Spojte se s námi


Fotbal

Statisticky nejlepší jedenáctka Premier League uplynulé sezóny? Nevlezl se Silva, Mane nebo Ronaldo

Vybrat nejlepší jedenáctku sezóny je nelehký a velmi zrádný úkol. Upozadíme-li ale citovou vazbu k určitým hráčům a vezmeme-li v potaz pouze čísla a numerické hodnocení výkonů, vytvořených serverem WhoScored, dostaneme sestavu, jejichž průměrné zápasové hodnocení je jednoduše nejvyšší na dané pozici mezi hráči Premier League. Zde je statisticky ideální jedenáctka uplynulého ročníku 2021/22.

Publikováno

dne

Vybrat nejlepší jedenáctku sezóny je nelehký a velmi zrádný úkol. Upozadíme-li ale citovou vazbu k určitým hráčům a vezmeme-li v potaz pouze čísla a numerické hodnocení výkonů, vytvořených serverem WhoScored, dostaneme sestavu, jejichž průměrné zápasové hodnocení je jednoduše nejvyšší na dané pozici mezi hráči Premier League. Zde je statisticky ideální jedenáctka uplynulého ročníku 2021/22.

Alisson

Brazilský brankář Liverpoolu znovu prokázal, že již několik let patří mezi nejužší světovou špičku. Podržel, když bylo potřeba a znovu a znovu pomáhal svým spoluhráčům milimetrově přesnou rozehrávkou, která je v moderním fotbale vyžadována prakticky po všech gólmanech. Málokdo tuto roli ale zvládla s takovou precizností, jako bývalý hráč AS Řím, jenž dosáhl na hodnocení 6,87.

Trent-Alexander Arnold

Třiadvacetiletý odchovanec Liverpoolu ještě šponuje výkonnostní standard, který již ve velmi mladém věku nastavil a ukazuje, že už nyní patří mezi hlavní opory a tahouny Kloppovy družiny. Ke 12 ligovým asistencím přidal excelentní exekutor standardních situací ještě 2 góly. Na pravého obránce, byť velmi ofenzivního, dechberoucí čísla. Z uplynulého ročníku PL odchází s průměrným hodnocením 7,51.

Joel Matip

Bezesporu nečekané jméno, ale parťák Van Dijka ze stoperské dvojce měl dokonce lepší ohodnocení než právě jeho nizozemský spoluhráč a nenápadně bravurními výkony si řekl o místo ve statisticky nejlepší sestavě sezóny. Kamerunský reprezentant odehrál 32 utkání, v nichž kupříkladu vyfasoval pouhé dvě žluté karty, což je samo o sobě pozoruhodným počinem. Bezesporu jedno z klíčových jmen ligového kádru Liverpoolu. Vysloužil si číslo 7,35.

Virgil van Dijk

Nizozemská zeď v srdci obranné řady vicemistrů Premier League jen a jen utvrzuje fotbalovou veřejnost o svém nejen obranném umu. Rychlost, nadvláda ve vzdušných soubojích i skvělé čtení hry mu pomohlo mít například pouze 0,3 faulu na zápas. Těžko si představit defenzívu Reds bez urostlého stopera z Bredy. Třicátník Van Dijk zraje jako víno a i díky tomu si odnáší solidní známku 7,18.

João Cancelo

Lišák Guardiola zase vytáhl něco nového. Už v minulých sezónách bylo k vidění, že Cancela využíval zajímavě odlišně, než jiné beky, ale že bude rozený pravý bek hrát s takovou bravurou přes nohu na opačné straně hřiště asi čekal málokdo. A přece se stalo. Cancelo nahrál v během této sezóny PL na 7 branek a často právě z jeho nyní již levé strany vytvářel přečíslení a šance pro spoluhráče. Parádní sezóna mu vynesla ohodnocení 7,43.

Rodri

Znovu Manchester City, ovšem tentokrát reprezentant Španělského království. Rodák z Madridu byl jedním z nejvytěžovanějších plejerů Pepa Guardioly a ten zjevně věděl proč. Díky Rodriho často ne tolik doceněné černé práci mohli ofenzivní kouzelníci De Bruyne, Silva nebo Foden bezstarostně myslet především dopředu. Bývalý hráč Atlética Madrid nebo Villarealu si vysloužil ohodnocení 7,43.

Thiago

Španělský maestro v záloze Liverpoolu toho sice vinou zranění neodehrál tolik, kolik by si on i kouč Klopp představovali, ale když byl na hřišti, bylo to znát. A především to bylo znát směrem dozadu i dopředu. Akční rádius i nasazení nevysokého odchovance Barcelony fungovali příkladně a Thiago mohl distribuovat přihrávky a diktovat tempo hry Liverpoolu. Průměrná úspěšnost přihrávek nad 89 procenty jen dokresluje preciznost bývalého hráče Bayernu Mnichov. Jeho hodnocení se vyšplhalo na číslo 7,44.

Kevin de Bruyne

Jeden z nejlepších záložníků Premier League posledních sezón znovu a znovu prokazuje svoji genialitu zejména ve finální třetině hřiště a nejinak tomu bylo i v ročníku letošním. A ač to zcela jistě není jediné měřítko, jeho 15 gólů a 8 asistencí ve 25 ligových utkáních je zkrátka snová statistika. Na zápas má na ligových trávnících 2,9 klíčové přihrávky. Řídil hru Citizens na hřišti i v kabině. Třicetiletý Belgičan se dostal na hodnocení 7,88.

Heung-Min Son

Jihokorejský křídelník táhl společně s Harrym Kanem celé Spurs a skoro se zdálo, že bez tohoto ofenzivního dua by Tottenham neuhrál možná ani Evropskou ligu. 23 gólů a 7 asistencí během 35 zápasů nejvyšší ligové soutěže v Anglii mluví samo za sebe. Bývalý hráč Bayeru Leverkusen byl pro chod celého týmu z Tottenham Hotspurs Stadium naprosto klíčovým a svými výkony si došel pro hodnocení 7,60.

Mohamed Salah

Spolu se Sonem se dělil o korunu pro nejlepšího střelce tohoto ročníku Premier League. Svými výkony egyptská modla navázala na minulé sezóny a potvrdila znovu a znovu, že po světových fotbalových kolbištích momentálně nepobíhá moc lepších hráčů, než právě rodák z Nagrigu. Ke svým 23 přesným zásahům přidal rychlonohý forvard ještě 13 gólových nahrávek. Nejen díky tomu dostal známku 7,70.

Harry Kane

Kapitán anglické reprezentace dělal, co mohl, aby si udobřil příznivce Tottenhamu po jeho jen tak tak nedokončenému přestupu do Manchesteru City. Nasázet stačil klubům z Premier League 17 kousků a na dalších 9 přesně přihrál spoluhráčům. Osmadvacetiletý útočník si díky skvělému výběru místa a záviděníhodné technice dokráčel pro ohodnocení 7,53.

Server WhoScored ve své analýze jednotlivých týmů potažmo hráčů detailně reflektuje defenzivní i ofenzivní aspekty hry včetně například vyhraných soubojů, úspěšných obranných zákroků či úspěšných driblingů. Sestavě logicky vévodí Manchester City a Liverpool, kteří se v nervy drásajícím finiši letošní sezóny Premier League tahali o prvenství až do posledního hracího dne. Vůbec nejlépe hodnoceným hráčem se dle statistik WhoScored stal šplímachr Citizens Kevin de Bruyne.

Zdroje: WhoScored, Transfermarkt

Reklama

Fotbal

Třetí nejhorší tým soutěže a žádné velké hvězdy. Co Messiho čeká v Interu Miami?

Lionel Messi ukázal, že pro něj peníze nejsou zdaleka vším. Odmítl astronomickou sumu ze Saúdské Arábie, bohužel se však ani nevrací do Barcelony. Po konci v Paříži zamíří do Miami. Co jej v tamním Interu čeká?

Publikováno

dne

Lionel Messi ukázal, že pro něj peníze nejsou zdaleka vším. Odmítl astronomickou sumu ze Saúdské Arábie, bohužel se však ani nevrací do Barcelony. Po konci v Paříži zamíří do Miami. Co jej v tamním Interu čeká?

Americká fotbalová liga se má na co těšit. Do řad Interu Miami totiž přibude obrovská hvězda. Nejlepší hráč fotbalové historie. Lionel Messi tak ve svých 35 letech opouští Evropu a evropský fotbal, jedná se o konec velké éry.

Argentinský fenomén se může sice těšit na poměrně pohodlný život, s rodinou se mu na Floridě, doufejme, nebude žít špatně. Co ale ta sportovní stránka?

MLS je stále na vzestupu. Potvrzují to nové a nové sponzorské smlouvy a různé dohody. Navíc je v USA stále větší zájem o fotbal. Na fotbalové zápasy zde chodí už více lidí než například na NBA či MLB.

V minulé sezoně zde dokonce padl návštěvnostní rekord. V průměru totiž chodilo na každý zápas 21 033 diváků. Celkově tak na stadiony přišlo přes 10 milionů fanoušků.

Na Miami pak v této sezoně chodí v průměru více než 16 a půl tisíce diváků. Lze očekávat, že s příchodem Messiho se toto číslo výrazně zvedne.

Americké týmy se mohou pyšnit moderním zázemím, krásnými novými stadiony a celkově je tamní prostředí zkrátka odlišné.

Podle serveru Global Football Rankings je v současnosti americká MLS šestnáctou nejlepší soutěží na světě. Inter Miami je pak dle zmíněného webu nejhorším týmem celé ligy.

Co Messiho čeká přímo v Miami?

Inter Miami působí v MLS svou čtvrtou sezonu. Prozatím to nebyla žádná velká sláva. Dvakrát se dostal floridský celek do play-off, v obou případech skončil hned v prvním kole.

A dobře se nevyvíjí ani letošní ročník. Miami je třetím nejhorším týmem celé soutěže. Ve své Východní konferenci je poslední, v 16 duelech nasbíralo pouze 15 bodů, v lize prohrálo už pět zápasů v řadě. Hůře už si vedou jen dva týmy Západní konference.

Třebaže tým vlastní David Beckham, mnoho nějakých výraznějších jmen v klubu dosud nepůsobilo. Největší hvězdou tu byl prozatím Gonzalo Higuaín, zmínku si zaslouží také Blaise Matuidi.

Ani současná soupiska nenabízí kdovíjak známá jména. Evropští fanoušci si mohou pamatovat víceméně jen DeAndre Yedlina, jenž působil v Newcastlu, Corentina Jeana se zkušenostmi z Ligue 1 či bývalého hráče Šachtaru Doněck a ukrajinského reprezentanta Sergiye Kryvtsova.

Průměrný věk týmu je bez Messiho 24,2 let, tudíž to bude pro jeho nové spoluhráče velká věc. S hráčem podobného kalibru se nikdo z nich nikdy nesetkal. Ani zdaleka.

O to zajímavější však bude celý příběh. Dokáže Messi dotáhnout Miami k úspěchu? Dokáže tento tým pozvednout? A jak vlastně bude k fotbalu přistupovat? Případná uvolněnost v osobním životě by ho mohla opět výkonnostně o něco posunout.

Zdroj: Inter Miami, Transfermarkt, Global Football Rankings

Pokračovat ve čtení

Fotbal

West Ham gólem v závěru utkání porazil Fiorentinu a vyhrál Konferenční ligu

West Ham zvládl finále Evropské konferenční ligy, Fiorentinu porazil 2:1. Oba Češi v barvách Hammers odehráli celé utkání, Antonín Barák se do hry dostal až v nastavení. Rozhodla branka z 89. minuty.

Publikováno

dne

West Ham zvládl finále Evropské konferenční ligy, Fiorentinu porazil 2:1. Oba Češi v barvách Hammers odehráli celé utkání, Antonín Barák se do hry dostal až v nastavení. Rozhodla branka z 89. minuty.

První střelu vyslal hned v úvodní minutě útočník West Hamu Michail Antonio, gólman Fiorentiny ale neměl mnoho práce. Na druhé straně pálil z dálky záložník Rolando Mandragora, mezi tři tyče ale nezamířil.

Oba týmy měly chuť hrát, z hranice vápna zkusil štěstí Declan Rice, levou tyč minul pouze o kousek. Po dobré patnáctiminutovce tempo trochu opadlo, West Ham se často cítil ukřivděně pro špatné rozhodnutí sudího.

Míč drželi primárně Italové, z tempa ale hráče dostalo zbytečné vyhození kelímků fanoušků West Hamu, z nichž jeden zasáhl a roztrhl hlavu Cristiana Biraghiho. V nastavení sice Fiorentina šla do vedení, branka Luky Joviče však neplatila pro ofsajd.

Po výměně stran začal aktivněji West Ham, k pořádné koncovce se však ne a ne dostat. Na druhé straně pálil z dálky Christian Kouamé, Alphonse Areola ale neměl se střelou doprostřed brány problém.

V 58. minutě zahrál rukou ve vápně Biraghi, což hlavní sudí odhalil až po zhlédnutí opakovaného záběru. Balón si následně vzal Said Benrahma a ranou pod břevno poslal Hammers do vedení.

V 67. minutě bylo vyrovnáno, elegantní střelou k zadní tyči nedal šanci se trefil zkušený Giacomo Bonaventura. Italům gól dodal sebevědomí, vedení měl na noze Mandragora, z voleje ale minul.

V 80. minutě málem nenápadnou hlavičkou uspěl Tomáš Souček, gólman Fiorentiny si však poradil. V 89. minutě již Londýňané slavili, po úniku za obranu udeřil Jarrod Bowen. Úplný závěr již West Ham ustál a zvítězil 2:1.

Zdroj: UEFA

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Dva roky v PSG pro mě byly těžké, ale už jsou za mnou, hodnotí Messi svou francouzskou misi

Lionel Messi oznámil, že se upíše Interu Miami. V rozhovoru pro Mundo Deportivo také prozradil, proč opouští Evropu a nevrátil se do Barcelony. Mimo to však krátce zhodnotil své dva roky v PSG.

Publikováno

dne

Lionel Messi oznámil, že se upíše Interu Miami. V rozhovoru pro Mundo Deportivo také prozradil, proč opouští Evropu a nevrátil se do Barcelony. Mimo to však krátce zhodnotil své dva roky v PSG.

Nejlepší fotbalista historie končí v Evropě. Po štacích v Barceloně a Paříži ho čeká nové dobrodružství ve Spojených státech amerických. Upíše se totiž Interu Miami a pro fotbal v Americe je to velká věc.

Fanoušci doufali, že se ještě alespoň na chvíli vrátí do Barcelony, nicméně z pochopitelných důvodů, které i vysvětlil, se rozhodl tak neučinit. Vina však není v žádném případě na jeho straně.

Lionel Messi odmítl astronomickou sumu od Al-Hilalu, měl i nabídky z Evropy, žádnou však nepřijal. Bez Barcelony pro něj setrvání v Evropě nebylo možností.

Argentinská modla navíc zhodnotila své dva roky v PSG. A že by zrovna pozitivně, to se říct nedá. Naopak.

„Končím se smíšenými pocity. První rok byl velmi těžký z různých důvodů. Druhý rok? Prvních šest měsíců jsem se cítil skvěle ve městě i klubu. Uprostřed sezony ale bylo mistrovství světa a to poznamenalo všechny týmy i sezonu,“ přiznal Messi pro Mundo Deportivo.

„Čekal jsem, že v Paříži skončím jinak, ale bohužel. Byly to dva roky, které pro mě byly obecně těžké, ale už jsou za mnou,“ dodal držitel sedmi Zlatých míčů.

Messi také poznamenal, že to pro jeho rodinu nebylo snadné. Svůj podíl na tom měla ale také Barcelona, respektive konec v ní, kdy se vše změnilo během jedné noci. Měl podepsat novou smlouvu, místo toho zjistil, že se musí loučit.

Do Paříže odešel narychlo, musel vše zařizovat poměrně na poslední chvíli, žil s rodinou nějakou dobu v hotelu. Jak zkrátka Argentinec tvrdí, jeho rodinný život v Paříži utrpěl. V Miami si chce dopřát pravý opak.

Zdroj: Mundo Deportivo, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené