Spojte se s námi


Fortuna liga

Till Schumacher: Trenér Svědík? Jeden z nejlepších trenérů. Bohemka je skvělý klub s úžasnými fanoušky

Německý obránce Till Schumacher momentálně působí v rakouském Klagenfurtu, ale čeští fanoušci si jej pamatují především v dresu pražských Bohemians. Čtyřiadvacetiletý Schumacher se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o svém působením v Borussii Dortmund…

Publikováno

dne

Německý obránce Till Schumacher momentálně působí v rakouském Klagenfurtu, ale čeští fanoušci si jej pamatují především v dresu pražských Bohemians. Čtyřiadvacetiletý Schumacher se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o svém působením v Borussii Dortmund, nebo svých bývalých spoluhráčích.

V mládežnických kategoriích jste působil v německém Dortmundu. Proč jste se podle Vás nedokázal prosadit až do prvního týmu?

Cesta z akademie Borussie Dortmundu do prvního týmu je opravdu obtížná. Není mnoho hráčů, kteří dosáhnou tohoto cíle. Já jsem měl nějaký talent a dostal jsem šanci ukázat se v prvním týmu, ale abyste se prosadil natrvalo, tak musíte být mimořádný talent s obrovskými schopnostmi.

Podařilo se některým spoluhráčům získat trvalé místo v prvním týmu?

Ano jsou kluci, kteří právě teď nastupují na té TOP úrovni. Například Christian Pulišić, Felix Passlack nebo Jacob Bruun Larsen. Obecně je hodně kluků, kteří hrají druhou ligu v Německu nebo jinou evropskou soutěž.

Musím se Vás zeptat na Jana Kollera a Tomáše Rosického. Co znamenají tito dva pro fanoušky Dortmundu?

Tyto bývalé hráče zná každý v Dortmundu. Jsou to naprosté legendy klubu. Všichni moc dobře vědí, co dokázali ve svých kariérách, a jak byly důležití pro tým na hřišti, ale i mimo něj. Vždycky tam budou srdečně vítáni.

Když se Vám nepodařilo prosadit se do prvního týmu Dortmundu, tak jste se rozhodl zkusit štěstí v České republice. Co jste očekával od zkoušky v Pardubicích?

Sice jsem se nedostal do prvního týmu, ale své působení v Dortmundu hodnotím pozitivně. Jako kapitán týmu jsem získal dva tituly v mládežnických kategoriích. Ale poté, co jsem viděl, že se můj čas chýlí v Dortmundu ke konci, tak jsem musel začít řešit svou budoucnost.

A zrovna Pardubice se mi v zimě ozvaly s tím, že mají o mně velký zájem. Neměl jsem moc velké informace o českém fotbale, a tak jsem řekl, že než něco podepíšu, tak se chci do České republiky podívat. Vzhledem k tomu, že jsem velmi otevřený člověk, tak jsem si řekl, že tomu dám šanci.

Nakonec jste v Pardubicích natolik zaujal, že jste si vysloužil smlouvu v prvoligové Jihlavě. Jak vzpomínáte na angažmá v Jihlavě?

Jihlava je opravdu malé město, ale velmi krásné. V týmu i ve městě jsem byl spokojený a užíval si tam strávený čas. Poznal jsem i místo, které bylo tak odlišné od všech míst, které jsem zatím měl možnost navštívit a poznat.

V Jihlavě jste nastupoval pod trenérem Martinem Svědíkem. Jak se Vám hrálo pod jeho vedením?

Martin Svědík je velmi dobrý trenér. Za svou kariéru jsem měl spoustu skvělých trenérů, hlavně v Dortmundu, ale trenér Svědík je určitě jeden z nejlepších trenéru, který mě trénoval. Jeho tréninky jsou náročné, ale smysluplné a zábavné. Také umí komunikovat s hráči, jak na hřišti, tak i mimo něj.

Je to náročný trenér, který očekává od svých hráčů hodně, a to si myslím, že je jeden z klíčů jeho úspěchu. Takže nejsem vůbec překvapený, že se mu teď daří ve Slovácku. Jsem si docela jistý tím, že dříve nebo později ho uvidíme jako trenéra jednoho ze tří nejlepších českých klubů. O panu Svědíkovi mohu mluvit jenom v dobrém.

V Jihlavě jste strávil pouze půl roku, protože klub sestoupil z nejvyšší soutěže. Zájem o Vás projevila pražská Bohemians. Jak vzpomínáte na tříleté působení u Bohemians?

Bohemka je skvělý klub. Fanoušci jsou naprosto úžasní a stojí za svým klubem. Když fanoušci vidí, že bojujete za klub a je pro vás důležitý, tak vás vřele přijmou. Vždy jsem se cítil milován fanoušky a snažil jsem se jim to splatit svými výkony na hřišti. I vedení klubu bylo skvělé, vždy upřímné a mluvilo na rovinu. Takže celý klub má můj obrovský respekt. 

V Bohemians jste působil se dvěma legendami klubu, a to Davidem Bartkem a Josefem Jindříškem. A pak i s hráči jako jsou Jhon Mosquera, Roman Květ, Yusuf Helal nebo Tomáš Necid. Jaký dojem udělali na Vás tito hráči?

Bartek a Jindříšek jsou strašně hodní kluci. Oba jsem si moc oblíbil během mého působení. Dokonce jsem seděl vedle Pepy Jindříška v kabině a o jeho charakteru mohu mluvit pouze pozitivně. Oba dva jsou skvělí vůdci, ale vždy respektující. 

Yusuf byl podle mě obdařen velkým talentem. Jeho schopnosti jsou neuvěřitelné, takže jsem byl překvapený, že se nedokázal více prosadit ve Slavii. A taky se jedná o skvělého chlapa, s kterým udržuji kontakt. 

S Mosquerou jsem měl taky dobrý vztah. On je tak zapálený do fotbalu. Taky má skvělé dovednosti a je platný pro svůj tým. Jsem moc za něj rád, že je teď úspěšný s Plzní. 

Květ nebyl tak výrazný jako teď. Vždy bylo vidět, že je to dobrý fotbalista s výbornou střelou. Jsem moc rád, že naplňuje svůj potenciál. Necid je velmi laskavý a přátelský člověk. V jeho chování můžete vidět, že je to opravdu profesionál.

V Ďolíčku jste zažil trenéry Martina Haška a Luďka Klusáčka. Jak se Vám s těmito trenéry spolupracovalo?

Panu Haškovi jsem vděčný za to, že mě do Bohemians přivedl. Ale jinak kromě toho, to nebylo pro mě nejjednodušší období v kariéře. Luděk Klusáček je velmi dobrý trenér, ke kterému chovám velký respekt.

Je detailně orientovaný a má svou vizi moderního fotbalu. Vždy jsem od něj cítil podporu. Také je velmi komunikativní a umí naslouchat svým hráčům. Přeju mu, ať si brzy najde nové angažmá.

Byla nějaká šance, že byste zůstal v Ďolíčku, nebo jiném českém klubu? 

V tom období, když jsem to řešil, tak ta šance nebyla. Měl jsem pocit, že potřebuji zkusit něco nového. Ano, byl o mě zájem ze strany Bohemians nebo jiných českých klubů, ale já se zaměřil na zahraničí.

Ale to neznamená, že se jednou nevrátím do České republiky. Život v Praze byl úžasný a cítil jsem se tam opravdu dobře. Takže tyto dveře nechávám otevřené, protože v Bohemians jsem se cítil opravdu dobře a vždy jsem cítil podporu od fanoušků.

Nyní působíte v rakouském klubu Austria Klagenfurt. Jak jste spokojený v Rakousku?

Klagenfurt je velmi krásné město. Život je tady spíš klidnější a uvolněnější. Je vidět, že se jedná o prázdninovou oblast. Je tady strašně krásná příroda a spousta jezer. Bohužel lidé tady moc nejsou nadšení do fotbalu. Po životní stránce jsem tady spokojený.

A po té fotbalové? Klub je velmi organizovaný a infrastruktura je skvělá. Fotbal je trochu podobný tomu v České republice. A v soutěži jasně dominuje Salcburk, kterému se to snaží každý znepříjemnit.

Reklama

Fortuna liga

Derby nováčci. Kdo zažije atmosféru největšího českého zápasu poprvé?

Pražské derby v neděli opět rozdělí republiku na dva tábory. Jak Slavia, tak Sparta mají v kádru několik nováčků, kteří by mohli okusit atmosféru derby poprvé.

Publikováno

dne

Pražské derby v neděli opět rozdělí republiku na dva tábory. Jak Slavia, tak Sparta mají v kádru několik nováčků, kteří by mohli okusit atmosféru derby poprvé.

Slavia

Andres Dumitrescu

Rumunský halfbek přišel do Slavie těsně před koncem přestupového období. Jindřich Trpišovský odtajnil, že bude využívaný spíše na halfbeku než klasickém levém obránci. Ve čtvrtek proti Servette zaznamenal debut, to spíš znamenalo ale šetření Lukáše Provoda, který dostane v derby přednost.

Michal Tomič

Do Slavie sice přišel už v zimě, ale odešel hned na hostování do Mladé Boleslavi. Teď by mohl zažít své první derby, i když otázkou je, jestli se na hřiště dostane. Patří sice do rotace, ale přednost má Douděra či Schranz.

Tomáš Vlček

Mladý odchovanec, který svými výkony po návratu z hostování rozhodně zaujal. Jeho nasazování je zatím půl na půl, pokud se však sešívaní rozhodnou jít do tří stoperů, mohl by se na hřiště podívat.

Conrad Wallem

Norský univerzál, který zatím nemá svůj post, ale působí jako záplata. V Edenu se skvěle chytil, debutový gól vstřelil po minutě na hřišti. V lize poté vstřelil první gól panenkou z penalty. Zažije i první derby?

Mojmír Chytil

Pokud se říká, že u cizinců je občas problém, aby pochopili význam derby, to u Mojmíra Chytila neplatí. Rodák z Prostějova rivalitu vnímá odmala, teď se jí poprvé účastní. Otázkou je, zda od začátku nebo až ve druhém poločase.

Muhamed Tijani

Přicházel jako čtvrtý útočník, jako kladivo do závěrů zápasů. Neforma jeho kolegů a naopak jeho buldočí povaha a pár gólů jej však dostaly do základu. Proti Spartě by mohl naskočit od první minuty.

Sparta

Peter Vindahl

Velká zkouška. Peter Vindahl se zatím ukazuje velmi dobře, ale derby, zvlášť venkovní, je něco jiného. Zejména pod Tribunou Sever bude pod velkým tlakem, jak to ustojí?

Angelo Preciado

Je ve Spartě chvíli, proti Slovácku už stihl debut, s Arissem byl poprvé v základní sestavě. Má se stát jedničkou na pravé straně obrany a nahradit nepřesvědčivého Wiesnera s Mejdrem. Derby je ale velký zápas a Preciado ještě není s týmem tak sehraný. Dostane šanci v tak velkém zápase?

James Gomez

Mladý stoper, který přicházel spíše s potenciálem do budoucna. Přednost má trojice Krejčí, Sörensen, Panák, případně Vitík. Do derby nejspíš nenastoupí.

Veljko Birmančevič

Srbský fotbalista se zatím ukazuje ve skvělém světle a to i v předkolech pohárů, těžší soupeři mu tak nedělají problémy. Je ale otázka, jestli Priske nepřednostní Olatunjiho a neponechá si Birmančeviče do druhého poločasu.

Matěj Ryneš

V minulé sezóně nastupoval za Hradec, teď si jej Sparta stáhla a postupně vytlačil ze sestavy Jaroslava Zeleného. Proti Limassolu byl šetřen a hrál právě Zelený, mohlo by to znamenat, že právě on dostane přednost v derby?

Victor Olatunji

Jedna z velkých letních posil. V úvodu angažmá vypadal krkolomně, neohrabaně, postupně se ale do toho dostává a je cítit. I u něj je otazníkem, zda naskočí od prvních minut, nebo dostane přednost Birmančevič.

Václav Sejk

Mladý buldog, který má zkušenosti již z mládežnického derby, to dospělé jej ale čeká poprvé. Jeho případné nasazení se bude nejspíše odvíjet od stavu utkání.

Zdroj: Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Stihne Kairinen derby? Bohužel to nevypadalo příliš dobře. Je možné, že se nám jej podaří vykurýrovat a bude v neděli připravený, přiznal Priske

Po vítězném utkání s Arisem Limassol se Sparta chystá na nedělní derby, ve které nechce zopakovat ostudu z podzimu minulého roku. Trenér Brian Priske na tiskové konferenci promluvil o zdravotním stavu Kairinena či o tom, co od zápasu očekává.

Publikováno

dne

Po vítězném utkání s Arisem Limassol se Sparta chystá na nedělní derby, ve které nechce zopakovat ostudu z podzimu minulého roku. Trenér Brian Priske na tiskové konferenci promluvil o zdravotním stavu Kairinena či o tom, co od zápasu očekává.

V utkání s Arisem byla Sparta favorit a i když prohrávala, potvrdila své kvality a nakonec zaslouženě zvítězila. V průběhu první půle nicméně přišla o člena základní sestavy.

Kaan Kairinen musel střídat kvůli blíže nespecifikovanému zranění, dle děkovačky by se ovšem mělo jednat o zraněný kotník. Stihne nedělní derby?

„Je moc brzy dělat závěry, momentálně je totiž na cestě do nemocnice. Bohužel to nevypadalo příliš dobře. Je možné ale, že se nám jej podaří nějakým způsobem vykurýrovat a bude v neděli připravený,“ řekl Priske na tiskové konferenci.

Čtvrteční zápas je již minulostí a všichni v týmu se musí okamžitě začít soustředit na nedělní derby. Slavia poslala do zápasu se Servette poměrně obměněnou sestavu a může být tedy svěžejší.

„Obecně řečeno si jsme vědomi toho, že nás v neděli čeká další zápas. Když hrajete tři utkání v jednom týdnu, je třeba rozložit síly nejlepším možným způsobem, tedy tak, abychom v každém utkání byli schopni udržet vysokou intenzitu.

Sestavu vybíráme takovou, o které jsme přesvědčeni, že může být vítězná. Dnes jsme hráli první utkání skupiny, navíc doma, takže získat tři body bylo opravdu důležité,“ dodal Priske.

Ten by rád zopakoval poslední derby, ve kterém jsme viděli pět branek a výhru Sparty v samotném nastavení. Jaký zápas očekává nyní?

„Předpokládám, že to bude hezký zápas. Oba týmy mají formu a myslím, že se český fanoušek bude bavit,“ zakončil trenér, který byl u prvního titulu Sparty po devíti letech.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Velký návrat domů! Považanec po sedmi letech opouští Jablonec, za jeho odchodem má stát trenér Látal

Jakub Považanec strávil v Jablonci celkově sedm sezón a byl u největších úspěchů, kterých klub dosáhl v posledních letech. Nyní se ale vrací zpět na Slovensko, bude působit v Banské Bystrici. Za jeho odchodem má stát trenér Radoslav Látal.

Publikováno

dne

Jakub Považanec strávil v Jablonci celkově sedm sezón a byl u největších úspěchů, kterých klub dosáhl v posledních letech. Nyní se ale vrací zpět na Slovensko, bude působit v Banské Bystrici. Za jeho odchodem má stát trenér Radoslav Látal.

Jakub Považanec přestoupil do Jablonce v polovině sezóny 2016/17, a to konkrétně z Dukly Praha, kde ve dvou a půl letech dohromady odehrál 72 ligových zápasů. S fotbalem však pochopitelně začínal na Slovensku.

A to konkrétně v rodné Banské Bystrici. V Jablonci každopádně po transferu z Dukly Praha stal jedním ze stavebních kamenů základní sestavy a byl u největších úspěchů klubu v posledních sedmi letech.

Jak už Jablonec uvádí na sociální síti X, Považanec s Jabloncem získal dvě třetí místa v lize, dvě čtvrtá místa a zahrál si také skupinu Evropské ligy a Evropské konferenční ligy.

V utkáních pod hlavičkou UEFA zapsal celkem osmnáct startů a dva přesné zásahy. Stejný počet gólů zaznamenal také v MOL Cupu, kde přidal dalších šestnáct zápasů. Nejvíce toho ovšem v dresu Jablonce pochopitelně odehrál v lize, kde za 200 duelů vsítil 14 gólů.

„Jakub Považanec po sedmi sezónách opouští Jablonec a vrací se na Slovensko do Dukly Banská Bystrica. Díky, že jsi byl u největších úspěchů Jablonce,“ píše klub ve svém příspěvku na sociální síti X.

Za jeho odchodem má stát trenér Látal

Oba kluby už o tomto přestupu informovaly právě na sociálních sítích, Považanec však od Miroslava Pelty dostal svolení hledat si nové angažmá už v polovině srpna, jak ostatně informuje Sport.cz.

A jak také výše uvedený deník přibližuje, Považanec se údajně pohádal s novým trenérem Látalem, severočeský klub ovšem tuhle informaci popřel.

Co se týče konkrétních detailů tohoto přestupu, Banská Bystrica zatím nezveřejnila žádné další detaily. Považanec se podle informací z klubového webu už zapojil do tréninkového procesu, v rámci přestupu je ale ještě potřeba dokončit různé administrativní záležitosti.

Zdroj: Fortuna liga, FK Jablonec, FK Dukla Praha

Pokračovat ve čtení

Bonusy na sázení

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Oblíbené