Superpohár UEFA: Překvapení se nekonalo, zvítězila zkušenost!

Superpohár UEFA je jednozápasová soutěž rovnou o cennou trofej. Cesta k tomuto utkání je však velmi trnitá. Respektive jsou cesty dvě. Ta první je nejtěžší možná a vede skrz celou Ligu mistrů. Tou šel Real Madrid a protože v posledním finále LM zvedl nad hlavu slavnou ušatou trofej, zajistil si tím vstupenku do tohoto duelu. Druhá cesta je vítězství v Evropské lize, což se povedlo týmu Eintracht Frankfurt.

Tento zápas měl od začátku jasného favorita. Královský klub z Madridu má nepřeberné množství zkušeností z podobných zápasů a na hřišti to bylo také znát hned od úvodního hvizdu. Real získal 14x titul z Ligy mistrů, 4x Evropské ligy a rovněž právě Superpohár UEFA ovládl 4x. To klub z Německa má sbírku o mnoho skromnější. Krom aktuálního titulu z Evropské ligy má ještě jeden z roku 1980.

Real Madrid vedl do zápasu samozřejmě Carlo Ancelotti a své svěřence poslal do boje v této sestavě: Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, Mendy – Modrić, Casemiro, Kroos – Valverde, Benzema (C), Vinícius Júnior.

Eintracht Frankfurt pod vedením lodivoda Olivera Glasnera nastoupil v této sestavě: Trapp – Touré, Tuta, Ndicka – Knauff, Sow, Rode (C), Lenz – Kamada, Borré, Lindström.

Průběh utkání

V prvních minutách zápasu držel míč Real Madrid. Nic zásadního se ale nedělo. První střelecký pokus viděli diváci na Olympijském stadionu v Helsinkách až v 11. minutě. Do statistik se nakonec nepočítal, neboť mu předcházel ofsajd.

O další zhruba 3 minuty později už byla šance Frankfurtu v pořádku v rámci pravidel. Velmi slibný pokus Kamady ale zneškodnil včas vyběhnuvší Courtois.

Poté se ke slovu dostal také „domácí“ celek. Po rychlé kombinaci se k zakončení uvnitř pokutového území dostal Vinicius Jr., který sice překonal gólmana, ale těsně před brankovou čarou famózně zasáhl stoper Tuta. Na gólové šance byl tak stav v 18. minutě 1:1.

Ve 37. minutě se na rohu velkého vápna uvolnil Vinicius Jr. a jeho střelu na zadní tyč musel likvidovat gólman „hostů“. Střelu vyrazil na roh a právě z rohového kopu už byla k vidění 1. gólová situace. Frankfurt k bránění standartní situace přistoupil nepochopitelně laxně a tento přístup potrestal David Alaba.

Real ucítil krev a do svého soupeře se zakousl. Ve 42. minutě se na hranici pokutového území dostal k zakončení Benzema, jehož střela těsně minula tyč soupeřovy branky. Vybojoval také několik přímých kopů, ze kterých se ale žádná šance nevyklubala. První poločas se nastavil o jednu minutu.

Opatrný a taktický úvod se postupně měnil v otevřenou hru. Z pohledu statistik první dějství ovládl Real Madrid. Držení míče 63 %, svého soupeře rovněž přestřílel a co především, vstřelil branku. Frankfurt ale také měl svoje příležitosti a zejména ta první, kterou měl Kamada, byla určitě gólová.

Druhý poločas začal stejně jako ten první skončil. Bílý balet měl více ze hry, držel více balón a byl na hřišti nebezpečnější. V 55. minutě se opět připomněl velice aktivní Vinicius, který po otočce v blízkosti značky pro pokutový pálil znovu jen do připraveného Trappa.

O tři minuty později se udály první změny v sestavě. Pochopitelně vzhledem k vývoji utkání sáhl Frankfurt k posílení ofenzivy. Hřiště opustil kapitán Rode a také Lindstrom. Místo nich nastoupili a Kolo Muani a také německá útočná síla, Mario Götze.

Ze střední vzdálenosti v 61. minutě orazítkoval břevno Casemiro. O pár okamžiků byla k vidění šance také na druhé straně. K zakončení se do vápna prokličkoval Knauff. Jeho pokus nemířil vůbec špatně, ale opět narazil na připraveného Curtoise.

Prakticky z protiútoku se ale opět prosadil Real Madrid. Po levé straně utekl a následně se uvolnil Vinicius Jr. a na hranici pokutového území našel Benzemu, který vypálil bez přípravy a míč procedil do sítě mezi rukou a tělem Trappa.

Stejně jako v případě 1. gólu i tady měl Frankfurt své šance, hra se zdála poměrně vyrovnaná, ale opět nakonec přišel gól Realu. V tom je právě síla svěřenců trenéra Ancelottiho. Jeho tým si nepotřebuje vypracovat 10 gólových šancí za zápas, díky skvělé produktivitě jich stačí daleko méně.

Po vstřeleném gólu se s utkáním rozloučil Modrič, na jehož místo přišel Rodrygo. O pár minut později přišlo další posílení útočných řad na straně německého celku. Ze hřiště odešel obránce Toure a přišel útočník Alario.

Další střídání přišlo v 76. minutě a na hrací ploše vystřídal Camavingha Valderdeho. Frankfurt se poté dostal do náznaků šancí a do určitého tlaku. Je ale třeba dodat, že obrana Realu zůstala koncentrovaná a do žádné větší šance Frankfurt nepustila.

V 85. minutě utkání došlo hned k trojitému střídaní na straně Bílého baletu. Ze hřiště odešli Vinicius Jr., Carvajal a Kroos. Do hry naskočili Tchouaméni, Ceballos a Rüdiger. Obraz hry se v posledních minutách už moc neměnil. Zkušení fotbalisté v bílých dresech hru kontrolovali a z pochopitelných důvodů už neriskovali přílišné ofenzivní snažení.

Frankfurt měl své šance, které ale nevyužil a to ať už nepřesnou koncovkou, nebo zásluhou skvělého Curtoise. Real Madrid utkání ovládl naprosto zaslouženě. Opanoval všechny důležité statistiky, měl více ze hry, držel více míč, daleko častěji také střílel. Měl více rohových, i přímých kopů, nebo třeba přesných přihrávek. Zcela po právu tak Bílý balet získal 98. trofej v historii klubu.

Zdroj: UEFA, Twitter