Spojte se s námi


Fortuna liga

Tomáš Hořava: Patnáct let vrcholového fotbalu si vzalo svou daň. Chci pomoci klukům, aby se vyvarovali chyb, které jsem dělal já

Bývalý záložník Tomáš Hořava patřil ke klíčovým hráčům Viktorie Plzeň, který přispěl k třem mistrovským titulům. Po konci hráčské kariéry se stal trenérem, který pořádá soukromé tréninky a trénuje mládež v Olomouci.

Publikováno

dne

Bývalý záložník Tomáš Hořava patřil ke klíčovým hráčům Viktorie Plzeň, který přispěl k třem mistrovským titulům. Po konci hráčské kariéry se stal trenérem, který pořádá soukromé tréninky a trénuje mládež v Olomouci. V rozhovoru pro Ruik se rozpovídal o pozici trenéra, nebo zavzpomínal na angažmá v Plzni.

Už to bude rok a půl, co jste ukončil profesionální kariéru a začal se věnovat trénování. Pořádáte individuální tréninky, týmové tréninky, fotbalové kempy nebo mentální tréninky. Jak jste zatím spokojený se svou pozicí trenéra? A co byste svými tréninky chtěl předat fotbalistům?

Ta práce mě naplňuje, protože mám fotbal rád. Baví mě pracovat s dětmi a chci se podílet na jejich vývoji ve fotbale. Kromě pořádání soukromých tréninků, trénuji ještě U9 v HFK Olomouc.

Klukům bych chtěl hlavně předat dobrý přístup, postoj k fotbalu a aby to pro ně nebyla povinnost, ale i radost, kterou si mohou přenést do těch tréninků. Také bych jim chtěl pomoci v tom, aby se vyvarovali chyb, které jsem dělal já.

Byl bych rád, kdyby rozvíjeli dovednosti fotbalové, ale i osobnostní. Sepsal jsem i mentální manuál 21. století, což může být pomůcka pro hráče, kteří už jsou na nějaké úrovni. Jedná se především o starší kluky kolem patnácti let, takže chci aby věděli, že není důležité se zdokonalovat pouze po fotbalové stránce, ale i té mentální. 

Ještě během Vaší hráčské kariéry jste se stal vegetariánem. Co Vás k tomu přivedlo? A pomohla Vám tato změna, ať už ve fotbale nebo životě? 

V sedmadvaceti letech jsem se stal vegetariánem a bylo to z důvodu spíše etického. Trošku jsem se vzdělával a přečetl si nějaké knížky o tom, jak to chodí v tomto průmyslu.

Myslím si, že my lidé jsme tady nejdokonalejší stvoření a máme povinnost dobře zacházet se zvířaty, což se bohužel neděje. V obchodě si můžeme koupit spoustu masa, ale zatím je spousty bolesti a utrpení.

A já už jsem nechtěl být toho součástí, když mám možnost stravovat se jinak, takže tyto důvody mně k tomu dovedly. A jestli mi to pomohlo ve fotbale nebo životě, tak to nedokážu říct, ale rozhodně mi to neuškodilo.

Co se týká energie, tak jsem se cítil pořád stejně. Ze začátku jsem se možná trochu bál to někomu přiznat, protože jsem si myslel, že by se mohl na mě začít dívat nějak jinak. Třeba trenéři by mi tolik nevěřili, ale trvalo to jenom chvilku a potom jsem přiznal, že maso nejím.

Kariéru jste byl nucen ukončit kvůli problémům s kolenem. Jak dlouho jste bojoval s tímto problémem?

Tento limit jsem měl celou kariéru, protože už v patnácti letech jsem přišel o kus menisku a nevěděl jsem jestli vůbec budu moci pokračovat v kariéře. Měl jsem i problémy s vazy, které v té době ještě nešly operovat.

A jak ta zátěž u sportovců je extrémní, tak každým rokem se to nějakým způsobem zhoršovalo. Měl jsem bolesti, někdy to bylo horší a někdy zase lepší. Patnáct let vrcholového sportu si vzalo svou daň, takže už poslední roky jsem hrál pod prášky.

Koleno jsem si musel i tejpovat nějakých sedm let, takže se můj čas naplnil a ani z mého pohledu už to nešlo dál. Prostě v těch třiatřiceti letech to pro mě byl vrchol a myslím si, že už nešlo pokračovat. A i poslední rok mě to dvakrát vyřadilo ze hry na měsíc a půl.

Nejúspěšnější období své hráčské kariéry jste prožil ve Viktorii Plzeň. Jaké vzpomínky budete mít na Plzeň? 

V Plzni jsem prožil velký kus života. Strávil jsem tam osm let a byly to úspěšné roky. Kromě fotbalu se mi tam narodili i moje tři děti, takže na Plzeň budu vždycky rád vzpomínat. Mám tam i spoustu přátel.

Nikdy nezapomenu na to, že se nám podařilo vyhrát třikrát mistrovský titul. A nemohu zapomenout na evropské poháry, což bylo úžasné si zahrát. Dostali jsme možnost dostat se do zahraničí a poměřit své síly se špičkovými kluby.

V Plzni jste působil se skvělými hráči, ale když to řeknu i upřímně, tak i někteří byli pěkní rebelové, kteří si uměli užívat mimo hřiště. Jaké to bylo pro člověka, který je klidný, žije rodinný život a uznává určitě hodnoty? A jak Vás naopak brali oni?

Když jsem přicházel do Plzně, tak jsem byl spíš tišší a hodnej kluk. Naštěstí pro mě jsem takový, že si s ničím nelámu hlavu. Co se stane, tak na to rychle zapomenu a nedělám z toho vědu.

Samozřejmě došlo k nějaké srandě na můj účet, ale nebylo to nic hrozného. Hledal jsem si přátelství spíš u kluků, kteří mi byli podobní a těch tam taky pár bylo.

Ke konci kariéry si myslím, že jsem i dozrál a vidím, že my lidé jsme různorodí, ale pokud je člověk upřímný a má nějaké své hodnoty, tak je může i do toho kolektivu přinést. Byl jsem respektován i těmi kluky, kteří měli jinou povahu, takže jsem tam neměl problém.

Pro mnohé bylo velkým překvapením, když se stala Plzeň v minulé sezóně mistrem. Zvláště po nepříliš povedené předchozí sezóně. Chci se Vás zeptat na trenér Guľu a Bílka. Jaký dojem na Vás udělali?

Oba trenéry jsem měl tu možnost poznat, i když trenéra Guľu o něco delší dobu. Myslím si, že to jsou oba kvalitní trenéři, což už samozřejmě dokázali. Oba mají trošku jiný styl.

Myslim si, že trenér Guľa, i když nebyl úspěšný, tak v Plzni odvedl kus práce a položil základy úspěchu, který se klubu podařil v minulé sezóně. Byl velmi pracovitý, měl extrémní touhu po úspěchu, ale nakonec se to asi trochu přetavilo v určitou křeč, když se přestalo dařit.

Nedokázala se udělat nějaká změna, která by to zase nakopla. A trenéra Bílka jsem zažil i v reprezentaci a myslím si, že za něj mluví výsledky. Je to správný trenér, takový lodivod, který má k ruce výborné asistenty a ten tým dobře vede.

Bohužel jste si během kariéry nikdy nevyzkoušel zahraniční angažmá. Proč Vám nevyšlo zahraničí? 

O nějakém zájmu ze zahraničí jsem občas něco zaslechl, ale nikdy se to nedostalo do fáze, že by byla nabídka na stole. A proč jsem se nedostal do zahraničí? Těch důvodů bylo asi více. Jmenoval bych určitě své problémy s kolenem, se kterými jsem se potýkal celou kariéru. Několikrát jsem musel věnovat energii tomu, abych dal koleno do pořádku a byl připraven trénovat nebo hrát.

Místo toho, abych věnoval energii zlepšování svých dovedností. A do nějakého věku jsem měl i nějaké limity, ať už fotbalové nebo osobnostní, které jsem výrazně zlepšil až v pozdějším věku. A v té době už jsem nebyl tolik perspektivní pro zahraniční kluby.

Možná byl i důvod ten, že jsem působil v Plzni, se kterou jsem hrál evropské poháry a požadovaná částka za hráče z české ligy byla příliš vysoká pro zahraniční zájemce.

Zdroj: Ruik.cz

Reklama

Fortuna liga

Klec a vězení v sektoru hostí na novém stadionu Pardubic? Nedůstojné, říká Tvrdík. Může za to policie, říká klub

Velká sláva pro Pardubice se blíží. Fotbalisté místního FK konečně vyběhnou na novém Letním stadionu a po dvou a půl letech v lize nebudou muset hrát v azylu. Jenže nový stánek se ihned ocitl pod velkou kritikou kvůli otřesnému sektoru pro hostující fanoušky.

Publikováno

dne

Velká sláva pro Pardubice se blíží. Fotbalisté místního FK konečně vyběhnou na novém Letním stadionu a po dvou a půl letech v lize nebudou muset hrát v azylu. Jenže nový stánek se ihned ocitl pod velkou kritikou kvůli otřesnému sektoru pro hostující fanoušky.

Neskutečně dlouhou dobu trvalo Pardubicím na městě prosadit, aby se postavil nový stadion. Všemožné problémy a překážky, které třeba ani nijak nesouvisely s fotbalem, házely fanouškům do tohoto snu vidle.

Pardubičtí fotbalisté tak museli ještě 2 a půl roku po postupu do nejvyšší soutěže nastupovat na stadionu Bohemians v Ďolíčku, na což doplácela nejen návštěvnost, která byla nevalná, ale také výkony domácích hráčů.

V sobotu od 18 hodin se otevře Letní stadion v Pardubicích a domácí celek nemohl otevření naplánovat lépe. Přijede totiž pražská Slavia, lídr tabulky a hegemon posledních let. Po vstupenkách na zápas se jen zaprášilo a kapacita 4600 bude zaplněna do posledního místa. V Pardubicích vtipkovali, že by stadion na Slavii zaplnili třikrát.

Klec v sektoru hostů

Zatímco domácí fanoušci si budou užívat svátek fotbalu, hosté ze Slavie na tribuně mít takové pohodlí nebudou. Jejich sektor je totiž obloženými železnými ploty a navíc završený sítí až ke stropu stadionu, fanoušci hostů se tak ocitnou „v kleci“.

To se nelíbí ani šéfovi Slavie Jaroslavu Tvrdíkovi, který na svém Twitteru sdílel fotku onoho sektoru a dodal: „Smutné a nedůstojné.“ Není nutno dodávat, že z tohoto sektoru výhled na fotbal vskutku nebude ideální.

Stejně špatný pohled získáte, pokud si zakoupíte lístek na tribunu za branku vedle hostujícího kotle. Kvůli postavené kleci totiž neuvidíte půlku hřiště.

Zásluha Policie

Na konci ledna pobouřila fotbalové fanoušky na Twitteru městská policie na Twitteru, která poslala si strážníky a policisty ohlédnout hostující „klec“. „Tak jsme si taky vyrazili prohlédnout ten nový fotbalový stadion v Pardubicích. Akorát asi chápete, že strážníky a policisty nezajímalo ani tak hřiště, jako spíš hlediště…,“ dodal účet Městské Policie.

Jak později vyšlo najevo, „vězení“ v sektoru hostů je pouze práce policie, pardubický klub, město ani zhotovitel stadionu s tím nemají nic společného.

„Je to tak, realizace bezpečnostních opatření v sektoru hostů bylo v gesci Policie ČR, z vašeho postu bych vynechal slovo „především“. Klub na opatření v tomto sektoru neměl žádný vliv,“ odpovídal dotazům fanoušků na Twitteru PR Manažer Pardubic Radek Klier.

„Neumím si představit, že zhotovitel rekonstrukce nebo majitel stadionu, navíc vazáni nutností postavit stadion v souladu s licenčními podmínkami, by bezpečnostním složkám nevyhověli. Ale detailně do jejich komunikace nevidíme,“ dodal Klier.

Zdroj: FK Pardubice, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Stálice Tecl či střelci Jurečka s van Burenem. Který útočník nastoupí v základu Slavie proti Pardubicím?

Slavia jako jediná ze silné české trojky zvládla vstup do jara a porazila Jablonec 5:1. A to zejména díky střídajícím hráčům Micku van Burenovi (1+1) a Matěji Juráskovi (2+0). Trefil se i útočník na pravém křídle, Václav Jurečka, kdo tak dostane přednost v základu?

Publikováno

dne

Slavia jako jediná ze silné české trojky zvládla vstup do jara a porazila Jablonec 5:1. A to zejména díky střídajícím hráčům Micku van Burenovi (1+1) a Matěji Juráskovi (2+0). Trefil se i útočník na pravém křídle, Václav Jurečka, kdo tak dostane přednost v základu?

Jindřich Trpišovský má momentálně tři hrotové útočníky. Stanislava Tecla, Václava Jurečku a Micka van Burena. Tecl s van Burenem nasbírali za podzim 9 branek, Jurečka byl jedničkou na konci podzimu, kdy svými výkony pomohl oživit Slavii z krize.

Proti Jablonci to vyřešil Trpišovský tak, že do základu poslal Tecla, Jurečku posunul na pravé křídlo a van Burena si ponechal jako žolíka. Tah to byl povedený, Jurečka otevřel skóre, druhý gól mu ještě nebyl uznán kvůli ofsajdu, van Buren jako žolík během 2 minut zařídil dva góly.

Pouze Tecl byl jako jediný ze tří útočníků nevýrazný a svým výkonem si rozhodně o základní sestavu neřekl. Naopak Jurečku zřejmě buď vytlačí ze základní sestavy nebo posune na hrot Matěj Jurásek, který se blýskl dvěma góly.

Jestli hrdina van Buren nastoupí v základu, je těžké odhadovat. Podle Trpišovského vyjádření jej totiž kouč Slavie bude radši používat jako žolíka.

Zvažovali jsme jeho postavení do základní sestavy, pamatovali jsme ale na jeho historii tady, že mu zápasy vycházely spíše jako střídajícímu hráči. Spoléhali jsme na to, že si bude věřit a bude nebezpečný, že budeme mít dobře připravený zápas a on do toho vlétne. Mick je ve skvělém rozpoložení, rozehraný, sebevědomý, cítí strašnou podporu týmu i spoluhráčů,“ uvedl Trpišovský po zápase s Jabloncem.

Jenže svým skvělým výkonem 30letý útočník ukázal, že dozrál a ze žolíka se klidně může stát tahounem základní sestavy. Momentálně by tak výběr hrotového útočníka měl být mezi Jurečkou a van Burenem, ovšem nezapomínejme ani na Tecla.

Lídr kabiny je totiž velkým oblíbencem realizačního týmu, který si váží jeho neúnavné práci na hrotu útoku, díky čemuž poté může přijít třeba van Buren do unavenější obrany.

Nedá se tak s jistotou říct, že si nizozemský střelec zajistil základní sestavu. Na druhou stranu Tecl je používanější spíše v domácích duelech, v těch venkovních, kde je potřeba více síly a důrazu, by měl mít navrch Jurečka.

Tip Ruiku: Jurečka v základu na hrotu, van Buren jako žolík

Zdroj: Sk Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Wiesner je blízko prodloužení smlouvy ve Spartě, ta aktuální mu má končit v létě

Pražská Sparta prodloužila smlouvy s Tomášem Čvančarou a Martinem Vitíkem. Nyní je na cestě další prodloužení, bude se jednat o Tomáše Wiesnera, kterému aktuálně patří pravý kraj obrany.

Publikováno

dne

Pražská Sparta prodloužila smlouvy s Tomášem Čvančarou a Martinem Vitíkem. Nyní je na cestě další prodloužení, bude se jednat o Tomáše Wiesnera, kterému aktuálně patří pravý kraj obrany.

Před týdnem Sparta oznámila prodloužení smluv důležitých hráčů. Nový kontrakt podepsali dvaadvacetiletý Tomáš Čvančara s o dva roky mladším Martinem Vitíkem.

Sparta tak reagovala i na větší zájem o hráče, které by mohla v budoucnu s příjemným ziskem prodat do zahraničí. A nyní pracuje na dalším prodloužení.

Dle informací novináře Jana Vacka Sparta připravila kontrakt pro pravého beka Tomáše Wiesnera, který je klubovým odchovancem.

Pětadvacetiletý fotbalista, který si okusil hostování v Liberci či Mladé Boleslavi, aktuálně patří do základní sestavy, stejně jako jeho dva zmínění kolegové.

V aktuální sezoně nastoupil do třinácti ligových duelů a mnohdy pouze z lavičky, v zimní přípravě nicméně dostával mnoho prostoru na hřišti.

Na Olomouci dostal přednost před kolegou Janem Mejdrem a očekává se, že by tomu tak mělo být i v domácím zápase proti Mladé Boleslavi.

Wiesner v kádru A-týmu od návratu z Boleslavi působí již třetí sezonu, přičemž zejména v té minulé na něj trenéři spoléhali.

Pokud by Sparta váhala, hráč by si mohl hledat nové angažmá. V létě mu totiž dle serveru Transfermarkt aktuální smlouva skončí.

Zdroj: Jan Vacek Twitter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené