Spojte se s námi


Fortuna liga

Slavia před jarem: Velký přetlak na všech postech, jisté místo má málokdo

Pražská Slavia se na jaro připravila v Portugalsku a její cíl pro jaro je jasný. Získat zpět ligový titul a ideálně i Mol Cup. Do jarní části vstupuje Slavia s nabitým kádrem, kde je konkurence na každou pozici.

Publikováno

dne

Pražská Slavia se na jaro připravila v Portugalsku a její cíl pro jaro je jasný. Získat zpět ligový titul a ideálně i Mol Cup. Do jarní části vstupuje Slavia s nabitým kádrem, kde je konkurence na každou pozici.

Realizační tým

Realizační tým zůstává největší silou Slavie. Jindřich Trpišovský je bezpochyby nejlepší český trenér současnosti, jeho schopnost posouvat hráče je neuvěřitelná. Důležitou roli mají i asistenti Jaroslav Köstl a Zdeněk Houštecký, stejně jako celý zbytek realizačního týmu.

Brankáři

Přetlak v sešívané sestavě je skutečně na každé pozici, od brankáře po útok. Sešívaní mají dva velice kvalitní gólmany, Ondřeje Koláře a Aleše Mandouse. Sezónu začal jako jednička druhý jmenovaný, jehož vyřadila ze hry operace. Kolář šanci chytil za pačesy a výkony připomínal formu před zraněním.

Velké slovo o tom, kdo bude na jaře jednička, budou mít i trenéři golmanů, Štěpán Kolář a Radek Černý. Podle konce podzimu i přípravy vše nasvědčuje tomu, že by si místo měl udržet Kolář.

Obrana

Hned čtyři hráče může Slavia použít na pravého beka. Na podzim si tuto pozici přehazovali Lukáš Masopust a David Douděra, občas zde nastoupil i Ivan Schranz. A sešívaní v zimě na pravého obránce přivedli další posilu, Davida Pecha, který by měl patřit do základní sestavy, jenže ho potkalo zranění a na start jara tak ještě připravený nebude. Zdravý není ani Lukáš Masopust.

Na stoperech má Slavia konečně na výběr. Posila Igoh Ogbu hodně zaujala a nigérijský stoper by měl zaplout do základní sestavy vedle Aihama Ousoua. Eduardo Santos už se údajně srovnal a Trpišovský s ním také na jaro počítá.

Zraněný Taras Kačaraba by měl plnit roli čtvrtého stopera. Otázkou je, jak na tom bude David Hovorka, který by se měl uzdravit v únoru.

Levý bek je snad jedinou pozicí v sestavě, kde je jistý kandidát a není na něm moc velká konkurence. David Jurásek má své místo v sestavě pevné, s jeho konkurentem Oscarem Dorleym počítá Trpišovský do středu zálohy. Po kompletním uzdravením by nějaké minuty mohl dostat i kapitán Jan Bořil.

Záloha

Další řada, ve které je obrovský přetlak. Jedničkou na pozici defenzivního záložníka je Tomáš Holeš, který je však ještě zraněný a jeho návrat se očekává zhruba v polovině února. Hodně pochvalně mluvil Trpišovský o Jakubu Hromadovi, který v druhé polovině podzimu předváděl dosud nejlepší výkony ve Slavii.

Kouč Slavie zároveň odtajnil, že s Oscarem počítá do středu a chce, aby byl motor zálohy. Nabízí se tak obnovit duo z konce podzimu Hromada – Oscar, které si hodně sedlo. Jenže se uzdravil lídr Petr Ševčík, který má jinak místo v základu jisté. A k dispozici je ještě Ibrahim Traoré.

Co se týče podhrotového záložníka, tam je také velká konkurence. Trpišovský označil Ondřeje Lingra za momentálně asi nejdůležitějšího hráče kádru, který nejde nahradit. Lingr může nastupovat buď na podhrotu, nebo na křídle. Uzdravil se ale také Lukáš Provod, který před zraněním také patřil mezi klíčové hráče kádru.

Zapomínat se nesmí ani Petra Hronka, novou posilu z Bohemians. A na podhrotu mohou nastoupit i Ewerton či Ivan Schranz, se kterými se však primárně počítá na křídla.

Útok

Začněme křídelními pozicemi. Trpišovský se netajil velkým obdivem pro odchovance Matěje Juráska a dokonce uvedl, že je na hraně základní sestavy. Pravděpodobně dostane více prostoru před Peterem Olayinkou, který v létě odejde zadarmo do Crvene Zvezdy.

Na levé křídlo připadá ještě Ewerton, který nezažil povedený podzim. Na pravém křídle najdeme Lukáše Masopusta, případně Davida Douděru či Ivana Schranze, všichni tři zahrají na pravé straně kdekoliv.

Na pravé straně může hrát i Ondřej Lingr, Václav Jurečka či Mick van Buren. Petr Hronek také může nastoupit zprava.

A na hrotu máme tři hráče. Stanislav Tecl a Mick van Buren, oba dva nastříleli na podzim 9 branek, Tecl ve Slavii, druhý jmenovaný v Liberci. Nejpevnější pozici by ale mohl mít Václav Jurečka, který podzim dohrával v základu a trenérům se zamlouvá svou pracovitostí, která ale zdobí i další dva útočníky.

Ideální sestava

Kolář
Pech – Ogbu – Ousou – Jurásek
Holeš – Ševčík
Lingr – Provod – Jurásek
Jurečka

Tato sestava je pouze ideální, minimálně úvod jara ale takto Slavia neodehraje, jelikož Holeš je stále zraněný. Jeho místo by tak měl proti Jablonci zabrat Hromada a je otázka, zda dostane přednost Ševčík či Oscar.

Připravený není ani Pech a zraněný je taktéž Masopust, tudíž na pravém beku asi začne Douděra.

Základ Provoda na startu jara také není jistý, spíše se do toho dostane až později a proti Jablonci naskočí Lingr uprostřed a na pravé straně například Schranz, případně Jurečka a van Buren půjde na hrot.

Zdroj: SK Slavia Praha

Reklama

Fortuna liga

Pardubice vs. Slavia Praha: Preview a tipy na sázení

Už v sobotu od 18 hodin zažije Město Pardubic velkou slávu. Slavnostně se totiž bude otevírat zrekonstruovaný Letní stadion, kam jako první přijede pražská Slavia. Turnikety hlásí beznadějně vyprodáno, souboj prvního s posledním je velkým lákadlem.

Publikováno

dne

Už v sobotu od 18 hodin zažije Město Pardubic velkou slávu. Slavnostně se totiž bude otevírat zrekonstruovaný Letní stadion, kam jako první přijede pražská Slavia. Turnikety hlásí beznadějně vyprodáno, souboj prvního s posledním je velkým lákadlem.

Málokterý zápas blížícího se víkendu láká tolik jako duel Pardubic se Slavií. Pokud by východočeši pokračovali nadále v Ďolíčku, velká událost by to nebyla.

Ovšem otevření nového stadionu, to láká i nezaujaté fanoušky. Spoustu lidí zajímá, jak bude vlastně zrekonstruovaný stánek vypadat na živo, případně v televizi. Zvlášť, když na internetu čelí tak velké kritice kvůli rozděleným tribunám či „kleci“ v sektoru pro hosty.

Co se týče fotbalových kvalit, tam by měli mít hosté jasně navrch. Slavia v prvním zápase smetla Jablonec 5:1 a dostala se do čela tabulky, je tak ve velké pohodě.

Naopak Pardubice se nacházejí na posledním místě tabulky a na nebarážové příčky ztrácí 7 bodů. Rozhodně však nic nevzdávají, v prvním jarním kole získaly cenný bod v Liberci, navíc do branky přišla velká posila.

Florin Nita bude určitě Pardubicím pomůže, ovšem ofenzivní síla Slavie je obrovská. Za 17 zápasů nastříleli sešívaní ohromných 56 gólů, ovšem nutno přiznat, že drtivá většina byla vstřelena doma v Edenu.

Venku se Slavii na podzim tolik nedařilo. Zatímco doma je bezkonkurenční a z devíti zápasů nasbírala plný počet bodů se skóre 40:5, venku je Slavia až pátá se čtyřmi vítězstvími, jednou remízou, třemi porážkami a skóre 16:10.

V obrovské formě je ale Mick van Buren. Na podzim nasázel v Liberci 9 gólů, životní formu si přenesl do červenobílého a v prvním jarním duelu zařídil výhru bilancí 1+1. Jeho hlad po gólech je momentálně obrovský, a proto si myslím, že by mohl skórovat i v Pardubicích.

Zdroj: SK Slavia Praha, FK Pardubice

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Srovnání kádrů Top 3: Slavia má o 12 milionů eur hodnotnější tým než Sparta, Plzeň zaostává ještě více

Peníze z televizních práv a od sponzorů v Česku narozdíl od jiných zahraničních lig rozhodně netvoří většinu klubového rozpočtu, i týmy velké trojky si tak musí vypomáhat prodeji hráčů. Kdo z trojice Slavia, Sparta a Plzeň má nejhodnotnější kádry?

Publikováno

dne

Peníze z televizních práv a od sponzorů v Česku narozdíl od jiných zahraničních lig rozhodně netvoří většinu klubového rozpočtu, i týmy velké trojky si tak musí vypomáhat prodeji hráčů. Kdo z trojice Slavia, Sparta a Plzeň má nejhodnotnější kádry?

Toto srovnání nesleduje částky, za které hráče týmy nakoupily, zároveň to ani nevypovídá o tom, že za stejnou částku je klub prodá. Je to spíše ukazatel, jaký prodejní materiál kluby mají k dispozici.

Nejhodnotnější kádr má dle renomovaného webu nepřekvapivě Slavia. Součet všech jejích hráčů činí 53,75 milionů eur. Na druhém místě je Sparta, jejíž kádr má hodnotu 41,23 milionů eur. Až na třetím místě je loňský mistr Viktoria Plzeň, která disponuje hráči ve výši 31,73 milionů eur.

Nejhodnotnější kádr

1. Slavia – 53,75 milionů eur
2. Sparta – 41,23 milionů eur
3. Plzeň – 31,73 milionů eur

3 nejhodnotnější hráči Slavie

1. Peter Olayinka – 6 milionů eur

Nigérijský rychlík je nejlepší střelec Slavie v historii evropských pohárů. Zároveň mu je stále jen 27 let, je tak v nejlepších letech. Jenže z hodnoty 6 milionů eur Slavia neuvidí ani cent, jelikož se Olayinka rozhodl v létě odejít po skončení smlouvy do Srbska.

2. Tomáš Holeš – 5 milionů eur

Zraněný lídr a železný muž sestavy Slavie. Tomáš Holeš se vypracoval v asi nejdůležitějšího hráče sešívaných, zahraje bez problému tři posty a na kontě má 17 reprezentačních startů. Ve 29 letech už to ale na velký přestup do zahraničí nevypadá.

3. Ondřej Lingr – 4 milionů eur

První hráč z těchto tří, který má velký prodejní potenciál. Na Lingra už teď přiletěla nabídka z Řecka právě na 4 miliony eur, Slavia ale odmítla, že je pro ní středopolař moc důležitý a částka je nedostatečná. Ve 24 letech má však dveře do Evropy otevřené.

3 nejhodnotnější hráči Sparty

1. Ladislav Krejčí – 4,5 milionů eur

Kapitán Sparty a nenahraditelný lídr. Zároveň ale se skleněným zdravotním stavem, což může být velký problém při velkém přestupu do zahraničí. Na Krejčího už se ale z Evropy vyptávají a 23letý záložník je momentálně nejlepším vývozním materiálem Sparty.

2. Jan Kuchta – 3,20 milionů eur

Jan Kuchta sice je druhým nejhodnotnějším hráčem Sparty, ovšem tak jednoduché to není, jelikož je na Letné jen na hostování. Za to zaplatila Sparta Lokomotivu 1 milion eur, pokud by jej chtěla nastálo, musela by zaplatit další 4.

Jenže Kuchtova hodnota ve Spartě klesá, z 5 milionů eur už je to jen 3,20 milionů eur. Jen těžko by letenští následně 26letého útočníka prodali za více, než jej přivedou, natož s nějakým velkým ziskem.

3. Jakub Jankto – 2,5 milionů eur

Podobná situace je s Jakubem Janktem. I on je ve Spartě na hostování, za které ale letenští nic neplatí. Ve smlouvě je opce, pokud ale Jankto bude pokračovat v matných výkonech z podzimu, těžko si představit, že by jí Sparta využila.

3 nejhodnotnější hráči Plzně

1. Jindřich Staněk – 4,5 milionů eur

I Plzeň má možnost na přestupu svého hráče pořádně zbohatnout. Jenže to by se jí rozpadl hlavní důvod loňského titulu. Jindřich Staněk se vychytal v největší oporu Viktorii a zároveň tlačí na jedničku reprezentace. Ve 26 letech má šanci na nějaký slušný přestup.

2. Pavel Bucha – 2,5 milionů eur

Hodnota Pavla Buchy je stejná jako Lukáše Kalvacha či Adama Vlkanovy, slávistický odchovanec má ale výhodu, že je ze všech nejmladší (24). Má tak šanci na slušný přestup, pokud jej však Viktoria pustí.

3. Lukáš Kalvach – 2,5 milionů eur

I další plzeňský středopolař patří mezi nejhodnotnější hráči Viktorie. Plzeň Kalvacha přiváděla z Olomouce za 600 tisíc eur, teď už je jeho čtyřnásobná. Je otázka, zda Plzeň bude chtít 27letého záložníka zpeněžit.

Zdroj: Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Sparta musí zabrat, Priske jde ale sám proti sobě. Ustoupí od nefungující dvou středních záložníků?

Sparta v létě nezvládla start do sezóny, teď nezvládla ani vstup do jarní části. Brian Priske rád sází na systém se dvěmi středními záložníky, jenže ten absolutně nefunguje. Ustoupí od něj, nebo se s ním bude snažit dál prosadit?

Publikováno

dne

Sparta v létě nezvládla start do sezóny, teď nezvládla ani vstup do jarní části. Brian Priske rád sází na systém se dvěmi středními záložníky, jenže ten absolutně nefunguje. Ustoupí od něj, nebo se s ním bude snažit dál prosadit?

Dánský kouč musí ve Spartě pracovat s tím, co má. A když má dva kvalitní útočníky Jana Kuchtu (4+2) a Tomáše Čvančaru (6+2), nechce ani jednoho nechávat na lavičce.

Celý podzim se tak snažil sázet na systém 4-4-2, aby se dostalo na oba útočníky. Jenže to absolutně nefungovalo, oba střelci byli odříznutí od hry, zejména Kuchta nedostával potřebný servis, na který byl třeba ze Slavie zvyklý.

Prostředek hřiště absolutně nefungoval, Sparta nebyla vůbec kreativní, její hra byla velice čitelná a snadná pro bránění. Stopeři si často dlouho vyměňovali míč mezi sebou, protože ze středu hřiště nebyla žádná nabídka.

Tři středopolaři

Nejlepší Sparta byla v zápasech, kde měla tři střední záložníky a díky tomu měla kontrolu nad zápasem. Letenští nemají ani jednoho středního záložníka, který by zvládal hru pouze ve dvou.

Na to potřebujete totiž absolutního univerzála, který má všechny dovednosti – je fyzicky připravený obsáhnout velký prostor, umí dobře bránit a zároveň dokáže svou kreativitou podpořit útok. Lukáš Sadílek zvládá první dva atributy, ale dopředu Spartě nijak nepomáhá.

David Pavelka je podobný typ hráče, Ladislav Krejčí po dlouhé pauze rozhodně není ve své kůži a proti Olomouci podal zřejmě jeden ze svých nejhorších výkonů v dresy Sparty. Posily Kaina Kairenana a Qazima Laciho Priske nechal jen na lavičce.

Už ke konci podzimu a i v zimě Priske od systému 4-4-2 odstoupil, ovšem přešel na další systém se dvěma středními záložníky. Momentálně tak Sparta nastupuje ve formaci 3-4-3, proti Olomouci nastoupili ve středu Krejčí a Sadílek a nebylo to dobré.

Podpora útoku nebyla prakticky žádná, středopolařům se nedařilo získávat odražené míče ani vyhrávat souboje. Kuchta byl znovu utopený na hrotu, ofenzivních hráčů bylo skutečně poskrovnu.

Defenzivní sestava

Útočníka Sparty totiž doplňovali jen Lukáš Haraslín a Tomáš Čvančara. Dále Priske postavil dva defenzivní záložníky (Sadílka s Krejčím), dva halfbeky (Wiesnera se Zeleným), jejichž podpora není nijak slavná a tři stopery. S takovýmto rozložením týmu jen těžko budete soupeře přehrávat a předvádět nějakou ofenzivní podívanou.

Priske potřeboval za každou cenu dostat do hry dva nejlepší střelce týmu, Kuchtu se Čvančarou. Druhý jmenovaný však z Olomouce odjel s otřesem mozku a proti Mladé Boleslavi v neděli zřejmě ještě nebude k dispozici.

Priske tak má před sebou varianty. Udělat výměnu post za post a místo Čvančary poslat do hry Mabila, stejně jako to udělal na Hané. Nebo sestavu přeskládat, aby do ní dostal tři střední záložníky.

V posledních pěti zápasech je Sparta nejhorší z celé ligy v zisku odražených míčech. A hádáte správně, ve čtyřech z pěti zápasů hráli letenští na dva střední záložníky. Pokud tak málo sbíráte odražené míče, logicky nemůžete mít kontrolu nad zápasem.

Mladá Boleslav v prvním duelu nastoupila v systému 3-5-2, ve středu zálohy vyběhli Samuel Dancák, Marek Matějovský a Daniel Mareček. To bude pro Spartu slušný test jestli vyběhne znovu se dvěmi středními záložníky.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené