Spojte se s námi


Fotbal

Téměř před 20 lety vyhrál Pavel Nedvěd Zlatý míč! Tehdy na něj nestačily legendy, jako jsou Henry, Zidane či Ronaldo

22. prosince uplyne 20 let od doby, co Pavel Nedvěd vyhrál v anketě Zlatý míč a po Josefu Masopustovi v roce 1962 se stal 2. českým resp. československým fotbalistou, který toto ocenění vyhrál.

Publikováno

dne

22. prosince uplyne 20 let od doby, co Pavel Nedvěd vyhrál v anketě Zlatý míč a po Josefu Masopustovi v roce 1962 se stal 2. českým resp. československým fotbalistou, který toto ocenění vyhrál.

Z 52 hlasujících, kdy z každé členské země UEFA hlasuje jediný novinář, jej 27 zařadilo na 1. místo a pouze u 7 hlasujících chyběl úplně. Druhého Thierry Henryho zařadilo na 1. místo 8 zástupců. Nedvěd tak zvítězil o 62 bodů.

Titul v Serii A a finále Ligy mistrů

Velkou měrou se podílel na obhajobě titulu v Serii A, když sám vstřelil 9 branek. A ještě větší podíl měl jako nejlepší hráč Juventusu na postupu do finále Ligy mistrů. Ovšem kvůli žlutým kartám nemohl nastoupit ve finále. A jeho Juventus padl na penalty s AC Milán.

Individuální úspěchy v roce 2003

v 31 letech byl opravdu na vrcholu a patřil mezi nejlepší záložníky na světě. Vyhrál, jak již bylo zmíněno, nejcennější individuální trofej starého kontinentu Zlatý míč. Samozřejmě, že i u českých fotbalistů neměl absolutně konkurenci.

A opanoval domácí ankety fotbalista roku a domácí Zlatý míč. Dokonce se stal i sportovcem roku na domácí scéně, přičemž zrovna fotbalisté v této anketě moc vysoko nebývají. Nezapomněla na něj ani Serie A, která ho učinila nejlepším fotbalistou sezony.

Pachuť z porážky ve finále Ligy mistrů byla částečně kompenzována tím, že jej UEFA vyhlásila nejlepším záložníkem ročníku 2002/03 a renovovaný časopis World Soccer jej vyhlásil nejlepším fotbalistou světa.

Následující rok následovalo bronzové Euro 2004. Tam bohužel naše reprezentace smolně prohrála v semifinálovém prodloužení s Řeckem 0:1. Nedvěd ovšem nechyběl v All -Stars turnaje.

  • Reprezentace: 91/18 (1994-2006) – účastník ME 1996, 2000, 2004 a MS 2006
  • Bilance Serie A: 352/73 – Evropské poháry 99/24
  • Bilance Serie B: 33/11

Pořadí Zlatého míče

Nedvěd za s sebou nechal spoustu skvělých fotbalistů. Mimochodem, například obhájce prvenství Brazilec Ronaldo skončil mimo top 10.

Henry, který měl ze střeleckého hlediska skvělou sezonu, se musel taktéž sklonit. A další záložník Zidane skončil až na páté příčce. Ten mu to mimochodem vrátil v anketě FIFA, která jej vyhlásila nejlepším fotbalistou světa.

  1. Pavel Nedvěd (ČR/Juventus) 190 bodů
  2. Thierry Henry (Fr./Arsenal) 128 bodů
  3. Paolo Maldini (It./AC milán) 123 bodů
  4. Andrej Ševčenko (Ukr./AC Milán) 67 bodů
  5. Zinedine Zidane (Fr./Real Madrid) 64 bodů

Zdroj: Ballon d’Or, Pavel Nedvěd, Wikipedia

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.