Bundesliga

Sebastien Haller zažil návrat z říše snů! Druhý zápas po zotavení z rakoviny ozdobil hattrickem za sedm minut!

Sebastien Haller a jeho příběh je jedním z nejsilnějších, které se za poslední měsíce sportovním světem prohnaly. Je to 28 let starý útočník reprezentující Pobřeží slonoviny. Svou kariéru výrazně našlápl v Eredivisie a to hned na dvakrát.

Svou dospělou kariéru odstartoval ve druhé francouzské lize v Auxerre v sedmnácti letech. Odtud se následně přesunul do Utrechtu v Nizozemsku, kde začal okamžitě prokazovat ofenzivní dovednosti.

Ve třech necelých sezonách skóroval hned 45x v devadesáti zápasech. Toho si všiml německý Frankfurt, kam se také následně Haller přesunul. I v Bundeslize zachoval velice solidní čísla, když v šedesáti zápasech zapsal vsítil 24 branek.

Další kroky vysokého forwarda zavedly do Anglie, kde se ho ujal londýnský West Ham. V Premier League zvládl rozvlnit síť desetkrát. Po dvou letech se rozhodl vrátit do Nizozemska, kde zažil zatím nejlepší roky.

Tentokrát se upsal Ajaxu a angažmá rozhodně stálo za to! V sezoně 2020/21 zvládl za devatenáct utkání jedenáct branek. O sezonu později dokonce famózních jedenadvacet tref za 31 ligových zápasů.

Ještě více obdivuhodná byla jeho čísla v Lize mistrů ze sezony 2021/22. Tam se Haller dokázal prosadit jedenáctkrát v osmi duelech. Např. 15. září rozstřílel Sporting Lisabon čtyřmi góly.

Touto sezonou si opět vysloužil přestup do Bundesligy. Tentokrát po něm sáhl Dortmund. Za ten však bohužel nestihl odehrát ještě žádné soutěžní utkání. Krátce po přestupu mu byla diagnostikována rakovina, se kterou statečně pral přes půl roku.

Poslední soutěžní zápas odehrál Haller 3. června loňského roku. 10. ledna nastoupil po více než šesti měsících do přátelského utkání proti Düsseldorfu, kde odehrál sedmnáct minut.

V pátek 13. ledna pak Dortmund vyzval Basilej, kde odehrál navrátilec třicet minut. Pouhých sedm mu však stačilo stačilo k tomu, aby vsítil hattrick!

Kariéru měl před zákeřnou nemocí našlápnutou skvěle. Ve fotbalovém světě není snad nikdo, kdo by mu nepřál úspěšný návrat. Jsou to sice jen přátelská utkání, ale i tak má takhle neskutečně rychlý hattrick určitou váhu.

Zdroj: Twitter, Whoscored

Bundesliga

Přestupová megabomba! Cancelo odchází z Citizens do Bayernu Mnichov

Tak tohle je obrovský šok. João Cancelo, jeden z nejlepších krajních beků světa, opouští Manchester City a odchází do Bayernu Mnichov. Mělo by se jednat o hostování s následnou opcí.

Když João Cancelo přicházel z Juventusu do Manchesteru City, mnozí si klepali na čelo, proč Stará dáma tak kvalitního hráče pouští výměnou za Danila. A Pep Guardiola dokázal, proč tak moc chtěl Portugalce v týmu.

Udělal z něj totiž „inverted“ levého beka, tedy hráče, který nezastával jen jednu pozici. Při výstavbě hry se totiž z beka posouval doprostřed hřiště, kde tvořil hru a přečísloval soupeře.

Cancelo se postupně stal klíčovým hráčem Citizens a byl často označovaný za nejlepšího beka světa. Jenže během letošní sezóny se objevily mráčky v ráji.

Začalo to i na MS, kde Cancelo sice začal v základní sestavě Portugalska, pro vyřazovací duely jej však nahradil v úvodní sestavě Dalot. A nic dobrého na něj nečekalo ani po návratu do Manchesteru.

Guardiola najednou nebyl spokojený s jeho výkony a začal implementovat na pravého beka 18letého Rica Lewise, kterého si dost chválí, přednost má i Kyle Walker. Na levém beku případně v tříobráncovém systému má zase přednost Nathan Aké.

Cancelo tak z deseti zápasů po MS strávil jen hned pět zápasů na lavičce náhradníků, z toho poslední tři duely proti Arsenalu, Wolves i Tottenhamu. Třikrát nastoupil v základu, z toho jednou střídal hned o poločase a dvakrát šel na hřiště ve druhém poločase.

Teď renomovaní novináři David Ornstein i Fabrizio Romano informují o tom, že právě limitovaný čas v poslední době rozhoupal Cancela k rozhodnutí z Manchesteru City odejít.

Jeho novou destinací bude Bayern Mnichov, který po něm dlouho touží. Mělo by se jednat o hostování s následnou opcí.

V následujících 24 hodinách by Cancelo měl podstoupit zdravotní prohlídku v Mnichově. Šokující transfer tak nabírá rychlý spád.

Zdroj: David Ornstein, Fabrizio Romano, Twitter

Bundesliga

Leverkusen doma prohrál s Dortmundem, Hložek se na hřiště dostal na posledních dvacet minut

V rámci 18. kola německé Bundesligy přivítal Bayer Leverkusen na svém hřišti Borussii Dortmund. Ani jeden z Čechů v domácím týmu se nedostal do základní sestavy, protože Patrik Schick stále absentuje kvůli zranění třísel a Adama Hložka posadil kouč Xabi Alonso pouze na lavičku. Přestože se český mladík na hrací ploše nakonec představil, prohře 0:2 nezabránil.

Aktivněji do zápasu vstoupili hráči Leverkusenu, čehož jsou důkazem zajímavé pokusy ze střední vzdálenosti v úvodní pětiminutovce v podání Palaciose a Amiriho. Po čtvrthodině hry měl pak velkou šanci Diaby, jehož střelu zblízka brankář Kobel vytěsnil na roh.

Byli to ovšem hosté, kdo šel ve 33. minutě do vedení. Prosadil se jednadvacetiletý útočník Adeyemi, který se trefil přesně k pravé tyči. Velkou zásluhu na této brance měl i po rakovině varlat vracející se Haller, jenž dobře pustil Brandtovu přihrávku na nikým nehlídaného mladého spoluhráče.

Žlutočerní tak odcházeli do kabin po herně vyrovnaném poločase díky těsnému náskoku jako spokojenější mužstvo. Druhou pětačtyřicetiminutovku jejich soupeř opět zahájil dobře, když si další příležitost vypracoval Diaby. Bayer neskóroval ani po následné dorážce, kterou zablokoval obránce Schlotterbeck.

A tak Borussia v 53. minutě zvýšila své vedení. Bellingham přihrál doprava Wolfovi, jenž poté poslal přízemní centr do vápna právě na nabíhajícího anglického reprezentanta. Míč se nicméně do brány odrazil od nohy bránícího Tapsoby.

Chvíli nato si na druhé straně gólman Kobel připsal důležitý zákrok proti nebezpečné hlavičce Adliho. V 70. minutě si Tabsoba málem dal druhý vlastní gól, ale Frimpong duchapřítomně odkopl balon z brankové čáry.

Hned potom se na hřišti objevil Hložek, který nahradil Wirtze. Ve stejné době proběhlo ještě jedno střídání Leverkusenu, při němž Palacios přepustil místo na trávníku Bellarabimu.

Alonsovi svěřenci se snažili zvrátit nepříznivý stav, například Diaby však v 77. minutě zase ze slibné pozice nepřekonal Kobela. O čtyři minuty později mohl kontaktní gól vstřelit Azmoun, jenž ale hlavičkoval těsně nad břevno.

Na výsledku 0:2 každopádně nic nezměnily ani šance domácích v nastavení. Borussia Dortmund se tedy posunula na čtvrtou příčku bundesligové tabulky, jen tři body za vedoucí Bayern Mnichov. Leverkusen zůstává devátý.

Zdroj: Nova Sport 3, Bundesliga

Bundesliga

Nová posila pro Liverpool? Anglický velkoklub se snaží ulovit mladou hvězdu Bayernu Mnichov!

Uloví Liverpool hvězdu Bayernu Mnichov? To je momentálně velkou otázkou, nicméně právě anglický celek byl v tomto týdnu s přestupem Ryana Gravenbercha spojován. A podle bývalé gólmanské jedničky Tottenhamu by bylo minimálně hostování naprosto logickou volbou pro obě strany.

Gravenberch byl podle nedávných informací spojován s přesunem do Liverpoolu, a to ještě v rámci zimního přestupového okna.

Bývalá brankářská jednička Tottenhamu Paul Robinson totiž v rozhovoru pro Football Insider hovoří o tom, že Gravenberch v Bayernu bojuje o herní prostor a příchod do Liverpoolu by mu mohl v tomto ohledu velice pomoct.

A to nejen hráči samotnému. Podle bývalého anglického reprezentanta by minimálně hostování bylo logickou volbou pro obě strany.

Ba co víc, Gravenberchova agentka Rafaela Pimenta byla na Anfieldu spatřena při bezbrankové remíze s Chelsea. A to bezpochyby aktuálním spekulacím nemálo nahrává.

Jak to vidí Robinson?

„Má velký potenciál. Nezapomínejme, že je mu stále teprve 20 let. Z toho, co jsem od něj viděl, si myslím, že je to dobrý hráč. Možná potřebuje nového manažera. Pod někým, jako je Jürgen Klopp, by mohl vzkvétat,“ řekl Robinson v onom výše uvedeném rozhovoru.

„Pokud ho Liverpool může získat na hostování, proč ne? Gravenberch je dobrý hráč, který ještě zcela nenaplnil svůj potenciál. V Ajaxu hrál skvěle. byl jsem z něj opravdu ohromen. To je důvod, proč ho Bayern Mnichov vzal. Tam se sice neprosadil, ale má velmi dobrou konkurenci,“ vysvětluje anglický internacionál.

Dále pak ještě dodává, že přestup do Liverpoolu by mohl být v zájmu všech zúčastněných stran.

Gravenberch přišel do Bayernu v červenci minulého roku, a to za částku 18 a půl milionů eur. Za bavorský celek pak v probíhajícím ročníku naskočil do 11 ligových zápasů, přičemž pokaždé z lavičky. Doposud si nepřipsal ani jeden gól nebo asistenci.

Zdroje: Football Insider, Transfermarkt