Slávistický odchovanec Daniel Novák našel v Turecku zemi zaslíbenou

Vypadalo to na přímočarou, úspěšnou kariéru. Od přípravky až do dorostu byl Daniel Novák (ročník 2000) stálým členem mládežnických družstev Slavie Praha, při podávání míčů při ligových klání A mužstva snil, jak jednou a na dlouhou dobu – klidně do konce kariéry – bude navlékat červenobílý dres nejstaršího českého klubu a nyní vládce domácí scény. Do kterého se ostatně soukal i jeho o dva roky starší bratr David, který působil v úspěšném týmu „98“ s Pavlem Buchou nebo Alexem Králem. Posledním z rodiny, kdo zůstal součástí Slavie, sice ne fotbalové, ale atletické je sestra Kristýna, která působí v žákovské kategorii.

V dorostu, konkrétně v družstvu zvaného U17, se všechno půvabné zaseklo. Nepřehlédnutelný talent, tvůrce hry, byl najednou odsunut na vedlejší kolej, aniž by věděl pořádně proč. Hostování v Admiře Praha bylo jen dočasné řešení, které postrádalo slibný výhled do budoucnosti. Motivace spadla na nulovou hodnotu. „Pomalu jsem se smiřoval s tím, že ve velkém fotbale už ničeho nedosáhnu a přešel jsem na futsal,“ doznává. Samozřejmě ve Slavii, s níž získal letos titul mistra Česka do 19 let.

Přišlo však nečekané nabuzení. „Ozval se zkušený trenér František Kopač, jenž má i zkušenosti z nejvyšší soutěže, s nabídkou, zda bych nešel kopat dorosteneckou ligu za Meteor,“ popisuje novou výzvu z února 2018, kterou přijal jako možnost dostat se opět do kondice a pohody.

O dva měsíce přišla až snivá odměna – pozvánka na stáž od slavného tureckého klubu Besiktas Istanbul, kterou zprostředkoval hráčský agent Josef Vejmelka. „Ze zimy a umělky na krásné přírodní trávníky v Turecku,“ neskrývá opojení z poznaných podmínek. Byl vytipován jako posila pro dorost, ale protože juniorka měla hodně zraněných, posunuli ho do jejího kádru. Tlumočil mu to rakouský spoluhráč, jenž z krátkého angažmá ve Znojmě pochytil pár českých výrazů.

Co hraješ,“ přivítal ho trenér. Při odpovědi, že středního záložníka, následovalo jen pochvalné mručení. Šlo pořád jen o přípravu a zkoušky, ale prožitky byly náramné. „Končili jsme trénink a proti nám šli hráči A mužstva. S každým jsem si plácnul,“ líčí setkání s hvězdami.

A plácal si se skutečnými osobnostmi – portugalští mistři Evropy 2016 Pepe a Ricardo Quaresma, jejich předchůdce španělský evropský šampion z roku 2012 Alváro Negredo, chorvatský stoper Domagoj Vida, jenž o pár měsíců pronikl s balkánským týmem až do finále MS v Rusku. Oči nemohly pojmout všechno, co fotbalové srdíčko zahřívalo.

K tomu supermoderní podmínky nové akademie, která na rozdíl od staré, jenž ležela v evropské části Istanbulu, už příslušela na asijský kontinent. Měnit několikrát za den světadíly, to je také cestovatelská kuriozita.

Na zkoušce uspěl, stáli o jeho služby, ale napřed bylo třeba dohodnout se s mateřskou Slavií na podmínkách odchodu. Nechali mu v šatně i tašku s výbavou, protože všichni byli přesvědčení, že v létě v přestupním termínu se upíše Besiktasi natrvalo.

Ale všechno probíhalo jinak. Navýšené nacionální cítění, který vyhlásil prezident Recep Tayyip Erdoğan pozastavilo zájem přijímat do tureckých klubů cizince, zvláště na mládežnické úrovni. Manažer ovšem přinesl pořád povzbudivou zprávu, že se přesun za Bospor přesouvá na leden, motivace tedy zůstala. Dokonce tak vysoká, že se Novák rozhodl zkusit si dospělý fotbal a začal se připravovat s Benešovem hrajícím ČFL.

Možnost nasbírat zkušenosti ze soutěžních zápasů se ukázala ovšem jako malá, téměř nedosažitelná. „Trenér (Josef Laštovka – poz.red.) mému agentu řekl, že sice mám kvalitu a předpoklady, ale bude stavět na starších, “ popisuje odkaz, po němž chuť pokračovat se opět propadla. „Rozhodl jsem se skončit s velkým fotbalem a opět přejít k futsalu,“ doznává. Navíc narůstaly studijní povinnosti na střední škole managementu a služeb v Praze 10.

Tureckému vábení však ještě nebyl konec. Letos v lednu znovu usedl do letadla a zamířil už známým směrem. A opět silné prožitky, které tentokrát vyzdobil německý brankář Loris Karius zapůjčený z Liverpoolu. Navíc posun o kategorii výš, v Turecku zrušily juniorky, funkci rezervního týmu plní dorostenci do 19 let, s možností zařazení několika o rok starších hráčů. A česká posila by byla vítaná. Uzavřený kádr ovšem případnou dohodu odsunul do léta.

Tureckým překvapením však ještě není konec. „Ozval se jiný prvoligový, že by o mě měli zájem, abych se jim ukázal,“ stáž v Besiktasi patrně měla v zemi za Bosporem ohlas. Předsevzetí, že po mnoha zklamáních už v rodné vlasti hrát fotbal na nejvyšší úrovni už nechce, by se tak mohlo naplnit.

„Slavia mě vychovala, ale hrát fotbal v Česku momentálně netoužím, i když nikdy neříkej nikdy. V Turecku je všechno jiné, podmínky, teplo, trávníky, tréninky jen s balonem. A hlavně nesmírně vstřícní a milí lidé,“ našel Novák své fotbalové El Dorado.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Slavia zakázala svým hráčům na hostování nastupovat proti ní! Prý se tento krok neosvědčil

A je to tu zase. Téma Slavia a hráči na hostování se řešilo v létě ve velkém. Mnoho hráčů totiž odešlo do Slovanu Liberec. Po velkém tlaku veřejnosti se sešívaní rozhodli alespoň povolit svým hráčům nastoupit do zápasu proti ní. Nyní to ale po půl roce opět zakazuje. Proč?

Odegaard oficiálně v Arsenalu! Zásadní roli v rozhodování prý hrál Mikel Arteta

Martin Odegaard se v létě vrátil do Realu Madrid, kde mu byl slíben dostatek prostoru, aby prokázal své kvality. Slib však nebyl dodržen a talentovaný Nor požádal o uvolnění na hostování, v čemž mu bylo vyhověno. Ofenzivní záložník si vyzkouší angažmá v Premier League.

José Mourinho oslavil 58. narozeniny. Jaká byla jeho dosavadní kariéra?

Osobitý portugalský kouč působil v Anglii, Španělsku či například v Itálii. Za sebou má celou řádku vypjatých a takticky zvládnutých duelů. Jak doposud vypadala jeho trenérská kariéra.