Spojte se s námi


Fortuna liga

Slavia bez generálky, plno otazníků. V jaké nastoupí sestavě do ligy?

Pražská Slavia na soustředění v Portugalsku odehrála dvě přátelské utkání proti stejnému soupeři, ovšem o víkendu žádný zápas nesehrála a typická generálka se tak nekonala. V jaké sestavě by tak mohla nastoupit proti Jablonci v prvním kole?

Publikováno

dne

Pražská Slavia na soustředění v Portugalsku odehrála dvě přátelské utkání proti stejnému soupeři, ovšem o víkendu žádný zápas nesehrála a typická generálka se tak nekonala. V jaké sestavě by tak mohla nastoupit proti Jablonci v prvním kole?

Je tradicí, že týmy týden před sezónou odehrají generálku, ve které už trenéři nasadí sestavu, kterou chtějí postavit i v lize a už se neexperimentuje. Z toho se dá ledasco vyčíst.

Jindřich Trpišovský však zvolil opačný přístup a Slavia o víkendu žádnou generálku nesehrála. Mezi sebou si to tak za zavřenými dveřmi pouze rozdali dva sešívané týmy. Slavia sestavy nezveřejnila, jen že za modrý tým se 2x trefil Tecl a jednou van Buren, ze červenobílé skórovali Jurečka s Olayinkou.

V zimní přípravě tak Slavia odehrála pouze tři zápasy. Nejprve doma proti Hradci Králové, následně se dvakrát během jednoho dne na soustředění postavila Servette Ženevě.

Tam Trpišovský zkoušel a testoval, v prvním zápase byla sestava následující: Mandous – Schranz, Ogbu, Kričfaluši, Oscar – Traoré – Usor, Hronek, Provod, Ewerton – Tecl.

Ve druhém utkání naskočila tato jedenáctka: Kolář – Douděra , Ousou, Santos, D. Jurásek – Hromada, Ševčík, Jurečka, Lingr, M. Jurásek – van Buren. Olayinka, Talovjerov a mladíci Šmiga s Halinským v obou zápasech dostřídávali.

Sestava

Odhadovat tak základní sestavu nabitého kádru na první zápas s Jabloncem je nesmírně těžké. Pojďme post po postu rozebrat, kdo by mohl nastoupit.

Brankář – Ondřej Kolář

Slavia má momentálně dva vyrovnané brankáře. Sezónu začal jako jednička Aleš Mandous, ale jeho zranění poslalo do branky Ondřeje Koláře, který se vrátil do své staré formy před zraněním a zřejmě už svou pozici nepustí.

Pravý bek – David Douděra

Slavia na tuto pozici přiváděla mladého Davida Pech, který se však hned v prvním zápase na tři týdny zranil a přišel o celé soustředění, ze začátku tak bude mít manko a bude mít těžké se do sestavy dostat.

Na post pravého beka má Trpišovský ještě Davida Douděru, Lukáše Masopusta a může zde použít i Ivana Schranze. Pravděpodobně by měl naskočit první jmenovaný.

Stoper – Igoh Ogbu

Největší posila sešívaných. Slavia potřebala nového stopera a Igoh Ogbu splňuje všechny požadavky. V přáteláku se Servettou předvedl dominantní výkon a neměl by chybět v základní sestavě.

Stoper – Aiham Ousou

Druhým stoperem by měl být Aiham Ousou. Eduardo Santos si musí po podzimním fiasku získat zpátky důvěru a Taras Kačaraba by měl být spíše náhradníkem. Na soustředění se jevil dobře i mladý Ondřej Křičfaluši, u něj by bylo vhodné ligové hostování.

Levý bek – David Jurásek

Pomalu se do zátěže sice vrací kapitán Jan Bořil, ale pozice levého beka je momentálně bohatě obsazená. David Jurásek na podzim patřil k nejlepším slávistům, k jeho skvělé ofenzivě zapracoval i na defenzivní stránce. Jeho konkurence Oscar Dorley by měla nastupovat spíše ve středu zálohy.

Defenzivní záložník – Jakub Hromada

Jakub Hromada dostal šanci ke konci podzimu a chytil jí pořádně za pačesy. Hrál ve dvojici s Oscarem Dorleym a společně se skvěle doplňovali, jenže uzdravení některých hráčů přineslo zvýšenou konkurenci.

Střední záložník – Petr Ševčík

Střed zálohy může Trpišovský sestavit několika způsoby. Ať už dvojici Hromada-Oscar, či vsadit na uzdravené Ševčíka s Provodem, k dispozici je i spolehlivý Ibrahim Traoré a to by se měl brzy uzdravit i Tomáš Holeš. Ševčík, když je zdravý, ale do základní sestavy patří.

Ofenzivní záložník – Ondřej Lingr

I na podhrotu má Slavia velký přetlak. Jisté místo by měl být podzimní tahoun Ondřej Lingr, jenže na jeho místo se tlačí i uzdravený Lukáš Provod a také nová posila Petr Hronek.

Pravý záložník – Václav Jurečka

I když je to spíše hrotový útočník, umí nastoupit i z křídla a dá se očekávat, že Trpišovský bude chtít využít formy van Burena a dostane prostor v základu. Jurečku si navíc trenéři na podzim hodně chválili za jeho bojovnost, agresivitu a strhávání ostatních k lepším výkonům.

Levý záložník – Matěj Jurásek

Pro někoho možná trochu překvapivý tah, když na tuto pozici je k dispozici Peter Olayinka i Ewerton, ale Jurásek je velký talent, který musí dostat prostor a poté to může Slavii splácet ve velkém, protože talent v něm dřímá obrovský. Že mu trenéři věří, dal jasně najevo i odchod Moses Usora, kdy Trpišovský napřímo řekl, že je to i kvůli tomu, aby Jurásek dostal více prostoru.

Peter Olayinka je dlouholetým lídrem sešívaných, ovšem v létě zadarmo odejde do Srbska a dávat mu tak prostor na úkor mladých hráčů s potenciálem nemá moc smysl. Pokud by se však Slavii nedařilo, trenéři Olayinkovy služby jistě využijí. Na začátku by ale mohl dostat prostor Jurásek.

Útočník – Mick van Buren

Mick van Buren byl vždy útočník podle Trpišovského gusta. Obrovský dříč, který stráví celý zápas v náběhu, beze slova pracuje, je skvělý v pressinku a odběhá spousty kilometrů. Jenže mu chyběla čísla, nedával góly a zahazoval strašně moc šancí.

Tuto slabinu ale, zdá se, na podzim v Liberci odboural. V 15 zápasech nasázel 9 gólů, k tomu přidal hattrick v poháru. V přípravě vstřelil jediný gól v druhém zápase proti Servettě. Je pravděpodobné, že na začátku dostane šanci v základu.

Zapomínat se nesmí ani na Stanislava Tecla, rovněž střelce devíti podzimních branek. I Jurečka by mohl nastoupit na hrotu, a ve hře je i Ivan Schranz, který se vrátil po těžkém zranění.

Možná sestava Slavie proti Jablonci:

Kolář
Douděra – Ogbu – Ousou – Jurásek
Hromada – Ševčík
Jurečka – Lingr – Jurásek
van Buren

Zdroj: SK Slavia Praha

Reklama

Fortuna liga

Pardubice vs. Slavia Praha: Preview a tipy na sázení

Už v sobotu od 18 hodin zažije Město Pardubic velkou slávu. Slavnostně se totiž bude otevírat zrekonstruovaný Letní stadion, kam jako první přijede pražská Slavia. Turnikety hlásí beznadějně vyprodáno, souboj prvního s posledním je velkým lákadlem.

Publikováno

dne

Už v sobotu od 18 hodin zažije Město Pardubic velkou slávu. Slavnostně se totiž bude otevírat zrekonstruovaný Letní stadion, kam jako první přijede pražská Slavia. Turnikety hlásí beznadějně vyprodáno, souboj prvního s posledním je velkým lákadlem.

Málokterý zápas blížícího se víkendu láká tolik jako duel Pardubic se Slavií. Pokud by východočeši pokračovali nadále v Ďolíčku, velká událost by to nebyla.

Ovšem otevření nového stadionu, to láká i nezaujaté fanoušky. Spoustu lidí zajímá, jak bude vlastně zrekonstruovaný stánek vypadat na živo, případně v televizi. Zvlášť, když na internetu čelí tak velké kritice kvůli rozděleným tribunám či „kleci“ v sektoru pro hosty.

Co se týče fotbalových kvalit, tam by měli mít hosté jasně navrch. Slavia v prvním zápase smetla Jablonec 5:1 a dostala se do čela tabulky, je tak ve velké pohodě.

Naopak Pardubice se nacházejí na posledním místě tabulky a na nebarážové příčky ztrácí 7 bodů. Rozhodně však nic nevzdávají, v prvním jarním kole získaly cenný bod v Liberci, navíc do branky přišla velká posila.

Florin Nita bude určitě Pardubicím pomůže, ovšem ofenzivní síla Slavie je obrovská. Za 17 zápasů nastříleli sešívaní ohromných 56 gólů, ovšem nutno přiznat, že drtivá většina byla vstřelena doma v Edenu.

Venku se Slavii na podzim tolik nedařilo. Zatímco doma je bezkonkurenční a z devíti zápasů nasbírala plný počet bodů se skóre 40:5, venku je Slavia až pátá se čtyřmi vítězstvími, jednou remízou, třemi porážkami a skóre 16:10.

V obrovské formě je ale Mick van Buren. Na podzim nasázel v Liberci 9 gólů, životní formu si přenesl do červenobílého a v prvním jarním duelu zařídil výhru bilancí 1+1. Jeho hlad po gólech je momentálně obrovský, a proto si myslím, že by mohl skórovat i v Pardubicích.

Zdroj: SK Slavia Praha, FK Pardubice

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Srovnání kádrů Top 3: Slavia má o 12 milionů eur hodnotnější tým než Sparta, Plzeň zaostává ještě více

Peníze z televizních práv a od sponzorů v Česku narozdíl od jiných zahraničních lig rozhodně netvoří většinu klubového rozpočtu, i týmy velké trojky si tak musí vypomáhat prodeji hráčů. Kdo z trojice Slavia, Sparta a Plzeň má nejhodnotnější kádry?

Publikováno

dne

Peníze z televizních práv a od sponzorů v Česku narozdíl od jiných zahraničních lig rozhodně netvoří většinu klubového rozpočtu, i týmy velké trojky si tak musí vypomáhat prodeji hráčů. Kdo z trojice Slavia, Sparta a Plzeň má nejhodnotnější kádry?

Toto srovnání nesleduje částky, za které hráče týmy nakoupily, zároveň to ani nevypovídá o tom, že za stejnou částku je klub prodá. Je to spíše ukazatel, jaký prodejní materiál kluby mají k dispozici.

Nejhodnotnější kádr má dle renomovaného webu nepřekvapivě Slavia. Součet všech jejích hráčů činí 53,75 milionů eur. Na druhém místě je Sparta, jejíž kádr má hodnotu 41,23 milionů eur. Až na třetím místě je loňský mistr Viktoria Plzeň, která disponuje hráči ve výši 31,73 milionů eur.

Nejhodnotnější kádr

1. Slavia – 53,75 milionů eur
2. Sparta – 41,23 milionů eur
3. Plzeň – 31,73 milionů eur

3 nejhodnotnější hráči Slavie

1. Peter Olayinka – 6 milionů eur

Nigérijský rychlík je nejlepší střelec Slavie v historii evropských pohárů. Zároveň mu je stále jen 27 let, je tak v nejlepších letech. Jenže z hodnoty 6 milionů eur Slavia neuvidí ani cent, jelikož se Olayinka rozhodl v létě odejít po skončení smlouvy do Srbska.

2. Tomáš Holeš – 5 milionů eur

Zraněný lídr a železný muž sestavy Slavie. Tomáš Holeš se vypracoval v asi nejdůležitějšího hráče sešívaných, zahraje bez problému tři posty a na kontě má 17 reprezentačních startů. Ve 29 letech už to ale na velký přestup do zahraničí nevypadá.

3. Ondřej Lingr – 4 milionů eur

První hráč z těchto tří, který má velký prodejní potenciál. Na Lingra už teď přiletěla nabídka z Řecka právě na 4 miliony eur, Slavia ale odmítla, že je pro ní středopolař moc důležitý a částka je nedostatečná. Ve 24 letech má však dveře do Evropy otevřené.

3 nejhodnotnější hráči Sparty

1. Ladislav Krejčí – 4,5 milionů eur

Kapitán Sparty a nenahraditelný lídr. Zároveň ale se skleněným zdravotním stavem, což může být velký problém při velkém přestupu do zahraničí. Na Krejčího už se ale z Evropy vyptávají a 23letý záložník je momentálně nejlepším vývozním materiálem Sparty.

2. Jan Kuchta – 3,20 milionů eur

Jan Kuchta sice je druhým nejhodnotnějším hráčem Sparty, ovšem tak jednoduché to není, jelikož je na Letné jen na hostování. Za to zaplatila Sparta Lokomotivu 1 milion eur, pokud by jej chtěla nastálo, musela by zaplatit další 4.

Jenže Kuchtova hodnota ve Spartě klesá, z 5 milionů eur už je to jen 3,20 milionů eur. Jen těžko by letenští následně 26letého útočníka prodali za více, než jej přivedou, natož s nějakým velkým ziskem.

3. Jakub Jankto – 2,5 milionů eur

Podobná situace je s Jakubem Janktem. I on je ve Spartě na hostování, za které ale letenští nic neplatí. Ve smlouvě je opce, pokud ale Jankto bude pokračovat v matných výkonech z podzimu, těžko si představit, že by jí Sparta využila.

3 nejhodnotnější hráči Plzně

1. Jindřich Staněk – 4,5 milionů eur

I Plzeň má možnost na přestupu svého hráče pořádně zbohatnout. Jenže to by se jí rozpadl hlavní důvod loňského titulu. Jindřich Staněk se vychytal v největší oporu Viktorii a zároveň tlačí na jedničku reprezentace. Ve 26 letech má šanci na nějaký slušný přestup.

2. Pavel Bucha – 2,5 milionů eur

Hodnota Pavla Buchy je stejná jako Lukáše Kalvacha či Adama Vlkanovy, slávistický odchovanec má ale výhodu, že je ze všech nejmladší (24). Má tak šanci na slušný přestup, pokud jej však Viktoria pustí.

3. Lukáš Kalvach – 2,5 milionů eur

I další plzeňský středopolař patří mezi nejhodnotnější hráči Viktorie. Plzeň Kalvacha přiváděla z Olomouce za 600 tisíc eur, teď už je jeho čtyřnásobná. Je otázka, zda Plzeň bude chtít 27letého záložníka zpeněžit.

Zdroj: Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Sparta musí zabrat, Priske jde ale sám proti sobě. Ustoupí od nefungující dvou středních záložníků?

Sparta v létě nezvládla start do sezóny, teď nezvládla ani vstup do jarní části. Brian Priske rád sází na systém se dvěmi středními záložníky, jenže ten absolutně nefunguje. Ustoupí od něj, nebo se s ním bude snažit dál prosadit?

Publikováno

dne

Sparta v létě nezvládla start do sezóny, teď nezvládla ani vstup do jarní části. Brian Priske rád sází na systém se dvěmi středními záložníky, jenže ten absolutně nefunguje. Ustoupí od něj, nebo se s ním bude snažit dál prosadit?

Dánský kouč musí ve Spartě pracovat s tím, co má. A když má dva kvalitní útočníky Jana Kuchtu (4+2) a Tomáše Čvančaru (6+2), nechce ani jednoho nechávat na lavičce.

Celý podzim se tak snažil sázet na systém 4-4-2, aby se dostalo na oba útočníky. Jenže to absolutně nefungovalo, oba střelci byli odříznutí od hry, zejména Kuchta nedostával potřebný servis, na který byl třeba ze Slavie zvyklý.

Prostředek hřiště absolutně nefungoval, Sparta nebyla vůbec kreativní, její hra byla velice čitelná a snadná pro bránění. Stopeři si často dlouho vyměňovali míč mezi sebou, protože ze středu hřiště nebyla žádná nabídka.

Tři středopolaři

Nejlepší Sparta byla v zápasech, kde měla tři střední záložníky a díky tomu měla kontrolu nad zápasem. Letenští nemají ani jednoho středního záložníka, který by zvládal hru pouze ve dvou.

Na to potřebujete totiž absolutního univerzála, který má všechny dovednosti – je fyzicky připravený obsáhnout velký prostor, umí dobře bránit a zároveň dokáže svou kreativitou podpořit útok. Lukáš Sadílek zvládá první dva atributy, ale dopředu Spartě nijak nepomáhá.

David Pavelka je podobný typ hráče, Ladislav Krejčí po dlouhé pauze rozhodně není ve své kůži a proti Olomouci podal zřejmě jeden ze svých nejhorších výkonů v dresy Sparty. Posily Kaina Kairenana a Qazima Laciho Priske nechal jen na lavičce.

Už ke konci podzimu a i v zimě Priske od systému 4-4-2 odstoupil, ovšem přešel na další systém se dvěma středními záložníky. Momentálně tak Sparta nastupuje ve formaci 3-4-3, proti Olomouci nastoupili ve středu Krejčí a Sadílek a nebylo to dobré.

Podpora útoku nebyla prakticky žádná, středopolařům se nedařilo získávat odražené míče ani vyhrávat souboje. Kuchta byl znovu utopený na hrotu, ofenzivních hráčů bylo skutečně poskrovnu.

Defenzivní sestava

Útočníka Sparty totiž doplňovali jen Lukáš Haraslín a Tomáš Čvančara. Dále Priske postavil dva defenzivní záložníky (Sadílka s Krejčím), dva halfbeky (Wiesnera se Zeleným), jejichž podpora není nijak slavná a tři stopery. S takovýmto rozložením týmu jen těžko budete soupeře přehrávat a předvádět nějakou ofenzivní podívanou.

Priske potřeboval za každou cenu dostat do hry dva nejlepší střelce týmu, Kuchtu se Čvančarou. Druhý jmenovaný však z Olomouce odjel s otřesem mozku a proti Mladé Boleslavi v neděli zřejmě ještě nebude k dispozici.

Priske tak má před sebou varianty. Udělat výměnu post za post a místo Čvančary poslat do hry Mabila, stejně jako to udělal na Hané. Nebo sestavu přeskládat, aby do ní dostal tři střední záložníky.

V posledních pěti zápasech je Sparta nejhorší z celé ligy v zisku odražených míčech. A hádáte správně, ve čtyřech z pěti zápasů hráli letenští na dva střední záložníky. Pokud tak málo sbíráte odražené míče, logicky nemůžete mít kontrolu nad zápasem.

Mladá Boleslav v prvním duelu nastoupila v systému 3-5-2, ve středu zálohy vyběhli Samuel Dancák, Marek Matějovský a Daniel Mareček. To bude pro Spartu slušný test jestli vyběhne znovu se dvěmi středními záložníky.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené