Spojte se s námi


Fotbal

Sedm legendárních fotbalistů, jejichž kluby vyřadily číslo dresu, se kterým tito hvězdní hráči hrávali

Podívejme se v článku na sedm legendárních fotbalistů, kterých si kluby vážily natolik, že po jejich odchodu vyřadily čísla jejich dresů.

Publikováno

dne

Podívejme se v článku na sedm legendárních fotbalistů, kterých si kluby vážily natolik, že po jejich odchodu vyřadily čísla jejich dresů.

Diego Armando Maradona – SSC Neapol (#10)

Diego Maradona je považovaný za jednoho z nejlepších fotbalistů, kteří kdy zdobili fotbalové trávníky. Po sedmi letech strávených v Neapoli se stal pro tamější klub ztělesněním Boha. Azurový dres s číslem 10 oblékal v letech 1984 až 1991 a vytvořil z průměrného italského klubu velkoklub.

Neapol získala za doby jeho působení v klubu celkem pět trofejí a v sezoně 1986/1987 dokonce pomohl získat klubu poprvé v historii italské Scudetto. Přestože opustil Neapol nechtěným způsobem poté, co si musel odpykat patnáctiměsíční zákaz za pozitivní test na drogy, italský klub svému hrdinovi projevil vděčnost tím, že odebral na počest argentinské fotbalové ikony jeho číslo dresu.

Pelé – New York Cosmos (#10)

Další fotbalová legenda, která ´bojovala´ s Maradonou o status největší fotbalové ikony dvacátého století, byl brazilský kouzelník Pelé. Brazilec strávil většinu své kariéry v brazilském FC Santos, kde se stal absolutní legendou.

Nicméně poslední dva roky aktivní kariéry přestoupil do New York Cosmos, kde enormním způsobem zvýšil popularitu nejen klubu, ale i celého sportu ve Spojených státech. Pelé odehrál v klubu celkem 107 zápasů, v nichž vstřelil 64 gólů. To stačilo k tomu, aby klub po jeho odchodu do sportovního důchodu vyřadil číslo 10, které bylo s míčovým kouzelníkem spjato po celou dobu kariéry.

Javier Zanetti – Inter Milán (#4)

Jeden z nejobdivovanějších beků historie Javier Zanetti se stal základním stavebním kamenem Interu Milán na přelomu století. Argentinec strávil na milánském San Siro 19 let a zažil s klubem spoustu úspěchů.

´Il Capitano´ byl dle své přezdívky kapitánem Nerazzurri v letech 1999 až 2014 a po jeho odchodu do fotbalového důchodu klub oznámil, že jako poctu za jeho služby již žádný hráč v klubu neoblékne dres s číslem 4.

Roberto Baggio – Brescia Calcio(#10)

Roberto Baggio, známý díky svému slavnému účesu jako „Božský copánek“, je považován za jednoho z nejlepších italských hráčů všech dob. V Serii A vystřídal většinu těch nejslavnějších klubů, ale na sklonku kariéry oblékal dres méně slavné Brescie.

A byl to právě klub z Lombardie, kdo prokázal ikonickému útočníkovi po jeho ukončení fotbalové kariéry maximální úctu. Vyřadil totiž ze soupisky dres s číslem 10 a dodnes je italský forvard miláčkem celého města, kdykoliv sem zavítá.

Ferenc Puskás – Honvéd Budapešť (#10)

Nejlepší maďarský fotbalista všech dob Ferenc Puskás hrál za Budapešť Honvéd v letech 1943-1956 a vstřelil přes 300 gólů ve 341 zápasech. V Maďarsku se stal čtyřikrát nejlepším střelcem tamní ligy a v roce 1948 také vstřelil nejvíce gólů v rámci celé Evropy.

Před odchodem do hvězdného Realu Madrid ho klub z hlavního města Maďarska poctil vyřazením čísla 10 na dresu, který nosil. Po odchodu do španělského velkoklubu se jeho hvězda rozzářila ještě více a je všeobecně považován za jednoho z nejlepších kanonýrů v historii fotbalu.

Paolo Maldini – AC Milán (#3)

Paolo Maldini, jeden z nejlepších obránců všech dob, spojil celou svou kariéru s milánským AC. Italský stoper v barvách Rossoneri zažil s týmem spoustu úspěchů včetně pěti titulů v Lize mistrů, čímž se může chlubit málokterý fotbalista na světě.

Málokdo si zasloužil poctu vyřazení jeho čísla na dresu právě tak jako legendární obránce. Ačkoli číslo 3 bylo oficiálně vyřazeno, Maldini má právo jej znovu zavést. A to v případě, že některý z jeho synů bude hrát v budoucnu za AC Milán.

Johan Cruyff – Ajax Amsterdam (#14)

Cruyff nebyl jen jedním z nejlepších fotbalistů všech dob, ale jeho přínos pro hru i po odchodu do fotbalového důchodu byl obrovský. Fenomén tohoto sportu za mnohé vděčí právě nizozemskému kouzelníku, který v mnoha ohledech znovuobjevil fotbal.

Cruyff se připojil k Ajaxu, když mu bylo pouhých 10 let. Legendární útočník zanechal za sebou neuvěřitelnou stopu, nejprve jako hráč a poté jako manažer. Během své hráčské kariéry vyhrál 8x titul Eredivisie a 3x Evropský pohár. I po jeho hráčské kariéře Cruyffův milostný románek s Ajaxem pokračoval a v 80. letech se vrátil na tři roky k vedení týmu. Jeho ikonický dres s číslem 14 vyřadil amsterdamský klub v roce 2007.

Zdroj: Sportskeeda, Twitter

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.