden od roku 2019. Jeho šéf, Ondřej Vašek, v exkluzivním rozhovoru pro Ruik promluvil o jeho začátcích, plánech a aktivitách. Hovořil také o tom, proč Dortmund nestačí na hvězdy Bayernu Mnichov, ale také o odchodu Erlinga Haalanda.

Fanklub začal své působení v roce 2019, tehdy jste se chtěl postavit vedle rivala, Bayernu Mnichov. Kde se ale zrodila vaše láska k BVB?

Myslím si, že to bylo jednoduché. Je to asi u většiny fanoušků, zkoumáte jako mladý internet, koukáte na zápasy, osloví vás ti fanoušci, ta atmosféra v klubu, hráči. Za mě asi Marco Reus udělal velkou roli. Ale řekl bych, že jsem náhodně narazil na fanoušky, tam to nějak vzniklo a postupně to přešlo až ve velkou lásku.

V jakém roce jste se poprvé dostal k Borussii?

Řekl bych, že to byl ročník 2011/12, v mých devíti nebo deseti letech. Takže teď bude nějakých deset roků, co Dortmundu fandím.  

Oproti facebookové stránce bavorského týmu ale stále chybí sledující. Jak nalákat nové zájemce? A může být zájem o Bayern dán desetiletou nadvládou nad německou ligou?

Nebudeme si nic nalhávat, Bayern je úplně někde jinde, co se nějaké značky ve světě týče. Prostě musíme přijmout, že je to jeden, já bych řekl, ze tří top klubů, nejenom na hřišti, ale i co se celého fungování klubu týče.

My musíme přijmout fakt, že momentálně jsme na míle daleko druzí v Německu. Ani bych neřekl, že má Bayern tolik fanoušků úspěchu, to si myslím o jiných týmech, v Anglii a tak. Oni to dělají dobře a fanoušky si získávají, my se to snažíme taky nějak dělat.

Jak je to tedy s fanoušky?

Těch fanoušků, nebudeme si nalhávat, zase máme trošku míň. Vy jste říkal, že máme míň sledujících na Facebooku. To bych moc nebral jako nějaký faktor, protože není lajk jako lajk. My máme tuším nějakých 690 lajků, ale z toho máme v našem fanklubu nějakých 60 lidí, kteří si aktivně platí členství. Vím, že třeba Red Dogs (fanklub mnichovského Bayernu – pozn. red.) to (placené) členství nemají a mají nějakých 150 členů.   

Mluvil jste tehdy o svém zájmu založit oficiální fanklub s přáteli? Nebo to rozhodnutí zůstalo až do uskutečnění ve Vaší hlavě?

Já jsem založil facebookovou stránku a měl jsem v plánu, že se to rozjede třeba do roka. Ale chytlo se to rychle. Ze začátku jsem na tu stránku byl já, ale i můj brácha je fanoušek Dortmundu, strýc vlastně taky, takže my to máme v rodině.

Strýc je místopředseda fanklubu, se kterým jsem to vlastně celé dával dohromady. E-maily, telefonáty v němčině, pomohl hodně. Pak jsem obepsal lidi a teď máme v radě fanklubu sedm aktivních lidí, kteří ten fanklub vedou a dávají mu nějaké osnovy, podle kterých se řídíme.

Jak tehdy probíhala komunikace přímo s Borusií? Oficiální československý fanklub asi nelze založit „jen tak“…

Bylo to lehčí, než jsem čekal. Stačilo mít tuším 25 členů, o kterých musíme mít údaje, že to myslí vážně, pak vyplnit nějaké e-maily ohledně sídla a vedoucího, nebylo to zas tak těžké.  

Jaké jsou hlavní výhody oficiálního fanklubu oproti jiným pouze fanouškovským stránkám?

My máme tu výhodu statusu oficiálního fanklubu a s tím se pojí řada pozitiv. Tím největším jsou lístky na domácí zápasy, dají se sehnat i na venkovní, ale to je trošku těžší. My můžeme dostat deset lístků na každý domácí zápas, to je pro členy hodně využívané.

Samozřejmě někdy se zadaří, že těch lístků dostaneme víc. Dostali jsme i padesát na domácí zápas s Wolfsburgem, když jsme pořádali zájezd v dubnu. Někdy se stane, že nedostaneme žádný.  

Na chvíli se přesuneme k fotbalistům BVB. Čeští fanoušci ho velmi dobře znají z dob Jana Kollera a Tomáše Rosického, kteří s Dortmundem vyhráli mistrovský titul. Věříte, že tehdy hodně fanoušků přišlo k Borussii přes tyto dva hráče?

Já osobně Vám moc neřeknu, protože jsem ročník 2002. Ale ve zkratce, z těch starších si myslím, že až takovou roli to nehrálo. Často se bavíme na srazech a na turnajích o tom, jak jsme k tomu (fandění Dortmundu) přišli, říkáme si ty různé příběhy. Ale popravdě, že by někdo řekl „kvůli Tomášovi nebo Honzovi Kollerovi jsem začal fandit“, to jsem ještě nepostřehl.

V posledních letech se pravidelně Borussia drží na pozicích zaručujících Ligu mistrů, na titul ale čeká už 10 let. Co týmu podle Vás chybí?

Chybí tomu nějaká konzistentnost výkonů. Mám pocit, že před tím prvním místem máme zbytečně velký respekt. Tuším, že sezonu 2018/19 jsme skončili bod za Bayernem, v zimní přestávce jsme měli devět bodů náskok a vypadalo to, že to máme v kapse. A pak zase přišly výkony jako na houpačce.

Jak jsem říkal, Bayern to dělá dobře a je strašně těžké s ním soupeřit. Nám se musí podařit poskládat dobrý tým. Teď hodně fanoušků říká, že by to mohlo vyjít. Já do toho ale nechci být nějaký hrr, protože už jsme kolikrát měli před sezonou velké oči, takže já se od těchto vyjádření držím dál. Musí se sejít dobrý tým, kousek štěstí, dobrý trenér a taková pohoda v klubu. Ta mi tam teď trochu chybí.

Týmu navíc před sezonou odešel Erling Haaland, jeho náhrada Sebastian Haller má rakovinu. Je to jakási noční můra pro fanoušky BVB?

Druhá část této otázky opravdu noční můrou je. Ta první, odchod Erlinga Haalanda, za mě naprosto v pořádku. Já bych řekl, že hodně fanouškům se zaryl pod kůži, jakože ho měli opravdu rádi, i bych řekl, že víc jak samotný klub. Četli jsme, že Haaland je víc než klub, že ostatní hráči jsou proti němu takoví a takoví.

Já bych za toto vraždil. Řeknu to na rovinu – byl jsem rád, že Haaland odešel, protože se za něho koupil Haller, investovalo se do obrany, kde to bylo víc potřeba. Haller, je to velká škoda, co se klubu týče, ale věřím, že ještě horší to je pro něj a pro rodinu. Věřím, že na jaro by mohl být zpátky a řádit v černožlutém dresu.

Tým jako druhou náhradu pořídil Anthonyho Modesteho. Bude schopen nahradit dvacet branek po Erlingu Haalandovi?

Myslím si, že on sám je asi nedá. Ale jak jsem říkal, odešel Haaland a tím pádem tam vzniklo víc prostoru pro ostatní ofenzivní hráče. Jsem hodně zvědavý na Donyela Malena. První sezonu měl takovou všelijakou, spíš podprůměrnou.

Ale já si myslím, že jemu bude patřit letošní sezona. A Anthony Modeste – já osobně nechci říkat, jestli je to dobrý hráč nebo špatný. Nechme ho hrát a uvidíme po pár zápasech.

I přesto ale tým zvládl první kolo a vyhrál 1:0 nad těžkým soupeřem z Leverkusenu. Může to být znamení síly týmu?

My jsme pořádali takový zájezd, jeli jsme dodávkou, takže jsme byli přímo na stadionu. Mně se fotbal líbil, první poločas jsme byli lepším týmem a kdyby to bylo 2:0 nebo 3:0, nikdo se nediví. Druhý poločas nás Leverkusen zatlačil, Schick tam měl dvě gólovky.

Zas kdyby dali tři góly oni, taky by se nikdo nedivil. Byl to, řekl bych, remízový zápas, ale na to se historie ptát nebude. Trošku mě mrzí komentáře na náš tým z vlastních řad.

Proč?

My, když takový zápas vyhrajeme díky zákrokům brankáře Kobela, tak jsem zase četl komentáře, jak nás nemůže Kobel držet celou sezonu, že obrana byla katastrofální a takové věci. Na druhou stranu ti stejní lidé, když se tato situace stane u Bayernu, že Neuer jim vychytá tři tutovky, tak žasnou, opěvují Neuera. I to bych řekl, že je důvod, proč se nám nedaří Bayern zdolat.

Plánují se další zájezdy podobné tomu na Wolfsburg? A kdo se jich případně může zúčastnit?

Členové mají možnost se zúčastnit každého zápasu sami, toho zájezdu se může zúčastnit každý. Protože naplnit padesátičlenný autobus jenom z členů, to je asi nereálné. Můžu říct, že na jaro se opět bude konat autobusový zájezd a vítaný je každý, i ten kdo chce okusit tu atmosféru. My budeme rádi, když se ten autobus naplní převážně fanoušky, ale jet může opravdu každý.

Na české trávníky jste pak přinesli velmi zajímavou novinku v podobě turnaje fanklubů. Jak se tenhle nápad zrodil?

Ani nevím, jak to vzniklo. Já si pamatuju, že jsem jel do školy autobusem a blýsklo mi v hlavě, že by to vlastně mohlo být fajn, taková akce. Takže jsem začal obepisovat fankluby a prostě šli jsme do toho. Takže v mojí hlavě se prostě zrodila taková myšlenka a jsem rád, že se to takto chytlo.

My jsme to chtěli už v roce 2020, to se nemohlo uskutečnit, tak jsme to udělali ve FIFĚ. Minulý rok už ten první ročník byl. Přemýšleli jsme, že bychom to označili za takový nultý ročník, protože to bylo takové, že jsme dojeli, zahráli jsme si a odjeli.

Co bylo letos jinak?

Letos jsme to pořádali na Moravě, u nás v Buchlovicích. Zajistili jsme ubytování, občerstvení, muziku a nějaké další aktivity. Takže akce byla povedená, neslyšeli jsme žádné negativní, spíš jenom pozitivní ohlasy, takže příští rok se můžeme těšit zase.  

Aktuálně zahajujete čtvrtou sezonu, jaké novinky plánujete?

Novinky, abych pravdu řekl, se na tuto sezonu moc neplánují. Zase chceme členům nabídnout co nejvíc lístků, aby mohl vycestovat na Dortmund každý, kdo chce. Budeme pořádat sraz pro členy fanklubu v listopadu a v červnu zase budeme pořádat turnaj. A ještě ten zájezd, o kterém jsme se bavili.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.