V Barceloně nastal správný čas na rozloučení s Ivanem Rakitičem

Ivan Rakitič strávil v Barceloně téměř šest let a je považovaný za jednu z nejlepších posil za poslední léta, ale brzy nastane čas se s ním rozloučit. V poslední době je Chorvat pouhým stínem svého dřívějšího já, protože se nedokázal vypořádat s rostoucími očekáváními v klubu. Přišel však konečně čas na jeho loučení?

Embed from Getty Images

Ivanův příběh v Barceloně začal tím, že okamžitě si na svou stranu získal fanoušky. Chorvatský reprezentant s dlouhými vlasy nebyl vnímán jako mega přestup, ale v Luchově neuvěřitelně úspěšné sezóně byl naprosto zásadní. Vytvořilo se kolem něj mnoho optimismu, protože Xaviho poslední sezóna proběhla bez problému a vypadala o mnoho méně bolestivě než se očekávalo.

Číslo 4 ukázalo vynikající inteligenci, rychlost myšlení a překvapení. Ani nedostatek Barça DNA mu nezabránilo, aby se stal klíčovou postavou ve středu zálohy. Poté, co měl bývalý hráč Sevilly neúspěšnější sezónu pod Luisem Enriquem, užil si tu druhou nejpodařenější v prvním roku u kormidla Ernesta Valverdeho. Obranné povinnosti si plnil velice dobře a dokonce se přizpůsobil požadavkům trenéra tím, že zapadl do neznámé formace 4-4-2.

Nakonec se na konci ročníku ukázal jako jeden z nejlepších hráčů po boku Messiho, Ter Stegena a Busquetse. Rakitićova schopnost ovládat tempo hry, pracovat jako neúnavný kůň a schopnost číst hru, mu vydělala spoustu chvály a dodnes je považován za významného záložníka v klubu.

Je smutné, že tento stav nenahraditelného, se pomalu změnil na statut postradatelného, protože v poslední době nebyl ničím jiným než stínem svého dřívějšího já. V podstatě to pro některé může být těžké, když ho vidí, jak na něj řada fanoušků háže vinu za nepodařené výsledky a nejraději by se ho zbavila z minuty na minutu.

Embed from Getty Images

Přestože sledují hráče, který na posledním Mistrovství světa pomohl Chorvatsku dostat se až do finále. Místo toho, aby viděli jak střílí parádní branky, vymýšlí chytré přihrávky, nyní diváci sledují, jak ztrácí míče nejrůznějšími způsoby. Pokud na něj jakýkoli hráč vyvine tlak, tak zamrzne, jako by mu na hlavu namířil zbraň. Ve hře je marný a bolestivě neproduktivní.

A co víc je, že nechápe, proč někteří fanoušci nebo lidé ve vedení chtějí, aby odešel. Není to pytel brambor a zaslouží si respekt, ale musí si sám uvědomit, že jeho čas v Barceloně se nachýlil ke konci. Jen velmi málo zápasů v této sezóně mohlo kohokoli přesvědčit o opaku. Pokud ho srovnáme s De Jongem, tak můžeme vidět Holanďana jak ho zastínil ve všech aspektech hry.

Toto léto, nebo kdykoliv se otevře nadcházející přestupové okno musí zahájit katalánský velkoklub iniciativu o prodej Rakitiće, protože takový krok se v dlouhodobém horizontu ukáže jako velmi výhodný. Mít jeho zkušenosti velkého hráče v týmu jako je Iván je určitě něčím, ale nelze brát jako samozřejmost, aby si ho klub držel v sestavě a přehlížel talent hráčů, jako je Riqui a Aleñá.

Je pravdou, že Ivan zaujal pozici v klubu s tím, že bude hrát už jen druhé housle, ale vedení potřebuje ulevit mzdovému rozpočtu a navíc jeho odchod pomůže vydělat tolik potřebnou hotovost. Za výkony Ivana Rakitiće v předchozích letech ho fanoušci budou navždy milovat, ale bohužel jsou tyto roky už dávno pryč. Je na čase, aby se klubem navzájem rozloučili. Vedení musí ihned investovat do odchovanců, kteří by teď měli mít o něco větší šanci získat místo v prvním týmu.  

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Česká republika je v kvalifikaci na MS 2022 ve třetím koši. Kdo ji mine a kdo jí hrozí?

V pátek dopoledne byly zveřejněny koše, dle nichž se budou rozlosovávat kvalifikační skupiny na světový šampionát, který bude v roce 2022 hostit Katar. Nechybí v nich ani reprezentace České republiky, která se nachází ve třetím koši.

Fenomén Trpišovský. Z vody dokáže udělat víno, nerozhodují jména na zádech, ale úspěšný systém

Jindřich Trpišovský prošel ve vrcholovém fotbale třemi kluby, které měly v podstatě stejný záměr. Z neznámých a neokoukaných fotbalistů vybrousil diamanty, které pak posílal dál do světa. Ze Žižkova do první ligy, z Liberce do lepších klubů a ze Slavie je posílá do nejlepších světových lig.

Potopil jsem nás svými chybami, tvrdí Nguyen. Hoftych výkon svých svěřenců pochválil

Hoffenheim pod Ještědem potvrdil roli favorita a porazil Liberec na jeho půdě 2:0. Na první branku se však čekalo až do 77. minuty a zápas rozhodně nebyl tak jednoznačný. Jak jej hodnotí gólman Filip Nguyen a kouč Pavel Hoftych?