Spojte se s námi


Fotbal

TOP 10 největších fotbalových stadionů Evropy

Stadion je pro každého fotbalistu i fanouška téměř posvátným místem. Zároveň ale i reprezentuje domácí celek, a tak se jednotlivé kluby předhánějí v tom, čí je vetší, hezčí či má nejlepší atmosféru. Přinášíme vám přehled 10 největších fotbalových svatostánků v Evropě.

Publikováno

dne

Stadion je pro každého fotbalistu i fanouška téměř posvátným místem. Zároveň ale i reprezentuje domácí celek, a tak se jednotlivé kluby předhánějí v tom, čí je vetší, hezčí či má nejlepší atmosféru. Přinášíme vám přehled 10 největších fotbalových svatostánků v Evropě.

Zdroj: Zakarie Faibis – Own work, CC BY-SA 4.0

10. Allianz Arena

Začínáme v Německu, konkrétně v Mnichově. Domácí stadion Bayernu Mnichov je svou polohou atraktivní i pro české fanoušky. Vždyť autem jste z Prahy v Mnichově už za 4 hodiny.

Aréna s kapacitou okolo 75 000 míst k sezení bývala domovem celku 1860 Mnichov, avšak ten se po propadu do nižších soutěží přesunul do menší arény.

Tento stadion je možná jediný na světě, který svítí v noci různými barvami. Pokud hostí tento svatostánek Německou reprezentaci, tak svítí barvami vlajky Německa.

Pokud zde ale hraje domácí Bayern, svítí červenomodrou kombinací, popř. dříve svítíval i modrobíle, když zde ještě hrával i 1860 Mnichov

Zdroj: Tobias Alt, Tobi 87 – Own work, CC BY-SA 4.0

9. Old Trafford

Na devátém místě se umístil legendární Old Trafford. Domov Manchesteru United je s kapacitou 75 811 sedadel druhým největším v zemi.

Reds zde na „Theater of dreams“ sídlí od roku 1910. Za tu dobu prošel stadion mnoha rekonstrukcemi, z nichž ta po druhé světové válce byla s přehledem největší, protože byl za války Old Trafford těžce poškozen.

Odehrálo se zde mnoho slavných zápasů, a to nejen Manchesteru United, ale i reprezentací, neboť tento stadion hostil i utkání mistrovství Evropy a světa.

Manchester United Old Trafford zdroj cpfc.co.uk
Zdroj: Crystal Palace FC

8. Atatürkův olympijský stadion

Tato fotbalová aréna s kapacitou okolo 76 000 sedadel je domovem Basaksehiru Istanbul a reprezentace Turecka. Mimoto se zde hrává i finále domácího poháru.

Asi nejslavnějším zápasem, který tento stadion hostil, je legendární finále Ligy mistrů mezi AC Milán a Liverpoolem roku 2005.

Zdroj: Валерий Дед – Стадион им. Мустафы Кемаля Ататюрка., CC BY 3.0

7. Stade de France

Národní stadion Francie má kapacitu rovných 80 000 míst. Tento domov francouzské reprezentace byl postaven k domácímu Mistrovství světa 1998. A právě zde získala Francie titul mistrů světa po finálové výhře 3:0 nad Brazílií.

Černou skvrnu na tento stadion však vrhá fakt, že se v roce 2015 stal terčem teroristického útoku.

Zdroj: Zakarie Faibis – Own work, CC BY-SA 4.0

6. San Siro

San Siro, nebo také Stadio Giuseppe Meazza, se se svojí kapacitou 80 018 míst umístilo na šestém místě. Dnes už legendární milánský stadion je domovem dvou celků: Interu a AC Milán.

San Siro bylo poprvé otevřeno roku 1926. Po deseti letech se uvažovalo o přestavbě na kapacitu 150 000 míst, avšak z plánů nakonec sešlo.

Původně byla tato fotbalová aréna domovem pouze pro AC, nicméně po roce 1945 se stalo útočištěm i pro Inter. V roce 1990 hostilo i zápasy mistrovství světa.

san siro milan ac inter
Zdroj: Pixabay

5. Lužniki

Pro někoho možná překvapivě skončil na pátém místě fotbalový svatostánek z Ruska, konkrétně z Moskvy s kapacitou 81 006 sedadel. Tento dříve multifunkční stadion byl postaven roku 1955. Od té doby ale samozřejmě prošel mnoha rekonstrukcemi.

Za svou velmi barvitou historii stihly Lužniki hostit mistrovství světa v ledním hokeji 1957, Letní olympijské hry 1980 i koncerty mnoha hudebních skupin.

Na tomto stadionu hrávalo dříve své domácí zápasy mnoho moskevských celků jako např. Spartak, CSKA i Torpedo Moskva. Lužniki využívá i Ruská fotbalová reprezentace, která tento stánek využila i při pořádání mistrovství světa před třemi lety.

Zdroj: Serg Stallone – Own work, CC BY-SA 4.0

4. Estadio Santiago Bernabéu

Těsně pod stupni vítězů se umístil domov Realu Madrid s kapacitou 81 044 míst k sezení.

Stadion pojmenovaný po bývalém legendárním útočníkovi Realu je momentálně přestavován a fotbalisté by se sem spolu s fanoušky měli vrátit začátkem sezony 2022/23.

Santiago bernabeu real madrid zdroj sevillafc.es
Zdroj: Sevilla FC

3. Signal Iduna Park

Signal Iduna Park, neboli Westfalenstadion, je domovem velkoklubu Borussie Dortmund. Nejen díky své skvělé atmosféře je znám po celém fotbalovém světě.

Hráče jako např. Erlinga Haalanda nebo Jadona Sancha zde v případě vyprodané kapacity sleduje a podporuje více než 81 000 lidí.

Z Česka to sem není příliš daleko a návštěva zdejšího stadionu musí být pro každého fotbalového fanouška obrovským zážitkem.

Zdroj: CC BY-SA 3.0 de | Arne Müseler / www.arne-mueseler.com

2. Wembley

Na druhém místě se umístil londýnský stadion Wembley. Se svojí kapacitou 90 000 míst je hojně využíván anglickou fotbalovou asociací.

Pravidelně hostí zápasy reprezentace Anglie a finále anglických pohárů. Krom toho byl několik sezon útočištěm i pro Tottenham Hotspur, kterému se tehdy opravoval stadion.

Ve Wembley si poměrně nedávno zahrála i Česká fotbalová reprezentace, bohužel zde ale schytala výprask 5:0.

Nicméně máme šanci toto selhání napravit, neboť by i Wembley mělo hostit EURO 2021 a Česko by právě zde mělo nastoupit k duelu s domácí Anglií už ve skupině.

Zdroj: Flickr CC BY-ND 2.0

1. Camp Nou

A na prvním místě se umístil stadion Barcelony se svojí kapacitou 99 354 míst.

Jméno Camp Nou, znamenající v překladu „nové hřiště“, je užíváno až od roku 2000. V minulém století nesl totiž tento svatostánek jednoduché jméno „Stadion FC Barcelona“.

Zdroj: Thingstodoinbarcelona – Own work, CC BY-SA 4.0

Zdroj: Stadiumguide

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.