Spojte se s námi


Bojové sporty

Švancara o zápase s Konečným: Je to legenda, ale nebudu se s ním sr*t. Jaká bude jeho taktika a s kým se bude připravovat?

Bývalý fotbalista Petr Švancara se nikdy v životě nepral, už 5. března se ale utká v boxerské exhibici s legendou Lukášem Konečným. Jak se bude brněnský patriot připravovat, jaká bude jeho taktika a jaká píseň mu bude hrát při nástupu do ringu? O tom se rozpovídal v rozhovoru pro Ruik.

Publikováno

dne

Bývalý fotbalista Petr Švancara se nikdy v životě nepral, už 5. března se ale utká v boxerské exhibici s legendou Lukášem Konečným. Jak se bude brněnský patriot připravovat, jaká bude jeho taktika a jaká píseň mu bude hrát při nástupu do ringu? O tom se rozpovídal v rozhovoru pro Ruik.

Petr Švancara jako boxer? Ještě před pár dny nepředstavitelná věc, v březnu se ale stane realitou. Alespoň na tři minuty. Bývalý fotbalista se totiž postaví do ringu s Lukášem Konečným, historicky nejúspěšnějším českým boxerem.

Samozřejmě se bude jednat o exhibici, Švancara bude jedním ze tří soupeřů Konečného, nastoupí až do třetího kola. Přesto to bude zajímavé.

S nabídkou přispěchal Konečný za Švancarou zhruba před 10 dny. „Jsme celkem úspěšný stát ve všech sportech. Když vám pak zavolá taková legenda, jako je Lukáš Konečný, že by mě chtěl do ringu v rámci exhibice, tak jsem neváhal. Je mi jasné, že jdu do rizika, i lidem je asi jasné, že to není o tom, že bych mu dal do držky, protože jsem se nikdy nepral,“ řekl pro Ruik Švancara.

Konečný prý trefil dobré období, brněnský patriot se totiž nyní snaží zhubnout, posiluje a něco pro tělo dělá. Od února navíc začne zase hrát fotbal ve Vilémovicích, takže by měl nabrat i kondici.

Při otázce na váhový limit reagoval Švancara přímočaře: „Nerozumím tomu, jestli je nějaký váhový limit. Prostě tam vlítnu, budu se mu snažit dát co nejvíc do držky a hotovo. Neřeším, jestli mám půl kila víc, nebo míň. Myslím, že bude menší. Věřím v lepší pohyb, myslím, že jsem lehčí, a z fotbalu jsem zvyklý utíkat, takže kdyby bylo zle, uteču.“

Jakou zvolí taktiku?

Švancaru čeká v ringu s Konečným tříminutové kolo. Čas ho ale nezajímá. „Jsem rozhodnutý ho nenechat odpočívat a dobít ho, klidně i zkopat. Nezajímají mě pravidla boxu, prostě ho tam jdu porazit a neřeším, jestli to bude za minutu, nebo za šest. Určitě to skončí KO. Buď mým, nebo jeho,“ tvrdí bývalý hráč Zbrojovky či Žižkova.

„Nikdy mě nikdo neviděl se prát, ani boxovat. Budu nečitelný, to by mohla být dobrá výhoda. Je to sice velká legenda a je to pro mě čest, ale nebudu se s ním vůbec sr*t. Myslím, že celkem dost nosí brýle, tak budu spoléhat na to, že blbě vidí. Ještě přemýšlím, že se něčím natřu, abych smrděl, abych ho tím naštval. Budu mít všelijaké možné i podpásové údery. Prostě fotbalista proti boxerovi, musím za jakoukoliv cenu vyhrát,“ má jasno Švancara.

Taktika prý nebude nikterak více promyšlená. Čtyřiačtyřicetiletý Moravan si však je vědom, že bude posledním soupeřem Konečného, chce se tedy spoléhat na to, že bude čerstvý a bude moc využít soupeřovy únavy.

Pomoc od bývalého sparing partnera Procházky

Jakmile se v médiích začalo o zápase Švancary s Konečným psát, dostal „Mercedes“ několik nabídek na pomoc s trénováním. Vybral si kamaráda Mirka Peknika, kterého označil jako amatérského rváče, který se zápasům věnuje.

„Myslím, že jeden čas dělal sparing partnera i Jirkovi Procházkovi, což je velká osobnost. Těším se na to, dá mi rady, bude se mnou konzultovat, jak a kam soupeře udeřit. Předpokládám, že když někoho trefím do hlavy, tak ho to trošku třeba semele a bude počítaný. Bude jediný vyvolený, kdo se mnou bude i na zápase. Pokud by se mnou bylo zle, bude házet ručník on,“ vysvětlil svou volbu.

Součástí přípravy bude také klasika. Švancara přiznal, že se určitě podívá na Rockyho, aby věděl, jak box vůbec vypadá. Jak sám tvrdí, nikdy jej nesledoval a nesleduje.

Do zápasu pak bude nastupovat s písní Já su Zbrojovák, která je na Zbrojovce pochopitelně velmi populární.

Nikdy se nepral, hlavní je, že je to pro dobrou věc

Petr Švancara se nikdy nepral. Pouze jednou byl účastníkem konfliktu. „Na Žižkově mě napadli v ranních hodinách dva cizinci. Jak byli ožralí, tak spadli, a jak jsem z fotbalu zvyklý padat, tak jsem spadl taky. Ale rychle jsem vstal a ještě je nakopl tak, abych mohl utéct,“ vzpomínal.

I proto nechce, aby se zapomínalo na fakt, že jeho zápas pomůže dobré věci. „Bude to charitativní zápas, takže i z toho důvodu se na to těším. Můžeme někomu pomoct, proč se u toho i nepobavit? Věřím, že se pobavíme nejen my v ringu, ale i lidi,“ zakončil Švancara rozhovor.

Zdroj: Petr Švancara, Ruik

Reklama

Bojové sporty

Teixeira má jeden z nejsilnějších příběhů v UFC, Procházka se mu jej pokusí zničit. Čím si brazilský veterán musel v životě projít?

Glover Teixeira je nyní šampionem polotěžké váhy v UFC, přestože má 42 let. V létě navíc bude svůj titul obhajovat a jeho soupeřem nebude nikdo jiný než Jiří Procházka. Jaký je vlastně soupeř moravského bojovníka a jaký je jeho životní příběh?

Publikováno

dne

Glover Teixeira je nyní šampionem polotěžké váhy v UFC, přestože má 42 let. V létě navíc bude svůj titul obhajovat a jeho soupeřem nebude nikdo jiný než Jiří Procházka. Jaký je vlastně soupeř moravského bojovníka a jaký je jeho životní příběh?

Glover Teixeira a dětství

Glover Teixeira se narodil v roce 1979 v chudém brazilském městečku Sobrália, vyrůstal ve slamech bez elektřiny s extrémně špatným sociálním zázemím. O MMA a bojových sportech toho v dětství mnoho nevěděl, prakticky nevěděl nic o vnějším světě.

Poprvé viděl televizi až ve věku 12 let, dlouho navíc měli v televizi jen dva kanály. K bojovým sportům poprvé přičichl v 16 letech, když viděl zápas legendárního brazilského bojovníka Marca Ruase.

V takto chudých a špatných poměrech žil v Brazílii téměř 20 let. Pak se rozhodl, že chce, aby se měl on i jeho rodina lépe. Pokusil se tedy dostat do Spojených států amerických.

Glover Teixeira a migrace do USA

Glover Teixeira se v 19 letech rozhodl riskovat vlastní život. Opustil rodnou Brazílii a chtěl se dostat do USA. To se mu nakonec podařilo, když se dostal do amerického Connecticutu. Nicméně to nebylo nikterak snadné.

„Trvalo mi 43 dní, než jsem se sem dostal. Každý ví, jak nebezpečné je překonat hranici USA a Mexika. Lidé tu umírají, jsou zatýkáni, mučeni. Matka byla mým rozhodnutím znepokojena, věřila však, že jdu za svým snem a lepším životem,“ vyjádřil se před rokem Teixeira pro MMA Fighting.

Brazilec strávil během cesty do USA osm dní v Tijuaně: „Čekali jsme, až přijde mlha, aby nás neviděla helikoptéra a lidé z imigračního. Museli jsme počkat na silnou mlhu, abychom v noci mohli přejít poušť.“

Tím ovšem komplikace neskončily. Když se podařilo přejít hranice a dostat se do San Diega, byl převaděči držen v malé místnosti. Důvod? Převaděči chtěli více peněz. Dlouhých 12 dní prakticky nedostal najíst a znatelně zhubl. Nakonec však k platbě došlo a Teixeira se dostal až do Bostonu, kde se živil jako tesař a silničář.

Glover Teixeira a bojové sporty

Glover Teixeira trávil po úspěšném útěku do USA v práci každý den 12 hodin. Po večerech sledoval boxerské zápasy a po první výplatě začal s trénováním.

V práci trávil Teixera každý den 12 hodin. Po večerech pak sledoval boxerské zápasy, stal se velkým fanouškem Mikea Tysona a chtěl se vrhnout na trénování. Jeden přítel mu řekl, že se musí zapsat na brazilské jiu-jitsu.

„Odpověděl jsem mu, že jiu-jitsu by nikdy Mikea Tysona neporazilo. Takže mi ukázal kazetu, na které byl Royce Gracie. Byl jsem ohromen a začal jsem tak sledovat všechny turnaje UFC,“ prozradil před lety pro ESPN.

Teixeira poté začal trénovat a po šesti měsících absolvoval první zápas. Pořád na něj naléhal, i když podle svých trenérů nebyl připraven. Pochopitelně prohrál. Byl to pro něj ovšem velký zážitek, turnaj totiž navštívili bojovníci jako Frank Shamrock, Chuck Liddell či Quinton Jackson.

Po prohře se rozhodl, že musí trénovat s profesionály. V letech 2005 až 2008 kvůli tomu žil v Kalifornii, kde trénoval s Chuckem Liddellem, pozdějším šampionem UFC. Teixeira přiznal, že právě od něj pochytil, jak trénovat a bojovat profesionálně. Stejně tak se právě od něj naučil většinu svých dovedností.

Prakticky dva roky Teixeira jen trénoval. Během jednoho roku se vypracoval v hlavního sparingpartnera Liddella. Trénovali spolu všechny aspekty boje. A vyplatilo se. V dalších osmi zápasech totiž poznal jediného přemožitele.

Glover Teixeira a UFC

Glover Teixeira předváděl skvělé výkony, všimlo si ho proto několik organizací, včetně slavné UFC. Mělo to ale háček. Teixeira byl ilegální imigrant a zápasit tak v těchto organizacích nemohl. Rozhodl se tedy požádat o americké občanství, to ovšem nezískal.

Právník Teixeirovi poradil, aby odcestoval do rodné Brazílie a tam požádal o pracovní vízum. Jenže tento krok nevyšel a problém byl na světě. Teixeira musel zůstat 4 roky v Brazílii i bez své manželky Ingrid, s níž se v USA oženil.

Vpřed ho ovšem hnal slib Dany Whitea, šéfa UFC. Ten totiž Teixeirovi slíbil, že jakmile se vrátí do USA, dostane od UFC smlouvu. A přesně tak se v roce 2012 stalo.

V Brazílii však Teixeira nelenil. Naopak. Porážel jednoho soupeře za druhým, poradil si i se třemi bývalými bojovníky UFC. Bylo jasné, že je v něm velký potenciál. A ten prokazoval i po podpisu se slavnou organizací. V UFC totiž Teixeira vyhrál pět prvních zápasů a rychle se dočkal titulového zápasu.

Jeho soupeřem byl tedy v roce 2014 legendární Jon Jones, zřejmě nejlepší bojovník všech dob. Teixeira zápas nezvládl a bylo znát, že je Jones jinde. Brazilec tak prohrál na body a skončila tak jeho série 20 výher. Posléze prohrál ještě jeden další zápas a následovalo několik vzestupů a pádů.

Glover Teixera zažil pád na dno a zvládl dojít na vrchol

Prohra s Jonem Jonesem měla na kariéru Brazilce nedobrý vliv. Glover Teixeira v následujících devíti zápasech zažil čtyři prohry. V roce 2018 se zdálo, že se jeho kariéra chýlí ke konci. Měl problémy s alkoholem, navštěvoval různé párty a dobrá životospráva rozhodně nebyla jeho silnou stránkou.

Do jeho hlavy tak musel promluvit kolega Lyoto Machida, jenž Teixeirovi řekl, že stále má šanci bojovat o titul a že příliš mnoho času na to nemá. A Brazilec se začal činit. Změnil své návyky, disciplínu a začal mnohem více trénovat. „Být disciplinovaný ze začátku bolí, ale stojí to za to,“ má jasno Teixeira.

Po prohře s Coreym Andersonem odstartoval Teixeira cestu za splněním svého snu. Vyhrál pět zápasů v řadě a dočkal se dalšího titulového zápase. V něm byl favoritem, Jana Blachowicze však porazil a ve 42 letech se stal druhým nejstarším šampionem v historii UFC.

Teixeira si tedy žije svůj sen, který si splnil. Je legendou. Může se pyšnit skvělým skóre 33:7. Nyní jej však čeká velká výzva v podobě moravského bojovníka Jiřího Procházky.

Zdroj: UFC, ESPN, MMA Fighting

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Marpo je úspěšný muzikant, úspěšný však byl i v bojových sportech. Kdy s nimi začal, jaká je jeho bilance a proč skončil?

Marpo se už 21. května představí ve svém nejtěžším zápase. Otakar Petřina totiž v boxerském zápase bude čelit slavnému bojovníkovi, jímž je Karlos Vémola. Co vše už má úspěšný rapper za sebou?

Publikováno

dne

Marpo se už 21. května představí ve svém nejtěžším zápase. Otakar Petřina totiž v boxerském zápase bude čelit slavnému bojovníkovi, jímž je Karlos Vémola. Co vše už má úspěšný rapper za sebou?

Marpo a hudba

Marpo, vlastním jménem Otakar Petřina, je bezpochyby jedním z nejúspěšnějších hudebníků v České republice. V minulosti bubnoval v kapele Chinaski, následně se dal jako rapper na vlastní sólovou dráhu. Postupně se vyvíjel a nyní je proslulý svými živými vystoupeními.

Se svou kapelou TroubleGang dokázal v roce 2018 vyprodat pražskou O2 arenu. Jeho tvorba je specifická, rap totiž dokáže kombinovat s prvky country či rocku. Na svém kontě má přes 10 alb a během více než 20leté hudební kariéry posbíral řadu ocenění.

Marpo a bojové sporty

Marpo se odmala věnoval sportu. Začínal s házenou, skončil však u bojových sportů, kterým skutečně propadl. V 18 letech začal boxovat, posléze se začal věnovat i thajskému boxu, v němž se skutečně vypracoval na více než solidní úroveň.

Otakar Petřina se v thajském boxu stal vicemistrem republiky, na mistrovství Evropy skončil dokonce šestý. Nicméně v roce 2010 musel s bojovými sporty seknout.

„Měl jsem v roce 2010 poslední zápas. Už jsem bubnoval v kapele Chinaski. Měl jsem pneumotorax, tak mi dali na výběr. Buď budeš hrát s námi, nebo budeš zápasit. Jelikož jsem za ten zápas dostal asi tři nebo čtyři tisíce, tak to bylo poměrně jednoduché rozhodnutí. Chtěl jsem zabezpečit rodinu, tak jsem se musel zápasení vzdát,“ přiznal Marpo v sérii Na Dohled.

Profesionální kariéru zakončil podle serveru Fight Live s bilancí 9 zápasů a 6 výher. Většinu soubojů absolvoval ve váze do 71 kilogramů. Často dokonce navštěvoval Thajsko, kde toho nemálo odtrénoval.

Marpo bez bojových sportů příliš dlouho nevydržel

Marpo se bojových sportů nikdy úplně vzdát nedokázal. Už v roce 2018 se totiž v ringu střel se slovenským muzikantem Patrikem Rytmusem Vrbovským pod hlavičkou organizace XFN. V hlavním zápase turnaje jej v zaplněné pražské O2 areně porazil na body.

Ve stejný večer jej vyzval Karlos Vémola, který se na stejném turnaji objevil také. K jejich zápasu tak dojde téměř o čtyři roky později v rámci organizace Oktagon, už tehdejšího konkurenta XFN.

Marpo navíc letos podepsal smlouvu také s novou organizací XFN, v níž by ještě před koncem tohoto roku měl absolvovat souboj s další legendou bojových sportů Iljou Škondričem.

Otakar Petřina tvrdí, že chce dohnat ztracené roky a dokud to jde, chce bojovat, než dosáhne příliš vysokého věku. Pochopitelně za všechny zápasy inkasuje zajímavé finanční částky, jelikož jeho jméno přitáhne mnoho pozornosti.

Zdroj: Oktagon MMA, Show Jana Krause, Fight Live, Krajské listy

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

RFA reaguje na překrytí termínů i lokaci turnajů s Oktagonem: Nejde nám o ego, radši investujeme peníze do zápasníků

Nová organizace RFA za sebou má druhý turnaj, v Bratislavě se konal galavečer s názvem Grand Opening. Po jeho konci se na tiskové konferenci vyjádřil promotér Boris Marhanský k tomu, že Oktagon bude mít turnaj v Brně ve stejný den, jako právě RFA.

Publikováno

dne

Nová organizace RFA za sebou má druhý turnaj, v Bratislavě se konal galavečer s názvem Grand Opening. Po jeho konci se na tiskové konferenci vyjádřil promotér Boris Marhanský k tomu, že Oktagon bude mít turnaj v Brně ve stejný den, jako právě RFA.

Oktagon nedávno oznámil termín i místo konání galavečera OKTAGON 35. Bude se konat 17. září v brněnské Winning Group Areně. Kupodivu se jedná o stejný termín, kdy svůj turnaj rovněž v Brně, nicméně bez specifikace konkrétní arény, měla mít nová organizace RFA.

Celá situace se pochopitelně velmi řešila. K tématu se již vyjadřoval také promotér Oktagonu Ondřej Novotný, který prohlásil, že s RFA rozhodně s ničím nesoupeří a že když chce Oktagon pořádat v některé hale turnaj, dostane na výběr jeden termín a ten buď přijme, nebo nikoliv.

Nyní se na toto téma vyjádřil i promotér a majitel RFA Boris Marhanský, který celou situaci vnímá jako naprosto zbytečnou. „Myslím, že už to tu jednou bylo, když to XFN dělalo Oktagonu, teď to dělá Oktagon nám,“ nechal se slyšet na tiskové konferenci.

Marhanský připomenul, že RFA zveřejnila termíny i místa svých turnajů už minulý rok v říjnu, aby právě podobným situacím předešla a dala všem dopředu vědět, co a jak bude.

A co s tím? RFA prý nehodlá utrácet peníze na nějaké podobné války a soupeřit v počtu billboardů, raději peníze investuje do svých bojovníků a přivedení dalších kvalitních zápasníků.

„Asi se budeme snažit přesunout galu do jiného města, nebo to přesuneme na jiný termín. Je zbytečné, aby ve stejný termín byly dvě organizace v jednom městě. Nic by z toho neměli ani zápasníci, ani diváci. Nám nejde o ego,“ rýpl si Marhanský na závěr do Oktagonu.

Zdroj: RFA

Pokračovat ve čtení

Oblíbené