Fortuna liga

V zápasech Baníku Ostrava je míč ve hře pouze ve 49% utkání, už jen týmy v portugalské lize hrají méně! Jak je na tom Fortuna liga?

Ze statistiky CIES Football Observatory není českému fanouškovi vůbec příjemně. Při fotbalovém zápase totiž mají fanoušci možnost sledovat hru v pohybu pouhých 53.4% z celkového devadesáti minutového času. Do této statistiky bylo zahrnuto 37 evropských lig a česká Fortuna liga obsadila páté místo od konce.

Nejméně času je míč v pohybu v zápasech Baníku Ostrava (49%), avšak nyní vás možná překvapí, že tým, který se u nás nejvíce snaží hrát fotbal nepatří mezi celky v popředí tabulky, jak tomu je u jiných lig, ale je to s 55.5% Opava.

Vůbec nejhůře je na tom v této statistice portugalská Primeira Liga, jejíž průměrný čas hry v pohybu dosahuje jenom necelých 51%. Mezi samotnými týmy je na tom poté nejhůře v Evropě tým Feirense, který hraje v pohybu pouhých cca 43 minut z celkových 90.

Naopak nejvíce si přijdou na své fanoušci ve Švédsku, jelikož tamní nejvyšší fotbalová liga Allsvenskan dosáhla, jako jediná liga v Evropě hranice 60%. V této statistice se také skvěle umístili i obě soutěže UEFA. Jak Liga mistrů (60.2%), tak také Evropská liga (57.1%) nejsou zdaleka tolik o přerušování hry, jak by se mohlo zdát, ale hráči se zde věnují samotné hře. Právě v Lize mistrů najdeme i klub s nejvyšším procentem a tím je belgický Club Brugge (66.2%).

Z top 5 nejlepších evropských lig je míč v pohybu nejvíce v Bundeslize (58.5%), dále v Serii A (57.8%), Premier League (56.5%), Ligue 1 (56.1%) a v La Lize (55.8%).

Z této statistiky lze jednoduše vyčíst to, že čím je daná liga polohou jižněji, tak je míč v pohybu méně, zatímco v severněji situovaných ligách se snaží hrát fotbal, než aby se věnovali neustálému přerušování hry, simulování a dalším podobným ne pro fanouška zajímavým záležitostem.

Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Slovácko si pod Svědíkem připisuje další výhru, Duklu z posledního místa nepustilo

Jestli nějaký tým nemá pražská Dukla v oblibě, je to dozajista Slovácko, vždyť proti němu před dnešním kláním nebodovala celkem desetkrát v řadě. Tuto sérii si dneska chtěli hosté cestující na Moravu rozhodně zlepšit, avšak předčasný dárek svému kouči Skuhravému bohužel nedali.

Kdo bude mít v utkání navrch, bylo jasné hned od úvodního hvizdu. Slovácko si ihned vytvořilo územní převahu, hostující hráče přehrávali, hýřili aktivitou a projevovalo se u nich vyšší sebevědomí, které nabrali po přeci jen lepších výsledcích. První příležitost si vytvořil Navrátil, když svým projektilem po deseti minutách hry těsně minul branku. Tribuny se radovaly až o dvě minuty později. Akce vedená po levé straně hřiště vyústila ke stažení většiny hráčů k Divíškovi, na nějž se soustředil přespříliš i brankář Rada. Divíšek však chytrým způsobem poslal na druhou stranu vápna oblouček, který přeletěl všechny zúčastněné z Dukly a který z naprosté blízkosti uklidil za brankovou čáru Zajíc – 1:0.

Dukla se snažila co nejdříve reagovat, nicméně působila o něco těžkopádněji než její soupeř z Uherského Hradiště. Breda svou první střelou na branku Trmala pouze testoval svá měřidla, následně se událo několik závarů po rozích Dukly. Do konce první poloviny a několika (náznacích) šancí se již skóre neměnilo.

Trenér Dukly Skuhravý se o přestávce snažil své borce nabudit k lepšímu výkonu, provedl i dvě změny v sestavě, což se po 45. odehraných minutách moc nevídá – na hřiště šli Krunert a Kott namísto Bredy a Bilovského. Ani tyto změny však gól nepřinesli, byť Dukla začala působit jistěji a její hra se zlepšila.

V 67. minutě bylo Slovácko blízko ke vstřelení druhého gólu, kdy se jim téměř podařilo proměnit šanci po závaru v Radově brankovišti. Než byla hra přerušena kvůli nízké viditelnosti způsobené pyrotechnikou v hledišti, Dukla se ještě dostala k poslednímu vzepětí, ale nebylo jí to nic platné. V nastavení druhého poločasu se hosté ještě zlobili na rozhodčího, když volali pro zapískání penalty pro kontakt Divíška s Brandnerem, píšťalka rozhodčího však zůstala potichu. Slovácko tak zvítězilo 1:0 a potěšilo své fanoušky před blížícími se Vánocemi.

Kouč Svědík zhodnotil zápas následovně: „První poločas z naší strany byl opravdu dobrý, povedl se nám úvod, dali jsme rychle gól a hráli jsme tak, jak jsem si představoval, tedy agresivně, se zisky míčů a efektivně jsme využívali míče k rozvíjení akcí. Bylo jich hodně, ale stále nás trápí finální fáze, jsme prostě nedůrazní v koncovce. Ve druhé půli na nás dolehla důležitost utkání, pustili jsme Duklu do hry, obraz byl vyrovnanější. Soustředili jsme se na udržení výsledku, což je pro nás nesmírně důležité.”

Svědíkův trenérský protějšek z lavičky Dukly Skuhravý viděl výkon mužstev takto: „Byla to zasloužená prohra. To, co jsme předvedli v prvním poločase, nemělo s ligovým fotbalem nic společného. Po změně stran jsme se trochu zvedli zařazením dvou mladých hráčů, ale dlouhodobě se potýkáme se střeleckou impotencí. Bez vstřeleného gólu se nedá uspět. Pro nás bude důležité učinit na jaře takové kroky, abychom byli konkurenceschopní. Pokud se má Dukla v nejvyšší soutěži zachránit, tak bude potřebovat posílit. Musí se změnit charakter týmu. Máme šikovné hráče, ale chybí mu válečnické srdce. Mužstvo není v tomto směru dobře poskládané.”

1. FC Slovácko 1:0 FK Dukla Praha

Branka: 12. Zajíc.
Rozhodčí: Franěk – Fišer, Kožár

ŽK: Navrátil, Šimko, Kalabiška – Bezpalec, Ďurica
Diváci: 3112

Slovácko: Trmal – Šimko, Hofmann, Krejčí, Divíšek – Navrátil, Daníček, Havlík – Janošek (78. Hellebrand), Kalabiška (86. M. Kadlec) – Zajíc (64. Kuchta)

Dukla: Rada – Ostojič, Raspopovič, Ďurica, Souček – Bezpalec, Miloševič – Brandner, Breda (46. Krunert), Bilovský (46. Kott) – Podaný

Sparta nedokázala zvítězit ani v posledním utkání a přezimuje tak na pátém místě

Pražská Sparta potěšila své odpůrce v dalším zápase. S Příbramí se dostala do vedení, nicméně po chybě brankáře Heči srovnal středočeský tým krok. Letenští tak zakončí podzimní část ligy na pátem místě, domácí na dvanácté pozici mají na sestupové pozice pět bodů k dobru.

Zdroj: sparta.cz

Začátek utkání přerušili sparťanští fanoušci. Nespokojenost s vedením projevili nejen pokřiky, ale také vhazováním světlic na hrací plochu. Utkání tak muselo být na pět minut přerušeno. Jakmile se opět začalo hrát, Rezek našel parádním pasem Voltra, který sice dokázal míč procedit skrz brankáře Heču, nicméně podle rozhodčího s faulem.

Na druhé straně mohl svůj tým poslat do vedení Pulkrab, ovšem jeho hlavičku dokázal z brankové čáry vyrazit obránce. Ve 31. minutě se už ale sparťané radovali. Po pasu Vukadinoviče dokázal míč perfektně nasměrovat Benjamin Tetteh, který poslal svůj tým do vedení.

Zvýšit vedení Sparty mohl o pět minut později Frýdek, který ale z nadějné situace pálil nad branku. Ze stejné situace pálil nepřesně i Wiesner. Příbram ale dokázala stav zápasu vyrovnat. Po přímém kopu Rezka si nešťastně míč do vlastní branky srazil brankář Heča a stanovil tak poločasový výsledek na 1:1.

Druhý poločas začal být pro oko diváka zajímavý až od 80. minuty. Costa si z kraje vápna nachystal míč a technickou střelou těsně minul branku. Na druhé straně po zajímavém signálu střílel osamocený Mingazov, který trefil tyč sparťanské branky.

Poté se pokoušel hlavou vstřelit branku i Pulkrab, brankář Příbrami Kočí ale svůj tým podržel. Zápas tak skončil nerozhodně 1:1.

Sestavy:

1.FK Příbram: Kočí – Nový, Tregler, Kodr, Antwi – Mingazov (90+1. Průcha), Keita, Soldát, Jan Rezek – Fantiš (C) (85. Nitrianský), Voltr

AC Sparta Praha: Heča – Wiesner (78. Zahustel), Radaković, Štetina, Costa – Chipciu, Sáček, M. Frýdek (C), V. Vukadinović (83. Hložek) – Tetteh (62. Drchal), Pulkrab

Třetí nula v řadě! Baník se doma rozloučil s podzimem remízou 0:0

Páteční večer byl na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích věnován zápasu domácího Baníku proti Sigmě.

Zdroj: sigmafotbal.cz

V poloze obou měst můžeme vidět paralelu s postavením v tabulce letošního ročníku Fortuna ligy. Baník byl kolo před koncem podzimní části nahoře v tabulce (3. místo) a vyskytuje se „nahoře“ na Moravě, olomoucká Sigma se naopak vyskytovala v tabulce dole, 3 body nad posledním místem, a leží „dole“ na Moravě. Lze tak tedy říci, že hosté ze Sigmy měli do Ostravy kratší cestu autobusem než byl rozdíl v tabulce Fortuna ligy mezi oběma týmy.

V zápase, který je posledním před zimní pauzou, nebylo na co se šetřit. Nízké tempo a vyklusávání nedovolovalo ani mrazivé počasí, které fotbalu již příliš nesluší – při dvou stupních pod nulou to není ideální ani pro hráče, ani pro diváky. I přes to si jich do ochozů našlo cestu 6251, před čímž nelze než zatleskat.

Obě mužstva byla do jisté míry limitována zraněním svých hráčů – za Baník nenastoupili zranění Baroš a Šindelář, kvůli karetnímu trestu nehrál ani Jánoš. Sigma nemohla počítat s Vepřekem a na poslední chvíli ze sestavy vypadnuvším Nešporem, svým nejlepším střelcem.

Hned ve čtvrté minutě se hnal do první šance Baník, Fillo se dostal zblízka ke střele, byla však zblokována Kalvachem. Po rohu hlavičkoval vedle Diop. Pokud se fanoušci těšili na pokračování útočných výpadů domácích, museli být mírně zklamaní. Další dvě šance si totiž připravili olomoučtí fotbalisté. V 16. minutě ohrozili branku Laštůvky sérií střel, které byly zblokovány, až na tu poslední, které byla vypálena z kopačky Pilaře, těla obětavě hrajících domácích nestačila. Brankář Laštůvka ji však vyrazil na roh a mohl tak nadále doufat v „zisk“ tří odchytaných nul v řadě. Ve 26. minutě se k zakončení dostal i Houska, i to však skončilo zákrokem Laštůvky.

Pět minut před koncem prvního poločasu se domácí dostali k obrovské šanci, respektive dokonce tří za sebou! Po přímém kopu, který zahrával Hrubý, letěl míč do pokutového území. Ondřej Šašinka si ho našel a okamžitě ho směřoval na Buchtu, nicméně byla zblokována. Dame Diop byl dalším, který se dostal ke střele, Buchta však jeho pokus vyrazil. Do třetice se míč odrazil na kopačky domácích, druhou šanci měl Šašinka, ani tentokrát však nebyl úspěšný a Buchta si připsal druhý zákrok v krátkém sledu.

V 58. minutě mladý stoper Baníku s italskými kořeny Patrizio Stronati rozezvučel hlavičkovaným pokusem konstrukci brány, balón skončil na spojnici tyče a břevna! Po hodině hry tlak Baníku opadl a ke slovu se dostali i hosté. Yunis se v 70. minutě dostal v nadějné pozici k hlavičce, ale minul. Mimo prostor tří tyčí skončil i pokus Housky, který přestřelil.

Posledním okamžikem, kdy se schylovalo ke gólu, byl Granečného průnik do šestnácky po brejkové situaci, ale trefil spolehlivě chytajícího Buchtu.

Po bezbrankové remíze tak Ostrava přezimuje se 34 body nejhůře na pátém místě (v případě výhry Jablonce i Sparty), Olomouc s 19 body se může propadnout až na čtrnácté místo (pokud zvítězí jak Příbram, tak i pražští Bohemians 1905 a Slovácko).

Bohumil Páník zápas ohodnotil následovně: „Měli jsme dobrý vstup do utkání. Dvacet minut jsme hráli slušně, pak Olomouc dokázala chytit střed hřiště a byli tam rychlejší. Ve druhé půli jsme to chtěli rozhodnout v prvních patnácti minutách. Vytvořili jsme si tlak a spoustu rohů. Olomouc to ubránila a pak byla nebezpečná hlavně po zisku míče. Měli jsme možná dvě velké šance, oni ale taky. Remíza je spravedlivá, obě mužstva mohla dát gól, nedala. Je to pro nás 34. bod, musíme být pokorní, protože těch bodů jsme udělali hodně.”

Václav Jílek spokojený byl s výsledkem spokojený o něco méně: „Baník měl oba vstupy do poločasů lepší, v těch desetiminutovkách byl lepší. Ve hře jsme ale byli nebezpeční a nebylo účelem kontrolovat hru. Myslím si, že jsme byli připraveni stejně dobře jako na Slovácko, jen jsme nedotáhli finální fázi. Navíc nám chyběli tři beci ze základní sestavy, což byla velmi složitá situace. Jsem zklamaný jedním bodem. Mohli jsme tady bodovat za tři.”

FC Baník Ostrava 0:0 SK Sigma Olomouc

Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Moláček

ŽK: Diop, Fillo, J. Šašinka – Plšek.

Diváci: 6251.

Ostrava: Laštůvka – Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman – Fillo, Mešaninov, Hrubý, Holzer (78. Granečný) – Diop, O. Šašinka (67. J. Šašinka)

Olomouc: Buchta – Zahradníček, Kalvach, Jemelka, Chvátal (64. Lalkovič) – Houska – Falta, Dvořák (90+3. Chytil), Plšek, Pilař (78. Texl) – Yunis