Spojte se s námi


Fotbal

Smutný okamžik pro fotbal na celém světě, řekl o úmrtí Pelého Fousek. Zástupci FAČR se však jeho pohřbu nezúčastní

Ve věku 82 let zemřel 29. prosince brazilský hrdina Pelé. Tato fotbalová legenda bude mít pohřeb v úterý 3. ledna, ten se však podle posledních zpráv bude muset obejít bez české delegace. Zástupci FAČR zaslali do Brazílie své kondolence a rovněž se na adresu Pelého již stihli vyjádřit.

Publikováno

dne

Ve věku 82 let zemřel 29. prosince brazilský hrdina Pelé. Tato fotbalová legenda bude mít pohřeb v úterý 3. ledna, ten se však podle posledních zpráv bude muset obejít bez české delegace. Zástupci FAČR zaslali do Brazílie své kondolence a rovněž se na adresu Pelého již stihli vyjádřit.

Devětadvacátý prosinec zkrátka není hezkým dnem. V minulosti totiž přesně v tento den zemřel český brankář Pavel Srniček, velice vážně se na lyžích zranil Michael Schumacher a letos si 29. prosinec vybral další negativní zápis – úmrtí legendárního Pelého (82).

Brazilská hvězda bude mít pohřeb v úterý 3. ledna, a to samozřejmě v Santosu v devátém patře hřbitova Memorial Necrópole Ecumenica. Nutno podotknout, jedná se o oficiálně potvrzený nejvyšší hřbitov na světě.

Onoho pohřbu se však nezúčastní česká delegace, zástupci FAČR nicméně zaslali kondolence. Oficiální vyjádření podal mluvčí této fotbalové organizace Petr Halaburda, jehož slova ocitoval server Sport.cz.

„Na pohřeb se zástupce FAČR nevypraví, ale již jsme odeslali kondolence brazilskému svazu (CFB), FIFA (Mezinárodní fotbalová federace) a CONMEBOLu (Jihoamerická fotbalová konfederace),“ uvedl Halaburda.

Vyjádření zástupců FAČR

Na adresu Pelého a jeho úmrtí se každopádně pro web svazu vyjádřili představitelé českého fotbalu. Konkrétně tedy prezident FAČR Petr Fousek, kouč české reprezentace Jaroslav Šilhavý a její kapitán Tomáš Souček.

„Je to smutný okamžik pro fotbal na celém světě. Pro mnoho generací byl Pelé nepřekonatelnou legendou, králem našeho sportu. Podle posledních zpráv přicházejících z Brazílie bylo zřejmé, že je ve špatném zdravotním stavu, teď celý fotbalový svět bude truchlit. Po nedávné oslavě fotbalu v Kataru přichází smutná chvíle,“ uvedl prezident Fousek.

„Mám obrovský obdiv a respekt k tomu, co dokázal a co pro světový fotbal udělal. Ze zprávy o jeho úmrtí musí být smutno každému fanouškovi, protože fotbal ztratil neobyčejnou osobnost a bez přehánění i svůj symbol,“ má jasno kouč Šilhavý.

Souček poté doplnil, že je vskutku neskutečné, co Pelé za svůj život a kariéru dokázal. Poznamenal, že byl legendou nejen ve své době, ale i pro tuto generaci, a po právu jí zůstane napořád.

Dlužno dodat, kdysi se na adresu Pelého vyjadřoval také držitel Zlatého míče z roku 1962 Josef Masopust.

„Pelé byl král. Obdivoval jsem ho, protože byl komplexním fotbalistou. Co dokázal v sedmnácti letech ve Švédsku 1958, to na mě udělalo velký dojem. Uměl hrát oběma nohama, zvládal kličky, byl rychlý, nedělaly mu problém dlouhé pasy, střely ani hra hlavou.“

Ikona Brazílie a světového fotbalu

Pelé ve fotbalovém světě zanechal vskutku výraznou stopu. Byl například jediným hráčem, který hned třikrát vyhrál mistrovství světa. Jako teprve sedmnáctiletý skóroval ve finále MS 1958 ve Švédsku, když si přehodil míč přes obránce a volejem dostal míč do sítě.

Za reprezentaci Brazílie dohromady odehrál 92 zápasů a do sítě soupeřů celkově vstřelil 77 branek. Většinu své klubové kariéry strávil Pelé v Santosu, až v létě roku 1975 přestoupil na dva roky do amerického celku NY Cosmos. A právě zde následně ukončil fotbalovou kariéru.

Zdroje: FIFA, FAČR

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.