Reklama

Sigma osmnáctá na světě, reprezentace dokonce druhá! Oslavenec Karel Brückner činil zázraky

Legendární Karel Brückner slaví v pátek 13. listopadu 2020 své 81. narozeniny! Proč si tedy nepřipomenout jeho výjimečnost? Nostalgicky a s nadšením na něj vzpomínají jak fanoušci Sigmy Olomouc, tak všichni, kteří si mohli vychutnávat jeho éru u reprezentace České republiky.

Zdroj: twitter.com/SKSigmaOlomouc

13. listopadu 1939 se stala nejen v moravském fotbale zcela zásadní věc. V Olomouci se narodil Karel Brückner, který později předběhl svou dobu. Dnes již uznávaná legenda za sebou má naprosto fenomenální kariéru. Hráčská sice tolik slavná nebyla, ale to si vynahradil v té trenérské se vším všudy.

Jak zřejmě každý fotbalový fanoušek ví, téměř celý fotbalový život Karla Brücknera je spjatý se Sigmou Olomouc. Strávil v ní až na jeden rok celou svou hráčskou kariéru a stejně tak drtivou většinu té trenérské.

Nutno podotknout, že ještě když Brückner za hanácký celek začínal hrát coby 17letý mladík v roce 1957, jednalo se o divizní mužstvo. I s ním v sestavě však Hanáci postoupili až do druhé nejvyšší soutěže v Československu, jenže po dvou letech v ní následovalo paběrkování v divizi. Pouze v sezoně 1970/71 působil v dresu Baníku Ostrava, připsal si dva starty.

Následně se vrátil zpět do Olomouce, kde se stal hrajícím trenérem a Hanáky dotáhl zpět do druhé ligy. Tu první sám poprvé jako trenér okusil v Brně v letech 1981-1983, přičemž se po štaci na jihu Moravy vrátil opět na Hanou, kde začal činit zázraky.

Nejprve Olomouc dotáhl do nejvyšší soutěže, aby ji v lize nejdříve stabilizoval a hned v sezoně 1985/86 ji dotáhl na historické 4. místo, které znamenalo první představení Hanáků v Evropě. To ale při své třetí trenérské štaci v devadesátých letech dokázal ještě vylepšit.

Sigma byla pod jeho vedením špičkovým klubem, který konkuroval Spartě i Slavii. Díky tomu mohou dodnes fanoušci olomouckého fotbalu vzpomínat na velkolepé evropské zápasy s týmy jako Real Madrid (1:1, 0:1), HSV (2:1, 4:1), Fenerbahce (0:1, 7:2) či Juventus (1:2, 0:5).

Hanáci budili respekt, hráli bojovný a ofenzivní fotbal s vysokým presinkem. Real Madrid remízu z Olomouce bral jako skvělý výsledek a doma uhrál hubené vítězství se štěstím. Nejlepšího umístění v historii dosáhla Sigma právě pod jeho vedením, avšak již při jeho čtvrté štaci, když dokázal moravský celek dotáhnout na druhou příčku.

Dle jednoho žebříčku byla Sigma pod Brücknerovým vedením dokonce 18. nejlepším týmem světa! Jak se to zdá neuvěřitelné s pohledem na to, kde se olomoucký fotbal nachází dnes…

Zdroj: sigmafotbal.cz

V roce 1998 nastal konec Brücknerovy klubové kariéry, na řadu přišla reprezentační. Nejprve vedl tým do 21 let, s nímž si vedl skvěle. V roce 2000 s ním získal stříbro na mistrovství Evropy, ve finále jeho svěřenci prohráli s Italy 1:2, když oba góly soupeře zařídil Andrea Pirlo, přičemž první byl z penalty.

Po úspěšné anabázi u mládežnické reprezentace se v roce 2001 ujal kormidla u té seniorské. Mohl tedy začít zlatý věk. Hned v kvalifikaci na Euro 2004 za sebou ve skupině nechala Česká republika Nizozemsko, přičemž finální turnaj dopadl fantasticky.

Brücknerovi svěřenci totiž získali bronz a předváděli během celého turnaje skvělé výkony. S náhradníky porazil německé vicemistry světa a výhra 3:2 nad Nizozemskem patří mezi nejkrásnější zápasy fotbalové historie. Vesměs celá Evropa se shodovala, že Česká republika si zasloužila získat titul mistrů Evropy za svou předváděnou hru.

Následovala úspěšná kvalifikace na světový šampionát, který hostilo v roce 2006 Německo. Po ní se Česká republika nacházela na vynikajícím 2. místě v žebříčku FIFA!

Mistrovství světa sice nedopadlo dle plánu, když Nedvěd a spol. skončili již po základních skupinách, žádný jiný trenér se však nedokázal s Českou republikou na největší mezistátní akci dostat.

A do třetice všeho dobrého nelze zapomenout kvalifikaci na Euro 2008. V rámci kvalifikace dokázala Česká republika například vyhrát 3:0 na německé půdě, nicméně samotné mistrovství Evropy nedopadlo úplně optimálně. V posledním utkání základních skupin o našem konci rozhodlo Turecko.

Nikdo dodnes na Brücknerovy úspěchy nedokázal ani zdaleka navázat. Minimálně v reprezentaci, na Hané jisté záblesky byly. Nelze se však divit, že Karel Brückner byl odměněn Cenou města Olomouce a v roce 2020 se dokonce dočkal od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání Za zásluhy I. stupně.

Nezbývá, než na úspěšné časy Sigmy Olomouc i České republiky pouze s nadšením vzpomínat, trenérské legendě za vše krásné poděkovat a popřát vše nejlepší k narozeninám!

Zdroje: Deník, SK Sigma Olomouc

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Je to skvělá legenda Olomouckého a českého ba světového fotbalu.Jak se uvádí tažení Evropou bylo famozní a celá ta plejáda Olomouckých odchovanců v tehdejší reprezentaci samozřejmě hrajících následně ve špičkových Evropských klubech byl úspěch trenérů mládeže.Sigma dlouhá desetiletí je na špičce v mládežnických soutěžích.Nesmí se ovšem zapomenout na tým Sigmy pod vedením Johna Uličného ,který jako první tým Sigmy vyhrál český pohár a následně Superpohár a Michal Ordoš ,jako první hráč Sigmy vyhrál o krále ligových kanonýrů.Před těmito úspěchy byl ještě velmi úspěšným trenérem pan Mgr.Psotka,který dovedl Sigmu na 4 místo v lize a do Evropských pohárů.Kde Sigmu vyřadil,až Livrpoolský Everton.Sigma i z malým rozpočtem vždy dokázala konkurovat bohatým pražským týmům nebo Plzni.V Plzni dokonce tehdy velmi úspěšné v Evropských pohárech pod Johnem Uličným,jako jediná zvítězila 4 – 0.

  2. Pan trenér a jsem rád, že jsem mohl na vlastní oči vidět velikány jako je Real Madrid a Juventus Turín. Chodil jsem na Sigmu pravidelně 15 let a byla to krása, hrával se v té době totiž fotbal. Teď je to bohužel jen kopaná a nedá se na to dívat. Škoda, že pan Bruckner nebyl nominován k repre o něco dříve a dostal to zelenáč Chovanec. Mohlo být o úspěch navíc. Doteď si pamatuji jak se spekulovalo kdo povede reprezentaci. Bruckner nemá v 60 letech žádné zkušenosti, tak tam dáme Chovance, který trénoval pár měsíců a ziskal se Spartou jestli se nepletu dva tituly. V té době jen připomenu, že to byla povinnost a ten titul by získal se Spartou kde kdo. Jjinak jako konzultant byl Chovancovi pak dobrej, co…..Minulost nevrátíme zpět a i tak celý národ může vzpomínat na nejhezčí fotbal co repre hrála. Jediný kdo by mohl dosáhnout dalších úspěchů je pan Trpisovsky.

  3. Byl to skvělý trenér,který měl k dispozici nadprůměrné hráče,takže logicky dosáhl skvělých výsledků.Kdyby měl k disposici hráče dnešní reprezentace,tak by s tím taky nic nedokázal.Poslední nominace trenéra Šilhavého mluví za vše.Vážně by mne zajímalo podle jakých kritérií tyhle taky fotbalisty do reprezentace vybírá.

  4. V Česku pořád platí,že sestavu ze zvyku trenérovi repre nakukají manažeři jako Paska Nehoda Sport Invest a spousta jiných.Pod heslem vypláchni ho tam potřebujeme ho prodat ať má nějaký osvědčení(čili techničák o vhodnosti do provozu).Při prodeji se jen uvede ,ale pánové vždyŤ to je reprezentant hrál v Německu proti Mistrům světa.A je naceněný i takový bombér,jako Krmenčík.Reference jako bejk,pak se prodají půl roku leští lavku a najednou se fanoušek dočte,že hostuje po náhlém návratu ze zahraničí v Táborsku nebo Vlašimi.Bohužel a za pravdu mi klidně spílejte je to tak.

  5. Jakožto mladší ročník (1993) vzpomínám na pana Brücknera se smíšenými pocity. Jeho kariéra je samozřejmě neskutečná a zejména úspěchy se Sigmou jsou neopominutelné. Dále EURO 2004, předváděná hra a postup na mistrovství světa byly obrovské úspěchy. Mistrovství světa bylo bohužel smutné a ukázalo, že přes výsoké postavení v žebříčku FIFA a trenérovu aroganci ten tým není dokonalý a při vypadnutí několika hráčů se naše taktika sesypala jako domeček z karet. Účas se i tak v historickém kontextu musí brát jako úspěch, ale potom už měl skončit. Zde asi platí lehce upravené “Buď skončíš jako hrdina nebo budeš pokračovat tak dlouho, až se z tebe stane padouch.” Kvalifikace na EURO 2008 byla jedna velká křeč, i kvůli té aféře s prostitutkama na hoteli. Zápas v Německu byl nádherný, ale to bylo díky životnímu výkonu Marka Matějovského a potom, co po nátlaku veřejnosti musel Brückner zásadně překopat taktiku a zlé jazyky říkali, že to byla spíš taktika hráčů v čele s Rosickým (který seděl na tribuněl kvůli zranění stehenního svalu) než trenéra. Trenér v té době ovšem zavedl několik negativních trendů, které se národního týmu držely až do dalšího ME o 4 roky později (Baroš musí hrát za každou cenu a čekáme na Rosického, až se uzdraví, náhradní plán nemáme). Navíc zanedbal zapracování nových hráčů do týmu a ten se tak následující 3 roky musel namáhavě přebudovávat a zachránil to vlastně až Vrba se svou Plzní, na které Bílek (opět po nátlaku veřejnosti) postavil svůj tým. Jeho angažmá v Rakousku pak jasně ukázalo, že v té době už byl trenérsky za zenitem, což ale rozhodně není výčitka, jen smutné konstatování.

  6. Je pravda, že trenér měl svých 12 oblíbenců a když přišlo zranění, tak se všechno sesypalo. Nerad měnil sestavu(v té době vítěznou) a také na to český fotbal doplácel. Nedával moc velkou šanci mladším hráčům a hrát vše na Kollera bylo tak okoukané, že nebyla jiná varianta, které by věřil. Jinak lepší trenér tady nebyl až na Trpišovského.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

PSG překonalo nabídku Chelsea, za rekordní peníze si přivede Achrafa Hakimiho

Fotbalový velikán z Parku princů projevuje na přestupovém trhu zvýšenou aktivitu. Ve snaze konečně vyhrát Ligu mistrů a vrátit se zpět na první místo Ligue 1 jeho bohatí majitelé opět sáhnou do kapsy pro rekordní částku.

Velký přehled: IIHF mění pravidla. Co se v hokeji od nové sezony změní?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) oficiálně vydala podrobný seznam pravidel, jenž se od nové sezony změní. Řada z nich je inspirována a sjednocena podle NHL tak, aby získal hokej v celosvětovém měřítku co největší podobu.

Vlastní góly brankářů? Donedávna nikdo, během skupin Eura rovnou tři

Když se stane něco na velké akci, často je to na dlouhou dobu naposledy. Jinak je tomu v případě letošního počinu brankářů na Euru. Ti totiž rozjeli trend vlastních gólů, z nichž hlavně ten poslední byl malinko kuriózní.
Reklama