Ve 38 letech do reprezentace? Remko Pasveer si plní svůj sen

Až neuvěřitelný příběh píše gólman Remko Pasveer. Nizozemský brankář se stal v minulé sezóně jedničkou Ajaxu a nyní si připsal i svůj premiérový start za národní tým, a to vše ve 38 letech.

Remko Pasveer plnil prakticky celý život ve velkých klubech roli dvojky. Vše začalo v roce 2006, kdy vyhrál s nizozemským výběrem juniorů Mistrovství Evropy do jednadvaceti let. Asi nepřekvapí, že byl tehdy rezervním gólmanem…

Svoji klubovou kariéru strávil v rodném Nizozemsku. Chytal za kluby jako je Go Ahead Eagles, Vitesse či Heracles Almelo. Ovšem velké angažmá se mu vyhýbalo, pokud nebereme v potaz působení v PSV, kde zodpovědně plnil roli dvojky a do zápasů naskakoval sporadicky.

Vše se změnilo až v sezoně 2021/22, kdy dostal šanci v Ajaxu. Jeho kolegovi Onanovi totiž UEFA pozastavila činnost za pozitivní dopingový test. A Pasveer svoji šanci využil dokonale. „Někdy musíte mít štěstí, aby vše zapadlo na své místo, a to se stalo v Ajaxu,“  řekl Pasveer.

Svými výkony nezklamal, ba naopak. Upevnil si pozici v klubu a dokonce dostal i pozvánku do národního týmu. „Jako malý kluk jsem snil o nominaci do Oranje. To se nyní stalo, ale sen se stane kompletním, až opravdu nastoupím do utkání,“  prohlásil nizozemský veterán.

Pasveerovi se jeho sen opravdu splnil a 22. září naskočil do duelu Ligy národů UEFA proti Polsku. Stal se tak druhým nejstarším fotbalistou, který kdy hrál za Nizozemsko. Navíc si ve svém prémiovém startu připsal čisté konto. Jeho tým zvítězil 2:0.

A co říká na možnou nominaci na Mistrovství světa 2023? „Samozřejmě. Pokud jste v nominaci teď, chcete v ní i být pro následující světový šampionát.“

Zdroj: Twitter (OptaJohan), Livesport, Paudal, Sport

Fortuna liga

Kolář zpátky v bráně, Slavie zpět na vítězné vlně. Proti Liberci rozhodla o výhře již v první půli

Slavia zvládla utkání 10. kola Fortuna ligy, na domácí půdě porazila Liberec 3:0. Vzhledem k sobotní remíze Plzně s Bohemians tak na první Západočechy ztrácí jeden bod, Viktoria má však zápas k dobru.

Slavia byla z úvodu aktivnější, první střelu utkání v podání Ewertona ale domácí gólman vyřešil. V 16. minutě už se slavilo. Petr Ševčík centrem našel Aihama Ousoua, který se hlavou nemýlil.

Domácím dal gól klid, jejich kombinace byly lepší a lepší, ve 23. minutě si navíc na balón Ševčíka naskočil Peter Olayinka a zvýšil vedení Slavie. Hosté byli pod dekou, což vyústilo tři minuty po druhé vstřelené brance.

Ve vlastním vápně totiž Ousoua stáhl Imad Rondič, což hlavní sudí po zhlédnutí opakovaného záběru posoudil jako penaltový zákrok. Stanislav Tecl sice na pokus neproměnil, z dorážky už měl ale snadnou práci.

První půle se následně už pouze dohrávala, po výměně stran mohl vedení Slavie ještě navýšit Lukáš Provod, v dobré pozici však napálil brankáře. Ze sešívaných stříkala pohoda, Liberec naopak čekal na něco, od čeho by se mohl odrazit.

Nic takového ale nepřišlo, naopak Slavia zahazovala šance. Mimo střílel Ewerton, chvíli poté pouze doprostřed Tecl. Utkání každopádně po výměně ztratilo tempo, hosté namísto snahy snížit začali přitvrzovat.

V 81. minutě byl blízko gólu střídající Václav Jurečka, v dobré pozici ale mířil jen do gólmana. V nastavení měl první pořádnou práci Ondřej Kolář, Michaela Rabušice ale vychytal a udržel čisté konto a výhru 3:0.

Zdroj: O2 TV

Odcházející diváci, Ronaldovy nechápavé pohledy a strnulý Ferguson. Podívejte se, jak vypadalo manchesterské derby mimo hřiště

Město Manchester má za sebou další velký den, kdy jedna strana slaví a druhá jen nevěřícně kroutí hlavou. I po druhé v tomto roce jsou to však fanoušci z modré části města, kteří mohou oslavovat velké vítězství, tentokrát se radovali dokonce ze 6 branek. Jak to na Etihad Stadium vypadalo během utkání?

Frustrace byla vidět i na Casemirovi, který s velkou slávou přestoupil do Manchesteru United za více jak 70 milionů eur, aby vysedával na lavičce. Jeho konkurence Scott McTominay byl ovšem jednou z těch světlejších stránek hostujícího celku.

Za to jeho kolega Christian Eriksen se ukázal ve velmi špatném světle, když místo toho, aby zakládal útoky svého týmu, tak nahrával soupeřům.

Zajímavá je ale i situace okolo Cristiana Ronalda, na jehož adresu se před zápasem vyjádřil Erik ten Hag. Podle nizozemského kouče všem kritikům ještě držitel pěti Zlatých míčů ještě ukáže.

Otázkou je však co, jelikož místo něho poslal na hřiště v 59. minutě spolu s Casemirem také Anthony Martiala. Tento tah se však vyplatil, jelikož vstřelil francouzský útočník dva góly.

To už ovšem neviděli mnozí fanoušci, kteří se na výkon svého týmu samozřejmě nemohli dívat a mnoho z nich opustilo své místa. Chtít zaplatit od hráčů vstupenky by bylo to nejmenší.

Velmi těžký a srdcervoucí den zažil i Sir Alex Ferguson, který už od Manchesteru City také zažil výprask. Nejhorší 23. října 2011, kdy na Old Trafford prohráli jeho hráči 1:6. Z celkových 45 manchesterských derby však slavil 25x vítězství a pouze 11x prohru.

Reakce fanoušků v Anglii na sebe samozřejmě nenechali dlouho čekat. Nejčastější komentáře se samozřejmě týkali Harryho Maguirea, jenž zrovna na manchesterské derby chyběl a vše sledoval pouze z tribuny.

Nyní je za to možná velmi rád, jelikož kdyby nahradil ve 40. minutě zraněného Raphaela Varana, stal by se bezpochyby terčem dalšího posměchu. Ovšem kdo ví, třeba by se zápas vyvíjel po jeho příchodu jinak…

S velkou radostí si pak zazpívali i fanoušci na stadionu, kteří oslavovali 6 vstřelených gólů do sítě Manchesteru United.

Zdroj: Twitter, Premier League

Premier League? Ne, díky! Jeden z největších fotbalových talentů si měl vybrat Real Madrid

Na světě momentálně nenajdete moc hráčů, kteří by byli žádanější než Jude Bellingham. 19letý záložník Borussie Dortmund nastřádal v Borussii Dortmund už 100 soutěžních startů a může si vybírat, kam přestoupí. On si však místo návratu do Anglie měl vybrat Real Madrid.

Bellingham je senzace birminghamského fotbalu. Už v šestnáctiletech začal hrát za A-tým a stal se ihned klíčovým hráčem. Vykoupila jej tak Borussia Dortmund, kde měl všechno potřebné k rozvoji na nejvyšší úroveň.

A to se povedlo skvěle. Bellingham se během dvou sezón vyprofiloval do role jednoho z klíčových hráčů klubu a podává výborné výkony. Stabilní místo už si 19letý mladík postupně vypracovává i v reprezentaci Anglie.

A na ostrovech tak nějak počítali s tím, že do místní Premier League se anglický zázrak vrátí. Obrovský zájem má Manchester United, Liverpool, Manchester City i Chelsea. To nejlepší, co anglická liga nabízí. Bellingham by si mohl ukázat a prakticky kdekoliv by ihned hrál.

Jenže tak to zřejmě nakonec nebude. Bellingham si totiž měl vybrat Real Madrid, což potvrzuje španělský deník MARCA i anglický Sky Sports.

Na Santiago Bernabéu by měl Bellingham zkompletovat zálohu budoucnosti společně s Aurélienem Tchouaménim a Eduardem Camavingou. Momentálně středu pole ještě velí Luka Modrič a Toni Kroos, ale oba mají před sebou zřejmě poslední sezónu či dvě.

Proto Real hledá náhradu s předstihem a právě Bellingham má být ten pravý. Čtvrtý nejhodnotnější hráč světa (90m) dle webu Transfermarkt vyjde ale pořádně draze. Dortmund se totiž nedávno nechal slyšet, že za svůj klenot bude požadovat nejméně 150 milionů eur.

Zdroj: MARCA, Sky Sports