Spojte se s námi


Fotbal

Umění, které zmizelo ze zelených pažitů! Podívejte se na deset nejúžasnějších playmakerů historie fotbalu

Pozice čistokrevné „desítky“, která na hřišti byla stěžejní postavou celého týmu, se postupně vytrácí z dnešního fotbalu. Podívejme se proto na deset těch nejlepších playmakerů v historii fotbalu.

Publikováno

dne

Pozice čistokrevné „desítky“, která na hřišti byla stěžejní postavou celého týmu, se postupně vytrácí z dnešního fotbalu. Podívejme se proto na deset těch nejlepších playmakerů v historii fotbalu.

Ve stále se vyvíjejícím světě fotbalu se tradiční postava čistého playmakera stává spíše vzácností. Pozice „desítky“ bývala jednou z hlavních složek útočného arzenálu všech týmů. Tito špílmachři měli celou hru pod dohledem a orchestrálně řídili z pozice pod hrotovými útočníky většinu míčů, kterými pak zásobovali své kolegy v útoku.

Dnešní manažeři ale stále více preferují hráče s fyzickými a běžeckými dispozicemi, což releguje tradičního playmakera do minulosti. Jedním z těch, kteří na tento trend doplatili v posledních letech nejvíce, byl hvězdný James Rodríguez.

„Dnes všichni hrají ve formacích 4-4-2 nebo 4-3-3,“ postěžovala si dle twitterového účtu Football Tweet kolumbijská hvězda. „Každé dítě se chce stát desítkou, ale tato pozice už ve skutečnosti neexistuje. Žádný trenér už nehraje s tvůrci hry.“

V tomto článku proto zavzpomínáme na deset nejlepších playmakerů v historii fotbalu. Oslavujeme jejich umění, vizi a nezapomenutelný vliv, který zanechali ve světě sportu.

Alfredo di Stéfano: Legenda Realu Madrid

Di Stéfanova všestrannost mu umožnila excelovat na různých pozicích v týmu. Kromě střílení a zařizování mnoha branek, jeho vůdcovské schopnosti a kreativita v Realu Madrid položily základ klubu pro jejich úspěch. Byl opravdovým průkopníkem fotbalu v druhé polovině dvacátého století.

George Best: Irské dynamo

George Best, známý také jako „Pátý Beatle,“ byl irským fotbalovým géniem. Jeho neuvěřitelný talent na hřišti, zejména v Manchesteru United, oslnil svět nejen na britských ostrovech. Bestova schopnost driblovat kolem obránců a skórovat neuvěřitelné góly ho činí ikonou fotbalu.

Johan Cruyff: Fotbalový mozek

Johan Cruyff provedl revoluci fotbalu s filozofií „Totální fotbal“. Jeho působení v Ajaxu a Barceloně ho představila světu nejen jako geniálního hráče, ale také jako trenéra s neuvěřitelnou vizí, která ovlivnila fotbal na přelomu století. Jeho schopnost číst hru z něj učinila legendu, která se opěvuje dodnes.

Zico: Brazilský Samba Maestro

Arthur Antunes Coimbra, všeobecně známý jako Zico, byl ztělesněním kouzla a kreativity na hřišti. Jeho slavná kariéra, především v brazilském Flamengu, předváděla jeho ohromující dovednosti v driblování a schopnost poslat dokonalou přihrávku. Jeho vize a schopnost využívat standardní situace ho učinila legendou brazilského fotbalu.

Michel Platini: Francouzský král

Platiniho elegance ve středu pole neměla ve své době konkurenci. Během působení v Juventusu a ve francouzské národní reprezentaci ho fanoušci viděli zařizovat góly svého týmu s takovým klidem a grácií, že i v dnešním fotbalu by mohl být inspirací pro moderní středopolaře.

Diego Maradona: Argentinský Bůh

Maradona byl více než jen „Boží ruka“. Měl vrozenou schopnost obejít všechny hráče soupeřova týmu ať už neuvěřitelným driblinkem či geniální asistencí, a to téměř z ničeho. Jeho nezapomenutelná kariéra v Neapoli, kdy z průměrného týmu vykouzlil postrach celé Itálie, zůstává vrcholným příkladem toho, čeho může playmaker dosáhnout.

Zinedine Zidane: Francouzský Mág

Legendární Zinedine Zidane zanechal nezapomenutelný otisk ve fotbale svou elegancí a grácií. Jeho bohatá kariéra zahrnovala hru v Juventusu a Realu Madrid, kde jeho výjimečná kontrola míče a bezchybné rozhodování z něj učinily skutečného umělce moderní éry.

Juan Román Riquelme: Argentinský toreador

Jméno Riquelme je synonymem jemnosti a přesnosti. S jeho milovaným týmem Boca Juniors a Barcelonou předváděl hru s nepřekonatelnou fotbalovou inteligencí a krásou. Jeho schopnost diktovat tempo a doručit přesné přihrávky svým ofenzivním kolegům mu vynesla místo mezi největšími playmakery fotbalu po přelomu století.

Ronaldinho: Usměvavý kat

Ronaldinho přinesl čirou radost do světa fotbalu svým hravým stylem. Jeho působení v Barceloně charakterizovalo nejen zisk cenných titulů, ale zejména jeho dech beroucí schopnosti s míčem či přihrávky bez pohledu. Jeho nakažlivý úsměv byl důkazem radosti ze hry, pro soupeře ale tolik radostný nebyl.

Lionel Messi: Ten, co drží pochodeň

Lionel Messi a jeho spektakulární kariéra v Barceloně se dá nazvat jednoduše geniální ve všech směrech. Jeho schopnost driblinku, vize a dovednost navíc sám zakončovat ty nejkrásnější akce poslední dekády z něj činí žijící legendu. Jsou také důkazem o trvalé hodnotě playmakera i v dnešním fotbale.

Uvedení playmakeři jsou jen výčet těch, kteří nám svým vlastním stylem a dovednostmi připomínali opravdového umění, které se může rozvinout na fotbalových trávnících. Ačkoli role tradiční „desítky“ se postupně vytrácí, jejich odkaz přetrvává jako důkaz trvalé krásy tohoto sportu.

Zdroj: UEFA, Twitter

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.