Spojte se s námi


Fotbal

Taktické review: Barcelona vs. Espanyol – Xaviho první dojem i s odřenýma ušima pozitivní

Barcelona zahájila novou éru. Elán do žil fanoušků i hráčů dostal návrat klubové legendy Xaviho. Nikoliv na hřiště, ale na trenérskou lavičku. Své působení začal ukončením čtyřzápasového čekání na výhru, které po sobě zanechal Ronald Koeman.

Publikováno

dne

Barcelona zahájila novou éru. Elán do žil fanoušků i hráčů dostal návrat klubové legendy Xaviho. Nikoliv na hřiště, ale na trenérskou lavičku. Své působení začal ukončením čtyřzápasového čekání na výhru, které po sobě zanechal Ronald Koeman. Jak vypadala v derby nová Barcelona?

Al-Sadd pod Xavim

Začněme herním stylem, kterým se pod mladým trenérem prezentoval jeho první tým, katarský Al-Sadd. Do klubu se přesunul z Barcelony v roce 2015, tehdy ještě jako hráč. Po ukončení aktivní kariéry se dal ihned na dráhu trenérskou, a to právě v Al-Saddu.

Úvodní sezóna 19/20 se jako vydařená rozhodně hodnotit nedala. Al-Sadd jakožto obhájce titulu skončil až na 3. příčce s pěti porážkami. Loňský sezóna už ale byla jiná písnička.

Xaviho svěřenci ani jednou nepocítili pocit porážky a dominantním způsobem ovládli Katarskou ligu. V aktuálním ročníku klub opouštěl na první příčce rovněž neporažen.

Nejčastějším rozestavením byla formace 3-4-3, s křídly na úrovni útočníka roztahující hru a čtvercem záložníků operujících pod hrotovým útočníkem. Hlavními rysy Xaviho fotbalu bylo držení míče a široké hřiště. Vždy se snažil, aby bylo hřiště co nejširší a nejdelší, stejně tak jako soupeřova defenzíva.

Chtěl, aby měli jeho svěřenci co nejčastěji balón na kopačkách a zároveň dostatek prostoru na tvoření gólových příležitostí, což se rozhodně dařilo. V letošní sezóně je totiž průměrný počet vstřelených branek na zápas roven čtyřem.

Barcelona vs. Espanyol | Hra na balónu

Katalánský celek se v sobotním Barcelonském derby příliš nemusel zaobírat výstavbou hry. Espanyol byl zalezlý v hlubokém bloku ve formaci 5-4-1, příležitostně 4-1-4-1 v případě vystoupení středního obránce. Stačilo tak jen pár přesných přihrávek a Xaviho svěřenci se ocitli v roli obléhajících.

Barcelona šla do utkání ve formaci 4-3-3, která se ovšem od již zmíněné 3-4-3 příliš nelišila. Na pravém křídle si svůj debut v barcelonském dresu odbyl teprve 17letý Akhomach, jehož hlavní úlohou bylo právě roztahovat hru a až na autové čáře držet šířku hřiště, zatímco hlavní těžiště hry bylo na straně levé.

Tam působil na kraji ofenzívy Gavi, který měl však v zádech na rozdíl od Akhomacha rychlého a ofenzivního Albu, který měl nespočet náběhů jak do tandemů, tak rovnou za obranu. Na pozici pravého obránce byla naopak Mingueza, který se stahoval více do středu a držel obrannou stabilitu týmu. Chvílemi i se stopery tvořil obranou trojici.

S vědomím, že mají za sebou až tři hráče bránicí případným protiútokům se mohlo dopředu hnát i duo záložníků De Jong a Nico, kteří operovali v tzv. half spaces. Tedy prostorech tvořených mezi roztáhlými křídelníky a hrotovým útočníkem, kterým byl v sobotním derby Depay.

Útočná trojice tak společně s dvěma záložníky tvořili útočnou pětici, která ovšem byla obranou pěticí Espanyolu jednoduše dostoupena. S cílem docílit přečíslení se tak čím dál tím častěji dopředu hnal již zmíněný Alba, který buď za Gavim tvořil šestého hráče v pomyslné linii, nebo tato dvojice vytlačila De Jonga, který dostal před obrannou linií více prostoru pro tvorbu akcí zejména pro aktivního Depaye.

Vysoký počet náběhu potvrzuje i sedm ofsajdů, což je na druhou stranu velká pochvala pro kompaktní defenzívu Espanyolu. Poslední nezmíněný hráč Busquets držel osu hřiště a staral se o svižná přenesení těžiště hry z jedné strany na druhou.

Jednoduchou konkrétní roli měl v Xaviho systému i pravý křídelník. Krom držení šířky hřiště měl za úkol chodit do soubojů jeden na jednoho a posílat do šestnáctky jeden balón za druhým, což se jak Akhomachovi v první půli, tak v druhém poločase zaskakujícímu Ezzalzoulimu dařilo náramně.

Druhý jmenovaný si za jediný poločas připsal nejvyšší počet driblinků ze všech, Akhomach zase exceloval v centrovaných míčích.

Barcelona vs. Espanyol | Hra bez balónu

Xavi vyznával i v Kataru vysoký presink zakládající se na osobním bránění. Stopery společně s Depayem rozebíral Gavi. Lopeze, který z obrané pětice vystupoval na pozici pivota, obsazoval Nico, zatímco De Jong s Busquetsem rozebrali zbytek záložníků. Krajní beky pak hlídal Akhommach s Albou a o zbytek se starali zbylí obránci.

Při odkopech pak měla Barcelona většinou díky Busquetsovi a stoperům s Minguezou výškovou převahu a balón se dařilo rychle získávat na zpět a dominovat utkání. Potíže se začali objevovat až v závěr, kdy již barcelonští nestačili fyzicky a balón se nedařilo získávat nazpět tak rychle, jak by si jistě i Xavi přál.

Zhodnocení

Xaviho premiéra se rozhodně dá hodnotit jako úspěšná. Barcelona po téměř měsíci na ligové scéně zvítězila a nový systém splnil očekávání, co se týče návratu staré dobré Barcelony. Byl plný rychlých krátkých přihrávek a hlavně dominance na balónu.

Vítězství má ale mírně hořkou pachuť kvůli spoustě neproměněných šancí, které si navíc v závěru vytvořil i Espanyol. Vítězná branka Depaye navíc padla z velmi přísné penalty.

Použité zdroje: Transfermarkt, Whoscored, SofaScore, The Coaches‘ Voice, Livesport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.