Spojte se s námi


Fotbal

Superliga bude? Soudní dvůr EU rozhodl v její prospěch, FIFA a UEFA prý porušují evropské právo. Existuje i návrh nového formátu

Superliga má novou naději. Rozsudek Evropského soudního dvora o porušení evropského práva ze strany FIFA a UEFA při blokování vzniku Evropské Superligy v roce 2021 otevřel nové debaty o budoucnosti evropského fotbalu. Soudní rozhodnutí označilo pravidla fotbalových organizací za nezákonná, jedná se prý o zneužívání dominantního postavení.

Publikováno

dne

Superliga má novou naději. Rozsudek Evropského soudního dvora o porušení evropského práva ze strany FIFA a UEFA při blokování vzniku Evropské Superligy v roce 2021 otevřel nové debaty o budoucnosti evropského fotbalu. Soudní rozhodnutí označilo pravidla fotbalových organizací za nezákonná, jedná se prý o zneužívání dominantního postavení.

Evropský soudní dvůr v posledních několika hodinách vynesl rozsudek, který může změnit podobu evropského fotbalu. Rozhodl totiž o tom, že FIFA a UEFA porušily evropské právo, když zablokovaly vznik Evropské Superligy a pod hrozbou sankcí týmům z různých soutěží prakticky zakázali účast v Superlize.

Rozsudek následně způsobil rozruch v rámci fotbalového světa, nabízejíc naději na obnovení kontroverzní soutěže.

Soudní proces byl iniciován společností A22, která za Evropskou Superligou (ESL) stojí. Ta tvrdila, že tyto fotbalové orgány porušily soutěžní právo, když zabránily vzniku navrhované ligy. Soud nakonec vydal své rozhodnutí ve prospěch žalobce a proti FIFA a UEFA.

„Pravidla FIFA a UEFA, která činí jakýkoli nový meziklubový fotbalový projekt, jako je Superliga, podmíněným jejich schválením a zakazující hráčům účast v těchto soutěžích, jsou nezákonná,“ uvedl soudní report, jehož slova cituje server The Independent.

Rozsudek zdůraznil, že moc, kterou FIFA a UEFA mají jako dominantní subjekty, musí být podřízena kritériím, která zajišťují transparentnost, objektivitu, nediskriminaci a proporcionálnost. Tato pravidla však nejsou podřízena žádným kritériím, což FIFA a UEFA staví do pozice zneužívání své dominantní pozice.

Reakce společnosti A22, podporující ESL a španělskou La Ligu, na rozsudek byla výrazná. Generální ředitel Bernd Reichard prohlásil: „Získali jsme právo soutěžit! Monopol UEFA je u konce. Fotbal je svobodný,“ cituje jeho slova Eurosport.

Superliga má další naději, co bude nyní jinak?

Původní plány na vytvoření 12 týmů silné ligy v dubnu 2021 způsobily vlnu zděšení v celém fotbalovém světě. Nicméně právě tyto plány narazily na obrovský odpor a nakonec od nich autoři rychle ustoupili.

Nový návrh ESL přichází s formátem, který odstraňuje slib, že jeho zakládající členové budou imunní vůči sestupu. Navrhovaná soutěž by mohla zahrnovat až 80 týmů ve vícedivizním formátu a bude založena pouze na sportovním výkonu bez trvalých členů.

Společnost A22 tvrdí, že Superliga bude otevřenou soutěží. Kvalifikace pak týmy dosáhnou prostřednictvím výkonu na národní úrovni a všechny týmy budou soutěžit ve svých domácích ligách.

Reakce UEFA

Fotbalová organizace UEFA reagovala na rozsudek soudního dvora prohlášením, že dnešní rozhodnutí neznamená podporu či validaci takzvané Superligy. Spíše prý poukazuje na historický nedostatek rámce předchozí autorizace UEFA, který byl již v červnu 2022 uznán a vyřešen.

„UEFA je přesvědčena o robustnosti svých nových pravidel, konkrétně o tom, že jsou v souladu se všemi příslušnými evropskými zákony a předpisy,“ píše UEFA v oficiálním prohlášení.

„UEFA je i nadále odhodlána udržovat evropskou fotbalovou pyramidu a zajistit, aby i nadále sloužila širším zájmům společnosti. Společně s národními asociacemi, ligami, kluby, fanoušky, hráči, trenéry, institucemi EU, vládami a partnery budeme i nadále utvářet evropský sportovní model,“ stojí také ve vyjádření UEFA.

Zdroj: The Telegraph, Eurosport, The Independent

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.