TOP 5 hráčů v historii Barcelony

Po trávníku fotbalového svatostánku Camp Nou běhalo za existenci FC Barcelony nesčetné množství fotbalistů nejvyšší světové kvality. Kteří ale utkvěli ve vzpomínkách katalánských fanoušků nejvíce?

Zdroj: Filipe Fortes, flickr, CC BY-SA 2.0

Lionel Messi

V knize Grahama Huntera, věnované Barceloně z roku 2011, je kapitola o Lionelu Messim nazvaná „Ten největší“. To mluví samo za sebe. O argentinském kapitánovi toho již bylo řečeno a napsáno mnoho a mnoho.

Klubový rekordman v kolonkách gólů, asistencí a nově i odehraných zápasech stanovil svůj dosavadní počet utkání na čísle 768. Neuvěřitelné číslo, stejně jako počet vstřelených branek (663) a vyprodukovaných asistencí (291). Jeden z nejlepších v historii, ne-li nejlepší.

Johan Cruijff

Nizozemec byl pro klubový vývoj naprosto klíčový. Nebýt jeho vlivu na fotbalovou cestu v srdci Katalánska, kdoví, kde by dnes Barcelona byla. Změnil atmosféru uvnitř celého kolosu, a to již za dob jeho aktivní kariéry. Po jejím skončení ještě výrazněji z pozice hlavního kouče tzv. „týmu snů“.

Na hřišti vynikal přehledem a technikou, diktoval tempo hry. Byl nejdůležitějším fotbalistou v Barceloně i Ajaxu Amsterdam. Dodnes koluje ve fotbalových kuloárech spousta jeho citátů o fotbalové technice či pozici peněz. Velikán, génius, mentor Guardioly.

Xavi

Rodák z Terrasy neměl jednoduchou cestu do prvního týmu. V cestě mu stál jeho pozdější trenér Pep Guardiola. Mnohými byl zavrhován právě proto, že měl legendě brát v tomu místo. Že umí hrát fotbal, ale dnes již všichni víme.

Málokdo měl v historických porovnáních tak precizní přihrávky jako malý Katalánec. „La Maquina“ (španělsky mašina) rozdávala pasy na třicet, čtyřicet či padesát metrů přesně, jak se říká, na paleček. Ve svém repertoáru měl i vynikající schopnost zahrávání standardních situací. Jeden z nejlepších záložníků ve španělské historii.

Andrés Iniesta

Xaviho kolega ze záložní řady je další z řady nevysokých šikulů, kteří dokázali, že fyzické dispozice nejsou všechno a že být menšího vzrůstu může být dokonce výhodou. Sledovat Iniestův pohyb působilo až komicky. Vypadalo to, jako by bez mrknutí oka procházel přes protihráče.

Iniesta nedělal přešlapovačky, nenasazoval jesle, pokud bylo místo jinde. Jeho kousky by ale přesto měla vysílat stanice ČT Art. Jeden z nejpozoruhodnějších hráčů klubové historie Barcelony. Ve spojení s Messim a Xavim se fotbal stal poetickou záležitostí.

Ronaldinho

Těžko říct, zda někdo probouzel takovou lásku k fotbalu jako Ronaldinho. Brazilský kouzelník byl pravděpodobně jediným fotbalistou, který dokázal se smíchem přijmout i červenou kartu. Dinhův styl byl nakažlivý a působil závislost. Patičky, kličky, jesle, nůžky, to vše bylo ze strany vysmátého Brazilce k vidění na denní bázi.

Kromě bujaré brazilské samby rozdával i gólovou radost. Dovedl Barcelonu k prvnímu triumfu v Lize mistrů a předal Messimu pochodeň nejlepšího hráče Blaugranas společně s číslem 10 na dresu. Díky za tu radost, Dinho!

Zdroj: Transfermarkt

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Byl jsem na stadionu Barcelony, že. V muzeu je foto s nápisem ,,Největší hvězda, která hrála za Barcu,, a před stadionem je socha fotbalisty, že. Vše je Ladislav (Ladislao) Kubala, že. Tak, kde to jsme, že.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kauza Kúdela? Pouhá snaha odvrátit výsledek! Cílem bylo vytvoření tlaku na UEFA, říká skotský běžec

Kauza ohledně Ondřeje Kúdely a údajného rasismu je již známa i široké veřejnosti, která se o fotbal jako takový nezajímá. Nyní se k této kauze připojil skotský běžec Eddie Stewart, který žije od roku 1992 v České republice.

Přestupový trh v Extralize: Davida Kašeho lanaří Sparta, Sobotka by mohl zůstat. Zlín posiluje, Kometa tratí 

Kdeco nám už teď naznačuje, že přestupové období před začátkem další sezóny bude letos mimořádně plodné. Jen co Sparta vyletěla z bojů o Masarykův pohár, už se v jejich organizaci mluví o velkých změnách.

Je to oficiální. Všech šest klubů Premier League opouští Superligu

Ve dnech minulých visela nad fotbalovou Evropou obrovská mračna. Vypadá to však, že se žádná ukrutná bouře konat nebude, všech šest týmů Premier League potvrdilo svou neúčast v nově vzniklé Superlize.