Spojte se s námi


Chance Liga

V nové sezóně nebudou šlágry řídit zahraniční sudí, šanci dostanou nováčci

Vedle ligových fotbalistů příprava na nový ročník první a druhé nejvyšší ligy vrcholí i rozhodčím. Šéf komise Radek Příhoda pro Branky, body, vteřiny promluvil o představách o nové sezóně.

Publikováno

dne

Vedle ligových fotbalistů příprava na nový ročník první a druhé nejvyšší ligy vrcholí i rozhodčím. Šéf komise Radek Příhoda pro Branky, body, vteřiny promluvil o představách o nové sezóně.

Rozhodčích na úrovni nejvyšší soutěže v posledních letech není dostatek. Řada zkušených skončila, i proto je Příhoda nucen hledat nové jména. Jako poslední skončil Pavel Franěk.

Předseda komise rozhodčích se rozhodl spustit speciální dobrovolný program, v rámci kterého školí sudí z nižších lig a připravuje je na Fortuna národní ligu a posléze i na Fortuna ligu. Z hlavních rozhodčích se do ligy posunou čtyři nováčci.

„Vzali jsme sedm lidí, z toho tři asistenty a čtyři hlavní. Udělali jsme program Pojď do ligy, komise pod námi vybraly rozhodčí, které daly do programu. My s nimi rok pracovali a vybrali lidi, kteří postoupili do profesionálních soutěží,“ řekl Příhoda pro Branky, body, vteřiny.

Zajímavý příběh z loňské sezóny naznačuje, jak by to v nejlepším případě mohlo vypadat. Debutant Dalibor Černý dostal možnost řídit šlágr posledního podzimního kola mezi Ostravou a Slavii. Nejlepší zápas sezóny, výsledek 3:3, dvě červené karty a výkon rozhodčího, který všichni chválili.

I s nováčky bude mít Příhoda k dispozici 28 hlavních rozhodčích pro první a druhou ligu, což je o tři méně, než by dle něj bylo ideální. Z osmadvacítky jich šest má zkušenosti s řízením mezinárodních zápasů.

„Měli jsme z klubů pozitivní reakce. V době, kdy se hraje, jsou emoce, ale s odstupem času v pohodě. Třeba na podzim dostala Plzeň v zápase na Slavii tři červené karty, hodně to rezonovalo. Teď (asistent trenéra Plzně) Pavel Horváth v nějakém rozhovoru uvedl, že to bylo správně vyřešené,“ pokračoval někdejší ligový i mezinárodní sudí.

Zmíněný podzimní zápas Slavie a Plzní skončil po gólech Ondřeje Lingra a Michaela Krmenčíka 2:0 i kvůli brzké červené kartě Radima Řezníka. Utkání tehdy řídil Franěk a červenou udělil ještě Jhonu Mosquerovi a Luďku Pernicovi.

Zbylá dvě vzájemná utkání budoucího mistra a vicemistra už řídili polští rozhodčí a především to nadstavbové nezvládli, když chybně na každé straně nařídili jednu penaltu. Nezvyklé sahání po zahraničních sudích by letos nastat nemělo.

„Zahraniční sudí nebyl náš požadavek, ale hlavně od klubů. Byl jsem na ligovém grémiu a řekl jsem jim, že bych byl rád, kdybychom tuhle sezonu zvládli jen s českou stopou. Kluby jsou s tím v pohodě. Věřím, že to zvládneme,“ dodal Příhoda.

Zdroj: Branky, body, vteřiny

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.