Spojte se s námi


Fotbal

Slávistky se chystají na odvetu Ligy mistryň! K postupu a zisku deseti milionů stačí doma neprohrát

Ženský fotbal nabírá na popularitě, a to i v našich končinách. Na pražské Letné jsme mohli minulý týden vidět takřka 2 000 fanoušků, nyní bude hrát kvalifikaci do Ligy mistryň doma i Slavia. Té stačí k postupu neprohrát.

Publikováno

dne

Ženský fotbal nabírá na popularitě, a to i v našich končinách. Na pražské Letné jsme mohli minulý týden vidět takřka 2 000 fanoušků, nyní bude hrát kvalifikaci do Ligy mistryň doma i Slavia. Té stačí k postupu neprohrát.

Zítra ve středu 28. září odehraje Slavia odvetný zápas kvalifikace Ligy mistryň. Na Islandu porazila 1:0 Valur Reykjavík a v odvetě ji tak bude stačit neprohrát.

Zápas se hraje na Xaverově, Slavia tak neudělala stejný krok jako Sparta, která se rozhodla dát zápas s AS Řím na hlavní stadion na Letné.

Důvody jsou ovšem pochopitelné, jelikož Sparta to udělala v reprezentační přestávce, zatímco Slavii v Edenu čeká již v neděli zápas se Slovanem Liberec.

Ovšem fanoušci Slavie, kteří chtějí svůj ženský tým podpořit, mohou mít lístek zadarmo, pokud jsou zároveň permanentkáři. Ti, co ji nemají, zaplatí vstupné 100 Kč.

Ovšem kapacita je omezená, tudíž se doporučuje být na stadionu včas. A o co se vůbec hraje? V případě postupu slávistky čeká skupinová fáze Ligy mistryň.

V té bude figurovat pouze 16 celků a navíc za postup připadne klubu částka 10 milionů korun. A to by ženskému fotbalu opravdu pomohlo.

Zdroj: SK Slavia Praha

Reklama

Fotbal

Zahraje si ještě Neymar v Kataru? Trenér Tite v to věří, stejně jako v případě Danila. Pomůže technologie NASA?

Jedna z hlavních hvězd šampionátu Neymar odskákal úvodní duel zraněním kotníku a jeho stav zajímá nejen všechny brazilské fanoušky. Trenér Tite se na tiskové konferenci před utkáním se Švýcary rozpovídal o jeho stavu. Brazilský kouč se snaží být pozitivní, nicméně zdá se, že je v tom sám.

Publikováno

dne

Jedna z hlavních hvězd šampionátu Neymar odskákal úvodní duel zraněním kotníku a jeho stav zajímá nejen všechny brazilské fanoušky. Trenér Tite se na tiskové konferenci před utkáním se Švýcary rozpovídal o jeho stavu. Brazilský kouč se snaží být pozitivní, nicméně zdá se, že je v tom sám.

Vítězství nad Srbskem bylo pro Brazilce dobrým vstupem do šampionátu, jenomže zároveň přišli o svoji největší hvězdu, jejíž stav se začal okamžitě řešil. Neymar byl totiž střídán v 79. minutě a v slzách a s obličejem zakrytým dresem usedl na střídačku.

„Byl zraněný, ale to jsem si v tu chvíli neuvědomoval. Neměli jsme tu informaci, snažil se pokračovat dokud to už dál nešlo,“ publikoval španělský server Marca rozhovor Titeho, který dodal: „Myslím si, že Neymar a Danilo si ještě na mistrovství světa zahrají, to je můj názor.“

https://twitter.com/ESPNFC/status/1595892974659178496

V pátek bylo odhaleno, že má Neymar poraněné vazy v kotníku a minimálně v základní skupině si už nezahraje. Vyloučeno není ani to, že by už nemusel nastoupit na celém šampionátu. Lékaři i samotný hráč však hodlají udělat vše pro to, aby se hvězda PSG na turnaji ještě představila.

Jeho odhodlanost potvrdil i Marquinhos, který se nechal slyšet, že Neymar pracuje na své rekonvalescenci 24 hodin denně a ve fyzioterapeutické místnosti v jejich hotelu v katarském Dauhá dokonce i spí.

Za zmínku určitě stojí, že Neymar byl po prvních zápasech nejfaulovanějším hráčem turnaje. Srbové se na něm doslova vyřádili. Z dvanácti jejich faulů jich bylo hned devět právě na něj. To ale není nic nového, když to brazilská hvězda schytává díky své výjimečnosti opravdu často a hodně.

I proto je pro něj zranění velmi těžké přijmout. „Je to jeden z nejtěžších okamžiků mé kariéry. A zase na mistrovství světa. Jsem zraněný, je to nepříjemné. Bude to bolet, ale jsem si jistý, že se zvládnu vrátit. Udělám vše, abych pomohl své zemi, spoluhráčům i sobě,“ komentovala hvězda PSG svůj stav na svém Instagramu.

Pro Neymara to ovšem není nic nového, podobnou situaci zažil již na domácím mistrovství světa před 8 lety, kdy mu už ve vyřazovací fázi skočil na záda Kolumbijec Juan Zuniga, což ho následně vyřadilo z turnaje.

Podle doktorů a Titeho nejde o vážné zranění, ale problémy s kotníkem není téměř nikdy lehké vyléčit během pár dní. Naštěstí pro Neymara se to stalo na úplném začátku a cesta do finále snad bude pro Brazilce ještě dlouhá.

Pomůže Neymarovi technologie NASA?

Aby se dal Neymar co nejdříve dohromady, obrátil se na technologii, kterou využívá NASA. Ta mu poskytne intenzivní fyzioterapii. Obecně slouží k urychlenému hojení, když kombinuje tři různé masážní techniky a pomáhá s krevním oběhem.

Díky výše zmíněné technologii se daří zmenšovat otoky, zmírňovat bolest, snížit svalovou únavu či zlepšit hojení měkkých tkání.

Zdroj: Marca, FIFA

Pokračovat ve čtení

Fotbal

MS 1966 v Anglii: Bez účasti Československa, další dávka bizáru, Anglie si došla pro zlato

Mistrovství světa v roce 1966 nakonec po strhujícím finále ovládla domácí země, a tedy Anglie. Tento světový šampionát se však obešel bez československé účasti, šestnáct afrických zemí se MS 1966 v Anglii rozhodlo bojkotovat. Na turnaji se pak také ukázalo hned několik hvězd v čele s Eusébiem nebo Beckenbauerem. Co vše tedy nabídlo šesté MS v historii?

Publikováno

dne

Mistrovství světa v roce 1966 nakonec po strhujícím finále ovládla domácí země, a tedy Anglie. Tento světový šampionát se však obešel bez československé účasti, šestnáct afrických zemí se MS 1966 v Anglii rozhodlo bojkotovat. Na turnaji se pak také ukázalo hned několik hvězd v čele s Eusébiem nebo Beckenbauerem. Co vše tedy nabídlo šesté MS v historii?

Fotbalový světový šampionát v roce 1966 nabídl opravdu mnohé. Bohužel se však na tento turnaj neprobojovalo Československo a co se kvalifikantů týče, MS 1966 v Anglii se zúčastnilo deset celků z Evropy, pět týmů z amerického kontinentu a jednoho zástupce měla také Asie, a to v podobě reprezentace KLDR.

Za Evropu to byly týmy Španělsko, Portugalsko, Itálie, Švýcarsko, Bulharsko, Francie, Anglie, NSR, Maďarsko a SSSR. Co se zástupců amerického kontinentu týče – Mexiko, Brazílie, Uruguay, Argentina a Chile.

Nutno podotknout, MS 1966 v Anglii bylo šestým světovým šampionátem v historii, který byl pořádán v sedmi městech, respektive na osmi stadionech. Tento turnaj hostil hned dvěma stadiony Londýn, byť na White City Stadium se odehrál pouze jeden zápas, ke kterému se ostatně váže jedna bizarní zajímavost.

Blíže se nejen o tomto tématu dozvíte právě v přiloženém speciálu výše. Všechna další londýnská klání se samozřejmě uskutečnila na slavném Wembley, MS 1966 v Anglii se pak konalo ještě v Manchesteru, Liverpoolu, Sheffieldu, Birminghamu, Middlesbrough a Sunderlandu.

Zlatá Anglie, velkolepé finále

Pro zlaté medaile si na tomto mistrovství světa došla anglická reprezentace a zapsala jeden z nejvýraznějších úspěchů své fotbalové historie, kór na domácím turnaji. Anglie se napříč historií světových šampionátu zúčastnila hned šestnácti z nich, ze všech příležitostí však vybojovali pouze jednu medaili.

A to právě tento zlatý úspěch z roku 1966. Nejblíže dalším medailím byla Anglie v letech 1990 a 2018, kdy v zápase o bronz podlehla Itálii, respektive Belgii.

Základní skupinou prošla Anglie vcelku bez větších problémů. Anglický národní výběr sice nejprve remizoval s Uruguayí 0:0, poté ale porazil Mexiko a Francii. V obou případech 2:0, Anglie tak postoupila do další fáze turnaje z prvního místa a bez inkasované branky.

Ve čtvrtfinále pak Angličané narazili na Argentinu, kterou porazili 1:0, když rozhodující trefu v 78. minutě obstaral Geoffrey Charles Hurst. Poprvé Anglie inkasovala až v semifinále v duelu proti Portugalsku. Dvě trefy v tomto utkání zapsal Bobby Charlton, v 82. minutě už pouze snižoval legendární Eusébio.

Finále MS 1966 v Anglii pak nabídlo jeden z historicky nejlepších zápasů nejen mistrovství světa, ale fotbalu vůbec. Jak už výše píšeme, více se o tomto tématu dozvíte v našem speciálu o mistrovství světa.

Angličané nicméně toto finálové klání vyhráli poměrem 4:2, když největší podíl na tomto vítězství má právě Hurst. Ten vstřelil hattrick, další gól přidal Martin Stanford Peters. Za Německo skórovali Helmut Haller a Wolfgang Weber.

Eusébio a další fotbalové legendy

Nejlepším střelcem turnaje se stal jednoznačně Portugalec Eusébio, jenž vsítil hned devět branek a dovedl svůj tým k bronzovým medailím. Nejvíce tento střelec zazářil ve čtvrtfinále proti KLDR, které Portugalci navzdory dohánění třígólového manka ovládli 5:3.

Eusébio v tomto zápase obstaral čtyři branky a dá se říci, že poslal Portugalsko do semifinále. A jak už jsme výše napsali, skóroval jak zde, tak i v zápase o bronz proti Sovětskému svazu (2:1).

Na tomto turnaji se ale objevilo několik dalších fotbalových legend, včetně Franze Beckenbauera, Bobbyho Charltona, Garrinchy či Pelého.

Velké zklamání a šokující konec nejen pro Brazilce

Francie, Itálie, Brazílie a Španělsko – všechny tyto celky se nedokázaly dostat ze základních skupin. Francouzi skončili ve skupině A dokonce na posledním místě, když podlehli Uruguayi, Anglii a jediný bod zapsali za remízu 1:1 s Mexikem.

MS 1966 v Anglii bylo zklamáním také pro Španělsko, byť oproti svým skupinovým soupeřům (zejména SRN a Argentině) neměli takovou kvalitu. Ve skupině B skončili třetí se dvěma body před posledním Švýcarskem.

Brazílie hrála na tomto turnaji už poměrně se starým stylem fotbalu a nejednalo se o takový „válec“ jako v předchozích letech. Brazilci ve skupině nestačili Portugalsko, jež tuto skupinu jasně ovládlo (3 výhry, plný počet bodů – pozn. red.) a dokonce také Maďarsko, které na úkor Brazílie postoupilo do čtvrtfinále.

Ostudu si na MS 1966 v Anglii připsala také Itálie, která ve skupině D skončila třetí za jasným vítězem skupiny Sovětským svazem a Severní Koreou.

Povedené mistrovství s další dávkou bizáru

Po sportovní stránce se opět jednalo o povedený šampionát, který nabídl opravdu mnohé, včetně několika bizarních zajímavostí. Pokud tedy máte zájem, znovu opakujeme, že ve výše přiloženém speciálu najdete zhruba půlhodinový rozbor tohoto MS 1966 v Anglii.

1. díl: MS 1930 v Uruguayi

2. díl: MS 1934 v Itálii

3. díl: MS 1938 ve Francii

4. díl: MS 1950 v Brazílii

5. díl: MS 1954 ve Švýcarsku

6. díl: MS 1958 ve Švédsku

7. díl: MS 1962 v Chile

Zdroje: FIFA, ESPN

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Neuvěřitelná čísla Brazílie! Na MS ve skupině prohráli Jihoameričani naposledy v roce 1998. Zaskočí je Švýcaři?

Brazílie je nejúspěšnější zemí na mistrovství světa, když se pyšní pěti tituly. Ve finále však byli nejvíce krát Němci, kteří mají celkem 8 finálových zářezů, zatímco Brazilci 7. Na rozdíl od našich sousedů jsou ale svěřenci trenéra Titeho v poněkud lepší situaci. A historie napovídá, že by měli postoupit s přehledem i tentokrát!

Publikováno

dne

Brazílie je nejúspěšnější zemí na mistrovství světa, když se pyšní pěti tituly. Ve finále však byli nejvíce krát Němci, kteří mají celkem 8 finálových zářezů, zatímco Brazilci 7. Na rozdíl od našich sousedů jsou ale svěřenci trenéra Titeho v poněkud lepší situaci. A historie napovídá, že by měli postoupit s přehledem i tentokrát!

Naposledy Brazilce porazili ve skupině na mistrovství světa Norové (1:2) a to v posledním utkání, když už měli Jihoameričani postup po výhrách nad Marokem a Skotskem postup v kapse. Z druhého místa pak s 5 body postupovalo právě Norsko.

Na dalších dvou mistrovstvích světa byli Brazilci ve skupině stoprocentní, přičemž na následujících 3 šampionátech zaznamenali bilanci 2 výher a jedné remízy. Vždy ale těchto 7 bodů stačilo na první místo ve skupině.

K němu mají nakročeno i nyní, když na úvod porazili Srbsko 2:0 a nyní se střetnou se Švýcary, s nimiž by se ale určitě mohli rozdělit o body.

Švýcarsko předvádí dlouhodobě konzistentní výkony. Na posledním Euru přešlo v osmifinále přes Francouze a Španělé je následně vyřadili až na penalty. Zmínit určitě musíme i skalpy z posledních zápasů v Lize národů, kdy porazilo Španělsko a Portugalsko.

Na remízu je navíc u Tipsportu vypsaný vysoký kurz 4.44, zatímco na vítězství Švýcarska 8.55. Pokud byste si pak vsadili na evropský tým s handicapem +1.5, dostanete kurz 1.64.

V potaz se však musí vzít i to, že 6 posledních výher Brazilců ve skupině skončilo vždy o minimálně dvě branky ve prospěch Jihoameričanů. Pokud se na to ale podíváme z celkového hlediska, tak 5 z posledních 6 zápasů Kanárků na mistrovství světa skončilo vždy maximálně 2 vstřelenými brankami.

Brazílie navíc bude bez Neymara, který sice výrazně napomohl k prvnímu gólu svého týmu na turnaji, ovšem následně si poranil kotník a zápasy ve skupině by již stihnout neměl. Otázkou je, zda vůbec naskočí do play-off.

Málokdo však pochybuje o vítězství Brazílie, čemuž napovídá i Tipsportem vypsaný kurz 1.45. Přeci jenom se tu bavíme o největším favoritovi na celkové vítězství. Při pohledu na základní sestavu a lavičku se nedá divit!

Pokračovat ve čtení

Oblíbené