Spojte se s námi


Fotbal

Torres byl v Liverpoolu jednou z největších hvězd Premier League! Proč lze jeho přestup do Chelsea označit za nepovedený?

Ve své době to byla jedna z největších hvězd fotbalové Evropy. Fernando Torres výrazně zaujal už ve svém prvním angažmá v Atlétiku Madrid, ještě větší ohlas zaznamenal v Liverpoolu. Poté nicméně přestoupil do Chelsea, kde už ale zdaleka individuálně tak nezářil. Proč lze tento jeho přestup označit jako nepovedený, byť zapsal nemalé klubové úspěchy?

Publikováno

dne

Ve své době to byla jedna z největších hvězd fotbalové Evropy. Fernando Torres výrazně zaujal už ve svém prvním angažmá v Atlétiku Madrid, ještě větší ohlas zaznamenal v Liverpoolu. Poté nicméně přestoupil do Chelsea, kde už ale zdaleka individuálně tak nezářil. Proč lze tento jeho přestup označit jako nepovedený, byť zapsal nemalé klubové úspěchy?

Fernando Torres fotbalově vyrostl v Atlétiku Madrid. Do áčka se dostal v roce 2001 a téměř ihned se propracoval do základní sestavy. Nutno podotknout, Torres svému týmu pomohl zpátky do první ligy, Atlétiko se totiž tou dobou nacházelo v druhé španělské lize.

Za 36 zápasů vstřelil šest branek a přidal tři asistence. V další sezóně přidal porci 29 utkání, ve kterých zaznamenal bilanci 13+1. V Atlétiku vydržel až do konce sezóny 2006/07, přičemž kromě výše uvedeného ročníku pokaždé nastoupil do 36 zápasů a více.

Za celou dobu zaznamenal v dresu madridského klubu 89 soutěžních branek, žádný klubový výrazný úspěch ale nezapsal. Rovněž jednou z největších hvězd evropského fotbalu se stal až v Liverpoolu, což bylo angažmá, které mu fotbalově sedlo asi nejvýrazněji ze všech.

Velká hvězda Premier League

Reds za něj v červenci 2007 zaplatili 38 milionů eur. Kariéra rodáka z Fuenlabrady se vyvíjela velice slibně. Už ve své první sezóně v Premier League absolvoval v dresu Liverpoolu 33 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 24 gólů a u dalších čtyř asistoval. K tomu přidal ještě šest branek v Lize mistrů a tři v anglickém ligovém poháru.

Torres se ale nejlepším střelcem soutěže nestal. Tím se stal s 31 zásahy Cristiano Ronaldo (Manchester United), o druhou pozici se španělský forvard musel podělit s Emmanuelem Adebayorem (Arsenal).

V ročníku 2008/09 se ovšem potýkal se svalovými zraněními a kolenem. V důsledku toho naskočil jen do 24 zápasů, i tak ale stihl 14 gólů a pět asistencí. Kvůli zraněním odehrál menší počet utkání i v dalších dvou sezónách, v té následující ale vzhledem k počtu zápasů (22) nastřílel úctyhodný počet branek – 18.

Co do individuálních statistik Torres v Liverpoolu zaznamenal své nejlepší období kariéry. Ve 142 utkáních vsítil 81 gólů a u dalších 20 asistoval. Vskutku skvělá bilance! Navíc byl Torres jedním z klíčových členů španělské reprezentace v honbě za titulem na Euru 2008 a MS 2010. Poté získal také další trofej na mezinárodní scéně, když se Španělskem opanoval mistrovství Evropy 2012.

Přestup do Chelsea

Není tedy divu, že za něj Chelsea na konci ledna 2011 v rámci zimního přestupového období zaplatila přes 58 milionů eur. Jenže Torres na své individuální výkony z Liverpoolu v klubu ze Stamford Bridge nenavázal. Byť co se klubových úspěchů týče, až v Chelsea se mu podařilo získat cenné trofeje.

V londýnském celku totiž získal ušatý pohár pro vítěze Ligy mistrů, a to na konci ročníku 2011/12. V roce 2012 s Chelsea vyhrál také FA Cup, na konci sezóny 2012/13 zase Evropskou ligu. Jenže individuálně tolik jako v Liverpoolu zkrátka vidět nebyl.

Po přestupu v jarní části sezóny odehrál v modrém dresu 14 zápasů a zapsal v nich pouze jediný gól. V následujícím ročníku nastřílel ve 32 ligových zápasech jen 6 branek. Postupně v dalších sezónách (2012/13 a 2013/14) ve 36 střetnutích vsítil 8 branek, respektive pět ve 28.

Na druhou stranu, při vítězném tažení Chelsea v Lize mistrů Torres svému týmu v deseti kláních pomohl třemi góly a pěti asistencemi. Jenže na ligových trávnících bývalému španělskému reprezentantovi zkrátka zvlhnul střelecký prach, alespoň v porovnání s angažmá v Liverpoolu.

Za Blues Torres nastřílel 45 branek, tedy o skoro polovinu méně než právě u předchozího zaměstnavatele. Druhým aspektem je, že k tomu potřeboval ještě o 30 zápasů více.

V roce 2014 začala jeho pouť co se hostování týče, když se z Chelsea přesunul do AC Milán, odtud poté zpět do Atlétika Madrid. Svou fotbalovou kariéru uzavřel na konci srpna 2019 v japonském klubu Sagan Tosu.

Zdroje: Premier League, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.