Evropská liga

Trnava postupuje do skupinové fáze Evropské ligy! S Lublaní remizovala 1:1

Trnava zažívá historický úspěch, když po výhře v prvním utkání a remíze v odvetném postupuje do skupin Evropské ligy. V té se utká s Anderlechtem, Fenerbahce a Dinamem Záhřeb. Jak ale zápas probíhal?

Trnava od začátku čekala na svojí šanci, dle pokynů trenéra Látala se nikam nehnala. Ovšem její šance přišla ve 12. minutě, kdy po centru Grendela nedal razantní hlavičkou brankáři šanci Godál. Poté se předvedl brankář Chudý, který si poradil se střelou Kronavetra. Zápas se poté hrál spíše na středu hřiště, chvíli před koncem poločasu ale bylo vyrovnáno. Hráči Lublaně se prokombinovali až před branku, kde zakončoval Niko Kapun.

Ve druhém poločase nejdřívě těsně minul branku Jirka, poté už ale začali hrát spíše hosté ze Slovinska. Spartak se tak soustředil spíše na obranu, hosté naopak museli otevřít hru. Šance slovinského klubu přišla, Chudý ale výborným zákrokem udržel remízový stav. V 86. minutě mohl poslat Trnavu do vedení Bakoš, ten ale těsně minul branku. Zápas tak skončil smírně, ve slovenském městě mohly propuknout oslavy, Trnava si zahraje Evropskou ligu.

“Těžko se to popisuje, byl to náš sen, ten se nám splnil a jsme šťastní. Koukám na fanoušky, kteří se radují a doufám, že i další utkání bude vyprodané. Už jsme se trochu bavili o soupeřích. Já jsem už dlouho nebyl v Německu, takže bych si přál německého soupeře. Máme super kolektiv, kluci dělají všechno pro úspěch a i když se nám nedaří, v kabině jsme jedna parta,” řekl trenér Trnavy Radoslav Látal před losem.

Trnava se může těšit na zajímavé soupeře, pojede do Belgie, kde se utká s tamním Anderlechtem, následuje cesta do Turecka, kde sehraje utkání s Fenerbahce. Posledním soupeřem je chorvatské Dinamo Záhřeb. Dokáže Trnava postoupit přes tyto známe celky?

Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Luděk Pernica a Vladimír Coufal se dostali do týmu týdne Evropské ligy

Vladimír Coufal a Luděk Pernica se dostali do nejlepší jedenáctky úvodních zápasů vyřazovací části Evropské ligy, ve které je doplnili například i dva hráči Chelsea Barkley s Azpilicuetou.

Vladimír Coufal podal jako obvykle zodpovědný výkon v obrané fázi, ale také vydatně podporoval útoky Slavie z pravé strany. K tomu přidal pár dobrých centrů a místo bylo zaslouženě jeho. Do Slavie přitom přišel před aktuální sezónou z Liberce. V základní skupině Evropské ligy se do základní sestavy dostal už v pěti případech.

Sešívaní včera v prvním duelu s Genkem uhráli bezbrankovou remízu a stále živí naději na postup do osmifinále.

Luděk Pernica se postaral o vítězství Plzně dvěma přesnými zásahy, což se mu nepovede v každém utkání, protože Pernica nastupuje na postu stopera. Do utkání by pravděpodobně vůbec nezasáhl, kdyby v sobotním utkání s Mladou Boleslaví nepřišlo zranění Lukáše Hejdy.

Plzeňský stoper samozřejmě podal velmi dobrý výkon i v obraně! Na podzim přitom zasáhl pouze do jednoho utkání v Lize mistrů. Viktoriáni tak nakonec zvládli úvodní duel s Dinamem Záhřeb a za týden v Chorvatsku jim bude stačit k postupu do osmifinále i jakákoliv remíza.

Koeficient českých klubů roste! V předkole Ligy mistrů tak udrží dvě místa

Koeficient českých fotbalových klubů nadále roste. Po nepodařeném začátku podzimu se během dvou herních kol vše doslova otočilo a vzhledem k solidním výsledkům ve vyřazovací části Evropské ligy je vysoce pravděpodobné, že budeme nadále vídat dva týmy v předkole Ligy mistrů.

Poslední podzimní kolo evropských pohárů dalo naději, že by české kluby mohli pozici v elitní patnáctce udržet. Nicméně po výhře Plzně nad Záhřebem a remíze Slavie s Genkem vypadá vše jinak. V současné době tak Česká republika drží 14. pozici.

Jak se udělují body? Za vítězství tým obdrží 2 body, za remízu jeden. Vše se pak dělí počtem klubů, který má daný stát v evropských pohárech. Česká republika vstupovala s pěti týmy, tudíž za toto kolo obdržela 0,6 bodu. Díky tomu tak následuje posun před Dánsko, které již nemá žádný tým v pohárech, a také Švýcarsko, které ale reprezentuje již jen Curych v Evropské lize.

Ten ale první utkání prohrál s Neapolí 3:1 a je tak pravděpodobné, že v pohárech skončí. Cíl českých týmů je bezpochyby umístění v první patnáctce. Mimo zmíněné státy může do boje zasáhnout ještě Dinamo Záhřeb, které aby ale muselo přes Plzeň postoupit a následně zvítězit i v osmifinále.

Ovšem české týmy mají šanci i na 13. místo. To patří Řecku, které má v toulci pouze Olympiakos, který v prvním zápase remizoval s Dynamem Kyjev. Situace tak může být v příštích týdnech ještě příznivější.

Gunners4ever: One Man Show Alexandra Lacazetta proti BATE Borisov

Arsenal vstupoval do vyřazovacích bojů Evropské ligy s pěti zápasy bez inkasované branky v základní části. Unai Emery do zápasu vyslal velice silnou základní jedenáctku. Na BATE, dobře znalé domácího prostředí v zimních měsících, to ale nestačilo.

Nepříjemná zima a trávník, no trávník. Místy nebylo po zeleném pažitu ani památky. Hrací plocha v Borisov Aréně připomínala spíše hřiště na okresní úrovni. To ale není omluvenka pro špatnou hru Arsenalu.

Daleko větší problém spočíval v sestavě, jakou Unai Emery do zápasu vyslal. Na první pohled bylo jasné, že papírově mají hosté navrch. Jenomže při hlubším zkoumání chyběl tvořivý hráč, Henrikh Mkhitaryan se teprve vracel po zranění, Granit Xhaka plní spíše roli “arsenalského Jorginha” a Matteo Guendouzi je i přes svou snahu stále o několik fotbalových levelů níž. A Alexe Iwobiho v ofenzivních snahách předčí i levý obránce/wingback Sead Kolašinac. V sestavě zkrátka chyběli zranění Mesut Özil a Aaron Ramsey, kteří dokáží vymyslet efektivní a přesné (před)finální řešení.

Hlavní zbraní Unaie Emeryho tak byl Alexandre Lacazette. Francouzský útočník mohl hned v úvodu strhnout zápas na stranu hostí, jenomže mířil pouze do brankáře BATE. Lacazette se stal ústřední postavou celého zápasu, byl u všeho podstatného. I u inkasované branky.

Těsně před koncem první půle zahrávalo BATE standardní situaci. Lacazette se nacházel na rohu malého vápna, jako první bránící hráč u prolétajícího míče, jenomže kvůli špatnému postavení těla nedokázal uklidit balon do bezpečí a hlavičkující Dragun poslal BATE do vedení.

Ve druhém poločase mohl Lacazette zaváhání z první půle napravit, jenomže kvůli těsnému ofsajdu nebyl jeho gól uznán. Sedmadvacetiletý útočník svoji One Man Show korunoval červenou kartou v 84. minutě, kdy, ačkoliv faulován, neudržel nervy na uzdě a udeřil soupeřova hráče loktem do obličeje. Zasloužený, ale tvrdý trest. Každopádně to byla od Lacazetta hrubá chyba, za což se hned po zápase omluvil na svých sociálních sítích.

Do odvety Arsenal nevstupuje v dobré pozici, situace ovšem není až tak tragická. Odvetné utkání je na programu ve čtvrtek 21. února. Gunners mají jednu výhodu – o víkendu mají zápasové volno a mohou se tak plně soustředit na revanš na Emirates Stadium.