Souček by neměl mít myšlenky na přestup. Slavii proti Leicesteru věřím, říká Jiří Hošek

Jiří Hošek je sportovní novinář, který strávil několik let také v Anglii. Je fanouškem londýnského Tottenhamu, jehož výkony v rozhovoru pro Ruik zhodnotil. Vyjádřil se ale také k výkonům Tomáše Součka a Vladimíra Coufala.

Kdy se podle Vás vrátí na stadiony Premier League diváci?

To je věc, která nemá nic společného s FA. Záleží to jen na pandemických pravidlech, která budou platit v té dané končině, takže je to otázka pro britskou vládu.

My víme, že Británie je sice frontman co se týče očkovací kampaně. V tom dosáhla obrovských úspěchů, ale ta pandemická situace tam pořád není dobrá a čas celkem rychle ubíhá.

Velmi by mě překvapilo, kdyby se diváci dostali na stadiony někdy do konce března. Možná by přicházelo v úvahu zase postupně a v nějakých omezených počtech třeba od dubna.

Aktuální sezona je plná překvapení. Co za tím stojí?

Je to kombinace faktorů. Je potřeba zdůraznit, že pandemie prodloužila tu předchozí sezonu a znamenala, že letní příprava, která je strašně důležitá také z hlediska odpočinku, byla zcela abnormální.

Pořád se hraje ve velmi nahuštěném programu, což ne úplně všem sedí. Ne všechny kluby mají stejně široký kádr a ne všechny rotace se trenérům daří. Některé ty Top týmy jsou ještě v evropských soutěžích, byly tam zápasy FA Cupu a Carabao Cupu.

Je strašně obtížné udržovat určitý hlad fotbalistů po vítězství, takové to jednoduché těšení se.

Další věc je, že se pořád prohlubuje ten trend, že i týmy, které jsme měli zaškatulkované jako nějaké kluby druhého sledu, tak mají astronomické příjmy a mohly si dovolit nakupovat nesmírně kvalitní fotbalisty.

Takže to vyrovnávání se výsledků a opticky větší počet překvapení jde určitě na konto i toho, že se ty nůžky opravdu přivírají. Individuální dovednosti hráčů už nejsou tak odlišné. Tím pádem si mohou tyto týmy vyšlápnout na favorita čistě proto, že jsou mnohem lepší.

Udrží si Manchester City náskok na čele tabulky a získá mistrovský titul?

Já si myslím, že pokud Manchester City teď uhraje nějaký výsledek na Anfieldu, tak je opravdu velkým favoritem na zisk mistrovského titulu. I s přihlédnutím k tomu, že teď dokáže vyhrávat i bez svého stěžejního hráče Kevina De Bruyna.

Hraje vlastně také bez středního útočníka a vůbec mu to nevadí. Tým šel strašně nahoru defenzivně. Stoperská dvojice Stones-Dias je skoro neprostupná.

V bráně je vynikající Ederson, který pochytá to, co obranou projde. Výkonnostně šel nahoru také İlkay Gündoğan, který přispívá svému týmu také v ofenzivě.

Manchester City má rozložené ty defenzivní a ofenzivní povinnosti mezi strašně široký okruh hráčů. To je něco, co je odděluje od zbytku konkurence.

Vy jste fanouškem Tottenhamu. Jak hodnotíte jeho výkony?

Jakkoliv se považuji za insidera, co se týče tohoto klubu, je to pro mě záhada. Nečekal jsem, že krize, do které zabředli, bude takový průšvih. Hrozně to připomíná podzim 2019 a ty závěrečné dny pod Mauriciem Pochettinem, kdy tým byl papírově silný, ale nebyl schopen téměř nikoho porazit.

Problémy se určitě nerekrutují na zranění Harryho Kanea, protože ten propad nastal ještě v době, kdy mohl hrát.

Pod José Mourinhem se tým naučil jiné taktické variantě, co se týče zápasů proti těm opravdu silným týmům. Nechtěl si to s nimi rozdat na férovku, ale byl zalezlý hodně hluboko a spoléhal na protiútoky.

Pod Pochettinem by tyto zápasy asi dobře nedopadly. Mám na mysli duely proti Manchesteru City, Arsenalu a samozřejmě fantastické vítězství proti Manchesteru United.

Sice se Tottenham naučil plán B, ale zapomněl nějak plán A. Tu svoji plynulou, hladkou, útočnou hru s jednoduchým přechodem přes střed hřiště. V okamžiku, kdy se dostane do okolí šestnáctky, vypadá hodně bezradně.

Hlavní problém je ale v obraně. Tottenham dostává strašně hodně gólů ze standardních situací, což souvisí s tím, že nám podle mě chybí jeden vysoký hráč, ať už obránce nebo spíš záložník.

Tým potkal propad individuální formy některých hráčů, kteří na tom moc dobře nejsou. Evidentně pořád platí to, co řekl Mourinho klubovému vedení, že v této sezoně vidí šanci na zisk některé trofeje.

Nejblíže je v ligovém poháru, kde se Spurs dostali do finále. Bohužel se zde ale utká s Manchesterem City. Stále jsme ve hře v FA Cupu i Evropské lize, takže ta sezona nemusí být tak špatná, ale se sebevědomím je na tom teď tým hodně špatně.

Je Thomas Tuchel pro Chelsea správnou volbou?

Velké kluby, jako je Chelsea, musejí vždy při vyhazovu trenéra přemýšlet nad tím, kdo je reálně k mání na trhu. Z těch trenérů, kteří přicházeli v úvahu, je Tuchel velmi pravděpodobně volba číslo jedna.

Je tam samozřejmě zajímavý aspekt, že to je Němec. Bude hodně blízko Kaii Havertzovi a Timo Wernerovi, které potkala šílená krize – nejenom herní, ale podle mě i aklimatizační. Na tu jejich revitalizaci to bude mít zřejmě pozitivní dopad.

Samozřejmě ale nebude mít nějakou dlouhou dobu hájení, protože se od něj bude očekávat změna k lepšímu celkem rychle. Myslím si, že k tomu má dobře našlápnuto.

Kádr Chelsea je fantastický a jestliže tam byli nějací hráči, kteří měli nespecifikovaný problém s Frankem Lampardem, tak teď by nové koště mělo vztahové problémy v kabině neutralizovat.

Tuchel je opravdu velký stratég a velmi dobře dokáže zareagovat na průběh zápasu. To je něco, co Lampardovi chybělo. Nebude to asi mít jednoduché, ale Chelsea určitě pozvedne.

Může West Ham reálně pomýšlet na místa zaručující evropské poháry?

West Ham může stoprocentně pošilhávat po Lize mistrů nebo Evropské lize. Má dost dobrý kádr, hlavně co se týče defenzivní činnosti. Podle mě snad nejlépe v Premier League dokážou zahušťovat prostor na vlastní polovině hřiště. Vytvořit si proti nim vyloženou šanci není vůbec jednoduché.

Díky integraci Benrahmy a Lingarda do sestavy začal Moyes hrát více ofenzivně. Vzhledem k tomu, že bude moct občas některé hráče (Fornalse nebo Bowena) nechat odpočinout, to je dobrá zpráva.

Hammers jsou samozřejmě velmi dobří ve standardních situacích. Jakmile jsou v blízkosti šestnáctky a letí vysoký míč do pokutového území soupeře, je jejich síla ve vzduchu znát. Netýká se to jenom skvělého Tomáše Součka.

West Ham je jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního ročníku. Troufal bych si říct, že ho může postihnout nějaká dílčí krize, která by se mohla umocnit tím, že by se zranil některý z jeho klíčových hráčů, jako třeba opticky nabušený Michail Antonio, který je však svalově velmi křehký.

Co říkáte na výkony Tomáše Součka a Vladimíra Coufala?

Očekával jsem, že budou dobří, ale jejich výkony mě zaskočily. Na to, na jakých hrají pozicích, jsou fantastičtí. I ta jejich ofenzivní čísla – hlavně u Tomáše Součka.

Je hrozně znát, že si lidsky sedli i s tím klubem a spoluhráči. Velkou roli hraje i to, že nepřišli na Ostrovy bez jediného cizího slova.

Ani jednomu z nich není cizí slovo pokora. Ve svých kariérách to neměli vůbec jednoduché. Ještě před pár lety by bylo naprosto nemyslitelné, že budou součástí základní sestavy týmu z Premier League.

Strašně si to užívají a já jim to přeju. Doufám, že jim tato forma a přístup k fotbalu i životu vydrží.

Očekáváte, že Tomáš Souček v létě změní angažmá?

Tato otázka má dvě roviny. Jedna věc je finanční situace West Hamu. Třeba prodej Sebastiana Hallera za 22 milionů liber poté, co jej přivedli za 45 milionů liber, svědčí trochu o tom, že klubová kasa nemusí být v nejlepší kondici. Je to navíc umocněno současnou situací.

Dokážu si představit, že pokud přijde opravdu lukrativní nabídka, tak budou Hammers v pokušení jej prodat.

Druhý rozměr je podle mě ten, že Tomáš Souček by tyto myšlenky neměl mít v hlavě. Neodehrál ještě ani jednu celou sezonu za West Ham, tak proč by zase měl přemýšlet nad tím, že se bude stěhovat jinam. Takže od něj to asi nevzejde.

Může se ale stát, že přijde nabídka od nějakého super týmu, ať už z Anglie nebo jiné soutěže a West Ham bude váhat. Pravděpodobně asi přijde lukrativní nabídka, která už asi v minulosti přišla na Declana Rice a vedení klubu se bude muset rozhodnout, koho prodá.

Dočkáme se v nejbližší době dalších Čechů na Britských ostrovech?

Pan Paska, manažer Tomáše Součka, si udělal na Ostrovech dobré jméno. Klaplo to i s Vladimírem Coufalem. Ale že by se uvolnila lavina zájmu o české fotbalisty, to neočekávám.

Potenciálně tolik hráčů kalibru Součka nebo Coufala u nás ani nevidím. Zřejmě Patrik Schick má potenciál na Premier League, ale ten je pevně zaháčkovaný v Leverkusenu. Možná bychom se mohli bavit o dalších třech hráčích, kteří jsou v reprezentaci.

Může se vytvořit vazba mezi West Hamem a Slavií, díky čemuž by se mohl urodit ještě jeden odchod. Celou generaci českých fotbalistů v Anglii, jako tomu bylo po roce 1996 (tehdy tam těch hráčů také nebyl nepřeberný počet), ale neočekávám.

Které celky se budou muset s anglickou elitou rozloučit?

Před pár týdny se to zdálo být jednoznačné. Vypadalo to na křišťálově jasný sestup Sheffieldu United, velmi pravděpodobný sestup West Bromu. Teď se to ale velmi zamíchalo.

Ke smůle těchto klubů, které se nečekaně zvedly, trošku odskočily týmy nad pásmem sestupu. Třeba Brighton ukazuje, že do sestupového pásma určitě nepatří.

Stále tam může sklouznout Newcastle či Burnley, které mělo také sérii nečekaných výsledků. Hodně se zvedl Fulham, který dojíždí na tříbodový systém – produkuje spoustu remízových výsledků, včetně zápasů, ve kterých sahal po výhře.

Bude to ještě zajímavé. Pořád je tam ještě strašně moc bodů, které se dají posbírat. Pro mě jsou největšími favority na sestup pořád Sheffield United a West Brom. Fulham má stále naději přeskočit již zmiňovaný Newcastle a Burnley.

Jak vidíte šance anglických mužstev v Lize mistrů?

Z těch anglických týmů bych asi nejvíce věřil Manchesteru City, že dojde daleko. Od svých majitelů to má jako hlavní soutěž.

Zatím došel nejdál do čtvrtfinále, což je vzhledem k jejich fantastickému kádru, ambicím a zázemí fakt hodně málo. Věřím, že se letos dostanou alespoň do semifinále.

Slavii čeká dvojzápas s Leicesterem. Dokážou sešívaní postoupit?

Díky tomu, že se zápasy budou hrát bez diváků, jí celkem věřím. Jakkoliv je na tom Leicester v lize velmi dobře, tak je v některých ohledech zranitelný. V Evropě nemá ani oslnivou bilanci na hřištích soupeřů.

Pokud má Slavia postoupit, musí vyhrát domácí zápas a zároveň neinkasovat. Měli by mít i nějakou sebedůvěru, protože hrají opravdu dobře. Soupeře by měli mít nastudovaného. Šance zvyšuje také absence Jamieho Vardyho, který je pro ofenzivu Lišek stěžejním hráčem.

Když jsem viděl los, tak jsem si říkal, že to je tak 60 na 40 ve prospěch Leicesteru. Teď už to vidím tak 55 na 45 ve prospěch Angličanů, ale možná se ta procentní mezera ještě sníží.

V Evropské lize má Anglie ještě další tři zástupce. Zvedne některý z nich trofej nad hlavu?

Myslím si, že pro Arsenal a Tottenham povede přes Evropskou ligu vlastně jediná cesta do Ligy mistrů. Mohou tuto soutěž brát jako pohárovou prioritu a určitě se budou snažit ji vyhrát.

Spurs mají celkem slušný los, málo známého rakouského soupeře, zatímco Arsenal vyfasoval Benficu. To samozřejmě také není nehratelný soupeř.

Podle bookmakerů patří Arsenal s Tottenhamem mezi největší favority na celkové vítězství. Nejsem si ale vůbec jistý, jak bude teď dopadat konfrontace národních fotbalů.

U anglických celků se bude projevovat únava z těch odehraných zápasů a ani jejich kádry nejsou nafukovací.

Tottenham si na podzim vyzkoušel, že pokud chce dojít daleko, tak bude muset hrát se svoji nejlepší sestavou. To se může ukázat jako fyzický problém, i s přihlédnutím na EURO. Klubové povinnosti jsou ale na prvním místě.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Srovnání lídrů tabulek: Slavia lepší než Manchester City či Bayern, má i lepší úspěšnost než lídři srovnatelných lig

Jindřich Trpišovský vytvořil ze Slavie fenomén, který v českém fotbale dlouho nebyl. Kromě úspěchů v Evropě nezanedbává ani českou scénu, kde slávisté dominují.

Hráči Slavie v karetním ohrožení proti Rangers! Stopka hrozí Bořilovi, Kolářovi a dalším

Slavia se chystá na další kolo Evropské ligy, ve kterém vyzve vedoucí tým skotské ligy, Rangers FC. Proti týmu Stevena Gerrarda si ale budou muset hráči Slavie dávat velký pozor. V karetním ohrožení je totiž velké množství opor.

Messi se stal prvním hráčem, který vstřelil jednomu týmu 30 gólů!

Lionell Messi boří rekord za rekordem. Jeden z nejlepších hráčů historie se stal po sobotním utkání se Sevillou prvním fotbalistou, který vstřelil jednomu týmu v lize 30 branek!