Spojte se s námi


Fotbal

Turci opraví Camp Nou za 900 milionů eur. Se stavbou sportovišť mají mizivé zkušenosti

Katalánský velkoklub se vrátí na svůj stadion v listopadu 2024. Vítěz tendru garantoval tento termín. FC Barcelona svěřila rekonstrukci svého stadionu turecké společnosti Limak Construction. Překvapivě se firma dosud nespecializovala na výstavbu sportovních zařízení.

Publikováno

dne

Katalánský velkoklub se vrátí na svůj stadion v listopadu 2024. Vítěz tendru garantoval tento termín. FC Barcelona svěřila rekonstrukci svého stadionu turecké společnosti Limak Construction. Překvapivě se firma dosud nespecializovala na výstavbu sportovních zařízení.

Limak Construction byla založena v roce 1976. Od té doby se stala druhou největší stavební společností v Turecku. Podle amerického týdeníku Engineering News-Record patří ve svém oboru mezi 250 podniků největších na světě. Firma ve výběrovém řízení porazila společnosti jako Ferrovial, Acciona, Sacyr a FCC, ačkoli tuto skutečnost klub oficiálně nepotvrdil.

Turečtí stavebníci se dosud zabývali především výstavbou veřejně prospěšných budov na Blízkém východě. Pracovali na stavbě dálnic, letišť, přehrad a dalších velkých budov v zemích jako je Rusko, Kuvajt, Pákistán, Katar a Saúdská Arábie. Mnoho projektů bylo samozřejmě i v Turecku, kde postavili budovu Centrální banky.

Limak Construction se zabývá také energetikou a cestovním ruchem. S budováním tak velkého sportovního zařízení, jakým je Spotify Camp Nou, však nemá firma žádné zkušenosti. Doposavad byla společnost zodpovědná pouze za výstavbu stadionu Mersin v Turecku, který pojme 25 tisíc diváků.

V tomto areálu se v roce 2013, kdy byly práce dokončeny, konaly Středomořské hry a pravidelně zde hraje tým ze čtvrté ligy Yeni Mersin. Stadion má tři hvězdy UEFA a náklady na jeho výstavbu se vyšplhaly na 100 milionů eur. Nechybí řádná VIP zóna, prostor pro ubytování, prostor pro firemní hosty, restaurace a další stravovací zařízení, obchody, dokonce i policejní stanice a zdravotní středisko.

Průhlednost procesu

Barcelona uspořádala před nedávnem tiskovou konferenci, aby objasnila podrobnosti výběrového řízení. Nejprve právnička z oddělení compliance (zabývající se kontrolou dodržování zákona a zavedených interních norem) Laura Mas uvedla, že se postup skládá z pěti fází.

Po výběru společností byly informovány o podmínkách požadovaných Barcelonou. Klub poté nejprve nabídky posoudil a následně je podrobně ověřil na technické a finanční úrovni. Zástupce barcelonského oddělení pro dodržování předpisů potvrdil, že proces měl jasná kritéria a byl veden transparentním způsobem.

Mas přiznala, že to bylo vedení Blaugranas, které požádalo o vytvoření orgánu kontrolujícího všechny projekty v rámci Espai Barca, který má kromě compliance i oddělení interního auditu a externí poradenskou společnost.

Navíc odhalila roli Goldman Sachs v celém procesu. Finanční instituce měla požádat ratingové agentury o posouzení finanční solidnosti společností účastnících se výběrového řízení.

Termín je klíčovým aspektem

Poté se slova ujala viceprezidentka Elena Fortová. Představila harmonogram výstavby. „Práce mají začít v červnu, jakmile skončí sportovní klání. V sezóně 2023/2024 se Barcelona přesune na Montjuïc a na Camp Nou se vrátí 29. listopadu 2024, u příležitosti 125. výročí klubu,“ vysvětlila zástupkyně klubu.

Fortová zdůraznila, že většina prací bude do té doby dokončena. Barcelona bude hrát v částečně otevřeném areálu, ale celá stavba by měla být dokončena v červnu 2026. Časová náročnost byla pro barcelonské úřady naprosto klíčovou otázkou a společnost Limak Construction souhlasila se všemi podmínkami.

Klub chce začít sklízet výhody svého stadionu co nejdříve, především kvůli své finanční situaci.

Na začátku svého projevu ještě Fortová dodala, že mít současný stadion kvůli jeho stáří je spojeno s nutností vynakládat velké výdaje. Smlouva s Limak Construction v této souvislosti počítá se sankcemi za nedodržení termínu, přestože zástupci klubu nehodlali čísla zveřejnit s důrazem, že jde o důvěrné informace.

Náklady a nedostatek zkušeností s výstavbou sportovních zařízení viceprezidenka také připustila. Stejně jako, že byly stanoveny maximální náklady na provedení práce, které není možné překročit. Jak bylo dříve dohodnuto, činí přibližně 900 milionů eur. Limak Construction má v tomto ohledu poskytnout klubu veškeré záruky.

V reakci na obvinění novinářů uvedla Fortová, že zkušenosti se stavbou stadionů nejsou vždy nutným požadavkem a při výběru vítěze výběrového řízení bylo zohledněno mnoho technických problém. Poukázala na to, že Limak postavil „nejlepší letiště na světě v Istanbulu“ a v oblasti civilních staveb je „jednou z nejlepších stavebních společností na světě“.

Dodala, že kromě toho architekti stadionu podpořili výběr stavební firmy. Není však známo, zda Limak v rámci projektu Espai Barca postaví i novou halu Palau. Smlouva se vztahuje pouze na Spotify Camp Nou, nikoli na celý projekt.

Nyní, když byla vybrána společnost, která se bude zabývat přestavbou, bude muset Barcelona dokončit dohody o financování zařízení. Fortová opravila, že Goldman Sachs nebude Barceloně na tento účel půjčovat peníze, ale bude hledat subjekty, které budou projekt financovat. V této souvislosti působí JP Morgan také jako zprostředkovatel.

Když se jí novináři zeptali na odmítnutí španělských společností, viceprezidentka odpověděla, že „Barça se nezavázala k výběru místní společnosti a že projekt je internacionalistický s globálním dopadem.“

Zakladatel Limak Construction spojený s fotbalem

Zajímavostí je, že zakladatelem Limak Construction je Nihat Ozdemir, který byl také tři roky prezidentem Tureckého fotbalového svazu. Pátý nejbohatší Turek na seznamu Forbes je nyní čestným prezidentem společnosti, která bude zodpovědná za přestavbu barcelonského stadionu.

Ozdemir se s Laportou setkal v březnu loňského roku na stadionu Galatasaraye u příležitosti zápasu proti Barceloně v Evropské lize. Turek tehdy zastupoval tureckou federaci. Podle deníku Mundo Deportivo jsou oba muži od té doby v kontaktu.

Zdroj: FCBarca

Reklama

Fortuna liga

Vrba na úvod jara obral Baník, remízu 1:1 vychytal slovenský gólman

Pavel Vrba bodoval při své ligové premiéře na lavičce Trinity Zlín. V utkání proti svému bývalému zaměstnavateli Baníku Ostrava remizoval 1:1. Trefili se útočníci Jiří Klíma a Libor Kozák.

Publikováno

dne

Pavel Vrba bodoval při své ligové premiéře na lavičce Trinity Zlín. V utkání proti svému bývalému zaměstnavateli Baníku Ostrava remizoval 1:1. Trefili se útočníci Jiří Klíma a Libor Kozák.

Zlín začal velmi aktivně, nebezpečné balóny ze stran však končily jen u hostujících obránců. Na druhé straně to dvakrát zkoušel Srdjan Plavšič, v obou případech si však Matej Rakovan poradil.

Domácí zahrozili z kopačky exostraváka Martina Filly, ten ale balón netrefil ideálně a mezi tři tyče nezamířil.

Postupně iniciativu převzal Baník a byť střelecky nijak neexceloval, stačila mu jedna mezera v soupeřově obraně.

Ve 42. minutě se ve vápně nejlépe zorientoval Jiří Klíma a chytrou koncovkou rozvlnil síť. Do poločasu ještě nebezpečně z dálky vypálil Filip Kaloč, Rakovan si tentokrát poradil. Do kabin se tak šlo za stavu 0:1.

Po výměně stran mohl vedení favorita navýšit Nemanja Kuzmanovič, Rakovan se ale proti němu blýskl excelentním zákrokem. A tak se slavilo na druhé straně, kde ligový debut ve zlém dresu gólem oslavil Libor Kozák.

Vachtang Čanturišvili totiž vypálil a míč se šťastně od prsou Kozáka odrazil k levé tyči. A Zlín zlobil dále, i díky chybám hostí v obraně.

Tu největší mohl potrestat Vukadin Vukadinovič, Jan Laštůvka ale přeci jen zasáhl. Hlavní hvězdou byl však druhý gólman.

Rakovan v 87. minutě vychytal tutovku Roberta Miškoviće, minutu nato i gólovou hlavičku Petra Jaroně. Po remíze 1:1 Baník poskočil na 10. místo, Zlín je předposlední, pět bodů od 13. Českých Budějovic.

Zdroj: O2 TV

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Leverkusen doma prohrál s Dortmundem, Hložek se na hřiště dostal na posledních dvacet minut

V rámci 18. kola německé Bundesligy přivítal Bayer Leverkusen na svém hřišti Borussii Dortmund. Ani jeden z Čechů v domácím týmu se nedostal do základní sestavy, protože Patrik Schick stále absentuje kvůli zranění třísel a Adama Hložka posadil kouč Xabi Alonso pouze na lavičku.

Publikováno

dne

V rámci 18. kola německé Bundesligy přivítal Bayer Leverkusen na svém hřišti Borussii Dortmund. Ani jeden z Čechů v domácím týmu se nedostal do základní sestavy, protože Patrik Schick stále absentuje kvůli zranění třísel a Adama Hložka posadil kouč Xabi Alonso pouze na lavičku. Přestože se český mladík na hrací ploše nakonec představil, prohře 0:2 nezabránil.

Aktivněji do zápasu vstoupili hráči Leverkusenu, čehož jsou důkazem zajímavé pokusy ze střední vzdálenosti v úvodní pětiminutovce v podání Palaciose a Amiriho. Po čtvrthodině hry měl pak velkou šanci Diaby, jehož střelu zblízka brankář Kobel vytěsnil na roh.

Byli to ovšem hosté, kdo šel ve 33. minutě do vedení. Prosadil se jednadvacetiletý útočník Adeyemi, který se trefil přesně k pravé tyči. Velkou zásluhu na této brance měl i po rakovině varlat vracející se Haller, jenž dobře pustil Brandtovu přihrávku na nikým nehlídaného mladého spoluhráče.

Žlutočerní tak odcházeli do kabin po herně vyrovnaném poločase díky těsnému náskoku jako spokojenější mužstvo. Druhou pětačtyřicetiminutovku jejich soupeř opět zahájil dobře, když si další příležitost vypracoval Diaby. Bayer neskóroval ani po následné dorážce, kterou zablokoval obránce Schlotterbeck.

A tak Borussia v 53. minutě zvýšila své vedení. Bellingham přihrál doprava Wolfovi, jenž poté poslal přízemní centr do vápna právě na nabíhajícího anglického reprezentanta. Míč se nicméně do brány odrazil od nohy bránícího Tapsoby.

Chvíli nato si na druhé straně gólman Kobel připsal důležitý zákrok proti nebezpečné hlavičce Adliho. V 70. minutě si Tabsoba málem dal druhý vlastní gól, ale Frimpong duchapřítomně odkopl balon z brankové čáry.

Hned potom se na hřišti objevil Hložek, který nahradil Wirtze. Ve stejné době proběhlo ještě jedno střídání Leverkusenu, při němž Palacios přepustil místo na trávníku Bellarabimu.

Alonsovi svěřenci se snažili zvrátit nepříznivý stav, například Diaby však v 77. minutě zase ze slibné pozice nepřekonal Kobela. O čtyři minuty později mohl kontaktní gól vstřelit Azmoun, jenž ale hlavičkoval těsně nad břevno.

Na výsledku 0:2 každopádně nic nezměnily ani šance domácích v nastavení. Borussia Dortmund se tedy posunula na čtvrtou příčku bundesligové tabulky, jen tři body za vedoucí Bayern Mnichov. Leverkusen zůstává devátý.

Zdroj: Nova Sport 3, Bundesliga

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Vrátí se Ronaldo do Evropy? Jeho kouč z Al-Nassr má jasno

Cristiano Ronaldo za sebou má sice teprve dva soutěžní zápasy za nový tým, nicméně přesto se jeho trenér Rudi Garcia vyjádřil k jeho budoucnosti. Vrátí se portugalská legenda do Evropy?

Publikováno

dne

Cristiano Ronaldo za sebou má sice teprve dva soutěžní zápasy za nový tým, nicméně přesto se jeho trenér Rudi Garcia vyjádřil k jeho budoucnosti. Vrátí se portugalská legenda do Evropy?

Al-Nassr si pojistil svou novou hvězdu smlouvou na dva roky. Nicméně sotva Cristiano Ronaldo odehrál dva soutěžní zápasy, už se zase řeší jeho další budoucnost. A řeší ji dokonce přímo jeho trenér Rudi Garcia.

Portugalec měl být pro tým velkou posilou, jenže ve dvou zápasech se ani jednou neprosadil a spíše než chvále za přínos čelí kritice za to, že je neviditelný. Ostatně hodnocení statistických serverů vypovídá o mnohém.

Výše zmíněný Garcia navíc hned po prvním soutěžním utkání mluvil o tom, že se jeho hráči musí naučit nebrat Ronalda jako modlu, které musí přihrávat při každé příležitosti. Po druhém utkání na něj v podstatě hodil prohru.

Ronaldo totiž v utkání saúdskoarabského Superpoháru zahodil jednu gólovou příležitost a Al-Nassr prohrál. Zápas by podle Garcii mohl dopadnout jinak, kdyby Portugalec vstřelil branku.

Z různých vyjádření se může zdát, že z Ronalda není trenér Al-Nassru kdovíjak nadšený. Nicméně v nejnovějším rozhovoru prohlásil opak.

„Je to jeden z nejlepších hráčů na světě. Je pozitivním přírůstkem pro náš tým, pomáhá nám rozptylovat obránce,“ cituje Goal slova francouzského trenéra.

„Svou kariéru v Al-Nassru Ronaldo neukončí. Vrátí se do Evropy,“ dodal Garcia na adresu Ronalda, čímž svým způsobem překvapil mnoho fanoušků i expertů.

Je tak otázkou, kdy se tak stane. Většina fotbalové veřejnosti jej už viděla ze Saúdské Arábie odcházet spíše do Spojených států amerických. Pro evropské týmy už nemusí být zase tak žhavým zbožím. Rozhodně ne za 2 roky. Vyplatí se však marketingově.

Zdroj: Transfermarkt, Al-Nassr, Goal

Pokračovat ve čtení

Oblíbené