Spojte se s námi


Evropská liga

UEFA potvrdila nový formát Ligy mistrů! Jak budou evropské poháry v příští sezóně vypadat?

Nejen Liga mistrů, ale i ty méně slavnější evropské soutěže budou mít od příštího roku novou podobu. UEFA totiž nový formát svých soutěží dnes odpoledne oficiálně potvrdila a představila rovnou i veškeré novinky.

Publikováno

dne

Nejen Liga mistrů, ale i ty méně slavnější evropské soutěže budou mít od příštího roku novou podobu. UEFA totiž nový formát svých soutěží dnes odpoledne oficiálně potvrdila a představila rovnou i veškeré novinky.

Jak vypadá nový formát UEFA?

V probíhajícím soutěžním ročníku je to naposledy, co můžeme sledovat současný formát tří nejprestižnějších evropských soutěží. Úderem příští sezóny totiž UEFA mění formát jak pro Ligu mistrů, Evropskou ligu, tak i Konferenční ligu.

Zásadní je odklon od současného systému skupinové fáze. Od sezony 2024/25 se bude místo osmi základních skupin hrát stylem jedné velké skupiny (klasická tabulka, švýcarský model) obsahující 36 týmů. Každý z těchto 36 klubů se v rámci tzv. „ligové fáze“ utká s osmi mančafty, přičemž polovinu těchto zápasů odehrají doma a polovinu venku.

Na začátku ročníku proběhne tradičně los, kde budou týmy rozděleny do čtyř výkonnostních košů. V nejvyšším koši bude předešlý vítěz Ligy mistrů a osm klubů dle nejlepších koeficientů. Automaticky tedy neplatí, že budou v prvním koši ligoví mistři a vítěz Evropské ligy.

Jinými slovy, úkolem losu bude, aby se každý tým utkal se dvěma soupeři z každého koše. Žádný klub nebude v rámci úvodní fáze hrát s jedním soupeřem doma i venku.

Obecně platí, že kluby ze stejné země nebudou losovány proti sobě, ale aby nedošlo k patové situaci při losu, výjimka platí v případě zemí, které budou mít v Lize mistrů větší počet zástupců (tedy pět nebo více).

Postup do vyřazovací části bude realizován dle následujícího klíče. Nejlepších 8 týmů v tabulce postoupí rovnou do osmifinále, týmy na pozicích 9 až 24 se utkají v prvním vyřazovacím kole. Pozice 25 až 36 jsou z Evropy vyřazeny. Zásadním rozdílem je, že po úvodní fázi nedochází k sestupu týmů z Ligy mistrů do Evropské ligy. Jakmile tým vypadne, jeho evropská cesta je u konce.

Z prvního vyřazovacího kola postoupí 8 týmů do osmifinále, čímž je osmifinálová 16 uzavřena. Pak už se bude hrát formátem, který známe dnes – osmifinále, čtvrtfinále a semifinále tradičně na dva zápasy, finále na jeden zápas s předem známým místem konání.

Čeferin o změnách…

„UEFA jasně ukázala, že je plně odhodlána respektovat základní hodnoty sportu a hájit klíčový princip otevřených soutěží s kvalifikací založenou na sportovních zásluhách, plně v souladu s hodnotami a solidárním modelem evropského sportu,“ uvedl prezident UEFA Aleksander Čeferin v oficiálním prohlášení.

„Jsem opravdu rád, že se jednalo o jednomyslné rozhodnutí výkonného výboru UEFA, přičemž Evropská asociace klubů, evropské ligy a národní asociace s předloženým návrhem souhlasily. Je to další důkaz toho, že evropský fotbal je jednotnější než kdykoli předtím,“ dodal.

Zdroj: UEFA, X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.