Spojte se s námi


Fortuna liga

Tomáš Mičola: Slavia? Chtěl jsem jít do Baníku, ale nešlo to. Pokusím se o comeback v Hranicích

Kariéra Tomáše Mičoly byla ovlivněna problémy s koleny, ale i přesto se vryl fanouškům do paměti skvělými výkony v dresu Baníku Ostrava. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na angažmá ve Francii, nebo prozradil, jak to bylo s jeho přestupem do pražské Slavie.

Publikováno

dne

Kariéra Tomáše Mičoly byla ovlivněna problémy s koleny, ale i přesto se vryl fanouškům do paměti skvělými výkony v dresu Baníku Ostrava. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na angažmá ve Francii, nebo prozradil, jak to bylo s jeho přestupem do pražské Slavie.

V sedmnácti letech jste se dokázal prosadit do prvního týmu Baníku Ostrava, který měl v té době velmi nabitý kádr. Jak hodnotíte s odstupem času, že jste se dokázal v mladém věku probojovat do A-týmu?

V šestnácti letech si mě vybrali do béčka, což byla pro mě ta největší fotbalová škola. Občas jsem chodil i trénovat s áčkem za pana Jarabinského. A v sedmnácti letech si mě vzal na přípravu pan Večeřa.

Bral jsem to jako zkušenost a nic jsem od toho neočekával, protože tam bylo mnoho zkušených borců. Kluci mi strašně pomohli, vzali mě mezi sebe a já se tam cítil naprosto skvěle. Hodně jsem se toho od nich naučil a dalo mi to strašně moc. 

Dovolím si říct, že jste v Baníku strávil nejlepší období hráčské kariéry. Jak vzpomínáte celkově na působení v Ostravě?

Samozřejmě, že jsem prožil v Baníku nejlepší období kariéry. Možná trochu lituji, že jsem se rozhodl pro odchod do Francie. Nelituji toho po životní stránce, ale spíš po té fotbalové, protože mi to úplně nesedlo.

Díky Baníku jsem se dostal do zahraničí a každé období tam bylo krásné. Chodilo na nás vždycky spoustu lidí a poznal jsem i hodně reprezentantů. Jsem strašně rád, že jsem dostal tu možnost poznat a zahrát si s hráči jako jsou Martin Lukeš, Václav Svěrkoš, René Bolf, Tomáš Galásek nebo Milan Baroš.

Nechtěl bych na někoho zapomenout, ale bylo jich spoustu, byli pro mě vzory. Pro mladého kluka to bylo neskutečné.

V roce 2007 jste byl u obrovského úspěchu pro český fotbal, kterým bylo druhé místo na mistrovství světa do 20 let. Jak vzpomínáte na ten turnaj?  A co stálo za tím úspěchem?

Před odjezdem do Kanady jsem hrál poslední zápas v Teplicích, kde jsem si urval vazy v kotníku, takže jsem ani nemusel odjet. Ale byl tam asi nějaké dva měsíce čas, abych se dal do kupy. Trenér Soukup mě přemluvil, abych prostě jel a velkou práci odvedli doktoři s fyzioterapeuty.

Na první zápas jsem se dal nějak do pořádku a naskočil jsem na pár minut proti Argentině. A co stojí za tím úspěchem? Budu se pořád opakovat a bylo to hlavně o partě. Ten tým měl kvalitu a nebyli jsme rozhodně outsideři. Škoda je, že jsme to nedotáhli až k úplnému vítězství, protože by to byl pro český fotbal neskutečný úspěch. 

Po zmíněném šampionátu několik Vašich spoluhráčů přestoupilo do zahraničí. Měl jste i Vy nějakou zajímavou nabídku?

Určitě jsem měl nějaké nabídky, ale vůbec jsem to neřešil. Soustředil jsem se hlavně na to, abych se prosadil do základní sestavy Baníku. V té době mi bylo devatenáct let a neměl jsem velké oči, abych měl nějaký velký přestup. Byl jsem rád, že jsem mohl zůstat v Baníku a ten přestup se povedl až později.

V létě 2010 jste se nakonec dočkal zahraničního angažmá a přestoupil jste k nováčkovi Ligue 1 Stade Brest. Proč jste se rozhodl pro odchod do Brestu? Jak Vám pomohla přítomnost Mária Ličky a jak jste na tom byl s francouzštinou?

Když jsem odcházel do Francie, tak mi trenér Koubek řekl, že mám ještě čas na zahraničí a mohl jsem zůstat ještě rok. V té době měl bohužel Baník finanční problémy a můj přestup nějakým způsobem pomohl klubu. Ve Francii mi strašně pomohl Mário Lička a beru ho jako bratra. A francouzština? Hodně jsem rozuměl, ale to mluvení bylo horší. 

Jak celkově hodnotíte působení ve Francii po životní a fotbalové stránce?

Brest je krásné město a fotbal tam je pro lidi na první místě, takže jsem si nemohl na nic stěžovat. Hrál jsem před plnými stadiony a proti spoustě známým hráčům. Bohužel mě tam potkala nějaká zranění a já potom i přestal dávat góly, takže jsem vypadl ze sestavy.

Brest koupil nové hráče, a i lepší, když to vezmu takhle s odstupem času. Ničeho nelituji, protože to byla velká životní zkušenost. 

V roce 2012 jste se rozhodl pro návrat do České republiky, ale překvapivě to nebylo do Baníku Ostrava. Dohodl jste se na angažmá v pražské Slavii. Proč jste dal přednost Slavii před Baníkem? A jaká byla reakce fanoušků Baníku?

Nejprve se řešilo angažmá v Turecku nebo Rusku, ale ve hře bylo i hostování ve Francii. Pak jsem absolvoval i týdenní testy v Drážďanech, kde jsem uspěl, ale nakonec jsem si vybral Slavii. Ale já jsem chtěl jít od samého začátku do Baníku a mluvil jsem o tom i s panem Šafarčíkem.

V klubu byla pořád špatná situace a vůbec se nevědělo, zda klub krachne nebo nekrachne. Chtěl jsem tam jít strašně moc, ale pan Paska říkal, že tam se teď prostě nedá jít. Tak jsem si vybral Slavii.

Vím, že fanoušci Baníku byli naštvaní a mrzelo mě to. Pamatuji si, že jsem byl i v Edenu vypískaný, ale to prostě k fotbalu patří. Ale jsem rád, že se mi nakonec v budoucnu podařilo zakončit tu kariéru v Baníku, i když to pro mě velmi brzo skončilo.

Od svého návratu do České republiky jste byl často na marodce kvůli kolenu a makal na tom, abyste se vrátil brzy na trávníky. Jak to pro Vás bylo těžké po psychické stránce?

Upřímně pro mě to bylo šílený. Měl jsem nějakých pět operací kolen. Začalo to běžně menisky, utrženým vazem a skončilo to tím, že nemám chrupavku. Lidi to třeba nevidí, ale když jste rok zraněný, snažíte se vrátit k fotbalu a utrhne se vám sval, tak se třeba začnou na vás dívat skrz prsty.

Kdo si to neprožije na vlastní kůži, tak netuší, co to obnáší se vrátit do formy. Plno talentovaným fotbalistům to ukončilo kariéru, takže to není jednoduchý, ale i to bohužel patří ke sportu.

Naposledy jste působil jako asistent trenéra u rezervního týmu Opavy. Takže už jste definitivně přešel na pozici trenéra?

V Opavě jsem dal v lednu na vlastní žádost výpověď, protože se začínám připravovat s třetiligovými Hranicemi. Kamarád Mára Chudý mě přemluvil, ať to ještě zkusím, tak uvidíme jestli to bude menší comeback.

Zdroj: Ruik.cz

Reklama

Fortuna liga

Když se Jurečka blíží k bráně, připomíná mi Haalanda, říká Jarolím

V říjnu srovnával Petr Nerad kvality Erlinga Haalanda se Stanislavem Teclem, tentokrát Karel Jarolím postavil jméno norské hvězdy vedle Václava Jurečky. Ten se díky dobrému závěru sezóny stal nejlepším střelcem Fortuna ligy.

Publikováno

dne

V říjnu srovnával Petr Nerad kvality Erlinga Haalanda se Stanislavem Teclem, tentokrát Karel Jarolím postavil jméno norské hvězdy vedle Václava Jurečky. Ten se díky dobrému závěru sezóny stal nejlepším střelcem Fortuna ligy.

Když Václav Jurečka přicházel, Slavia věděla, že nemá co ztratit. Po konci kontraktu ve Slovácku ho totiž ulovila zdarma. Ze startu ročníku plnil roli útočníka číslo tři, na hrotu nastupoval Peter Olayinka či Stanislav Tecl.

V odvetě kvalifikace Evropské konferenční ligy s Panathinaikosem se navíc zranil. Když se vrátil, dostal šanci v základu proti Mladé Boleslavi. Odměnil se gólem a do konce podzimu byl součástí sestavy. Od utkání s Boleslaví v pěti kolech třikrát skóroval a dvakrát asistoval.

„Pro Slavii je s odstupem času smůla, že byl na podzim zraněný. Schopnosti prokázal už ve Slovácku, nyní ve Slavii. Je to dravec, který jde za góly,“ řekl v pořadu Ligový insider Karel Jarolím.

Na podzim sice pálil ostrými Stanislav Tecl, venku mu to ale stejně jako zbytku týmu nešlo. Jindřicha Trpišovského též mrzelo, že Jurečku nezařadil na soupisku pro Konferenční ligu, ze které sešívaní překvapivě vypadli.

Posila ze Slovácka si na podzim fanoušky teprve získávala. Zaujala je především aktivním presinkem a klidem v koncovce, jeho kvalitní zakončení pravidelně vyzdvihoval i trenér Trpišovský.

„Připomíná mi Haalanda v menším měřítku. Když ho vidím, jak se blíží k soupeřově bráně, tak z něj cítím, že chce dát gól,“ pokračoval bývalý kouč Slavie.

A je pravda, že v závěru ročníku Jurečka vstřelil gól skoro z každé šance. Paradoxně v nadstavbovém derby se Spartou důležitou příležitost nevyužil, jinak se trefil ve všech zbylých utkáních skupiny o titul.

V utkáních s Bohemians, Plzní, Olomoucí a Slováckem nasázel v součtu neuvěřitelných 12 branek, přičemž Slavia jich celkově v nadstavbě dala 17. Jurečka se povedeným závěrem dostal na 20 ligových gólů a je nejlepším střelcem ligy.

„Benzema je taky kanonýr. Pohybuje se v různých prostorách, ale pak nechybí tam, kde má být. Jurečka to má podobně,“ dodal Jarolím.

Zdroj: Ligový insider

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Ewerton, Hronek, Pech a další. Co bude s nevytíženými hráči ve Slavii?

Sezóna je u konce a pro vedení každého klubu začíná jedno z nejnáročnějších období v roce. Skladba kádru na příští sezónu. Nejinak je tomu u Slavie, která má každý ročník nabitý široký kádr, ve kterém ale pár hráčů nemá vytížení. Co s nimi?

Publikováno

dne

Sezóna je u konce a pro vedení každého klubu začíná jedno z nejnáročnějších období v roce. Skladba kádru na příští sezónu. Nejinak je tomu u Slavie, která má každý ročník nabitý široký kádr, ve kterém ale pár hráčů nemá vytížení. Co s nimi?

Jeden odchod už je oznámený, Slavii opustil lídr Petr Olayinka. Smlouva končí také Janu Matouškovi, který poslední roky trávil na hostováních, sešívaným tak alespoň odpadne starost o kousek platu, který Matouškovi dopláceli.

Další odchody jsou zatím nejasné. Smlouva končí Janu Bořilovi, Stanislavu Teclovi a Micku van Burenovi. Jejich budoucnost je těžké odhadovat.

K tomu se musí počítat i s odchody opor. Velký zájem ze zahraničí je o Ondřeje Lingra a Davida s Matějem Juráskem.

Naopak z hostování by se měl vrátit Michal Tomič. Otazník je u Mosese Usora, Maksyma Talovierova a Eduarda Santose, jenž jsou na hostování s opcí. Zatím není jasné, jestli rakouské LASK či brazilské Bragantino opce uplatní.

Prvním příchodem je Mojmír Chytil z Olomouce. Jindřich Trpišovský uvedl, že by si představoval ještě další dvě posily – jednoho stopera podobného Ogbuovi a jednoho útočníka.

Hráči na hraně

Zbývá však vyřešit, co s hráči, kteří jsou momentálně na hraně kádru. Tím prvním je Ewerton. Brazilec přicházel loni v létě jako jedna z hvězd ligy, v Mladé Boleslavi zažil životní sezónu.

Začátek angažmá v Edenu neměl špatný, ale po tvrdém zranění ze zápasu se Zlínem už se do formy vůbec nedostal. Trápila jej navíc další zranění, v roce 2023 tak nastoupil pouze do čtyř soutěžních utkání, tří v lize.

Co teď s ním? Ve hře je nějaké hostování, případně tvrdý prodej. Není však vyloučen ani fakt, že by Ewerton zabral a dostal se do formy. Navíc levé křídlo je po odchodu Petera Olayinky uvolněné a objevuje se tak nová šance. To by ale Brazilec musel pořádně zamakat.

Dalším na hraně kádru je Petr Hronek. Bojovný záložník přicházel v zimě z Bohemians a nedá se říct, že by šanci nedostal. S Pardubicemi i Zbrojovkou odehrál kolem půl hodiny, v Teplicích i se Slováckem dostal 56 minut.

Poté ale ze sestavy vypadl a nastoupil jen třikrát na pár minut. Posledním vystoupením v červenobílém dresu bylo derby 3:3 na Letné, kdy spálil obrovskou šanci z malého vápna a způsobil faul v poslední minutě nastavení, ze kterého mohla Sparta ještě vstřelit vítězný gól. Od té doby nenastoupil a hrál jen za béčko.

U něj se nedá moc předpokládat, že by se nějak výrazněji do sestavy prosadil. Střed zálohy je velice nabitý, stejně jako křídla. Trpišovský navíc ukázal, že s ním moc nepočítá.

Odlišný případ Pech

Třetím do party je David Pech. Tady je situace zcela jiná. Mladý univerzál přicházel s obrovským potenciálem, který však zatím nedokázal naplnit. První šanci v základu dostal proti Teplicím, zápas se mu ale hrubě nevyvedl a už ve 33. minutě střídal. Další větší šanci v lize dostal až v derby proti Spartě, kdy odehrál slušný poločas.

Do konce ligy sezóny už však nestoupil jen dvakrát z osmi zápasů, pokaždé na zhruba 20 minut proti Bohemians. Pech ale rozhodně zatracován nebude, jen se musí dát zdravotně dokupy, nabrat fyzičku, absolvovat kompletní přípravu a může být platným hráčem. Hostování však ale také není vyloučeno.

Je tu ale ještě další jméno, u něhož není vyřešena budoucnost. Daniel Fila přicházel loni v zimě s velkým potenciálem, ale momentálně je v hierarchii útočníků hodně v pozadí. Hostování v Teplicích se dá hodnotit za povedené jako napůl, nejdřív byl dlouho zraněný, ke konci sezóny se do toho ale dostal a pomohl k záchraně čtyřmi góly.

S příchodem Chytila a možná dalšího zahraničního útočníka je ale jeho pozice hodně nejistá. Čeká se další rok na hostování.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Radostné zprávy pro fanoušky Slovanu! Liberec uplatnil opci na Olatunjiho, spekuluje se ovšem o tom, že brzy poputuje jinam

Slovan Liberec svým fanouškům dal další radostnou zprávu. Po Ľubomíru Tuptovi klub uplatnil opci i na Victora Olatunjiho, který na severu Čech hostoval z kyperské Larnaky. Spekuluje se ovšem o tom, že brzy poputuje o dům dál.

Publikováno

dne

Slovan Liberec svým fanouškům dal další radostnou zprávu. Po Ľubomíru Tuptovi klub uplatnil opci i na Victora Olatunjiho, který na severu Čech hostoval z kyperské Larnaky. Spekuluje se ovšem o tom, že brzy poputuje o dům dál.

Slovan Liberec představil v lednu tohoto roku novou posilu, kterou se stal třiadvacetiletý útočník Victor Olatunji. Ten přišel pod Ještěd na hostování s opcí.

Během osmnácti ligových startů vstřelil osm branek a okamžitě zaujal ostatní ligové týmy. Čekalo se ovšem na to, zda Liberec uplatní opci.

To se dnes oficiálně potvrdilo a Olatunji je hráčem Slovanu. Stejně tak jako Ľubomír Tupto, jehož příchod oznámil klub před pár dny.

„Olatunji se stává kmenovým hráčem Slovanu Liberec. A po uplatnění opce na Ľubomíra Tuptu jde o další posílení naší ofenzivy pro příští sezonu,“ oznámil klub na svém webu.

Ovšem je pravda, že budou oba hrát za Slovan i v následující sezoně? Dost možná nikoliv, Slovan si totiž zájem zbylých týmů uvědomuje a po uplatnění opce může rychle vydělat několik milionů korun.

O oba hráče má být zájem z pražských S, s Tuptou je spojována Sparta, s Olatunjim zase Slavia, nicméně není jisté, zda její zájem trvá i po podepsání smlouvy s Mojmírem Chytilem.

Tak či tak, uplatnění opce je pro Slovan dobrým krokem. Pokud by se povedlo oba hráče udržet, byly by reálné cíle na elitní šestku. Kdy jindy se pokusit o evropské poháry, než nyní.

Zdroj: FC Slovan Liberec

Pokračovat ve čtení

Oblíbené