Spojte se s námi


Fotbal

V mládí byl srovnáván s Messim, Shaqiri ale svůj potenciál ani zdaleka nenaplnil. Co se stalo?

Jméno Xherdan Xhaqiri je známé snad všem evropským fotbalovým fanouškům, předvídala se mu ale mnohem větší sláva. Švýcarský reprezentant měl ohromný potenciál, bohužel jej ale nikdy nedokázal naplnit.

Publikováno

dne

Jméno Xherdan Xhaqiri je známé snad všem evropským fotbalovým fanouškům, předvídala se mu ale mnohem větší sláva. Švýcarský reprezentant měl ohromný potenciál, bohužel jej ale nikdy nedokázal naplnit.

Psal se rok 2011, když mohli fotbaloví fanoušci v České republice poprvé výrazně zaregistrovat jméno Xherdan Shaqiri. Švýcarská jedenadvacítka se tehdy v létě utkala v semifinále malého Eura právě s naším výběrem a zvítězila 1:0.

Skvělým výkonem se blýskl právě technicky a rychlostně skvěle vybavený levák Shaqiri, který byl neustále hrozbou. Ostatně patřil k tahounům švýcarského výběru v cestě za stříbrem z celého šampionátu. Bylo zřejmé, jak velký talent to je. Byl hodně srovnávám s Lionelem Messim, což by ostatně vzhledem k podobné výšce i podobnému driblinku odpovídalo.

V době malého Eura však už byl Shaqiri druhou sezonu klíčovým hráčem švýcarské Basileje, kde si svůj mladý klenot velice exkluzivně a pečlivě brousili. Přeci jen takový talent švýcarský fotbal „nevypěstuje“ v každé generaci. Bylo otázkou času, než půjde o krok dál.

Největší chyba v kariéře?

Krok dál udělal Xherdan Shaqiri v létě 2012. Dost možná osudová chyba, která zničila šikovnému hráči kariéru. Za necelých 12 milionů euro jej totiž koupil Bayern Mnichov, kde v té době na křídlech operovaly legendy, konkrétně Franck Ribéry a Arjen Robben, patřící mezi nejlepší hráče planety.

Za dvě a půl sezony v Bavorsku nastoupil Xherdan do 81 zápasů a připsal si 17 gólů a 19 asistencí. Paradoxně se největšího herního vytížení dočkal v prvním roce. I v něm ale plnil spíše roli žolíka a byl využíván spíše jako hráč pro rotaci. Navíc se několikrát zranil, což mu také nepomohlo.

Za zmínku stojí, že Shaqiri byl i přesto ve Švýcarsku hvězda. Reprezentaci dotáhl na mistrovství světa v roce 2014, kde vynikal. Ve zkratce se dá říci, že právě reprezentace je zřejmě jediným místem, kde skutečně prokazoval své kvality stabilně, bez větších výkonnostních výkyvů. Na všech šampionátech ve švýcarském dresu zářil.

Nyní ale zpět ke klubové kariéře. V lednu roku 2015 odešel na půlroku do Interu Milán. Ani tam ale nepřesvědčil o svých kvalitách a poté zamířil do Anglie. V Itálii se hodně o Shaqiriho případu mluvilo. Vítali jej s fanfárami, očekávání nenaplnil.

Zpětně Švýcar prohlásil, že do Interu ani odcházet nechtěl. Prý dostal v roce 2014 nabídku do Liverpoolu, což bylo jeho přání. Bayern však měl přestup zablokovat. Shaqiri se nebál být kritický. Na bavorský celek se ale příliš nezlobil, jiné to bylo v případě Interu.

„Abych byl upřímný, infrastruktura Interu je ostudná. To, že tak renomovaný klub nedokáže najít způsob, jak investovat do infrastruktury, je pro mě zklamání. V Anglii je to profesionálnější, pokud jde o stravu, regeneraci, analýzu výkonu a různorodé tréninky,“ vysvětloval, proč by tehdy raději upřednostnil Liverpool.

Přestup do Anglie se přeci jen konal, došlo i na vysněný Liverpool

Po nepovedené štaci v Itálii odešel Shaqiri v létě 2015 do Stoke City, to v té době mělo poměrně zajímavý kádr, nicméně nějakou zásadnější roli v Premier League nikdy nehrálo. Šikovný Švýcar však předváděl geniální momenty. První dvě sezony však měl spíše průměrné, v té třetí ale naplno zazářil, když si připsal 8 gólů a 7 asistencí.

Skvělou sezonu potvrdil i na světovém šampionátu v Brazílii. Právě proti domácí Brazílii asistencí pomohl k remíze, na turnaji si připsal i gól. Postup ale se Švýcarskem nevybojoval. Nicméně si vybojoval přestup do dříve vysněného Liverpoolu.

Reds za něj vyplatili necelých 15 milionů euro. Jenže splněný sen rychle zhořkl. Jürgen Klopp si byl velmi dobře vědom Shaqiriho kvalit, využíval jej ale pouze jako žolíka či hráče do rotace. V první sezoně toho opět odehrál nejvíce, poté už začal upadat v zapomnění.

Po třech promarněných sezonách opět přišel velký reprezentační turnaj, tentokráte o rok odložené Euro, které se konalo v létě 2021. Shaqiri opět zářil a prokázal, že ani přes malou herní vytíženost nezapomněl hrát fotbal. I proto jej před začátkem sezony koupil francouzský Olympique Lyon.

Jenže ani v Lyonu vše není ideální, jak se mohlo čekat. Shaqiri zpočátku měl důvěru, postupně ale začal vypadávat ze sestavy. Na kontě má po 13 zápasech 1 gól a 2 asistenci, což je zkrátka méně, než se čekalo.

Xhaqiri má nyní 30 let, měl by být v ideálním fotbalovém věku, ve vrcholové formě. Jenže se zdá, že vrcholovou formu má jen tehdy, když reprezentuje Švýcarsko na velkých akcích, jak již bylo výše zmíněno. Přitom o jeho fotbalových schopnostech nemůže být pochyb.

Dokáže se ještě před blížícím se koncem kariéry vzchopit?

Zdroje: Transfermarkt, Spox, Sky Sports

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.