Reklama

Sexuální obtěžování dětí je v Česku ohromný problém! Kauza bývalého reprezentačního trenéra je pouze špičkou ledovce

Výchova dětí, ať už ve sportu nebo školství, je tou nejdůležitější věcí pro naší dobrou budoucnost. Tyto nevinné bytosti by se neměly vůbec s takovými věcmi jako je sexuální obtěžování nikdy stýkat. Bohužel jsou tací, kteří poškodí dětskou mysl na vždy! O to horší je, že na místo toho, aby asociace sportu případ rovnou prošetřila, vše údajně raději na několik let zametla pod stůl, odkrývá fakta Jan Černota.

Jak jste se dostal k celému tomuto problému, který nyní začíná vyplývat na povrch?

Michala Hájka znám právě od počátku druhého desetiletí 21. století, kdy jsem zjistil, že jsem rodič sportovce. A jako rodič jsem se zodpovědně zajímal o kvalitní tréninkový proces. Tehdy vyrůstal v Ústí nad Labem dnešní několikanásobný mistr Evropy Tomáš Polanský, jehož našel a celý koncept nastavil a rozběhl právě Michal Hájek.

Tento úspěšný projekt nebylo možné přehlédnout a vzhledem k jeho nejen úspěšnosti, ale také systematické logice, empatii a individuální citlivé vstřícnosti vůči mladému talentu je dodnes velmi pozoruhodný. Vlastně tehdy klub v Ústí nad Labem vychoval za privátní peníze dva úspěšné české reprezentanty, vedle Tomáše taky Jakuba Seiberta. A už tehdy mě zarazilo, proč vedení České asociace stolního tenisu takový projekt vůbec nijak nepodporuje ani nedotuje.

Později, po zisku titulu Tomáše Polanského – mistra Evropy kadetů, jsem byl svědkem nechutného jednání vedení ČAST s vedoucím projektu v Ústí nad Labem a tehdy jsem si poprvé položil jasnou otázku, když ne sem, tak kam ta pakáž ty dotace dává, později jsem se dále dozvěděl, že předseda a místopředseda VV ČAST mají každý ve svém klubu přiřazeno tučně dotované Republikové centrum mládeže, do kterého se ale příliš talentovaní hráči nehrnou a zde jsem se poprvé i osobně setkal s vydíráním a s čarováním okolo talentovaných duší, aby mohli ti dva bafuňáři směle žádat o dotace.

Nikdy z těchto dvou RCM nic kloudného pro reprezentaci nevyšlo. V roce 2012 mě pozval synův trenér na pozorování přípravného soustředění před MEJ 2012, kde pak vyvrcholily ty události okolo nezletilých děvčat. Bylo to ve Skutči, spal jsem v autě a v podstatě celý týden jsem proseděl na tribuně, sledoval jsem tu přípravu. Nikoho jsem tehdy z reprezentace neznal a byl jsem zcela bez předsudků. Nemohl jsem si ale nevšimnout divného chování jednoho z trenérů, byl to právě bývalý reprezentační trenér M. L., chodil tam v takovém perverzním háčkovaném tričku, ze kterého mu vyčnívaly bradavky, ale to bylo pořád tak nějak cosi, co jsem neřešil.

On mě neznal, takže když měl ve skupině svůj proslov, netušil, že vím, o čem mluví. Pomlouvat a docela agresivně hodnotil jednoho mladého hráče, vrstevníka svého syna, komentoval tehdy, jak tak neschopný sportovec může trénovat. Shodou okolností mluvil o trenérovi mého syna, se kterým získal několik medailí na republikových turnajích, včetně té nejcennější a získal nominaci na World Hopes, celé se to dá shrnout tak, že zatímco my jsme postupovali na základě konceptu práce podle pana Hájka, bývalý reprezentační trenér M. L. mluvil a ubližoval. A pak přišly další informace.

Michal Hájek podivné chování jeho kolegy vypozoroval a požádal přítomné vedení ČAST o proaktivní a rázné jednání vůči takovému chování. Nebyl ovšem vyslyšen, díky čemuž vyvstává otázka, zda do toho nebylo zapojeno více lidí, kteří nemají zájem na tom, aby se věc provalila. Víte i o dalších lidech, kteří se sexuálního obtěžování u dětí dopouštěli, nebo je bývalý reprezentační trenér M. L. jediným dosud známým?

Okolo nominace na MEJ 2021 byl tehdy veliký humbuk, např. na webu pinces.cz se dodnes můžeme dočíst, jak tehdy anonymy zasahovaly a hanobily talentované děti, i tuto odpornou kauzu jsme úspěšně vyřešili, kdy od jistého soudního jednání vše rázně skončilo, šlo tehdy o důrazně podané doporučení provozovateli internetového média a od té doby nastal klid.

Ale zpět k těm událostem před a na MEJ 2012. V daný hrací den na MEJ 2012, kdy již delší dobu docházelo k nebezpečnému obtěžování žákyň a když vyvrcholila trpělivost druhého reprezentačního trenéra dorostenek, právě pan Michal Hájek požádal přítomné vedení ČAST o proaktivní a rázné jednání vůči takovému chování jeho kolegy.

Výsledek však byl překvapivý, a to takový, že tehdejší předseda komise mládeže nahradil trenéra, který na pedofila upozornil a okamžitě byl odstaven pan Hájek, zatímco pedofil mohl pokračovat v rajtování po duších i těl nezletilých děvčat.

Ano, musím říct, že v pozdější době jsem byl svědkem mimořádné neprofesionality i dalších trenérů, např. šikany ze strany trenéra v podobě brzkého ranního vstávání a za trest skákání žabáků v pět ráno během přípravy na MEJ 2016, častého dopoledního polehávání jiného reprezentačního trenéra po opileckých nocích, zatímco jeho svěřenci soutěžili v hale, vyhození nezletilých hráčů v zahraničí z hotelu, aniž nad nezletilými hráči a hráčkami kdokoliv dohlížel, šel a stále mi z toho jde mráz po zádech, čeho jsem musel být v zacházení s talenty českého stolního tenisu svědkem.

Aktuálně jsem se doslechl o dalším týrání mladičké hračky v pražském reprezentačním centru. Je vydírána, že nápor musí vydržet, po mnoha trénincích zoufale pláče, ale nemá na výběr, tohle je styl výchovy České asociace stolního tenisu, ruská komunistická cesta. Jen podotknu, že si od té trenérské pakáže držíme dost velký odstup.

Když se dnes začteme do diskuse pod zveřejněným článkem o obtěžování děvčat reprezentačním trenérem, zjistíme, že je to viditelná špička ledovce, za kterou je téměř neviditelný fenomén absence jakékoliv výchovy, prevence, systému whistleblowingu, nic.

MŠMT a NSA pro bezpečí českých sportujících dětí a mládeže neudělal vůbec nic a na příkladu událostí ve Schwechatu na MEJ 2012 by mělo být zahájeno krizové řízení, vždyť pan Hájek na základě jeho oznámení dostal trest, jeho působení bylo ukončeno, nezastalo se ho ani vedení České asociace stolního tenisu a později ani Český olympijský výbor, na který se tento úspěšný a velice profesionální trenér s prosbou o pomoc obrátil.

Obě organizace, jak je zřejmé z písemné korespondence, velmi aktivně a intenzivně obtěžování nezletilých děvčat tlumily, zahlazovaly a pana Hájka donutily k odstoupení z reprezentace mládeže a k opuštění České republiky, kde pak v Saúdské Arábii opět velmi dobře a úspěšně působil a jeho výsledky obstály na nejvyšších soutěžích v mezinárodním srovnání. Nyní je pan Hájek po druhé mrtvici, není totiž z principu jeho elitní povahy schopen strpět mafii v českém sportu v roce 2021. Bohužel.

Jak jste sám řekl, Michal Hájek, který na tento problém upozornil, se pak musel bát o své zdraví a uprchl ze země. Byl podle vás opravdu v reálném nebezpečí?

Ano, už jsem na to téměř odpověděl, ale ještě to trochu doplním. Když jako rodič chcete, aby vaše dítě vychovávala nějaká osobnost, trenér s vysokým morálním kreditem a s mimořádnou odbornou kompetencí, je pak jasné, že když takového člověka začne devastovat mafie, zvrhlí šmejdi, které zajímají jen dotace do kapes, nedovolí mu prosazovat u dětí a mládeže hodnoty, zásady fair play, výchovu k pozitivnímu vztahu ke sportu a k respektu k soupeři, pak jde o vraždu a u Michala se opravdu bojím o zdraví poté, když jsem se se vším podrobně seznámil.

Jsem hodně často v jiných sportech, především ve fotbalu a nevidím tolik rizik, jako v českém stolním tenisu, s dětmi a s mládeží se daleko více a pozitivněji pracuje, ale nedělám si absolutní iluze, vidím jiná rizika, ze kterých předpokládám, že se rekrutují duševní potíže, deprese i sebevraždy mladých sportovců. Zde opět pouze řeknu, že MŠMT, NSA ani FAČR neudělal v rámci zlepšení a prevence absolutně nic.

Už začínám podezírat i české Univerzity, nedokážu si odpovědět, proč se české sportovní prostředí nezlepšuje, kde ti noví minulostí nezatížení absolventi, trenéři a manažeři jsou? Kde je nová energie, know-how? Co se v českém sportu děje? Vidíme to po vzoru NSA, po roce a cosi jejího působení nevidíme nic, akorát alarmující negativní výsledky z kontroly Národního kontrolního úřadu a odejitého Hniličku, který si stěžoval na moc práce a už si našel v NSA pod nominací nového předsedy Neussera pohodlnou roli, která pak vyzařuje do celého českého sportu devastaci entusiasmu druhých, těch pracovitých a poctivých.

Českému sportu schází duch, koncept a tvrdá práce, když tvrdě a profesionálně v českém sportu makáte, jste černá ovce, jste jiný, jste pro línou pakáž nebezpečný, jste terčem a protože ne každý je asertivní, jde často o život, zejména u mladých sportovců.

Myslíte si, že tento problém je i u jiných sportů, nebo je tento případ výjimka?

Je to národní problém, ve škole je vítěz ten, kdo opíše test, ve společnosti ten, kdo nejvíce krade a ve sportu ten, kdo má agenta, který mu zajistí flek. A je to pořád dokola. Hlavně nevystrkovat hlavu, nevyčnívat a nikoho nekritizovat.

Věříte v nápravu a především trest pro bývalého reprezentačního trenéra, nebo se bojíte toho, že u nás stačí mít dobré konexe, podobně jako tomu je ve fotbale (viz. poslední kauza Berbr), kde tekly různým lidem do kapes ohromné částky, ze kterých mohly těžit děti a mít tak lepší budoucnost?

Byl jsem svědkem soudního jednání za dobrou sportovní věc a viděl jsem, že paní soudkyně uchopila téma velmi spravedlivě, věřím, že i kauza bývalého reprezentačního trenéra M. L. bude souzena kvalitně a spravedlivě. A doufám, že splní i roli preventivní, tzn. aby si ti, kdo budou takové nebezpečné chování jedince zakrývat a tutlat, tak aby věděli, že budou potrestáni.

Když je někdo nemocný a zasahuje děti, od toho je taky okolí, druhý, třetí trenér, aby zasáhli a Česká asociace stolního tenisu a Český olympijský výbor, aby konali a zamezili tragédii, ty zneužívané děvčata a jejich rodiny už s tím půjdou celý život. Věřím v přísné potrestáni viníků a v zamezení jejich dalšího působení ve sportu.

V tomto směru mě zcela zarazily postoje českých stolně tenisových legend, které mlčí anebo jsou spíše na druhé straně. Kdo jiný by měl zvednout ruku a říct DOST. Musím přiznat, že nejsem na české legendy a jejich lhostejnost pyšný a dokonce se stydím. Stolní tenis je celosvětově jedna rodina, všechno se ví, nikdo z Legend nemůže říct, že nevěděl, ano, stydím se.

Ale také podotknu, že i s nimi se v českém stolním tenisu zacházelo jako s věcmi než jako s lidmi, to by bylo další vyprávění. Raději tohle téma opustím, od legend čekám, že jsou elita i jako lidi. V České republice je problém v tom, že MŠMT ani NSA nenastavily žádný systém, žádný koncept, žádné pravidla, nic.

Rozhazují se dotace, nic se nekontroluje a vše, co se dá, se udělá “jinak”. Ligoví hráči v klubech běhají po trávnících, které se budují a udržují za peníze mládeže, která si na takový trávník často v životě ani nestoupne. A tím se ten zlodějský kruh roztáčí.

Vedení klubů si je často vědomo, že by už nikde jinde nenašlo tak brilantně placenou práci a tak se udržují ve středu tabulky a tam vegetují za peníze daňových poplatníků, na hřišti pak běhá 22 schvácených a často ne nejlepších fotbalistů za mizernou almužnu a celé je to takové prohnilé, nesportovní, stále dokola a o ničem, čest výjimkám.

A to se to v tomto prostředí šmelí a uplácí. Vždycky se ptám, z čeho jsou ti řidiči mercedesů a dalších megadrahých aut živi, když je vidím, jak přijíždějí do VIP zóny na utkání. Pobývám často ve východní i západní Evropě, ale tuhle zkaženost vídávám jen u nás. Tak co s tím? NSA musí nastavit pravidla hry a teprve pak do toho pouštět dotace, které musí přísně kontrolovat a reagovat na případně problémy.

Viděli jsme, že např. Národní kontrolní úřad už umí fungovat bez korupce, to mi dává naději, že snad jednou i český sport uvidí svou poctivou formu. A korupce ve stolním tenisu? Obrovská. Když si vezmete, že hráč, aby se uchytil na mezinárodním žebříčku, musí absolvovat ročně 8 mezinárodních turnajů a když za každý musíte zaplatit okolo 20 tisíc korun, dovede si jistě spočítat, jaké kejkle vymýšlí funkcionáři, aby dostali dotace k sobě, pro sebe.

Berbr je možná v tomto ohledu čajíček, co jsme v českém pinku zažili. My jsme byli vždycky mimo tuhle špinavou šlamastiku, stačí, když si vše zaplatíte. Ale je tohle vůbec sport, je to cesta, po které chceme jako národ jít? Já určitě ne, proto jsem spolu s několika úspěšnými lidmi, sportovci a manažery založil platformu 121 ELITE Sports.

Na jedné straně ukážeme cestu a na druhé půjdeme po NSA, budeme jim – bafuňářům, ukazovat na jejich kšefty, šlapat jim na paty, nutit je dělat kvalitní práci, vymáhat jejich výměnu, pokud nebudou nárokům na řízení českého sportu a mezinárodní konkurenci stačit, je již čas tyto lidi eliminovat z procesu, těm nezpůsobilým a neschopným poděkovat, zlodějskou pakáž vyhodit ze sportu. Živí mě práce v průmyslu, takže jsem nezávislý a mohu klidně říct, kdyby tak, jak český sport fungoval náš národní výrobce aut ŠKODA AUTO, z hal by sotva vyjel vozík na maltu a myslím, že ani ten ne bez poruch.

Už jste to lehce nakousl, ale jak je na tom podle vás ČR s podplácením a sexuální problematikou oproti ostatním státům? V jedné celosvětové analýze o korupci ve sportu, která byla nedávno zveřejněna, byla ČR označena komentářem: „V ČR je opravdu, ale opravdu, opravdu, opravdu velký problém!“. Ani některé východní země na tom podle dané analýzy nejsou s korupcí tak špatně.

Spolupracuji s africkým sportem, s elitou fotbalu, např. z Mali. Už nás předběhli, a to nemyslím jen ve fotbale, ale už i ve vzdělání, způsobu přístupu k životu. V Česku je těžké být profesionál, společnost to nevyhledává, nevyhledává ani poctivost, upřímnost, férovost. Ale to se změní, je do odraz socialistického vzdělávání v minulosti, strach z STB, z likvidace života za odvahu, za názor.

Tyhle věci postupně odejdou s mou generací a přijdou mladé tváře, alespoň tedy věřím, že přijdou. Ale vzhledem ke zdevastovanému školství to nebude rychle ani snadné. Abych se vyjádřil k tomu, co všechno je v Česku zdevastované, jsou to právě a jen tyto dvě oblasti, obě, které mají vychovat novou českou společnost.

Naše školy upadají a o sportu tady mluvíme. A slabý a nevzdělaný sportovec je doslova magnetem pro korupci, nechci být za každou cenu kritický, ale vím, že sex a prostituce hrály roli v průmyslu v devadesátých letech, dnes už méně, firmy musí být konkurenceschopné, aby přežily na trhu, ale v dotovaném sportu si dovedu tuhle špínu jako účinnou i představit, koneckonců vlastně to vidíme, co někteří trenéři vyžadují a bývá jim v rámci kariéry vyhověno.

Na tyhle věci musí být dva, nerad bych tím ale něco naznačoval v relaci ke kauze bývalého reprezentačního trenéra M. L.. Tam šlo o děti, bezbranné a pan Hájek s ním měl na místě zatočit, on ale nevěděl, že ho vedení České asociace stolního tenisu nepodpoří, ba naopak, že se to díky pokusům ututlat bude řešit až za 9 let.

Může za to podle vás i současná vláda, nebo ta nemohla tyto problémy kvůli všem ostatním okolnostem vnímat?

Může za to 100% vláda a její instituce, MŠMT, NSA a můžeme si za to sami, koho volíme, koho tam máme. Bohužel školy jsou natolik slabé, že jsme se v úsudku koho volit ocitli v kruhu a kdejaký zlodějský vykuk nás opije rohlíkem a zadluží nás a naše děti miliardami.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené